پنج شنبه ٢٨ دی ١٣٩٦
صفحه اصلی > مقالات > مقالات فرهنگي 
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4901
 بازدید امروز : 173
 کل بازدید : 1529570
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/1563
مقالات فرهنگي


دانشجو در دنياي امروز
براي کسي که به تحصيل اشتغال دارد، در صورتي مي توان آينده اي درخشان پيش بيني کرد که همه ساعات و دقايق زندگي اش برنامه داشته باشد؛
براي ما ايرانيان آموختن زبان فارسي و آيين نگارش در درجه اول اهميت قرار دارد. بايد آداب صحيح گفتن و نوشتن را با تمرين هاي مکرر بياموزيم. از سوي ديگر، چون بيش از 60 درصد واژگان مورد استفاده در فارسي امروز عربي است، يادگيري قواعد صرف و نحو عربي ضرورت دارد.
 ٠١:٠٥ - دوشنبه ١١ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
شب چله
دست کم هفت هزار سال پيش نياکان ما ايرانيان -يعني قوم آريا- پيش از سه تکه شُدن، به دانش گاه شُماري دست يافته و دريافته بودند که واپَسين شب آذرماه و نخستين شب زمستان، بُلندترين شب سال است.
جشن هاي ماهيانه و اصيل ايراني، جشن هايي هستند که برپايه ي گاه شماري خورشيدي برگزار مي گردند. اين جشن ها پس از يورش تازيان به ايران و چيرگي آن ها، با توجه به جايگزين شدن گاهشماري عربي مَهشيدي(قمري) به جاي گاه شماري خورشيدي، در يک بازه ي زماني، اَرجمندي خود را از دست داده بودند. ولي به کوشش دانشمند بزرگ ايراني، خيام نيشابوري دوباره بازسازي شدند.
 ١١:١٨ - دوشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تاريخچه شب يلدا
مراسم شب يلدا(شب چله) از طريق ايران به قلمرو روميان راه يافت و جشن «ساتورن» خوانده مي شد.
جشن ساتورن پس از مسيحي شدن رومي ها هم اعتبار خود را از دست نداد و ادامه يافت كه در همان نخستين سده آزاد شدن پيروي از مسيحيت در ميان روميان، با تصويب رئيس وقت كليسا، كريسمس(مراسم ميلاد مسيح) را دسامبر قرار دادند
 ١١:١٣ - دوشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
صبح صادق ندمد/ تا شب يلدا نرود
يلدا برابر با شب اول جدي و شب هفتم دي ماه جلالي و شب بيست و يکم دسامبر فرانسوي است.
آيين و جشن شب يلدا و يا شب چله بزرگ، تا به امروز در تمامي سرزمين کهنسال ايران و در بين همه قشرها و خانواده ها برگزار مي شود. يلدا را هم چنين مي توان جشن و گردهمايي خانوادگي دانست. در شب يلدا خويشاوندان نزديک در خانه بزرگ خانواده گرد مي آيند. به بياني ديگر در سرماي آغازين زمستان، دور کرسي نشستن و تا نيمه شب ميوه و آجيل و غذا خوردن و به فال حافظ گوش کردن از ويژگي هاي شب يلدا است.
 ١٠:٥٩ - دوشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مسجد در فرهنگ اسلامي
تعيين و انتخاب امام جماعت مساجد به قدري مهم و حائز اهميت است که در بعضي موارد رهبر يک حکومت اسلامي، مي بايست خود شخصاً اقدام کند.
با توجه به نقش آفريني عميق دين در ايجاد تشکل هاي اجتماعي است که موجب شده تا اسلام در ابتداي نظام دهي سازمان ديني خود تأسيس مرکز تجمع عمومي مسلمانان را با نام «مسجد» در اولويت قرار داده و اجتماع در آن را به نيکوترين وجه ستوده است
 ١٨:٥١ - جمعه ٢٤ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
وحدت اسلامي و راه کارهاي سياسي - فرهنگي پيامبر اکرم(ص)
مي توان امت واحده اسلامي را مجموعه متشکل از جوامع اسلامي در سطح جهاني دانست که داراي ويژگي عينيت يابي وحدت امم مسلمان است.
نقش پيامبر اسلام(ص) در ايجاد وحدت امت، در سه محور قابل تحليل است: نخست راه بردهاي سياسي و حکومتي، سپس راه بردهاي فرهنگي و عقيدتي و در نهايت، راه بردهاي ارزشي و اجتماعي.
 ١١:٠٥ - چهارشنبه ١٥ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
هفته وحدت
بنابر نظر اهل سنت، دوازدهم ربیع‌الاول و براساس روایت شیعه، هفدهم ربیع‌الاول، سالروز میلاد فرخنده پیامبر اعظم، حضرت محمد(ص) است که فاصله میان این دو تاریخ، به‌ عنوان«هفته وحدت» نامیده شده است.
در این هفته، رسالت ‌مدار بزرگی دیده به جهان گشود تا نعمت خداوند بر بندگان تکمیل شود. او پا به عرصه گیتی نهاد تا جاهلیت را از صحنه جهان بگریزاند، راه را از چاه نشان دهد
 ١٢:٥٩ - جمعه ١٠ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
حفظ گرمايش در خانه
اين روزها موضوع انرژي و محدوديت منابع آن از جمله مواردي است كه در كليه كشور هاي جهان به معضل عظيمي تبديل شده است.
اين مشكل حاصل الگوي ناصحيح و ناآگاهانه مصرف بشر امروزي در زندگي روزمره اش است كه آينده اي تاريك را هم براي خود و هم براي نسل هاي آتي سبب مي شود.
 ١٢:٣٥ - سه شنبه ٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
امنيت فرهنگي، چرا و چگونه؟
ما براي ايجاد ثبات و امنيت فرهنگي نيازمند قوانيني همچون قوانين ديگر عرصه ها از قبيل اقتصاد، اجتماع و... هستيم که تحت هر شرايطي لازم الاجرا باشند.
هرچند بايد اذعان نمود که حوزه فرهنگ از حساسيت و ظرافت خاصي برخوردار است که طبعاً مي بايد در اين باب به انجام عمليات هاي فرهنگي که از آن به فرهنگ سازي ياد مي شود اقدام نمود تا اين که بخواهيم قوانين الزام آور وضع نماييم ولي ناگفته پيدا است که براي تحقق اين فرهنگ سازي، ما سخت نيازمند يک سلسله قواعد و قوانين آمرانه و الزام آوري هستيم که هيچ کس نتواند با سليقه و نظر خويش آن را دگرگون ساخته و براساس خواست عده اي محدود و معدود عمل نمايد و بر فرهنگ ما آن برود که سزاوار نيست.
 ١٢:٢٤ - سه شنبه ٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اربعين نور
هر اربعين حسيني، پيامدار استعلاي ايمان، نشانه‏اي از شکوه عشق، و برگ هميشه سبزي بر درخت هماره سرخ شهادت است.
گرامي داشت اربعين، تعظيم شعاير ديني و رمز پويايي هميشگي نهضت پربار حسيني و اعلام پاي‏ بندي به مکتب سرخ عاشوراست. اگر پيشوايان معصوم ما به برگزاري مراسم عزاداري، نوحه خواني و مرثيه ‏سرايي تأکيد بسيار داشته‏اند و اگر براي گرياندن و گريستن، زيارت کردن و نماز خواندن بر تربت امام حسين 7 ثواب و فضيلت‏ هاي فراواني بيان کرده‏اند،
 ٢٠:٣٨ - چهارشنبه ١٧ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

© Jbf-ar.org . All rights reserved.