سه شنبه ٢٩ آبان ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > مقالات فرهنگي 
تازه هاي بخش
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5598
 بازدید امروز : 175
 کل بازدید : 1782380
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/2410
مقالات فرهنگي


امنيت فرهنگي، چرا و چگونه؟
ما براي ايجاد ثبات و امنيت فرهنگي نيازمند قوانيني همچون قوانين ديگر عرصه ها از قبيل اقتصاد، اجتماع و... هستيم که تحت هر شرايطي لازم الاجرا باشند.
هرچند بايد اذعان نمود که حوزه فرهنگ از حساسيت و ظرافت خاصي برخوردار است که طبعاً مي بايد در اين باب به انجام عمليات هاي فرهنگي که از آن به فرهنگ سازي ياد مي شود اقدام نمود تا اين که بخواهيم قوانين الزام آور وضع نماييم ولي ناگفته پيدا است که براي تحقق اين فرهنگ سازي، ما سخت نيازمند يک سلسله قواعد و قوانين آمرانه و الزام آوري هستيم که هيچ کس نتواند با سليقه و نظر خويش آن را دگرگون ساخته و براساس خواست عده اي محدود و معدود عمل نمايد و بر فرهنگ ما آن برود که سزاوار نيست.
 ١٣:٢٤ - جمعه ١٨ آبان ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
مقاله ‌نويسي
مقاله در لغت به معني گفتار، مبحث، سخن، قول و فصلي از کتاب يا رساله آمده و فرهنگ معين يکي از معاني اين کلمه را نوشته‌اي دانسته که درباره‌ي موضوعي نويسنده و در توضيح آن افزوده است:
«غالباً نوشته‌اي که براي درج در روزنامه و مجله تهيه شود» مقاله‌‌نويسي به شيوه‌ي جديد و به صورتي که امروز در زبان و ادبيات فارسي معمول است. سابقه‌ي چنداني ندارد و قدمت آن در کشور ما از نيمه‌ي دوم قرن سيزدهم هجري قمري فراتر نمي‌ رود.
 ٠٨:٤١ - جمعه ١٨ آبان ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
اربعين نور
هر اربعين حسيني، پيامدار استعلاي ايمان، نشانه‏اي از شکوه عشق، و برگ هميشه سبزي بر درخت هماره سرخ شهادت است.
گرامي داشت اربعين، تعظيم شعاير ديني و رمز پويايي هميشگي نهضت پربار حسيني و اعلام پاي‏ بندي به مکتب سرخ عاشوراست. اگر پيشوايان معصوم ما به برگزاري مراسم عزاداري، نوحه خواني و مرثيه ‏سرايي تأکيد بسيار داشته‏اند و اگر براي گرياندن و گريستن، زيارت کردن و نماز خواندن بر تربت امام حسين 7 ثواب و فضيلت‏ هاي فراواني بيان کرده‏اند،
 ١٠:٣٨ - دوشنبه ٧ آبان ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
اربعین، تداوم عاشورا
کدامین برگ دفتر عشق خونین کربلاي حسیني را ورق زنیم، تا تجلي حماسه ها، روح و روان مان را حیاتي تازه بخشد؟
چهل روز از شهادت سالار شهیدان و آن حماسه ماندگار مي گذرد، حماسه پیروزي خون بر شمشیر! چهل روز است که«حسین» و «عاشورا» و«کربلا» با یک تلاقي مقدس، خون حیات و آزادگي و حریت و مردانگي را در رگ هاي امت دوانده و دفاع از فضیلت و انسانیت و حق را در تابلویي به عظمت تاریخ نگاشته است.
 ١٥:١٧ - يکشنبه ٦ آبان ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
شیوه عزاداری امام حسین
عزاداری برای امام حسین علیه السلام از جمله عباداتی است که شیوه ثابتی ندارد
حکامی که به ما رسیده‌اند عموما به دو دسته تقسیم می‌شوند: توقیفی و غیر توقیفی. به طور مثال به ما دقیقا گفته‌اند که نماز را چگونه بخوانیم و همهٔ آدابش را بیان کرده‌اند و ما اجازهٔ تغییر دادن آن را نداریم. به این احکام توقیفی می‌گویند، ولی برخی از احکام این طور نیست. به عنوان مثال برای دعا کردن ما موظف نیستیم با آداب خاصی این کار را انجام دهیم. به این گونه احکام غیر توقیفی می‌گویند.
