پنج شنبه ٢٨ تير ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > مقالات اجتماعي 
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4548
 بازدید امروز : 326
 کل بازدید : 1665898
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/1250
مقالات اجتماعي


وظيفه اصلي زن در خانواده و جامعه
زن به دليل نقش خاصي که در دستگاه خلقت بر عهده دارد، به سرمايه هاي دروني بس گرانبهايي مجهّز است که جامعه بشري در رشد خود نيازمند اين ارزش ها است. يکي از اين سرمايه هاي دروني عاطفه است که در طول تاريخ و در تمامي اجتماعات نمودهاي بسيار شکوهمندي داشته است.
اين ميل دروني اگر چه همه انسان ها کم و بيش وجو دارد اما بهره زن از اين عطيه الهي بيشتر است. اين ميل مقدس از يک سو زنان را براي همه نوع فداکاري، جهت زندگي و همسرش آماده مي کند و هم چون شمع فروزاني محفل خانواده را روشن مي سازد؛ از سويي ديگر، زحمات طاقت فرساي پرورش نسلي را بر عهده دارد.
 ٠٨:٣٥ - سه شنبه ٥ تير ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
فجر در كلام امام
من از عواطف طبقات مختلف ملت تشكر مي كنم. عواطف ملت ايران به دوش من بار گراني است كه نمي توانم جبران كنم. من از طبقه روحانيون كه در اين قضاياي گذشته جانفشاني كردند، تحمل زحمات كردند،
از طبقه دانشجويان كه در اين مسائل مصائب ديدند، از طبقه بازرگانان و كسبه كه در زحمت واقع شدند، از جوانان بازار و دانشگاه و مدارس علمي كه در اين مسائل خون دادند، از اساتيد دانشگاه، از دادگستري، قضات دادگستري، وكلاي دادگستري از همه طبقات، از كارمندان، از كارگران، از دهقانان، از همه طبقات ملت تشكر مي كنم.
 ٠٠:١٦ - شنبه ١٤ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اجتماعي كردن فرزندان
ايجاد يك ارتباط مستحكم در خانواده، از اساسي ترين نمودهاي خانواده اي قدرتمند است و اين ارتباط به كودكان احساس استواري مي دهد
به اين مهم توجه داشته باشيد كه فرزندان شما نيازمند صحبت و گوش كردن به حرف هاي شما هستند و انجام اين امر آنقدر پر ارزش و با اهميت است كه جاي آن را هيچ وقت ديگري پر نخواهد كرد!
 ١٠:١٩ - جمعه ١٥ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فتنه 88 ثابت کرد «خامنه اي خميني ديگر است»
فتنه 88، تابلوي گويا و روشني از تاريخچه سال هاي اوليه بعد از پيروزي انقلاب را پيش روي نسل هاي سوم و چهارم انقلاب قرار داد به گونه اي که انگار در آن سال ها حضور مستقيم داشته و رخدادها و فراز و نشيب ها را به چشم خود ديده اند.
فقط نگاهي گذرا به مراحل مختلف فتنه 88 به وضوح نشان مي دهد که هر جا، نه فقط مردم عادي، بلکه نخبگان و صاحب نظران مومن و متعهد«مو» ديده اند، آقا از«پيچش مو» خبر داده اند و آن چه که پيران خردمند در آينه نديده بودند، آقا در خشت خام مشاهده کرده اند... پس در يک کلمه بايد گفت؛ فتنه 88 بار ديگر بر واقعي بودن اين حقيقت تاکيد کرد که«خامنه اي، خميني ديگر است».
 ٠٨:١٣ - پنج شنبه ٧ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه به شغل خود علاقه مند باقي بمانيم؟
اکثر ما عادت داريم که هميشه جوانب منفي را ببينيم. يک استراحت کوتاه، يا شايد هم يک مسافرت، مي تواند به شما اين فرصت را بدهد تا در مورد مسائل کاري خود بهتر فکر کنيد. بايد رفتارهاي خودتان را در برابر کارتان خوب بررسي کنيد.
گاهي اوقات استرس باعث مي شود نتوانيد همه ي جوانب را به خوبي بسنجيد. برخورد مثبت به همه چيز، زندگي شما را راحت تر و خوشايندتر مي کند. پس هميشه به آينده خوش بين باشيد.
