يکشنبه ٠١ مهر ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > مقالات فرهنگي 
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5445
 بازدید امروز : 962
 کل بازدید : 1730962
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/1875
مقالات فرهنگي


علل قيام امام حسين(ع)
يزيد به والي خود در مدينه نوشت: حسين و عبدالله بن زبير و عبدالله بن عمر را احضار نموده و از آن ها بيعت بگير و اگر بيعت نکردند آن ها را گردن بزن و سرشان را براي من به شام بفرست.
حکومت بني اميه از طريق احياي تعصبات قبيله اي و وادار کردن شعراي قبايل بر هجو قبيله رقيب، و نيز از طريق ايجاد اختلاف ميان اعراب اصيل و موالي، سعي مي کرد ريشه هاي وحدت اسلامي را متزلزل کند. در حالي که شکوه و عظمت اسلام وابسته به همين وحدت ميان امت اسلامي است.
 ١٢:٢٨ - دوشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
عزای امام حسین(ع)
هيچ يك از تكاليف شرعي بدون حكمت نيست و منظور از عزاداري هم اين نبوده كه همدردي با حضرت زهرا(س) و پيامبر(ص) كنيم. هر اندازه گريه و زاري كنيم تسلّي خاطر آن ها نيست
ابن قولويه به سند معتبر از داود رقي روايت كرده است كه گفت روزي در خدمت حضرت صادق(ع) بودم كه آب طلبيد چون بياشاميد آب از ديده ‌هاي مباركش فرو ريخت و فرمود اي داود خدا لعنت كند قاتل حسين(ع) را، پس فرمود هر بنده‌اي كه آب بياشامد و ياد كند آن حضرت را و لعنت كند بر قاتل او البته حق تعالي صد هزار حسنه براي او بنويسد و صد هزار گناه از او رفع كند
 ٠٨:٥٩ - پنج شنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
امر به معروف و نهی از منكر
گرچه«معروف» حق است و ماندگار و«منكر» باطل است و گذرا، اما گاهی زرق و برق منكر، فلسفه وجودی خلقت را به بیراهه می‏كشاند كه معروف اندیشی و معروف زیستن در هیاهوی روزگار گم می‏شود؛ پس به جاست كه آن را با همت‏ خویش به عنوان اصلی از اصول احیا نماییم.
هدف از خلقت رسیدن به كمال و سعادت و رسیدن به لقای خالق هستی است. اما این بدین معنا نیست كه خداوند سبحان رفع موانع و هموار ساختن راه بندگان به سوی او را وظیفه سالكان طریق حق برنشمارد. این‏ جاست كه در لغت‏نامه هدف خلقت«راه» با«امر» و«بیراهه» با«نهی» شناخته می‏شود؛ چرا كه این دو واژه مقدس هم بشریت را به بهشت ‏برین رهنمون می‏سازد و هم زمین را به بهشت تبدیل می‏نماید.
 ٠٩:٢٧ - پنج شنبه ١٥ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
رابطه لباس با فرهنگ اسلامي
تفاوت عمده فرهنگ جديد غربي و فرهنگ اسلام در تعريف انسان منعکس مي شود. اگر انسان برحسب فرهنگ غربي، موجودي است که معنويت فرع و روبناي زندگي مادي اوست،
در فرهنگ اسلامي موجودي است که معنويت کمال مطلوب و غايت و نهايت زندگي اوست. معنويت کمالي است که با مراقبت و تلاش و با دقت در به کارگيري و بهره وري به اندازه از همه مواهب روحي، براي انسان حاصل مي شود.
 ١٨:٤٥ - جمعه ٢ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
عید قربان عید تقرّب
اگر ابراهیم، خلیل اللّه گشت، از آن رو بود که در مقام دوستي و محبت به خدا، از هر چه داشت، حتي از جواني اش گذشت. و اگر اسماعیل، ذبیح اللّه شد، به آن خاطر بود که تسلیم فرمان حق بود و به پدرش گفت: آن چه مأموري انجام بده، که مرا از صابران خواهي یافت.
