پنج شنبه ٢٨ دی ١٣٩٦
صفحه اصلی > مقالات > دين و انديشه  > متون ديني  > سيره حضرت زهرا  
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1707
 بازدید امروز : 201
 کل بازدید : 1529598
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/1406
سيره حضرت زهرا


درس هایي از فاطمه(س) براي زنان
یک زن مسلمان در پرتو تعالیم قرآن و اهل بیت(ع) همواره زي سادگي و ساده زیستي را نصب العین خود قرار داده، و تمام همت خود را براي تربیت فرزندان صالح و حرکت به سوي کمال قرار مي دهد.
حضرت زهرا(س) در گزارشي که در مورد کوشش هایش در خانه و خانواده اش براي رسول خدا(ص) بیان مي کند، چنین مي فرماید: شب تا صبح به آرد کردن گندم مشغول بودم، در حالي که ساده زیستي یک بانوي مسلمان به این معني نیست که...
 ٠٩:٠٨ - جمعه ١٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ادعیه حضرت زهرا(س) در ایام هفته
پروردگارا! آغاز اين روزم را رستگارى، و پايانش را موفقيت، و وسط آن را سعادتمندى قرار ده، خداوندا بر محمد و خاندانش درود فرست، و ما را از كسانى قرار ده كه بسوى تو روى آورده، و تو آنان را پذيرفته‏ اى
خداوندا! از تو نيرو در عبادت و بندگى، و بينش در درك آيات كتابت، و فهم در درك احكامت را خواستارم، پروردگارا بر محمد و خاندانش درود فرست، و قرآن را دور از دسترس فهم ما، و صراط را زائل از ما، و محمّد(ص) را روى گردان از ما قرار مده.
 ٠٨:٢٣ - جمعه ١٠ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فاطمه زهرا(س) الگوي رفتارهاي خانوادگي
در سیره عملي حضرت زهرا(س) توجه به شخصیت‏ بخشي فرزندان و ایجاد اعتماد به نفس در آن ها کاملاً مشهود است
خانواده‏ها» خانه و خانواده او را به عنوان یک«خانواده الگو» مطرح ساخته است. آن حضرت، آیین خانه‏داري و همسرداري را به خوبي مراعات مي‏کرد. در زندگي واقعا شریک و همراه و هم‏راز همسرش امیرمؤمنان(ع) بود. گاهي در خانه، به علت وضعیت دوران و شرایط تنگناي اقتصادي حاکم بر مسلمانان و آن حضرت غذایي نبود و کودکان و خود آن بانو گرسنه بودند، اما فاطمه زهرا(س) چیزي به حضرت علي(ع) نمي ‏گفت
 ٢١:١٥ - چهارشنبه ٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
سالروز ازدواج حضرت علي(ع) با حضرت فاطمه(س)
فاطمه زهرا(س) دختر پيغمبر اكرم و از بانوان ممتاز عصر خويش بود. پدر و مادرش از اصيل ترين و شريف ترين خانواده هاي قريش بودند. از حيث جمال و كمالات معنوي و اخلاقي از پدر و مادر شريفش ارث مي برد. و به عالي ترين كمالات انساني آراسته بود.
پيغمبر(ص) فرمود: يا علي تو زودتر به مسجد برو و من نيز از عقب تو مي آيم، تا در حضور مردم مراسم عقد را برگزار كنيم و خطبه بخوانيم. علي(ع) مسرور و خوشحال به جانب مسجد حركت نمود. ابوبكر و عمر را در بين راه ملاقات كرد، آن ها از جريان كار جويا شدند، گفت: رسول خدا دخترش را به من تزويج كرد
 ٠٨:٥٦ - چهارشنبه ١ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ازدواج علي(ع) با فاطمه(س)
پيش از حضرت علي(ع) افرادي مانند ابوبکر و عمر آمادگي خود را براي ازدواج با دختر پيامبر(ص) اعلام کرده بودند وهر دو از پيامبر يک پاسخ شنيده بودند و آن اين که در باره ازدواج زهرا منتظر وحي الهي است.
