جمعه ٠٣ فروردين ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > مقالات فرهنگي 
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5078
 بازدید امروز : 653
 کل بازدید : 1593481
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0/1719
مقالات فرهنگي


چهارشنبه سوری رسمی کهن
برابر با شب آخرین چهارشنبه ی سال جشنی به نام«چهارشنبه سوری» یا«جشن شب سوری» در سراسر سرزمین های ایرانی همراه با آتش افروزی و پریدن از روی آن و مراسمی ویژه برگزار می شود.
از دیرباز تاکنون، آتش در نزد ایرانیان از ارزش و جایگاه خاصی برخوردار بوده است و بیشتر جشن ها و آیین ها پیوند نزدیکی با آتش داشته و دارند. گمان می رود که جشن چهارشنبه سوری نوع تغییر یافته ای از گاهنبار ششمین و آخرین گاهنبار سال است.
 ١٠:٠٩ - سه شنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
15 اسفند، روز درختکاري، گرامي باد
درختان همواره در زندگي بشر موثر بوده اند. قرن هاست که آدمي در سايه شان از شدت گرما و تابش خورشيد در امان مانده و از ميوه هاي رنگارنگ و شيرين شان بهره مند گشته است.
آواي پرندگان که در لابلاي شاخسارشان مأوا گزيده اند، روح و جانش را صفا بخشيده و قلب وي را مملو از خوشي و شادابي نموده است.
 ١٩:١٤ - سه شنبه ١٥ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مدارس هوشمند و دانشگاه هاي مجازي چه هستند؟
قرن ۲۱ به سمتي مي رود كه اكثر مشاغل به دانش و مهارت هاي رايانه اي نياز خواهند داشت.
ورود به اين عرصه به نوع جديدي از آموزش نياز دارد كه با آموزش سنتي كنوني بخصوص آن چه هم اكنون در مدارس ايران در جريان است هم خواني ندارد. مدتي است برخي كشورهاي جهان به تأسيس مدارس الكترونيكي يا آن چه در ايران مصطلح شده مدارس هوشمند دست زده اند.
 ٠٩:٣٦ - دوشنبه ٧ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
گزيده بيانات ويژه دهه فجر انقلاب اسلامی
- اين اعجاز بزرگ قرن و اين پيروزي بي نظير و اين جمهوري اسلامي محتاج به حفظ و نگهداري است.
- ملت ايران با وحدت كلمه و با تمسك به اسلام و رهبري شجاعانه و حكيمانه مردمي الهي و دين شناسي بزرگ و مؤمن و صالح«امام خميني(ره)» نظام جمهوري اسلامي را بر سركار آورد.
 ٠٠:٠١ - شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش مذهب و روحانيت در انقلاب
روحانيت در ايران و بخصوص روحانيت شيعه داراي ويژگي هاي خاصي است که در اجراي نقش مردمي و انقلابي آن ها فوق العاده مؤثر بوده است.
علت اصلي و اساسي قيام مردم اين بود که شاه نسبت به نابودي ارزش هاي مسلط جامعه، آن ها که از مذهب و آيين آن ها سرچشمه گرفته بود، قيام کرده بود و به همين دليل بود که با جريحه دار شدن احساسات مذهبي امت مسلمان ايران ديگر جايي براي صبر و تحمل و شکيبايي در مقابل ساير ناملايمات سياسي، اجتماعي و اقتصادي وجود نداشت.
 ٠٠:٤٠ - شنبه ١٤ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اهداف سياست خارجي از ديدگاه امام خميني(ره)
ايشان وحدت بين مسلمانان و مستضعفان و ساير دول اسلامي را چاره ساز گرفتاري ها مي دانست و از سران كشورهاي اسلامي مي خواست تا در برابر دشمن خارجي، توحيد كلمه داشته باشند
از ديدگاه امام خميني، براي رهايي مستضعفين از شرّ فساد و برخورداري از يك زندگي شرافتمندانه انساني، بايد مستضعفين دست در دست يك ديگر داده و قدرت مستكبران را محدود نمايند و در اين راه سياست ايران بر حمايت از آن هاست: جمهوري اسلامي ايران هم در كنار شما و هم در كنار همهِ مسلمانان، بلكه در كنار همهِ مستضعفان جهان خواهد بود. و در ارتباط با كمك به نهضت هاي آزادي بخش جهان مي فرمايند:
 ٠٠:١١ - شنبه ١٤ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
پيام هايي به مناسبت آغاز دهه فجر
انقلاب اسلامي از کساني که خود را در برابر بيگانگان باخته بودند مرداني باشخصيت و مستقل ساخت که با توکل به خدا، تکيه بر استعدادها و نيروهاي دروني خويش توانستند روي پاي خود بايستند و موفقيت هاي چشمگيري نيز کسب کنند که بر افراد آگاه پنهان نيست.
انقلاب اسلامي براي سازندگي و رشد فرهنگ جامعه و با شعار مبارزه با منکرات پديد آمد و در بستن مراکز فحشاء، مشروب فروشي ها و قمارخانه ها، سالم سازي کنار درياها و اصلاح برنامه هاي مبتذل سينما و راديو و تلويزيون و به طور کلّي پاک سازي سطح جامعه از آلودگي ها تلاش هاي فراواني کرد که آثار چشمگير آن براي ملت آگاه ما مشهود است.
 ٢٠:٠٨ - پنج شنبه ١٢ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
آشنايي با دهه فجر انقلاب اسلامي
انقلاب اسلامي ايران در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ به پيروزي رسيد و مردم انقلابي، اداره حکومت کشور را به دست گرفتند.
سال ۱۳۵۷ در حالي آغاز شد که صداي مهيب انفجار خشم مردم که از ۱۹ دي سال ۱۳۵۶ در قم آغاز شده بود از تبريز، يزد، جهرم، کازرون، تهران، اصفهان، شيراز، مشهد، رفسنجان، همدان، نجفآباد و ساير شهرهاي ايران به گوش شاه و آمريکا مي رسيد.
 ١٤:٢٩ - پنج شنبه ١٢ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
علل تبعيدهاي مكرر امام خميني(ره)
شاه كه به دليل پايگاه مردمي امام خميني كه قيام ۱۵ خرداد مؤيد آن بود، نمي توانست به گزينه هايي مانند از ميان بردن ايشان بيانديشد
و به دليل شجاعت و سازش ناپذيري تحت نظر قرار دادن ايشان هم مانع از ادامه ي فعاليت وي نمي شد، كوشيد كه با تبعيد امام به خارج از كشور ارتباط وي را با بدنه ي نهضت قطع كند. پس از ورود به تركيه امام تحت نظارت شديد مأموران ساواك و ماخ(سازمان اطلاعات و امنيت تركيه) قرار گرفت.
 ٠٨:٠٨ - سه شنبه ١٠ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دانشجو در دنياي امروز
براي کسي که به تحصيل اشتغال دارد، در صورتي مي توان آينده اي درخشان پيش بيني کرد که همه ساعات و دقايق زندگي اش برنامه داشته باشد؛
براي ما ايرانيان آموختن زبان فارسي و آيين نگارش در درجه اول اهميت قرار دارد. بايد آداب صحيح گفتن و نوشتن را با تمرين هاي مکرر بياموزيم. از سوي ديگر، چون بيش از 60 درصد واژگان مورد استفاده در فارسي امروز عربي است، يادگيري قواعد صرف و نحو عربي ضرورت دارد.
 ٠١:٠٥ - دوشنبه ١١ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

© Jbf-ar.org . All rights reserved.