دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > مقالات بانوان  
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6918
 بازدید امروز : 707
 کل بازدید : 1830877
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/2031
مقالات بانوان


آموزه ‌هاي اخلاقي و رفتاري حضرت زهرا(س) براي زنان و دختران
شخصيت و مكتب حضرت زهرا(س) الهام‌ گر يك انديشه سازنده براي انسان‌ هاست. اين انديشه متعالي و سازنده انسان را به سوي رشد و تعالي و شكوفايي ارزش‌ ها و قواي انساني فرا مي‌ خواند تا وي براي اسلام و جامعه، فردي مفيد و ارزشمند باشد.
مكتب فاطمه به دختران و زنان ما مي‌آموزد كه مسئوليت شناس و مسئوليت پذير باشند و بدين نكته اساسي در زندگي خود توجه كنند كه هر كسي بايد در روز قيامت ،‌ پاسخگوي اعمال و استعدادهاي خود باشد.
 ٢٠:٢٧ - پنج شنبه ١ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
باورهاي منطقي در مورد انتخاب همسر
فرآيند انتخاب همسر براي هر فرد بالغ و مجرد، مرحله اي بسيار مهم و اغلب دشوار محسوب مي‌شود. شايد كمتر انتخاب ديگري ممكن است تا اين اندازه در طول زندگي زوج‌ها مركز توجه و بسيار با اهميت تلقي گردد.
اما متأسفانه، در بحبوحه‌ي دوران نامزدي افراد جوان اغلب بي ملاحظه مي‌شوند و مشكلات اساسي را در ازدواج ناديده مي‌گيرند و يا اين كه آنها را بررسي نمي‌كنند.
 ١٨:٥٩ - جمعه ٢ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ازدواج علي(ع) با فاطمه(س)
پيش از حضرت علي(ع) افرادي مانند ابوبکر و عمر آمادگي خود را براي ازدواج با دختر پيامبر(ص) اعلام کرده بودند وهر دو از پيامبر يک پاسخ شنيده بودند و آن اين که در باره ازدواج زهرا منتظر وحي الهي است.
حضرت علي(ع) در طرح پيشنهاد خود بر تقوا و سوابق درخشان خود در اسلام تکيه مي کند و از اين طريق به همگان تعليم مي دهد که ملاک برتري اين است نه زيبايي و ثروت و منصب. پيامبر اکرم(ص) از اصل آزادي زن در انتخاب همسر استفاده کرد
 ٠٧:٤٨ - دوشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
سالروز ازدواج حضرت علي(ع) با حضرت فاطمه(س)
فاطمه زهرا(س) دختر پيغمبر اكرم و از بانوان ممتاز عصر خويش بود. پدر و مادرش از اصيل ترين و شريف ترين خانواده هاي قريش بودند. از حيث جمال و كمالات معنوي و اخلاقي از پدر و مادر شريفش ارث مي برد. و به عالي ترين كمالات انساني آراسته بود.
پيغمبر(ص) فرمود: يا علي تو زودتر به مسجد برو و من نيز از عقب تو مي آيم، تا در حضور مردم مراسم عقد را برگزار كنيم و خطبه بخوانيم. علي(ع) مسرور و خوشحال به جانب مسجد حركت نمود. ابوبكر و عمر را در بين راه ملاقات كرد، آن ها از جريان كار جويا شدند، گفت: رسول خدا دخترش را به من تزويج كرد
 ٠٧:٢٥ - دوشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه اضطراب و نگراني ازدواج را برطرف کنيم
هر دختر و پسري به مجرد بستن عقد ازدواج به يک ديگر تعلق پيدا کرده و عمري مي خواهند در کنار هم زندگي کنند، در غم و شادي شريک هم باشند، به کمک هم مي خواهند فرزندان صالح و شايسته تحويل جامعه دهند
و بالاخره در تمام مراحل زندگي غم خوار هم باشند، از اين رو اسلام در ابتدا به اين دو زوج جوان سفارش اکيداً مي کند که در انتخاب همسر کمال دقت را بنمايند. در روايات براي همسر ويژگي هايي ذکر شده که اگر جوان‏ها قبل از ازدواج به آن‏ها توجه کنند، يا اصلاً دچار اختلاف خانوادگي نمي شوند
 ٠٧:١٧ - دوشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ازدواج، چگونه؟
مرحله اول آماده سازي خود است. خودباوري براي ازدواج، خودتان را تا نشناسيد همسرتان شناخته نمي شود. نبي اكرم(ص) تأكيد فرموده اند كه حتماً با كفو خودتان ازدواج كنيد.(توصيه به حضرت زهرا«س»). براي اين كه كفوتان را بشناسيد بايد بدانيد كه خودتان سمت و سويتان كجاست.
