جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > دين و انديشه  > متون ديني  > سيره حضرت زهرا  
تازه هاي بخش
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1982
 بازدید امروز : 193
 کل بازدید : 1799142
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/1410
سيره حضرت زهرا


فاطمه زهرا(س) الگوي رفتارهاي خانوادگي
در سیره عملي حضرت زهرا(س) توجه به شخصیت‏ بخشي فرزندان و ایجاد اعتماد به نفس در آن ها کاملاً مشهود است
خانواده‏ها» خانه و خانواده او را به عنوان یک«خانواده الگو» مطرح ساخته است. آن حضرت، آیین خانه‏داري و همسرداري را به خوبي مراعات مي‏کرد. در زندگي واقعا شریک و همراه و هم‏راز همسرش امیرمؤمنان(ع) بود. گاهي در خانه، به علت وضعیت دوران و شرایط تنگناي اقتصادي حاکم بر مسلمانان و آن حضرت غذایي نبود و کودکان و خود آن بانو گرسنه بودند، اما فاطمه زهرا(س) چیزي به حضرت علي(ع) نمي ‏گفت
 ٢١:١٥ - جمعه ٢ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
درس هایي از فاطمه(س) براي زنان
یک زن مسلمان در پرتو تعالیم قرآن و اهل بیت(ع) همواره زي سادگي و ساده زیستي را نصب العین خود قرار داده، و تمام همت خود را براي تربیت فرزندان صالح و حرکت به سوي کمال قرار مي دهد.
حضرت زهرا(س) در گزارشي که در مورد کوشش هایش در خانه و خانواده اش براي رسول خدا(ص) بیان مي کند، چنین مي فرماید: شب تا صبح به آرد کردن گندم مشغول بودم، در حالي که ساده زیستي یک بانوي مسلمان به این معني نیست که...
 ٠٩:٠٨ - جمعه ٢ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ادعیه حضرت زهرا(س) در ایام هفته
پروردگارا! آغاز اين روزم را رستگارى، و پايانش را موفقيت، و وسط آن را سعادتمندى قرار ده، خداوندا بر محمد و خاندانش درود فرست، و ما را از كسانى قرار ده كه بسوى تو روى آورده، و تو آنان را پذيرفته‏ اى
خداوندا! از تو نيرو در عبادت و بندگى، و بينش در درك آيات كتابت، و فهم در درك احكامت را خواستارم، پروردگارا بر محمد و خاندانش درود فرست، و قرآن را دور از دسترس فهم ما، و صراط را زائل از ما، و محمّد(ص) را روى گردان از ما قرار مده.
 ٠٨:٢٣ - جمعه ٢ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
دلیل بزرگداشت اربعین چیست
بزرگداشت اربعین حسینی
اعتبار اربعین امام حسین(ع) از گذشته، میان شیعه و در تقویم تاریخی وفاداران به امام حسین(ع) شناخته شده بوده است؛ سنتی که تا به امروز در کربلای عراق با قوت برپاست و هر ساله شاهدیم که میلیون ها شیعه، از همه جای دنیا در این روز بر سر مزار امام حسین(ع) گرد می آیند و به عزاداری می پردازند. سئوال این است که دلیل و یا دلایل بزرگداشت سیدالشهداء(ع) در این روز چیست؟ آیا «اربعین» ریشه در مستندات روایی و تاریخی ما دارد؟
 ١٠:٠٧ - شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ازدواج علي(ع) با فاطمه(س)
پيش از حضرت علي(ع) افرادي مانند ابوبکر و عمر آمادگي خود را براي ازدواج با دختر پيامبر(ص) اعلام کرده بودند وهر دو از پيامبر يک پاسخ شنيده بودند و آن اين که در باره ازدواج زهرا منتظر وحي الهي است.
