دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > مقالات عمومي  
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9456
 بازدید امروز : 660
 کل بازدید : 1830830
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/2344
مقالات عمومي


نيكي به پدر و مادر
نيكي به پدر و مادر، وظيفه اي اخلاقي است كه در واجب بودن شكر مُنعم ريشه دارد. انسان فطرتاً شاكر و سپاسگزار كسي است كه به او نيكي كرده است.
اهانت و بي احترامي نسبت به والدين به هيچ روي پذيرفته نيست؛ حتي كوچكترين رفتار يا گفتاري كه موجب آزار آنان باشد بر طبق اين آيه ممنوع است. امام رضا (ع) فرمودند: اگر لفظي كوتاهتر و سبك تر از «اف» وجود داشت، خداوند آن را در آيه ذكر مي فرمود.
 ١٩:٥٤ - جمعه ٢ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
«امنيت ملي» را«چگونه» پاس بداريم؟
هيچ کس از ناامني و تشنج استقبال نمي کند. هيچ عاقلي باآرامش و نظم و رفتارهاي عاقلانه و برادرانه مخالف نيست. همه مي دانند، اقدامات ضدامنيت و آرامش، روند پيشرفت اقتصادي، رشدعلمي، فرهنگي و حتي زندگي فرد و جامعه را با خطر مواجه مي سازد.
ترديد افکني نسبت به«جهان بيني اسلامي»، هجوم به«معارف و قوانين قرآني» و تحريف دستورات ديني و نشر کتاب و مجله وپخش فيلم و نوار، در جهت ايجاد ترديد و انکار حقايق ضروري دين و برخورد قلمي و تصويري و گفتاري با مسلمات اسلام و استهزاء و تمسخر مسلمانان و اسلام شناسان راستين از دو جهت، اقداماتي ضد«امنيت ملي» شناخته مي شود.
 ١٩:٣٢ - جمعه ٢ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
چهل منزل صبوري
چهل روز است که حیرانم، چهل وادي را به طلب پیموده ام و هیچ نیافته ام. هنوز اسم تو بر زبانم جاري نشده که بغضم ترک مي خورد.
بالا بلندترین مرد همیشه تاریخ! حسیني که حُسن نیّت و صدق گفتارت اسلام را حفظ کرد و چشم ناپاک دشمنان را کور! چلّه نشینان سوگواري ات را دریاب و ما را به جرعه اي و قطره اي از مهر خودت دعوت کن.
 ١٠:٥١ - دوشنبه ٧ آبان ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
اربعين حسيني و اسراي كربلا
بيستم ماه صفر در تاريخ، به عنوان اربعين حسيني مشهور شده است. در بزرگداشت اين روز در حديثي از امام حسن عسكري زيارت اربعين به عنوان يكي از نشانه‌ هاي مؤمن شمرده شده است.
در خصوص ورود جابر بن عبدالله انصاري در روز اربعين سال 61 هجري به كربلا، به نظر مي ‌رسد بين منابع تاريخي چندان اختلافي نباشد. شيخ طوسي مي‌ نويسد: «روز اربعين روزي است كه جابر بن عبدالله انصاري صحابي رسول خدا(ص) از مدينه براي زيارت قبر امام حسين(ع) به كربلا آمد و او اولين زائري بود كه قبر شريف آن حضرت را زيارت كرد».
 ١٠:٤٨ - دوشنبه ٧ آبان ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
بعد از شهادت حضرت امام حسین(ع)
در كتب مقاتل ذكري از ربودن جامه و اسلحه ساير شهداء‌ رضوان الله عليهم نشده لكن آن چه به نظر مي ‌رسد آن است كه اجلاف كوفه ابقاء‌ بر احدي نكردند و آن چه بر بدن آن ها بود ربودند. ابن نما گفته كه حكيم(لعين) بن طفيل جامه و اسلحه حضرت عباس(ع) را ربود.
زره آن حضرت را عمر سعد(ملعون) برگرفت و وقتي كه مختار او را بكشت آن زره را به قاتل او ابوعمره بخشيد، و چنين مي‌ نمايد كه آن حضرت را دو زره بوده زيرا گفته‌اند كه زره ديگرش را مالك بن يسر ربود و ديوانه شد.
 ١٠:٤٠ - دوشنبه ٧ آبان ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
گامي به سوي شناخت امام حسين(ع)
معاويه به دنبال فعاليت هاي دامنه دار براي تثبيت وليعهدي يزيد، سفري به مدينه داشت و با بزرگان آن جا، بخصوص امام حسين(ع) و عبدالله بن عباس، ديدار و موضوع اصلي را مطرح کرد.
