دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > مقالات عمومي  
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8659
 بازدید امروز : 216
 کل بازدید : 1638666
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0/1406
مقالات عمومي


وداع با ماه مبارک رمضان
پيامبر گرامي اسلام نيز در فضيلت ماه رمضان مي فرمايد: «ماه رمضان، ماه خدا و ماه مغفرت است».
ماه مهماني خدا، ماه آمرزش و پاکي از پليدي هاست. از اين رو، امام سجاد(ع) در وداع با اين ماه مبارک مي فرمايد: «درود بر تو اي همسايه اي که دل ها بر اثر عبادت و بندگي در آن نرم و فروتن گرديد و گناهان بر اثر آمرزش و عفو خداي بزرگ در آن کم شد. درود بر تو! چه بسيار گناهان را محو کردي و چه بسيار زشتي ها را پوشاندي».
 ٠٨:٤٦ - جمعه ٢٥ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
جايگاه و اهميت شب قدر
چنان که درک شب قدر، کاري است مشکل، بيان جايگاه و «قدر» شب قدر عملي است دشوار که تنها راه يافتگان به آن شب عزيز مي توانند واقعيت و حقيقت آن را بيان دارند؛ چراکه قرآن به پيامبر خدا فرمود: «وما ادراک ماليلة القدر»؛ «و تو چه داني شب قدر چيست؟»
نزول جامع ترين، کامل ترين و ماندگارترين کتاب الهي برعظمت و منزلت شب قدر افزوده است. قرآن خود مي گويد: «شهر رمضان الذي انزل فيه القران »؛ «ماه [مبارک] رمضان ماهي است که در آن قرآن نازل شده است.» اما در چه شبي از شبهاي آن ماه، قرآن نازل شده است؟
 ٠٩:٢٢ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
فضيلت شب های استغفار
شب قدر، پرارجترين و پررمز و رازترين شبها در گردونه زمان است که قلمها در وصفش ميشکنند،
زبانها از توصيفش قاصرند و عقل در فهم آن مبهوت و متحير ميماند؛ شبي که به فرموده امام صادق (ع) قلب رمضان به شمار ميايد
 ٠٨:٥٣ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ماه ضیافت الهی
رمضان اسمی از اسماء الهی است و نباید آن را به تنهایی ذکر کرد مثلا ً بگوییم رمضان آمد یا رفت، بلکه باید گفت ماه رمضان آمد، یعنی ماه را باید به اسم اضافه كرد.
رمضان از مصدر «رمض» به مفهوم شدت گرما و تابش آفتاب بر رمل... معنا شده است. انتخاب چنین واژه ای به راستی از دقت نظر و لطافت خاصی برخوردار است چرا که سخن از گداخته شدن است و شاید به تعبیری دگرگون شدن در زیر آفتاب گرم و سوزان نفس و تحمل ضربات بی امانش، زیرا که رمضان ماه تحمل شدائد و عطش است.
 ٠٧:١٨ - دوشنبه ٧ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
حضرت خدیجه مادر ام ابیها
خدیجه این بانوي آگاه و پاك ‏سرشت، و این دلباخته‏ي فضیلت و معنویت، كه اعتقاد به حق و حقیقت و تمایل به فضایل و كمالات، از خصایص ذاتي او بود، از همان دوران جواني نیز یكي از مشهورترین زنان حجاز و عرب به شمار مي ‏رفت.
