جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > مقالات ادبي 
تازه هاي بخش
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1812
 بازدید امروز : 190
 کل بازدید : 1799139
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 2/6690
مقالات ادبي


15 روش براي افزايش تمرکز
هنگام درس خواندن کاغذ و خودکاري کنار دست تان بگذاريد و فکرهايي را که به ذهن تان مي رسد و مزاحم درس خواندن تان مي شود يادداشت کنيد.
با اين کار ديگر نگران فراموش کردن کارها و ايده ها نيستيد و به خودتان يادآوري مي کنيد درست است که اين کارها به اندازه اي مهم هستند که آن ها را يادداشت کنيد و بعداً براي شان کاري انجام بدهيد
 ١٣:٤٠ - جمعه ١٨ آبان ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
مقاله ‌نويسي
مقاله در لغت به معني گفتار، مبحث، سخن، قول و فصلي از کتاب يا رساله آمده و فرهنگ معين يکي از معاني اين کلمه را نوشته‌اي دانسته که درباره‌ي موضوعي نويسنده و در توضيح آن افزوده است:
«غالباً نوشته‌اي که براي درج در روزنامه و مجله تهيه شود» مقاله‌‌نويسي به شيوه‌ي جديد و به صورتي که امروز در زبان و ادبيات فارسي معمول است. سابقه‌ي چنداني ندارد و قدمت آن در کشور ما از نيمه‌ي دوم قرن سيزدهم هجري قمري فراتر نمي‌ رود.
 ٠٨:٤١ - جمعه ١٨ آبان ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
بهترين زمان براي مطالعه
زمان مناسب براي مطالعه از جمله موضوعاتي است كه نظريه هاي گوناگوني درباره آن ارائه شده و بحثهاي زيادي صرورت گرفته است. هر كس بنا بر تجربه يا تحقيق خود زمان يا زمانهاي خاصي را براي مطالعه پيشنهاد مي كند.
گروهي كه مطالعه در صبح زود را پيشنهاد مي كنند عقيده دارند كه يادگيري نياز به مغز آماده وسر حال و بدون خستگي دارد. اين عده معتقدند با مغز خسته نمي توان چيزي را به درستي آموخت. در واقع اصل را بر آمادگي مغز مي دانند. اينان بر اين عقيده هستند كه چون در شب مغز استراحت كرده و شخص خستگي ذهني ندارد
 ١٠:٥٨ - چهارشنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
توضيحاتي درباره روزنامه نگاري
شما مي توانيد روزنامه خودتان را درست كنيد. دانش آموزان مي توانند گزارش بنويسند، مصاحبه كنند و محقق و نويسنده مقالات روزنامه باشند.
موضوعات مقالات مي تواند شامل موضوعات جالبي كه در كلاس يا مدرسه اتفاق افتاده باشد. حوادثي كه در شهرتان رخ داده، رويدادهاي جالب خانوادگي(كسي اخيراً جشن عروسي داشته، يا يك جايزه را برده)، مسابقه ورزشي، هواي نامعتدل يا يك شخصيت محلي جالب هم مي تواند از جمله موضوعاتي باشد كه براي مقالات تان بر مي گزينيد.
 ٠٠:٤٤ - شنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
روایتی از عزاداری‌ کهن دیار شیعه
عزاداری مردم شیعی و حسینی اردبیل از فردا در بازار تاریخی این شهر به اوج خود می‌رسد که روایتی از عزاداری مردم کهن دیار شیعه و دلسوخته امام حسین(ع) است.
در یک رسم دیرین از فردا محلات 6گانه اردبیل به ترتیب و توالی که در زیر اشاره می‌شود در بازار تاریخی و سنتی اردبیل حاضر شده و در سوگ سید و سالار شهیدان و 72 تن از یارانش آیین باشکوه برپا می‌کنند که زبانزد خاص و عام است و از استان‌ها و شهرهای مختلف و حتی کشورهای همسایه برای دیدن آن به اردبیل می‌آیند.
