دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > مقالات فرهنگي 
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5215
 بازدید امروز : 214
 کل بازدید : 1638664
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0/1250
مقالات فرهنگي


عيد فطر؛ نماد رستاخيز
تعيين يک ماه براي رياضت و انجام تکاليفي که اغلب دشوار است و پايان يافتن آن با جشن و سرور، فرصت و بستر مناسبي است تا همگان را متوجه داستان زندگي کند
خواست الهي و يکي از سنت هاي تغيير ناپذير او آن است که به شکل هاي مختلف روز قيامت و برخاستن انسان ها براي ديدن نتايج اعمال خويش را به او يادآوري کند. براي مثال خزان و بهار طبيعت از جمله مواردي است که طبق آموزه هاي ديني بايد آدمي را به ياد ريزش و رويش مجدد خويش اندازد.
 ٠٨:٥٦ - جمعه ٢٥ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
دانستني هايي از قرآن (نزول قرآن در شب قدر)
ما قرآن را در شبي مبارک فرستاديم، زيرا همواره هشدار دهنده وانذار کننده بوده ايم. در آن شب مبارک هر امري طبق حکمت خداوندتنظيم مي شود.
در سوره بقره آيه 185 مي خوانيم: «شهر رمضان الذي انزل فيه القرآن » ماه رمضان که قرآن در آن نازل شد. و در سوره قدر نيزمي خوانيم: «انا انزلناه في ليله القدر» ما آن را در شب قدرنازل کرديم. بنابراين قطعا شب قدر در ماه رمضان است و قطعاقرآن در اين شب نازل شده است. ولي شب قدر کدام شب از شبهاي ماه مبارک رمضان است؟
 ٠٩:٣٥ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
فضيلت شب های استغفار
شب قدر، پرارجترين و پررمز و رازترين شبها در گردونه زمان است که قلمها در وصفش ميشکنند،
زبانها از توصيفش قاصرند و عقل در فهم آن مبهوت و متحير ميماند؛ شبي که به فرموده امام صادق (ع) قلب رمضان به شمار ميايد
 ٠٨:٥٣ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
سيره ي عملي امام خميني(ره) در ماه مبارک رمضان
حضرت امام، (ره) توجه ويژه اي نسبت به ماه رمضان داشته و بدين جهت، ملاقات هاي خودشان را در ماه رمضان تعطيل مي کردند و به دعا و تلاوت قرآن و...مي پرداختند. و خودشان مي گفتند: «خود ماه مبارک رمضان، کاري است »
از جمله برنامه هاي ويژه ي حضرت امام، (ره) در ماه مبارک رمضان، عبادت و تهجد بود. امام، عبادت را ابزار رسيدن به عشق الهي مي دانستند. و به صراحت بيان مي کردند که در وادي عشق، نبايد به عبادت به چشم وسيله اي براي رسيدن به بهشت نگاه کرد . اکثر آشنايان امام نقل مي کنند که از سن جواني، نماز شب و تهجد، جزء برنامه هايشان بود.
 ٠٨:٥١ - دوشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
فوائد رمضان
روزه يکي از احکام انسان ساز اسلام است، که آگاهي از همه فوايد و پي بردن به فلسفه کامل آن هم چون ساير احکام الهي براي انسان عادي ممکن نيست،
دانش محدود بشر نمي تواند راه گشاي همه اسرار نهفته باشد و انديشه را به پاسخ همه مجهولات رهنمون شود، شايد روزي دانش انسان به حدي از کمال برسد که دريچه تازه اي بر روي بشر بگشايد و حکمت ها و دستورات اسلام را باز شناسد
 ٠٨:٠٩ - جمعه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه معلمي خوب باشيم
آموزش و تدريس کاري بسيار ظريف و حساس است: زيرا هر کس که سوادي يا معلوماتي در رشته خاصي کسب کرده است نمي تواند معلم موفقي باشد.
معلم شايسته فقط آن کسي نيست که در يک دبستان يا دبيرستان تدريس مي کند، بلکه مي تواند هر فرد واجد شرايطي باشد که در يک پرورشگاه و سازمان تربيتي، يک دانشکده، يک کارگاه يا کارخانه، يک ورزشگاه، يک زندان يا يک ندامتگاه فعاليت مي کند و بخواهد در کار تدريس و فن آموختن موفقيت به دست آورد.
 ٢٠:١٦ - جمعه ١٤ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
معلم شهيد
12 ارديبهشت هر سال به سوگ بزرگ مردي مي‌ نشينيم كه چهره اسلام را طهارت بخشيد و«مطهري» نام گرفت. مطهري كه بود و چه ويژگي‌ هايي داشت كه او را به اين قدر و منزلت رساند مگر نه اين است كه جوان امروز ما نياز به الگو دارد.
مطهري، الگويي است كه هم‌اكنون نيز حضوري تابنده و گويا دارد. هنوز صداي رساي او در گوش دل پاك مردان طنين مي ‌اندازد. درس‌ هاي عاشورايي ‌اش در حسينيه‌ ها هنوز به گوش مي ‌رسد و خروش انقلابي ‌اش در سرتاسر كشور روشن گر و هدايت‌آفرين است.
 ٢٠:١٤ - جمعه ١٤ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه می توان عاشق خدا شد؟
از آن جا که عشق فرع معرفت و شناخت است، نخستین قدم در تحصیل عشق به خدا، شناخت و معرفت به خالق بی همتا است.
عشق حقیقی، عشق اکبر یا محبت اول، عشق به معشوق حقیقی و منحصر به فردی است که با عشق به خود جهان را آفرید و عشق را در تمام هستی، از جمله انسان، قرار داد محبوبی که قرآن کریم وی را محبوب حقیقی و اصلی می داند و روایات بر محبت و عشق وی بسیار تاکید ورزیده اند. یعنی خداوند متعال.
 ١٤:٣٥ - چهارشنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
همساني زن و مرد در بهره‏ مندي از ارزش هاي اسلامي
در آموزه ‏هاي اسلامي ارزش هاي انساني که ملاک سنجش انسان هاست براي زن و مرد به طور يکسان ترسيم شده است
گر در مسائل علمي و مسائل عملي که ملاک و معيار ارزش است هيچ سخني از مذکر و مؤنث نبود، يقيناً موصوف آن ها يعني روح نيز مذکر و مؤنث نخواهد بود
 ١١:٢١ - چهارشنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ادب و احترام نسبت به پدر و مادر
هر کس چهار خصلت داشته باشد خداوند خود براي او در بهشت سرايي جاودان بنا مي کند: ... با پدر و مادر خود مهربان باشد، براي آنان اطعام و انفاق کند، با آن ها مدارا نمايد و هرگز اندوهگين شان نکند.
بر تو باد اطاعت از پدر و احسان و نيکي به او و خضوع و فروتني در برابر او و بکوش در تکريم و بزرگداشت وي و هميشه صدايت را از صداي او پايين تر بياور زيرا پدر اصل و ريشه توست و تو شاخه اي از آن تني! اگر پدر نبود خداوند ارجي براي فرزند قائل نمي شد، پس براي پدر، جان و مال و جاه را بذل کن و ببخش.
 ٠٨:٢٠ - چهارشنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

© Jbf-ar.org . All rights reserved.