شنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > دين و انديشه  > مهدويت  
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2093
 بازدید امروز : 747
 کل بازدید : 1610802
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/0938
مهدويت


معنا و مفهوم غيبت
حجت خدا بر روي زمين بر آن ايستاده است. در راه هاي آن حرکت مي کند و در قصرها و خانه هاي آن داخل مي شود. او شرق و غرب زمين را در مي نوردد.
شيخ طوسي در کتاب الغيبة از دومين نايب خاص آن حضرت؛ يعني محمد بن عثمان عمري نقل مي کند: به خدا سوگند، صاحب اين امر هر سال در موسم[حج] حضور مي يابد، در حالي که او مردم را مي بيند و آن ها را مي شناسد، ولي مردم با اين که او را مي بينند، وي را نمي شناسند.
 ٠٨:٣٨ - جمعه ٢٤ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تأکيد بر پيشوايي آخرين امام معصوم(ع)
از آن جايي که شرايط امامت آخرين امام، با پيشوايان پيشين متفاوت بود، از اين رو پافشاري هاي فراواني بر آگاهي بخشي امامت ايشان شده است.
رسول اکرم(ص) در حديثي پر دامنه درباره آن چه در شب معراج ديده بود، پس از بيان ديدن نور پيشوايان معصوم(ع) و آخرين جانشين خود در ميان آن ها، مي فرمايد: «...عرض کردم: پروردگارا! اينان چه کساني هستند؟ فرمود: ايشان پيشوايانند. و اين قائم است. همو که حلال مرا حلال مي کند و حرام مرا را حرام مي سازد.
 ١٢:٥٨ - سه شنبه ٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اولين خطبه
اي مردم! ما خاندان پيامبر شما هستيم و از هر كس به خداوند بزرگ و حبيبش، رسول خدا(ص)، سزاوارتريم.
پس اي مردم! من تنها باقيمانده از آدم و يگانه ذخيره نوح پيامبر و خلاصه و برگزيده از ابراهيم و از محمد هستم كه درود خداوند بر آن بزرگوار و خاندانش باد.
 ١٢:٥٤ - سه شنبه ٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تحقق وعده الهي
بخدايي که جانم در کف قدرت اوست هيچ شهر و دياري نمي ماند جز اين که در آن نداي يکتايي خدا و رسالت محمد(ص) بامدادان و شامگاهان در آن طنين مي افکند.
بخداي سوگند معناي نهان تأويل آيه شريفه تحقق نمي يابد، مگر هنگامي که حضرت مهدي(عج) ظهور کند و هنگامي که او ظهور کرد بقاياي شرک گرايان از ظهور او ناخرسند مي گردند و کافران حق ستيز به کيفر گناه خود مي رسند....
 ١٢:٤٠ - سه شنبه ٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ظهور حضرت مهدي(عج) آغاز تاريخ
اصل كتاب زندگي بشر بعد از اين است؛ مربوط به آن وقتي است كه حضرت ولي ‏عصر(عج) تشريف بياورند؛ آن جا زندگي انسان تازه شروع مي ‏شود؛ مبدأ تاريخ حقيقي بشر از آن جا به بعد است كه در صراط مستقيم الهي قرار مي‏ گيرد و راه مي ‏افتد، و به آن جايي مي ‏رود كه بايد برسد.
اين، انتظار دنياي برتر براي معنويات و ماديات بشر است. در دوران امام زمان، ماديات انسان ‏ها هم از امروز بهتر خواهد شد، و فقط معنويات نيست. خداي متعال، بشر را داراي جنبه‏ي ماده و معنا آفريده است، و كمال او هم در هر دو جنبه است. حكومت كامله و عادله‏ي الهي هم متكفل هر دو جنبه است.
 ٠٨:٣١ - دوشنبه ١٨ ارديبهشت ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
موعود جهاني و ويژگي هاي عصر وي
عصر ظهور، يعني پاياني بر همه ي دردها، آري به گواهي همه ي اديان بزرگ الهي، آن روز موعود، روز نزول وعده ي جاويد حق، فرا خواهد رسيد و «او خواهد آمد».
