جمعه ٠٣ فروردين ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > مقالات عمومي  
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8411
 بازدید امروز : 660
 کل بازدید : 1593488
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0/1250
مقالات عمومي


ریشه های نوروز
ریشه نوروز هرچه بوده، انگیزش دگرگونی طبیعت و آغاز دوباره جاودانگی گیاهان و جانوران بوده است که برگزاری مراسمی برای آن، در اول فروردین، در زمان هخامنشیان در تخت جمشید، مانند بسیاری از ابداعات بشری، اثر ایرانیان بوده است.
وروز پیش از هخامنشیان نیز وجود داشته است، البته نه با تکیه بر اوستا که بر اساس ادبیات میانه و نوشته های پهلوی گفته می شود که اعتقاد به نوروز و رستاخیز طبیعت وجود داشته و پیش از هخامنشیان مراسمی وجود داشته است و برخی نیز این را نفی کرده اند.
 ١٠:١٥ - سه شنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چهارشنبه آخر سال
یکی از آیین های نوروزی امروز - که بایستی آمیزه ای از چند رسم متفاوت باشد - " مراسم چهارشنبه سوری" است که در برخی از شهرها آن را چهارشنبه آخر سال گویند.
بدین صورت است که شب آخرین چهارشنبه سال( یعنی نزدیک غروب آفتاب روز سه شنبه)، بیرون از خانه، جلو در، در فضایی مناسب، آتشی می افروزند، و اهل خانه، زن و مرد و کودک از روی آتش می پرند و با گفتن: " زردی من از تو، سرخی تو از من"، بیماری ها و ناراحتی ها و نگرانی های سال کهنه را به آتش می سپارند،
 ١٠:٠٥ - سه شنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
آشپزخانه تکاني براي روزهاي عيد
عيد نزديک است‌، کم‌کم اسم خانه تکاني سرزبان ‌ها افتاده. هميشه تميز کردن آشپزخانه بيشترين وقت خانم‌ها را به خود اختصاص مي ‌دهد.
سر و سامان دادن به کابينت ‌هايي که در طول يک سال پر از وسايل و ظرف و ظروف اضافه شده‌اند و اگر خيلي خوش ‌بينانه به قضيه نگاه کنيم به ‌هم ‌ريختگي مشکل اصلي آن هاست.
 ٠٩:٤٨ - دوشنبه ٧ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مدارس هوشمند و دانشگاه هاي مجازي چه هستند؟
قرن ۲۱ به سمتي مي رود كه اكثر مشاغل به دانش و مهارت هاي رايانه اي نياز خواهند داشت.
ورود به اين عرصه به نوع جديدي از آموزش نياز دارد كه با آموزش سنتي كنوني بخصوص آن چه هم اكنون در مدارس ايران در جريان است هم خواني ندارد. مدتي است برخي كشورهاي جهان به تأسيس مدارس الكترونيكي يا آن چه در ايران مصطلح شده مدارس هوشمند دست زده اند.
 ٠٩:٣٦ - دوشنبه ٧ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
برنامه ريزي براي خانه تکاني
يک برنامه ريزي صحيح براي خانه تکاني از اهميت خاصي برخوردار است، زيرا اضطراب ناشي از انبوه کارها باعث فشار عصبي زيادي مي شود که شايد بازدارنده بوده و کار را همانند غولي عظيم جلوه گر کند.
اگر شما بدانيد چه کارهايي را بايد انجام دهيد و بدانيد ترتيب انجام آن ها کدام است مطمئن باشيد نيمي از کار را انجام داده ايد. حالا قلم و کاغذ به دست بگيريد و تمام کارهايي که بايد انجام شود، بنويسيد. سپس روي ورقه اي ديگر کارها را به ترتيبي که بايد انجام داده شود رديف کنيد.
 ٠٩:١٠ - دوشنبه ٧ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
احساس امنيت اقتصادي براي اميد به زندگي
آن‌گونه كه مطالعات ثابت كرده است بايد آموخت مشكلات مالي را حل كرد. به اين ترتيب زندگي طولاني و همراه با موفقيت و كاميابي خواهد بود.
روان‌شناس برجسته آبراهام مزلو مدل روان‌شناسي مشهور خود يعني «هرم نيازها» را كه به عنوان سلسله مراتب نيازها نيزشناخته شده، ارائه داده است. مدلي كه توضيح‌دهنده نيازهاي فردي انسان‌هاست. برپايه اين مدل هر نيازي پس از برآورده شدن نياز قبلي اهميت يافته و تامين مي‌شود.
 ١٨:١٦ - چهارشنبه ٢ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فرار از زندگي يکنواخت
يکنواختي، شايد در زندگي نظم خاصي را به همراه بياورد، اما خسته کننده و کسالت آور است و کمتر کسي پيدا مي شود به دنبال يکنواختي ممتد باشد،
حتي اگر همه چيز در زندگي خوب ولي يکنواخت باشد، بعد از مدتي کسالت آور خواهد شد. فرض کنيد غذاي مورد علاقه تان را به مدت چند روز پشت سر هم و بدون تنوع بخوريد.
 ٠٩:٥٣ - سه شنبه ١ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گزيده بيانات ويژه دهه فجر انقلاب اسلامی
- اين انقلاب، بي نام خميني(ره) در هيچ جاي جهان شناخته شده نيست.
- مسئولان را به برنامه ريزي و عمل در عرصه خدمت به مردم، و مردم را به مطالبه نهضت خدمت رساني از مسئولان توصيه مي‌كنم. - ملت ما بايد قدرت و عظمتي را كه در سايه اسلام و وحدت و مجاهدت به آورده حفظ كند. - وحدت، كليد موفقيت و رمز پيروزي انقلاب ما بوده است.
 ٠٨:٢٠ - يکشنبه ٢٢ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
روز شمار انقلاب، 22 بهمن 1357
* واحدهاي نظامي چند شهر، از جمله لشگر زرهي قزوين، به سوي تهران روانه شدند. مردم، جاده تهران ـ كرج را به منظور جلوگيري از ورود واحدهاي نظامي، مسدود كردند.
* با تلاش برخي از دوستان بختيار و نيز نزديكان مهندس بازرگان، بنا شد جلسه‌اي با حضور بازرگان، بختيار و قره‌باغي تشكيل گردد. عباس اميرانتظام درباره اين جلسه مي‌گويد: قبل از جلسه، بختيار به من تلفن زد و گفت استعفاي خود را در جلسه تسليم خواهد كرد. ليكن بختيار در جلسه حاضر نشد و تنها استعفا نامه خود را براي جلسه فرستاد.
 ٠٠:٣٢ - شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تاملي در باب پيروزي انقلاب كبير اسلامي
با مطالعه تاريخ كهن ايران در مي يابيم كه اين كشور پهناور همواره به عنوان يكي از ديرپاترين ادوار تاريخ بشر در جهان شناخته شده است. در يك نگرش كلي و با توجه به اثرات شگرفي كه اسلام در ايران بر جاي گذاشت
در طول ۱۳۵ سال حكومت قاجار و ۵۷ سال سلطنت پهلوي يعني نزديك به دو قرن، كشور ايران به طور مستقيم تحت تسلط سياست هاي قدرت هاي استعماري قرار داشته و با پيمودن سيري قهقرايي به وسيله اي براي بازي سياسي ابر قدرت ها تبديل گشت. اين در حالي بود كه مقارن همين سال با پيروزي انقلاب كبير فرانسه، تحول صنعتي در اروپا و كشورهاي استعمارگر آغاز شده بود.
 ٠٠:٣٠ - شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

© Jbf-ar.org . All rights reserved.