چهارشنبه ٠٢ مهر ١٣٩٩
صفحه اصلی > مقالات > مقالات فرهنگي 
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8047
 بازدید امروز : 109
 کل بازدید : 2385115
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/1719
مقالات فرهنگي


حضرت زين العابدين(ع) تداوم بخش عزت و افتخار حسيني
بدون ترديد روشن گري هاي امام سجاد(ع) و حضرت زينب کبري(س) و برخي ديگر از خاندان حضرت ابا عبدالله(ع) بعد از ماجراي غمبار کربلا در تداوم آن نهضت عظيم اسلامي نقشي به سزا داشته است.
پيشواي چهارم شيعيان(ع) بعد از حضور در حماسه افتخار آفرين و عزت بخش عاشوراي حسيني، از لحظه اي که در غروب عاشورا با شهادت پدر بزرگوار و ساير عزيزانش مواجه گرديد براي ادامه راه آنان، مسئوليت سنگيني را به دوش کشيد. امامت امت، سرپرستي اطفال و بانوان، رساندن پيام عاشورا به گوش جهانيان، تداوم مبارزه با طاغوت و طاغوتيان و از همه مهم تر پاسداري از اهداف متعالي امام حسين (ع) که موجب عزت و افتخار عالم اسلام گرديد،
 ٠٧:٣٨ - دوشنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
امام سجاد(ع) و عبادت
پديده تعبد، به عنوان يكي از مظاهر شگفت ‏انگيز حيات ‏امام سجاد(ع)، داراي كيفيت و كميت‏ خاصي است و براي ‏بررسي آن، بايد از ديدگاه ‏هاي گوناگون مورد توجه قرار گيرد.
از جمله فوايدي كه بر تعبد و انزواي امام سجاد(ع) مترتب بود، اين بود كه خيال حاكمان وقت را از جانب ايشان آسوده مي ‏گذاشت و امام را آن گونه جلوه مي‏ داد كه گويي هيچ به فكر حكومت نيست
 ٠٧:٢٩ - دوشنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
حجاب ضد استعمار
معمولاً آدمی در انجام امور روزمره و بدیهی كه منطبق با نیازهای غریزی و حفظ بقاست. از خود چرایی و چگونگی آن را نمی پرسد.
از جمله اقشاری كه كمتر تن به عادت می دهد و از همه چیز می پرسد، قشر جوان است. نسل جوان با پرسش از آنچه كه تاكنون به عنوان وحی منزل پذیرفته شده، عصیان می كند و به یك باره از خود می پرسد، چرا آدامس جویدن بر سر كلاس درس، دراز كشیدن در میان جمع، بزرگترها را با ضمیر تو مورد خطاب قرار دادن، دروغ گفتن، غیبت كردنم و هر آنچه كه در عرف جامعه به عنوان امری ناپسند جا افتاده است، زشت و قبیح است. با نگاه شك و تردید به عرف و عادت نگریستن و از نو پرسیدن، خصیصه بارز هر نسل جوانی است.
 ٠٨:٤٩ - پنج شنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>
چرا بر دشمنان امام حسين(ع) لعن مي فرستيد. اين كار براي چيست و چرا دشمنان ابي عبدالله (ع) را لعن مي كنيد؟
اين كار نوعي خشونت و بد بيني است. اين نو احساسات منفي است و با منش «انسان مدرن» نمي سازد.
ما نمي توانيم از بركات حسيني استفاده كنيم؛ مگر اين كه اول دشمنان او را لعن كنيم بعد بر او سلام بفرستيم. قرآن هم اول مي فرمايد:«اشداء علي الكفار» (فتح(48)آيه29) بعد مي فرمايد: «رحماء بينهم» (فتح(48)آيه29) پس در كنار سلام بايد لعن هم باشد. در كنار ولايت، تبري و اظهار دشمني نسبت به دشمنان اسلام نيز بايد باشد.
 ١١:٣١ - شنبه ٨ شهريور ١٣٩٩ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

© Jbf-ar.org . All rights reserved.