بشر از ديرباز، هم کاروان درد و رنج و متحمل محروميت و ستم بوده است. مدينه ي فاضله اي که متفکران و خردورزان بشر، سخن از آن مي راندند، در حد يک آرزوي دست نيافتني و يک انديشه ي رؤيايي (و البته مطلوب) باقي ماند و بشريت، روز به روز، شاهد به مسلخ رفتن بيشتر ارزش هاي انساني و الهي اي است که از سوي پيامبران بزرگ الهي به وي شناسانده شده است.
 ٠٨:٢٠ - دوشنبه ١٨ ارديبهشت ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
آخرين حجت، واپسين منجي
«حجّت» درلغت به معني دليل، برهان و راهنما است. به عبارت ديگر«آن چه به آن دعوي يا مطلبي را ثابت کنند» حجّت گويند.1 مرحوم راغب اصفهاني نيز حجّت را اين گونه معنا کرده است: راهنمايي آشکار به راه مستقيم و آن چه که به وسيله آن مي توان به درستي يکي از دو مخالف پي برد.
در بسياري از روايات برضرورت شناخت حجت و امام عصر تأکيد شده تا آن جا که در روايت متواتري که از پيامبرگرامي اسلام(ص) نقل شده، نشناختن امام برابر با مرگ در زمان جاهليت دانسته شده است. از اين رو سفارش شده است که همواره از خدا بخواهيد که حجتش را به شما بشناساند تا از گمراهي و جهالت نجات يابيد. در قسمتي از دعاي«معرفت» که بر خواندن آن درزمان غيبت تأکيد شده، آمده است
 ٠٨:١٨ - دوشنبه ١٨ ارديبهشت ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
حجت محوري و امام هادي(ع)
هر که با حجت خدا هماهنگ و هم‌ خط باشد، او هم حجت و مورد وثوق و اطمينان مي ‌شود، و هر کس گفته ‌ها و نقل‌ ها و ادعا‌هايش منطبق با امام که حجت الهي است نباشد، از درجه اعتبار مي ‌افتد.
اباجعفر الجعفري مي ‌گويد: نوشته«يومٌ و ليلةٌ» را که تدوين يونس بن عبدالرحمان بود، خدمت امام هادي(ع) بردم. امام همه آن را مرور کرد و سپس فرمود: «آن چه در اين نوشته است، دين من و پدران من است و همه آن حق و درست است».
 ٠٩:٢٢ - شنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
دعوت به فهم نشانه هاي ظهور
پيامبر اکرم(ص) فرمودند: هر کس بميرد در حالي که امام زمانش را نشناخته باشد، به مرگ جاهليت از دنيا رفته است.
در دعايي که از امام صادق(ع) روايت شده، آمده است: خداوندا خودت را به من بشناسان، زيرا اگر خودت را به من نشناساني، رسول و فرستاده‌ات را نمي‌ شناسم. خداوندا، فرستاده‌ات را به من بشناسان چه اگر فرستاده‌ات را به من نشناساني، حجتت تو را نخواهم شناخت، خداوندا حجت را به من بشناس
 ٠٨:٤٤ - دوشنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
انتظار فرج در كلام رهبري
انتظار فرج يعني انتظار حاكميت قرآن و اسلام. شما به آن چه فعلا جهان در آن قرار دارد، قانع نيستيد؛ حتي به همين پيشرفتي هم كه با انقلاب اسلامي به دست آورديد قانع نيستيد؛ مي ‏خواهيد باز هم به حاكميت قرآن و اسلام نزديك ‏تر شويد، اين انتظار فرج است. انتظار فرج يعني انتظار گشايش از كار انسانيت.
ما براي استقرار قسط و عدل قيام و تلاش كرده‏ايم و باز هم اين ملت در همين راه تلاش خواهد كرد. حركتي كه براي قسط و عدل است، بر حركتي كه در مقابل قسط و عدل ايستاده است، پيروز خواهد شد. در اين، شكي نيست. دنيا به سمت عدل و قسط حركت مي‏ كند و معناي امام زمان و انتظار فرج همين است.
 ٠٨:١٠ - دوشنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 صفحه بعدی >>