جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > مقالات اجتماعي 
تازه هاي بخش
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4835
 بازدید امروز : 223
 کل بازدید : 1799172
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1840
مقالات اجتماعي


غفلت از هويت انساني؛ ريشه انحرافات
ريشه همه مفاسد، انحرافات، و سقوط انسان«غفلت» است منظور از اين غفلت، غفلت از هويت انساني انسان است؛ چون ما غير از اين وجود مادي و ابعاد حيواني که داريم
در ديگر ابعاد با ساير حيوانات مشترک هستيم. اما يک بعد ديگر داريم که قابل مقايسه با اين ابعاد نيست. آن بعد منشأ تکليف مي شود و زمينه عروج انسان و رسيدنش را به مقام خليفة اللهي و قرب الهي فراهم مي آورد.
 ١٣:٤٤ - جمعه ١٨ آبان ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ماه محرم و صفر از دیدگاه امام خمینی
محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است
برای شناخت بهتر از این ماه عظیم و امام حسین علیه السلام و قیام کربلا و پی بردن به هدف آن امام مظلوم شهید از قیام ، باید به سراغ اسلام شناسان برویم .کسانی که عمر خود را با اسلام و مکتب اهل البیت علیهم السلام سر کرده اند .
 ١٠:٢٥ - شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
منشاء زنجير زني، سينه زني، تعزيه و علامت از كدام فرهنگ و ملل است؟
اصل سنت «سينه زني» در ميان عرب ها رايج بوده و بعد ها به صورت موجود در آمده است . اين گونه عزاداري ابتدا به صورت فردي بوده و زماني كه سوگواري علني و گسترده شد- خصوصا در زمان صفويه – به شكل گروهي در آمده است.
« تعزيه»، عبارت است از مجسم كردن و نمايش دادن واقعه جانسوز عاشورا. ظاهرا اين نوع عزاداري در دوره كريم خان زند در ايران معمول و در زمان صفويه رايج شد و در زمان ناصر الدين شاه گسترش يافت منشا آن هم مشاهدات شاه در سفرهاي خود از تئاترهاي اروپا بوده كه اين امر، نمايش دهي را در واقعه عاشورا عيني ساخته است. بايد توجه داشت كه اجراي تعزيه، مخصوص ايران نبوده و در كشورهاي اسلامي و شيعي ديگري نيز سنت مورد توجه بوده است و با سبك هاي گوناگون و اعتقادات و مراسم مختلف و ابزار و ادوات ديگري اجرا مي شود؛ از جمله در هند و پاكستان كه رواج بيشتري دارد.
 ١٢:٤٨ - دوشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
مشاركت سیاسی و اجتماعی زنان؛ ضرورت ها و راهبردها
اجتماع مجموعه ای از افراد انسانی است كه با نظامات، سنن، آداب و قوانین خاص به یكدیگر پیوند خورده اند.
افراد انسانی كه جامعه را تشكیل می دهند دو جنس مرد و زن هستند، همان گونه كه خداوند آدمی را به دو صورت مذكر و مونث خلق نمود و با قرار دادن نیازهای طرفین در آن دو، زمینه تشكیل خانواده و تشكل اجتماعات را فراهم آورده است،
 ١٩:٤٨ - چهارشنبه ٢٨ تير ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ايمني اسباب بازي ها
بر بازي كودك خود نظارت كنيد: در حالت كلي بهتر است محل بازي كودك خود را منظم و مرتب نگه داشته و هنگام بازي كودكان بر آن ها نظارت داشته باشيد. در صورتي كه شركت تهيه كننده اسباب بازي، اخطارها يا دستورالعمل هاي خاصي را ارائه كرده است آن ها را رعايت كنيد.
اسباب بازي ها گنجينه هاي دوران كودكي هستند، خصوصا اگر با دقت انتخاب شده باشند. شما مي توانيد موارد زير را در هنگام انتخاب اسباب بازي براي كودك خود در نظر بگيريد و مي توانيد اين موارد را به هر كسي كه مايل است براي كودك شما بعنوان هديه اسباب بازي تهيه كند، يادآوري كنيد.