 ١٠:١٥ - شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
اهمیت و فلسفه عزاداری امام حسین(ع) چیست؟
برای پی بردن به اهمیت و فلسفه عزاداری امام حسین (ع) توجه به چند نکته ضروری است:
برای پی بردن به اهمیت و فلسفه عزاداری امام حسین (ع) توجه به چند نکته ضروری است: 1. قرآن بر زنده نگه داشتن فضیلت ها و صفات والای انسان های برجسته و اولیای دین در آیات گوناگون، تأکید ورزیده است.
 ٠٩:٤٧ - شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ماه صفر در تاريخ قمري
ماه صفر، دومين ماه سال قمري است.
اهالي حجاز، به ويژه قبيله معروف«قريش» پيش از ظهور اسلام، نسبت به زيارت خانه خدا و حرام دانستن چهار ماه از ايام سال قمري که از سنت هاي بر جاي مانده از حضرت ابراهيم(ع) و فرزندش اسماعيل(ع) بود، مرتکب تحريف و تغيير در احکام الهي و عمل نمودن به هواهاي نفساني خود مي شدند.
 ٢٠:٥٢ - سه شنبه ١٧ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
از عاشورا تا اربعين
بي ترديد، اهل بيت امام حسين(ع) بهترين مبلغان عاشورا بودند آنان در کربلا حضور داشتند تا پيام عاشورا را به گوش جهانيان برسانند.
از مظلوميت هايي که حکايت از نقض آشکار قوانيني است که اسلام به آن ها سفارش کرده، اسير گرفتن زن مسلمان است. در حادثه کربلا پس از پايان نبرد، اهل بيت امام حسين را اسير کرده و شهر به شهر گرداندند و در کوفه و شام به نمايش گذاشتند. اسير گرفتن زن مسلمان از نظر اسلام مردود است چنان که علي(ع) در جنگ جمل اسير کردن را روا نشمرد و عايشه را به همراه عده اي زن به شهر خودش بازگرداند؛ اما متجاوزان اموي فرزندان پيامبر را مثل اسيران کافر، از کوفه به شام فرستادند و ...
 ٢٠:٢٣ - سه شنبه ١٧ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
فلسفه گريه بر امام حسين(ع) چيست؟
امام صادق (ع) مي فرايد: «كسي كه يادامام حسين(ع) به مقدار بال مگسي، اشك از چشمانش جاري شود؛ ثوابش بر خداوند است و خداوند به كمتر از بهشت براي او راضي نمي شود.»
زماني كه انسان متوجه شد كه حضرت ابا عبدالله (ع) براي چه، چرا و چگونه دست به قيام زد و آن اثر جاودانه را بر قلم خون، بر صفحه تاريخ نگاشت و با اين معرفت بر اثر گريه درونش متحول گرديد؛ اين تغيير بر عرصه جامعه نيز كشيده مي شود و او مي كوشد تا جلوي فساد و انحراف دين را گرفته و آزادي، جوانمردي و دينداري را نه تنها در روح خود، بلكه در جامعه نيز حكم فرما سازد.
 ٢٠:٢٢ - سه شنبه ١٧ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ابهت و شوكت امام حسين(ع)
با توجه به ابهت و شوكتي كه حضرت امام حسين(ع) داشتند چرا در برخي مراسم و مجالس، چهره مظلوم و خوار، از ايشان ترسيم مي كنند چگونه توجيه مي شود؟
عزت- به معناي سخت، محكم و استوار بودن- صفت پسنديده اي است كه در برخي از آيات قرآني بر آن پا فشاري شده و آن را زيبنده خداوند، و رسولش و مومنان دانسته است. (نگا: نساء(4) آيه139 منافقون (7): آيه 8 در روايات نيز بر اين مهم تأكيد شده است.( نگا: نهج البلاغه ، حكمت 371،113؛ منتخب ميزان الحكمه، ص 346و ...)
 ٢٠:١٦ - سه شنبه ١٧ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

© Jbf-ar.org . All rights reserved.