 ١٧:٢٦ - يکشنبه ٤ آبان ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
جلوه هايي از فرهنگ ايثار وشهادت در شعر انقلاب اسلامي
تجليل از شهيدان، به عنوان كساني كه در راه عقيده خويش به جهاد برخاسته و در اين طريق به خون خويش غلتيده اند و تقديس شهادت، به مثابه يك فرهنگ اصيل و ماندگار، در شعر فارسي سابقه ديرينه اي دارد
و اگر شعرهايي را كه ذيل عنوان "مرثيه" قرار مي گيرند بررسي كنيم متوجه خواهيم شد كه بخش اعظم اين مراثي به ياد كرد شهيدان اختصاص دارد. البته "آن چه بيشتر در ادبيات فارسي متداول شده و مرسوم است – و در واقع بخش اساسي مراثي زبان فارسي را تشكيل مي دهد-
 ١٧:٤٢ - چهارشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
روح واژه‏ ها
در فرهنگ ما، زندگي با شعر آغاز و با شعر بدرقه مي ‏شود. کودک در گاهواره، لالايي مي ‏شنود و از همان آغاز به شعر اُنس مي‏گيرد و پس از مرگ نيز، آرايه مزارش، شعري است که برايش مي ‏سرايند و چه بسا خود پيش از مرگ براي خويش شعري مي ‏سُرايد.
اين آميختگي ما با شعر و تأثيري که شعر بر فرهنگ و روحيات و رفتار ما مي‏ گذارد، ضرورت پرداختن به آن و ضرورت پاسداري از حريم اين عنصر اعجاز آفرين را بيشتر روشن مي‏ سازد.
 ١٧:٣٧ - چهارشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
طليعه
سلام بر ماه صبوري مؤمنان و ماه مؤمنان صبور، ماه راز و نماز، ماه حاجات و مناجات، ماه يقين، ماه کتاب مبين. سلام بر ماه شور شوکت ايمان و روح رحمت رحمان. سلام بر خجسته جان، سلام بر رمضان.
سلام بر ماهي که روزها بر آن فخر نفروشند و سرافرازي نکنند؛ ماه سرافرازي روح و خاکساري تن، ماه دست هاي خواهش بر آستان نيايش، ماه گام هاي به عاشقي رهسپار، ماه چشم هاي اشک بر پيشگاه خشيت خدا، ماه «خدايا!»، ماه دهان هاي آه و لب هاي زمزمه دوست دوست، ماه آوازهاي زخمي زاري.
 ٠١:٤٤ - يکشنبه ٨ تير ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
روش خلاصه نويسي
«خلاصه نويسي» نوعي مهارت نگارشي محسوب مي ‌شود و آشنايي با آن در كارهاي قلمي و پژوهشي و گزارش نويسي مفيد و كارساز است.
با توجه به محدوديت فرصت و زمان و نيز فراواني آثار و نوشته ‌ها، «چكيده نويسي»‌ ضرورت پيدا مي ‌كند. گاهي از مطالب براي خودمان خلاصه برداري مي ‌كنيم،‌ گاهي براي ديگري.
 ١٦:٠٢ - جمعه ٦ تير ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه مقاله بنويسيم؟
مقاله بايد حول يك موضوع مشخص نوشته شود. نبايد مرتب از اين شاخه به آن شاخه پريد و خواننده را در ميان داده‌هاي متفاوت و بي‌ربط سرگردان كرد.
نويسنده بايد زمان مقاله را از ابتدا تا به انتها ثابت نگاه دارد. اگر قرار است رويدادي در دوران حاضر بررسي شود نبايد در ميانه‌ي مقاله به بررسي جوانب همان موضوع در عصر قاجار پرداخت.
 ١٢:٢٨ - چهارشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٣ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 صفحه بعدی >>

© Jbf-ar.org . All rights reserved.