امام با ذکر مقدمه اي فرمود: «... تو در برتري و فضيلتي که براي خود قايلي، دچار لغزش شدي و... يزيد را چنان توصيف کردي که گويا شخصي را مي خواهي معرفي کني که زندگي او بر مردم پوشيده است... يزيد را آن چنان که هست، معرفي کن، يزيد جوان سگباز و کبوترباز و بوالهوسي است که عمرش با ساز و آواز و خوشگذراني سپري مي شود.»
 ١٠:٢٧ - دوشنبه ٧ آبان ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
اعمال عبادي ماه صفر
اين ماه، معروف به شومي و بدشگوني است. از پيامبر اكرم(ص) درباره ماه صفر، چنين نقل شده است: هر كس خبر تمام شدن اين ماه را به من دهد، بشارت بهشت را به او مي‏ دهم.
اي سخت نيرو، و اي سختگير! اي عزيز، اي عزيز، اي عزيز! خوارند از بزرگي ‏ات همه خلقت. پس كفايت كن از من شرّ خلق خودت را، اي احسان بخش! اي نيكوكار! اي نعمت بخش! اي عطا دِه! اي كه معبودي جز تو نيست! منزّهي تو! به راستي من از ظالمانم. اجابت كرديم برايش و نجاتش داديم از غمّ و هم چنين نجات دهيم مؤمنان را، و رحمت كند خدا بر محمّد و آل پاك و پاكيزه‏اش!
 ٢٠:٣٦ - سه شنبه ١٧ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
علت عظمت عاشورا
فرهنگ عاشورا از ذلت و عزت چهره دیگري نشان داد. بر سر هدف ماندن و در آن جان دادن عزت است، از هدف مقدس دست برداشتن و به دلیل ترس از مرگ عقب نشیني کردن مساوي با ذلت مي باشد.
محور منطق امام حسین(ع) این است که زندگي در زیر سلطه اهل ستم و افراد ضد حق مرگ است و کشته شدن در راه مبارزه با آنان حیات آفرین مي باشد: « به درستي که من مرگ در راه مبارزه با حکومت ستمگران را نابودي تلقي نمي کنم بلکه این مرگ را زندگي توأم با سعادت و زیستن با ظالمان را مرگي آمیخته به فلاکت مي دانم». این بیان درخشان امام اساس خطبه و نامه هاي نوراني او را تشکیل مي دهد و ...
 ١٣:١٦ - سه شنبه ٣ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ويژگي‏ هاي جوان عاشورايي
جوانان پاکباز عاشورا به دليل پرورش در دامن خانواده‏ هاي مؤمن و پرهيزکار، به کامل ‏ترين مراحل ايمان دست ‏يافته بودند. به گونه‏اي که جز به اعتلاي حق و حاکميت احکام الهي به چيز ديگري نمي ‏انديشيدند و حتي با اشتياق تمام در اين راه آماده شهادت بودند.
وقتي امام حسين‏(ع) در مسير کربلا در منزل«قصر بني مقاتل‏» به دنبال خوابي که ديده بودند جمله "انالله و انا اليه راجعون" را بر زبان آوردند. فرزند بزرگوارشان علي‏اکبر(ع) از آن حضرت علت اين امر را سؤال کردند. حضرت فرمودند: در خواب ديدم سواري مي ‏گويد: اين کاروان به سوي مرگ مي ‏رود.
 ١٣:٠٨ - سه شنبه ٣ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
محرم در کلام حضرت امام(ره)
ماه محرم، ماه حماسه و شجاعت و فداکاري است. ماهي که خون بر شمشیر پیروز شد. ماهي که قدرت حق، باطل را تا ابد محکوم و داغ باطله بر جبهه ستمکاران و حکومت هاي شیطاني زد. ماهي که به نسل ها در طول تاریخ، راه پیروزي بر سر نیزه را آموخت.
محرم چه ماه مصیبت زا و چه ماه سازنده و کوبنده اي است. محرم ماه نهضت بزرگ سید شهیدان و سرور اولیاي خداست که با قیام خود در مقابل طاغوت، تعلیم سازندگي و کوبندگي به بشر داد و راه فناي ظالم و شکستن ستمکار را به فدایي دادن و فدایي شدن دانست که خود سر لوحه تعلیمات اسلام است براي ملت ما تا آخر دهر.
 ١٣:٠١ - سه شنبه ٣ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

© Jbf-ar.org . All rights reserved.