يکشنبه ٠١ مهر ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > مقالات عمومي  
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9044
 بازدید امروز : 928
 کل بازدید : 1730928
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/1719
مقالات عمومي


پيروزي خون بر شمشير و بقاي دين
مذهب و تمدن امروز بشر مديون قيام عاشورا است. آيـا بـا وجـود حكومت هايي سفاك و بي اعتقاد و تابع جاهليت، كه اصـل وحي الهي و نبوت محمدي را منكر بودند، مانند حكومت يزيد و ولـيد بن يزيد بن عبدالملك و... اسلام بر جاي مي ماند
اگر قيام عاشورا نبود، ابوسفيانيان قلم سرخ بر رخسار وحي و قرآن مي كشيدند. يـزيد گمان مي كرد با كشتن حسين و يارانش مي تواند اساس وحي را بـرچـيند و به شعار پوسيده و آرمان جاهلانه جدش ابوسفيان و پدرش معاويه لباس تحقق بپوشاند. قـيام خون بار عاشورا گذشته از اين كه روحيه آزادي خواهي و ستم سـوزي و پـيكار با خودكامگي و استبداد را در دل هاي مستعد زنده كـرد و مـنشا پيدايش نهضت هاي بي شماري عليه استكبار و استعمار گـرديـد
 ١٢:١٢ - دوشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
فرهنگ عاشورا در سيره معصومين(ع)
نهضت امام حسين‏(ع) نهضتي مقدس، متعالي و روحاني بود. پاكي، خلوص، بي‏ اعتنايي به دنيا، بري بودن از اغراض شخصي و آز و جاه‏ طلبي و خودخواهي از ويژگي هاي اين قيام است.
انقلاب آن حضرت درس قسط، عدالت، توحيد، شرافت، ايثار و فداكاري به مردم داد. فرزند پيامبر(ص) با خون خويش درخت اسلام را كه رو به خشكيدگي گذاشته بود، آبياري كرد و در تاريكي ظلم و فساد بني‏ اميه درخششي بوجود آورد كه آن محيط ظلماني را نور و روشنايي بخشيد و بزرگراه سعادت را نمايان كرد
 ١٢:٠٦ - دوشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
گريه در فرهنگ شيعه چه جايگاهي دارد كه اين همه بر آن تاكيد شده است؟
گريه غم و اندوه انعكاسي از ظلمتي كه فضاي درون را فرا گرفته ابراز مي كند . جنبه مثبت اين نوع گريه تنها تخليه درون است و به همين جهت است كه پس از آن، آدمي كمي احساس آرامش مي كند.
از آنجا كه از ديدگاه آيات قرآن و روايات ، محبوبان الهي در شمار دوستان حقيقي به شمار مي آيند و محبت به آنها محبت به خدا است؛ (نگا: دوست شناسي و دشمن شناسي درقرآن، فصل 3) در صورت فقدان ظاهري چنين محبوباني، مردان الهي گريان اند و گريه آنها در واقع به دليل هجراني است كه در مراتب پايين تر از محبوب ازلي و انسان هاي كامل براي آنان پيش آمده است.
 ٠٨:٠٥ - پنج شنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
محرم آمد
از تعاليم ارزشمند کربلا، عمل به تکليف است. وقتي دعوت نامه هاي پياپي مردم کوفه به امام حسين(ع) رسيد، ايشان احساس تکليف کرد که برود. هر چند از سست عهدي آنان آگاه بود، ولي آن دعوت نامه ها و اعلام حمايت ها، تکليف آور بود.
لحظه به لحظه کربلا پيام و هدايت است. هر چهره در کربلا، بيانگر پيامي است. حجت در کربلا تمام است. نه هشتاد سالگي بهانه و توجيه گريز از مسئوليت است و نه نوجواني. در کربلا، انسان در زيباترين و زشت ترين چهره ممکن ايستاده است. پس کربلا آيينه انسان است. هر کس مي تواند خود را در کربلا ببيند. همه اسلام را در کربلا مي توان يافت. آيات قرآن يک جا در کربلا تفسير شد.
 ٠٨:٢٧ - چهارشنبه ٢١ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
امر به معروف و نهی از منكر در نگاه ائمه
هرگاه مردم امر به معروف و نهی از منكر را ترك نمایند و از نیكان خاندان من پیروی نكنند خداوند بدانشان را بر آنان مسلط گرداند، در این هنگام خوبان ایشان دعا كنند ولی دعایشان‏ مستجاب نشود.