همواره سعي داشت كه تجارت خود را به دور از آلودگي ‏ها، و عاري از درآمدهاي ناصحیح، انجام دهد، و از عوایدي كه از راه ‌هایي چون احتكار و كم‏ فروشي و گران ‏فروشي و رباخواري و نظایر آن به ‌دست مي‏ آید، مصون دارد. بر این اساس خدیجه هرگز تجارت خود را، به این گناهان نابخشودني آلوده نكرد، و داد و ستدهایش را جز از راه‌ هاي مشروع و اصولي انجام نداد
 ٠٨:٥٢ - شنبه ٥ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش خدیجه در پیشرفت اسلام و انسان
هنگامي که تاریخ جهان را ورق مي زنیم و سرنوشت ملت ها را مي نگریم، مي بینیم در برهه اي از زمان موج عظیمي از تمدّن و فرهنگ، به وسیله جامعه اي گمنام و عقب مانده در جهان عرب پدید آمد و پس از مدتي، بیش از نیمي از سرزمین هاي آباد آن روز را در اختیار گرفت
1. خدیجه به شرایط تیره و تار روزگارش خوش بین نبود، و در بینش و منش و عمل کرد با مردم زمانش بسیار متفاوت، و سخت مخالف جریان تاریخ و روند جامعه بود؛ به همین دلیل به آیین حق گراي ابراهیم ایمان داشت، و هماره در اندیشه رهایي مردم از بلاي جهل و شرک بود و از ظالمان بیگانه.
 ٠٨:٢١ - شنبه ٥ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ثواب روزه
و حقيقت روزه را امساک باشد و کلّ طريقت اندر اين مضمر است و کمترين درجه اندر روزه، گرسنگي است.
پيامبر (ص) فرمود: روزه از آن من است و به جزاي آن من اولي ترم از آنچه آن عبادتي سرّي است، به ظاهر هيچ تعلق ندارد و غير را اندر آن هيچ نصيب نباشد. جزاي آن بي نهايت است و گفته اند که دخول بهشت، خلق را به رحمت است و درجت به عبادت و خلود به جزاي روزه؛ از آنچه خداوند گفت: «أنا أجزي به.»
 ٠٨:٢٤ - جمعه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
اعمال سحرهای ماه رمضان
اوّل سُحُور خوردن و ترك نكند سحور را اگر چه به يك دانه خرمای يا شربت آب باشد و بهترين سُحُورها سَويق يعنی قاوُت و خرما است و وارد شده كه حق تعالی و ملائكه صلوات می فرستد بر آنها كه استغفار می كنند هنگام سحر و سحری می خورند.
دوّم سوره اِنّا انْزَلناهُ در وقت سحر بخواند كه هر كه اين سوره مباركه را در وقت افطار كردن و سحر بخواند در مابين اين دو وقت ثواب كسی داشته باشد كه در راه خدا در خون خود بغلطد.
 ٠٨:١٤ - جمعه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
معلم
وقتي به کلاس قدم مي گذارد، بهار با نسيم نفس هايش مي شکفد و گل و لبخند و زمزمه، فضا را پر مي کند.
با او آسمان مي بارد، چشمه مي جوشد، نسيم مي وزد و آفتاب سفره مهربان خويش را مي گشايد. از خانه تا مدرسه، با هر گام، بهشت نزديک تر مي شود. نگاهش خانه مهرباني است
 ٢٠:٣٢ - جمعه ١٤ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ماه رجب، طليعه انس
ماه رجب، يکي از چهار ماه حرام است که در آن از جنگ و خون ‏ريزي نهي شده است. تحريم جنگ در اين چهار ماه، يکي از راه‏ هاي پايان دادن به جنگ ‏هاي طولاني و وسيله‏اي براي دعوت به صلح و آرامش بود؛
ماه رجب، زمينه‏اي مناسب براي نزديک شدن به خداوند و زدودن زنگار گناه از جان و دل است. پيشواي هفتم، امام موسي کاظم(ع) که خود در اين ماه به ديدار معبود شتافت، در خصوص ماه رجب به امتيازي که خداوند در اين ماه براي انسان ‏ها براي روي آوردن به نيکي و پاک کردن سياهي ‏ها داده، اشاره مي‏ کند و مي ‏فرمايد: «رجب، ماه بزرگي است که خداوند نيکي ‏ها را در آن دو چندان پاداش مي ‏دهد».
 ١٢:٤٤ - چهارشنبه ٨ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

© Jbf-ar.org . All rights reserved.