 ٠٨:٢٧ - چهارشنبه ١٣ تير ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
وظيفه اصلي زن در خانواده و جامعه
زن به دليل نقش خاصي که در دستگاه خلقت بر عهده دارد، به سرمايه هاي دروني بس گرانبهايي مجهّز است که جامعه بشري در رشد خود نيازمند اين ارزش ها است. يکي از اين سرمايه هاي دروني عاطفه است که در طول تاريخ و در تمامي اجتماعات نمودهاي بسيار شکوهمندي داشته است.
اين ميل دروني اگر چه همه انسان ها کم و بيش وجو دارد اما بهره زن از اين عطيه الهي بيشتر است. اين ميل مقدس از يک سو زنان را براي همه نوع فداکاري، جهت زندگي و همسرش آماده مي کند و هم چون شمع فروزاني محفل خانواده را روشن مي سازد؛ از سويي ديگر، زحمات طاقت فرساي پرورش نسلي را بر عهده دارد.
 ٠٨:٣٥ - سه شنبه ٥ تير ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
فجر در كلام امام
من از عواطف طبقات مختلف ملت تشكر مي كنم. عواطف ملت ايران به دوش من بار گراني است كه نمي توانم جبران كنم. من از طبقه روحانيون كه در اين قضاياي گذشته جانفشاني كردند، تحمل زحمات كردند،
از طبقه دانشجويان كه در اين مسائل مصائب ديدند، از طبقه بازرگانان و كسبه كه در زحمت واقع شدند، از جوانان بازار و دانشگاه و مدارس علمي كه در اين مسائل خون دادند، از اساتيد دانشگاه، از دادگستري، قضات دادگستري، وكلاي دادگستري از همه طبقات، از كارمندان، از كارگران، از دهقانان، از همه طبقات ملت تشكر مي كنم.
 ٠٠:١٦ - شنبه ١٤ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اجتماعي كردن فرزندان
ايجاد يك ارتباط مستحكم در خانواده، از اساسي ترين نمودهاي خانواده اي قدرتمند است و اين ارتباط به كودكان احساس استواري مي دهد
به اين مهم توجه داشته باشيد كه فرزندان شما نيازمند صحبت و گوش كردن به حرف هاي شما هستند و انجام اين امر آنقدر پر ارزش و با اهميت است كه جاي آن را هيچ وقت ديگري پر نخواهد كرد!
 ١٠:١٩ - جمعه ١٥ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فتنه 88 ثابت کرد «خامنه اي خميني ديگر است»
فتنه 88، تابلوي گويا و روشني از تاريخچه سال هاي اوليه بعد از پيروزي انقلاب را پيش روي نسل هاي سوم و چهارم انقلاب قرار داد به گونه اي که انگار در آن سال ها حضور مستقيم داشته و رخدادها و فراز و نشيب ها را به چشم خود ديده اند.
فقط نگاهي گذرا به مراحل مختلف فتنه 88 به وضوح نشان مي دهد که هر جا، نه فقط مردم عادي، بلکه نخبگان و صاحب نظران مومن و متعهد«مو» ديده اند، آقا از«پيچش مو» خبر داده اند و آن چه که پيران خردمند در آينه نديده بودند، آقا در خشت خام مشاهده کرده اند... پس در يک کلمه بايد گفت؛ فتنه 88 بار ديگر بر واقعي بودن اين حقيقت تاکيد کرد که«خامنه اي، خميني ديگر است».
 ٠٨:١٣ - پنج شنبه ٧ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه به شغل خود علاقه مند باقي بمانيم؟
اکثر ما عادت داريم که هميشه جوانب منفي را ببينيم. يک استراحت کوتاه، يا شايد هم يک مسافرت، مي تواند به شما اين فرصت را بدهد تا در مورد مسائل کاري خود بهتر فکر کنيد. بايد رفتارهاي خودتان را در برابر کارتان خوب بررسي کنيد.
گاهي اوقات استرس باعث مي شود نتوانيد همه ي جوانب را به خوبي بسنجيد. برخورد مثبت به همه چيز، زندگي شما را راحت تر و خوشايندتر مي کند. پس هميشه به آينده خوش بين باشيد.
 ١١:٢٢ - دوشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>