حضرت علي(ع) در طرح پيشنهاد خود بر تقوا و سوابق درخشان خود در اسلام تکيه مي کند و از اين طريق به همگان تعليم مي دهد که ملاک برتري اين است نه زيبايي و ثروت و منصب. پيامبر اکرم(ص) از اصل آزادي زن در انتخاب همسر استفاده کرد
 ٠٨:٤٨ - چهارشنبه ١ شهريور ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تربیت زنان و دختران در سیره معصومین(ع)
امروزه بیش از هر زمان دیگر باید به تربیت دختران همت گماشت؛ زیرا از یک سو نزدیک به نیمي از نیروهاي فعال و کارآمد جامعه را قشر زنان و دختران تشکیل مي دهند و از سوي دیگر، گستره فعالیت آنان، همه امور فردي و اجتماعي را در برمي گیرد.
مهم ترین هدف از تربیت دختران افزون بر خودسازي و پرورش باورهاي دیني، آشنا کردن آنان با فنون و شیوه هاي زندگي مانند شیوه شوهرداري، فرزندپروري، همسایه داري و معاشرت با مردم است. بدین معنا که دختران در کنار فراگیري اندیشه هاي دیني و آموختن رفتارهاي اسلامي، نقش آفریني در عرصه هاي گوناگون زندگي را نیز بیاموزند.
 ١٦:٠٢ - يکشنبه ١٨ تير ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فاطمه زهرا (س) و شب قدر
این مقاله بااستناد به حدیث شریفی از معصوم (ع) که در تفسیر سوره قدر ، فاطمه زهرا (س) را شب قدر نامیده است
همچنانکه شب قدرظرف زمانی نزول قران کریم است، صدیقه کبری،ام الائمه نیزمحل نزول امامان معصوم (س) است، چرا که انسان کامل بمنزله قران است که تمام صفات وخصائل قرانی دراو متجلیست.حضرت علی (ع) نیزدرجنگ صفین با عبارت «انا قران ناطق» به این قضیه اشاره میکند.
 ٠٩:١٧ - چهارشنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ارزش‏ ها در سخنان حضرت زهرا(س)
حضرت زهرا(س) در این باره می‏فرماید: «خداوند ایمان را وسیله پاک کردن نجاست شرک، از روح شما قرار داد» تا در سایه آن همه مظاهر شرک از بین برود و قلب که حرم الهی است جایگاه صاحب خانه شود.
خطبه دوم حضرت زهرا(س) در منزل خود حضرت و در جمع زنان انصار و مهاجر بود. این خطبه چنان تحولی را در حاضران ایجاد کرد که در بازگشت، مقابل شوهرانشان ایستاده، آنان را برای عذرخواهی به منزل حضرت علی(ع) فرستادند.
 ٢٣:٣٣ - جمعه ٢٧ اسفند ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
مقام والاي حضرت فاطمه زهرا(س)
در نگاه امام علي(ع) فاطمه در چنان مرتبه والايي از زهد و خداترسي و عمل به احكام الهي قرار دارد كه تصور مخالفت او با همسرش ممكن نيست.
حضرت علي(ع) در پاسخ به ادعاهاي بي ‏اساس معاويه مبني بر فضايل امويان در نامه‏اي مي‏نويسد: «... دو سيد جوانان اهل بهشت از ماست و«صبية النار» از شماست، كودكاني كه نصيب آنان آتش گرديد. بهترين زنان جهان از ماست. و «حمالة‏الحطب‏» آن كه هيزم كشد براي دوزخيان از شماست.
 ٢٣:٢١ - جمعه ٢٧ اسفند ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
اسرار و آثار تسبيح حضرت زهرا
تسبيح حضرت زهرا (س) از آثار و بركات بسياري برخوردار است كه از جمله‏ي آنها نجات يافتن از شقاوت و بدبختي است.
هر انساني به تناسب بينش و نگرشي كه به جهان هستي وجود پرآشوب خود دارد به دنبال خوشبختي است، و به عبارتي ديگر يكي از مهمترين مسائلي كه همه‏ي انسانها را آگاه يا ناآگاه به خود مشغول داشته است به طوري كه كارهاي زندگي و برنامه‏هايشان را در جهت وصول به آن پي‏ريزي مي‏كنند، مسئله‏ي رسيدن به سعادت و گريزاني از شقاوت است. منتهي از آنجايي كه انسان اختيار دارد، راه خودش را بايد آزادانه انتخاب كند.
 ٢١:٢٥ - چهارشنبه ١١ اسفند ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 صفحه بعدی >>