دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > مقالات فرهنگي 
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5719
 بازدید امروز : 693
 کل بازدید : 1830863
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/1406
مقالات فرهنگي


نگاه خود را چگونه کنترل کنیم؟
‏براي کنترل نگاه از گناه راهکارهایي وجود دارد
اعتقاد به خدا و یقین داشتن به این که انسان در محضر خدا است و خدا ناظر بر تمام احوال و درون آدمي است، به انسان کمک مي‏کند نگاه خود را کنترل نماید.
 ١١:٠٧ - سه شنبه ٢٥ دی ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
اخلاق و الهيات / در غرب و نزد متفکران معاصر ايران
سود بردن از اخلاق در نظام الهياتي نظر متفکران و فلاسفه را به خود جلب کرده است.
بخشي از براهين و ادلّه اثبات و پذيرش وجود خداوند بر اساس اخلاق صورت بندي شده است.(براهين اثبات وجود خداوند در شش دسته تقسيم بندي مي شوند: 1. وجود شناختي 2. جهان شناختي 3. غايت شناختي 4. براساس حوادث و وقايع خاص(مانند استجابت دعا) 5. برهان هاي اخلاقي 6. از طريق احتمالات.
 ١٠:٥٤ - سه شنبه ٢٥ دی ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
توصيه هايي جهت تقويت نيمکره هاي مغز
بسياري از خصوصيت هاي فردي ما به نيمکره هاي راست و چپ مغزمان بستگي دارند و بسته به اين که کدام يک از اين دو توانمندتر باشند يا شما براي توانمندتر کردن کدام يک از آن ها بيشتر تلاش کنيد
موفقيت هاي شما در زندگي رقم مي خورد. از همه مهم تر اين است که بدانيد اگر براي افزايش توانمندي هاي اين دو نيمکره تلاش نکنيد، ممکن است با گذشت زمان دچار افت کارکرد شويد. پيش از آن که درباره عملکرد نيمکره هاي راست و چپ و شيوه هاي تقويت آن ها گفتگو کنيم
 ١١:٢١ - يکشنبه ٢ دی ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
چهل حدیث از امام حسن عسگری(علیه السلام)
چهل حدیث
احادیثی در باب :عبادت ، تفکر ، شب زنده داری،تواضع،ترک گناهان،زشتی دو رویی،توجه به حق،آداب نصیحت کردن،توجه به واجبات،دو روزه عمر،ویژگی های شیعه حضرت علی علیه السلام و...
 ٢٢:٠٤ - شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
وقف در قرآن و سنت
يکي از مهم ترين تمهيدات دين اسلام در راستاي دور انديشي و تامين آينده مسلمين و فرزندان ايشان پايه ريزي سنت حسنه وقف است
گر چه در قرآن کريم آيه اي به صراحت دال بر وقف وجود ندارد اما از آيات متعددي مي توان وقف را به عنوان يکي از مصاديق بارز اعمال صالحه يا باقيات صالحات يا.... معرفي نمود.
 ٠١:١٣ - جمعه ٢ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
وحدت اسلامي و راه کارهاي سياسي - فرهنگي پيامبر اکرم(ص)
مي توان امت واحده اسلامي را مجموعه متشکل از جوامع اسلامي در سطح جهاني دانست که داراي ويژگي عينيت يابي وحدت امم مسلمان است.
نقش پيامبر اسلام(ص) در ايجاد وحدت امت، در سه محور قابل تحليل است: نخست راه بردهاي سياسي و حکومتي، سپس راه بردهاي فرهنگي و عقيدتي و در نهايت، راه بردهاي ارزشي و اجتماعي.
 ٢١:٠٥ - پنج شنبه ١ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
هفته وحدت
بنابر نظر اهل سنت، دوازدهم ربیع‌الاول و براساس روایت شیعه، هفدهم ربیع‌الاول، سالروز میلاد فرخنده پیامبر اعظم، حضرت محمد(ص) است که فاصله میان این دو تاریخ، به‌ عنوان«هفته وحدت» نامیده شده است.
در این هفته، رسالت ‌مدار بزرگی دیده به جهان گشود تا نعمت خداوند بر بندگان تکمیل شود. او پا به عرصه گیتی نهاد تا جاهلیت را از صحنه جهان بگریزاند، راه را از چاه نشان دهد
 ٢٠:٥٩ - پنج شنبه ١ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
آغاز هفته وحدت
وحدت ميان مسلمانان، از جمله مسايل بسيار مهم و اساسي انقلاب اسلامي است.
امام خميني(ره) پس از سرنگوني رژيم شاهنشاهي و تأسيس نظام اسلامي، با برافراشتن پرچم اتحاد اسلامي، حرکت اصلاح طلبانه درون ساختاري حکومت اسلامي را با ايجاد تحوّل و دگرگوني هاي اصولي در نظام اجتماعي کشور آغاز کردند و در اين ميان، از هفته وحدت، به عنوان يکي از ارزشمندترين ثمرات اين حرکت اسلامي و اصلاحي براي ايران اسلامي و تمامي جوامع اسلامي ياد نمودند.
 ٢٠:٤٨ - پنج شنبه ١ آذر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
امنيت فرهنگي، چرا و چگونه؟
ما براي ايجاد ثبات و امنيت فرهنگي نيازمند قوانيني همچون قوانين ديگر عرصه ها از قبيل اقتصاد، اجتماع و... هستيم که تحت هر شرايطي لازم الاجرا باشند.
هرچند بايد اذعان نمود که حوزه فرهنگ از حساسيت و ظرافت خاصي برخوردار است که طبعاً مي بايد در اين باب به انجام عمليات هاي فرهنگي که از آن به فرهنگ سازي ياد مي شود اقدام نمود تا اين که بخواهيم قوانين الزام آور وضع نماييم ولي ناگفته پيدا است که براي تحقق اين فرهنگ سازي، ما سخت نيازمند يک سلسله قواعد و قوانين آمرانه و الزام آوري هستيم که هيچ کس نتواند با سليقه و نظر خويش آن را دگرگون ساخته و براساس خواست عده اي محدود و معدود عمل نمايد و بر فرهنگ ما آن برود که سزاوار نيست.
 ١٣:٢٤ - جمعه ١٨ آبان ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
مقاله ‌نويسي
مقاله در لغت به معني گفتار، مبحث، سخن، قول و فصلي از کتاب يا رساله آمده و فرهنگ معين يکي از معاني اين کلمه را نوشته‌اي دانسته که درباره‌ي موضوعي نويسنده و در توضيح آن افزوده است:
«غالباً نوشته‌اي که براي درج در روزنامه و مجله تهيه شود» مقاله‌‌نويسي به شيوه‌ي جديد و به صورتي که امروز در زبان و ادبيات فارسي معمول است. سابقه‌ي چنداني ندارد و قدمت آن در کشور ما از نيمه‌ي دوم قرن سيزدهم هجري قمري فراتر نمي‌ رود.
 ٠٨:٤١ - جمعه ١٨ آبان ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

© Jbf-ar.org . All rights reserved.