حضرت علي(ع) در طرح پيشنهاد خود بر تقوا و سوابق درخشان خود در اسلام تکيه مي کند و از اين طريق به همگان تعليم مي دهد که ملاک برتري اين است نه زيبايي و ثروت و منصب. پيامبر اکرم(ص) از اصل آزادي زن در انتخاب همسر استفاده کرد
 ٠٧:٤٨ - دوشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
سالروز ازدواج حضرت علي(ع) با حضرت فاطمه(س)
فاطمه زهرا(س) دختر پيغمبر اكرم و از بانوان ممتاز عصر خويش بود. پدر و مادرش از اصيل ترين و شريف ترين خانواده هاي قريش بودند. از حيث جمال و كمالات معنوي و اخلاقي از پدر و مادر شريفش ارث مي برد. و به عالي ترين كمالات انساني آراسته بود.
پيغمبر(ص) فرمود: يا علي تو زودتر به مسجد برو و من نيز از عقب تو مي آيم، تا در حضور مردم مراسم عقد را برگزار كنيم و خطبه بخوانيم. علي(ع) مسرور و خوشحال به جانب مسجد حركت نمود. ابوبكر و عمر را در بين راه ملاقات كرد، آن ها از جريان كار جويا شدند، گفت: رسول خدا دخترش را به من تزويج كرد
 ٠٧:٢٥ - دوشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
فاطمه زهرا (س) و شب قدر
این مقاله بااستناد به حدیث شریفی از معصوم (ع) که در تفسیر سوره قدر ، فاطمه زهرا (س) را شب قدر نامیده است
همچنانکه شب قدرظرف زمانی نزول قران کریم است، صدیقه کبری،ام الائمه نیزمحل نزول امامان معصوم (س) است، چرا که انسان کامل بمنزله قران است که تمام صفات وخصائل قرانی دراو متجلیست.حضرت علی (ع) نیزدرجنگ صفین با عبارت «انا قران ناطق» به این قضیه اشاره میکند.
 ٠٩:١٧ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
اسرار و آثار تسبيح حضرت زهرا
تسبيح حضرت زهرا (س) از آثار و بركات بسياري برخوردار است كه از جمله‏ي آنها نجات يافتن از شقاوت و بدبختي است.
هر انساني به تناسب بينش و نگرشي كه به جهان هستي وجود پرآشوب خود دارد به دنبال خوشبختي است، و به عبارتي ديگر يكي از مهمترين مسائلي كه همه‏ي انسانها را آگاه يا ناآگاه به خود مشغول داشته است به طوري كه كارهاي زندگي و برنامه‏هايشان را در جهت وصول به آن پي‏ريزي مي‏كنند، مسئله‏ي رسيدن به سعادت و گريزاني از شقاوت است. منتهي از آنجايي كه انسان اختيار دارد، راه خودش را بايد آزادانه انتخاب كند.
 ٠٩:٢٥ - دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش ارزنده حضرت زهرا(س) در خانواده
حضرت فاطمه زهرا(س) در طول دوران حيات پربار خود نقش هاي مختلف و اثر گذاري در خانواده به عهده داشتند. آن حضرت ابتدا در مقابل رسول اکرم(ص) به عنوان دختر، پس از آن در مقابل امام علي(ع) به عنوان همسر و در برابر فرزندان مادر بودند.
رسول اکرم(ص)، بارها و بارها فاطمه(س) را ستود و از او تجليل نمود. در مواقع بسياري مي ‌فرمود: "پدرش به فدايش باد" و گاه خم مي ‌شد و دست او را مي ‌بوسيد. به هنگام سفر از آخرين کسي که خداحافظي مي ‌نمود، فاطمه (س) بود و به هنگام بازگشت به اولين محلي که وارد مي ‌شد، خانه او بود.
 ٠٩:٢٠ - دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
زيارت فاطمة الزهراء (عليها السلام)
روايت شده است كه هر كس ايشان را به اين نوع زيارت كند و از گناهانش استغفار كند خداوند گناهان او را مي بخشد .
« اَلسَّلامُ عَلَيكِ يابِنتَ رَسُولِ اللهِ، اَلسَّلامُ عَلَيكِ يابِنتَ نَبيِّ اللهِ، اَلسَّلامُ عَلَيكِ يابِنتَ حَبيبِ اللهِ، اَلسَّلامُ عَلَيكِ يابِنتَ خَليلِ اللهِ، اَلسَّلامُ عَلَيكِ يابِنتَ صَفي اللهِ،
 ٠٨:٤٨ - دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 صفحه بعدی >>