زندگي هدف و انتها ندارد، زندگي يك طراوت و شور و نشاط پيوسته است. زندگي يعني هر لحظه نو شدن و هر روز نوروز داشتن يعني با حال بودن و لازمه اش فقط جهت دار بودن است ونه هدف دار. اگر چنين جهتي را در خود پيدا كنيد، تشخيص هم جهت خيلي ساده است.
 ٠٧:١٣ - دوشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
چند سوال ضروري پيش از ازدواج
ازدواج به نوعي، رسيدن به يک تفاهم مشترک است که طي گفتگو و صحبت هاي في مابين حاصل مي شود، در اين تبادلات کلامي در عمل نيز بايد متعادل باشيد
در مورد علاقه به بچه دار شدن و تعداد آن به توافق برسيد؟ فرزند، بخشي از زندگي مشترک است، از آن جايي که هر فردي در اين مورد و نحوه ي تربيت فرزندان خود، نظري متفاوت دارد و اين مسأله خود به نوعي يکي از دلايل ايجاد تنش در کانون خانواده است، بنابراين قبل از ازدواج ديدگاه ها و افکار خود را در اين زمينه با يکديگر مطرح کنيد و به توافق برسيد.
 ٠٧:٠٥ - دوشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
خانواده، جوان و مشاوره
مشاوره يعني «پيوند عقل‏ها با عقل خود» يک اصطلاح «ژنريک» يا عام است که در برگيرنده فرايند هاي متعددي نظير مصاحبه، اجراي آزمون، راهنمايي، توصيه و ساير موارد مربوط به اين امور است.
هدف مشاوره، ياري رساندن به فرد به منظور حل مشکلات او، طرح و نقشه براي آينده وي، تغيير نگاه و نگرش شخص به حيات و زندگي و کمک هايي فکري از اين قبيل است.
 ٠٨:٤٦ - دوشنبه ١١ مرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
خانواده و روابطِ همسران از ديدگاه حضرت امام رضا(ع)
حضرت علي بن موسي الرضا(ع) فرموده اند: از سنت پيامبر اکرم(ص) طعام دادن هنگام ازدواج است.
هشتمين فروغ امامت در اين باره مي فرمايند: حضرت رضا(ع) از پدران بزرگوارش از رسول خدا(ص) روايت کرده اند خداوند متعال هر گناهي را مورد آمرزش قرار مي دهد مگر گناه انکار مهر زن يا غصب دستمزد اجير يا فروش انسان آزاد.»
 ٠٩:٢٤ - يکشنبه ٣١ تير ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
فاطمه زهرا(س) الگوي رفتارهاي خانوادگي
چگونه زیستن و معاشرت کردن با همسر و فرزندان و سامان‏ بخشي به امور خانه و زندگي که در حیات طیبه حضرت زهرا(س) بود، به عنوان«الگوي خانواده‏ ها» خانه و خانواده او را به عنوان یک«خانواده الگو» مطرح ساخته است.
آن حضرت، آیین خانه‏ داري و همسرداري را به خوبي مراعات مي‏کرد. در زندگي واقعا شریک و همراه و هم‏راز همسرش امیرمؤمنان(ع) بود. گاهي در خانه، به علت وضعیت دوران و شرایط تنگناي اقتصادي حاکم بر مسلمانان و آن حضرت غذایي نبود و کودکان و خود آن بانو گرسنه بودند
 ٢٣:٣١ - شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>