عید قربان، از جمله شعایر گرامی داشت رتبه خُلّت ابراهیم و خلوص و تسلیم اسماعیل است. اگر بتوانیم رضاي خویش را فداي رضاي حق کنیم؛ اگر بتوانیم از خواسته دل در راه خواسته دین چشم بپوشیم؛ و اگر بتوانیم از داشته ها و خواسته ها بگذریم؛ آن گاه به مرز عبودیت و به حوزه قربانگاه قدم نهاده ایم.
 ٠٩:٢٥ - سه شنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
کمال نهايي انسان
منظور از تربيت انسان، به فعليت رسانيدن استعدادهاي بالقوه او است. و چون کمال هر موجودي در شکوفايي و به فعليت رسيدن استعدادهاي بالقوه اوست،
لذا در صورتي که انسان به صورت صحيح و در يک نظام تربيتي همه جانبه پرورش يابد، به کمال نوعي خود خواهد رسيد. از اين جا مي توان دريافت که هدف نهايي از تربيت انسان نيز نبايد چيزي جز کمال نهايي او باشد.
 ٠٩:٣٣ - جمعه ١٢ مرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
باور مهدوي در کلام رضوي
مژده به ظهور امام مهدي(عج) از همان سال هاي آغازين ظهور اسلام آغاز شد و پيامبر گرامي اسلام(ص) در هر فرصت و مناسبتي که پيش مي ‏آمد مردم را به ظهور عدالت ‏گستر موعود در آخرالزمان بشارت مي ‏دادند
امام رضا(ع) در مواضع متعددي با تأکيد بر اين که زمين هيچ گاه از حجت الهي و امام به حق خالي نمي ماند به طور غير مستقيم موضوع امامت را تثبيت مي‏ کردند. از جمله آن حضرت در پاسخ«سليمان الجعفري» يا«سليمان بن جعفر الحميري» که مي ‏پرسد: تخلو الأرض من حجة‏اللّه‏؟
 ٠٩:٠٢ - جمعه ١٢ مرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
خانواده، جوان و مشاوره
مشاوره يعني «پيوند عقل‏ها با عقل خود» يک اصطلاح «ژنريک» يا عام است که در برگيرنده فرايند هاي متعددي نظير مصاحبه، اجراي آزمون، راهنمايي، توصيه و ساير موارد مربوط به اين امور است.
هدف مشاوره، ياري رساندن به فرد به منظور حل مشکلات او، طرح و نقشه براي آينده وي، تغيير نگاه و نگرش شخص به حيات و زندگي و کمک هايي فکري از اين قبيل است.
 ٠٨:٤٦ - دوشنبه ١١ مرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
حرم مطهر رضوي و نگاهي به رويداد هاي مهم آن
پس از شهادت امام رضا(ع)، مأمون به منظور فريب دادن دوستداران علويان دستور داد پيکر مبارک امام را در بقعه هارونيه کنار قبر پدرش واقع در باغ حميدبن قحطبه طائي والي خراسان دفن کردند.
و از آن تاريخ بقعه هارونيه تحت‏ الشعاع قبر مطهر حضرت رضا(ع) قرار گرفت و اين بارگاه که اکنون به آستان قدس رضوي معروف است«مشهد الرضا» ناميده شد.
 ٠٩:٥٧ - يکشنبه ٣١ تير ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
امام رضا و خدمات فرهنگي
رساله‌اي در مسائل طبّي که امام به درخواست مأمون نوشته است و مأمون دستور داد آن را با آب طلا بنويسند. لذا رساله ذهبيه ناميده شد.
مأمون مجالس علمي و مناظرات ديني و علمي بين امام و علماء اديان ديگر برقرار مي ‌نمود. امام(ع) نيز فرصت را غنيمت شمرده و حقانيت، تشيع و اسلام را به اثبات مي ‌رساند و اعتقادات ديگران را با استدلال رد مي ‌نمود
 ٠٩:٥٥ - يکشنبه ٣١ تير ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

© Jbf-ar.org . All rights reserved.