[فرزندم حسن] به كار نیك امر كن تا در شمار نیكوكاران درآیی و به دست و زبان كار ناپسند را زشت ‏شمار و از آن كه كار ناپسند كند با كوشش خود را دور بدار. در راه خدا بكوش، چنان كه شاید، و از سرزنش ملامتگرانت ‏بیمی نداشته باش برای حق به هر دشواری‏ هر جا بود وارد شو.
 ٠٩:٣٨ - پنج شنبه ١٥ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
آغاز هفته دولت
مقام معظم رهبري درباره هفته دولت مي فرمايد: «هفته دولت، فرصت مغتنمي است تا مردم با نتايج تلاش هاي بخشي از مجموعه نظام اسلامي بيشتر آشنا شوند و دروغ بودن محور اصلي تبليغات دشمنان اسلام مبني بر ناکارآيي و ناتواني نظام اسلامي، آشکارتر گردد.»
ايشان هفته دولت را به تعبيري، «هفته مجموعه حاکميت نظام» مي داند و مي فرمايد: «هفته دولت، يک فرصت مغتنم ديگري هم هست براي نقد و اصلاح عملکردها به شکل صحيح.» خوشبختانه رهبر بصير و فرزانه انقلاب با اتکا به تجربه هاي ارزشمند اجرايي و تيزبيني خاص خويش، کوشيده است با نظارت دقيق بر عملکرد دولت مردان و نماياندن نقاط قوّت و ضعف آن ها، با بيان هشدارها، رهنمودها و راه کارها، دولت را براي رسيدن به اهداف چشم اندازي روشن و اميدبخش ياري رساند.
 ١٨:١٨ - جمعه ٢ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
روز عرفه
عرفات نام جايگاهي است که حاجيان در روز عرفه(نهم ذي الحجه) در آن جا توقف مي کنند و به دعا و نيايش مي پردازند و پس از برگزاري نماز ظهر و عصر به مکه مکرمه باز مي گردند
دامنه کوه عرفات در زمان صدر اسلام کلاس صحرايي پيامبر اسلام(ص) بود و بنا به گفته مفسرين آخرين سوره قرآن در صحراي عرفات بر پيغمبر(ص) نازل شد و پيغمبر اين سوره را که از جامع ترين سوره هاي قرآن است و داراي ميثاق و پيمان هاي متعدد با ملل يهود، مسيحي و مسلمان و علماي آن ها مي باشد، و قوانين و احکام کلي اسلام را در بر دارد، به مردم و شاگردانش تعليم فرمود.
 ٠٩:١٣ - سه شنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
عرفه، بال به بال عشق بستن تا عرش کبريايي
عرفه روز معرفت، شناخت، بال بستن به بال عشق، نشستن بر خوان کرم و لطف معبود و پرگشودن در آستان حق تعالي براي رسيدن به عرش کبريايي است.
در صحرايي که عرفاتش خوانده اند بايد با صفاي دل وضو ساخت و لب ها را به ترنم و عطر دعا معطر کرد، چشم ها را با زلالي بارش توبه شست و دل بي قرار و مضطرب از هيجان غرق شدن در درياي عشق الهي را با آب معرفت صيقل داد.
 ٠٩:١١ - سه شنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
وداع با ماه مبارک رمضان
پيامبر گرامي اسلام نيز در فضيلت ماه رمضان مي فرمايد: «ماه رمضان، ماه خدا و ماه مغفرت است».
ماه مهماني خدا، ماه آمرزش و پاکي از پليدي هاست. از اين رو، امام سجاد(ع) در وداع با اين ماه مبارک مي فرمايد: «درود بر تو اي همسايه اي که دل ها بر اثر عبادت و بندگي در آن نرم و فروتن گرديد و گناهان بر اثر آمرزش و عفو خداي بزرگ در آن کم شد. درود بر تو! چه بسيار گناهان را محو کردي و چه بسيار زشتي ها را پوشاندي».
 ٠٨:٤٦ - جمعه ٢٥ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
جايگاه و اهميت شب قدر
چنان که درک شب قدر، کاري است مشکل، بيان جايگاه و «قدر» شب قدر عملي است دشوار که تنها راه يافتگان به آن شب عزيز مي توانند واقعيت و حقيقت آن را بيان دارند؛ چراکه قرآن به پيامبر خدا فرمود: «وما ادراک ماليلة القدر»؛ «و تو چه داني شب قدر چيست؟»
نزول جامع ترين، کامل ترين و ماندگارترين کتاب الهي برعظمت و منزلت شب قدر افزوده است. قرآن خود مي گويد: «شهر رمضان الذي انزل فيه القران »؛ «ماه [مبارک] رمضان ماهي است که در آن قرآن نازل شده است.» اما در چه شبي از شبهاي آن ماه، قرآن نازل شده است؟
 ٠٩:٢٢ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

© Jbf-ar.org . All rights reserved.