 ١١:٢٢ - دوشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
غفلت از هويت انساني؛ ريشه انحرافات
ريشه همه مفاسد، انحرافات، و سقوط انسان«غفلت» است منظور از اين غفلت، غفلت از هويت انساني انسان است؛ چون ما غير از اين وجود مادي و ابعاد حيواني که داريم
در ديگر ابعاد با ساير حيوانات مشترک هستيم. اما يک بعد ديگر داريم که قابل مقايسه با اين ابعاد نيست. آن بعد منشأ تکليف مي شود و زمينه عروج انسان و رسيدنش را به مقام خليفة اللهي و قرب الهي فراهم مي آورد.
 ٠٨:٤٤ - دوشنبه ٢٩ آبان ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تاسوعا؛ بزرگداشت اسوه رشادت و پايمردي
نهم ماه محرم، روز تاسوعا، منتسب به غيرت و ساقي دشت کربلا، حضرت ابوالفضل العباس(ع) است، تاسوعا بزرگداشت شهادت اسوه ايثار، ادب و دلاوري بزرگ مردي است که با گذشت بيش از هزار و چهارصد سال، هنوز تاريخ، روشن از کرامت هاي اوست و نام او با وفا و ادب و مردانگي همراه است.
نامه شديد اللحن عبيدالله را در روز نهم ماه محرم به دست عمر بن سعد رساند و او را از منظور عبيدالله باخبر کرد. پسر سعد که نسبت به صلح با امام حسين خوشبين و در اين راه تلاش زيادي کرده بود، يک باره در برابر نامه عبيدالله قرار گرفت و راه گريزي براي خود نيافت. او يا بايد با امام حسين نبرد مي کرد و يا فرماندهي را از دست مي داد
 ٠٨:١٠ - جمعه ٧ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
منشاء زنجير زني، سينه زني، تعزيه و علامت از كدام فرهنگ و ملل است؟
اصل سنت «سينه زني» در ميان عرب ها رايج بوده و بعد ها به صورت موجود در آمده است . اين گونه عزاداري ابتدا به صورت فردي بوده و زماني كه سوگواري علني و گسترده شد- خصوصا در زمان صفويه – به شكل گروهي در آمده است.
« تعزيه»، عبارت است از مجسم كردن و نمايش دادن واقعه جانسوز عاشورا. ظاهرا اين نوع عزاداري در دوره كريم خان زند در ايران معمول و در زمان صفويه رايج شد و در زمان ناصر الدين شاه گسترش يافت منشا آن هم مشاهدات شاه در سفرهاي خود از تئاترهاي اروپا بوده كه اين امر، نمايش دهي را در واقعه عاشورا عيني ساخته است. بايد توجه داشت كه اجراي تعزيه، مخصوص ايران نبوده و در كشورهاي اسلامي و شيعي ديگري نيز سنت مورد توجه بوده است و با سبك هاي گوناگون و اعتقادات و مراسم مختلف و ابزار و ادوات ديگري اجرا مي شود؛ از جمله در هند و پاكستان كه رواج بيشتري دارد.
 ٠٨:٤٨ - دوشنبه ٣ مهر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
روز دانشجو
شانزدهم آبان سال 1332، کابينه زاهدي و دولت انگلستان، براي تجديد روابط ايران و انگلستان که در جريان ملي شدن صنعت نفت قطع شده بود، مخفيانه شروع به مذاکره کردند.
«محيط دانشجويي، محيطي با خصلت ‌هاي خاص خودش است. اين محيط بايستي حقيقتاً مورد احترام باشد، يعني کساني که با دانشگاه‌ ها سر و کار دارند، بدانند که اين مجموعه چه کساني هستند و چه خصال جمعي ويژه‌اي دارند، در هيچ جمعي غير از اين ها، اين خصال نيست. اين ها را بايد بشناسند و با آن ها تعامل صحيح داشته باشند»
 ٠٨:٥٨ - دوشنبه ١٥ آذر ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>
دانشجو و نقش آن در پيروزي انقلاب اسلامي
عنصر صفا، معصوميت، احساس پاك و... در نسل دانشجو، چنان بود كه به خوبي توانست گستره قيام مردمي را دريابد. به آن ايمان بياورد و همپاي مردمان كوچه و بازار، در مبارزات مردمي عليه رژيم شاه بكوشد و ...
مقام معظم رهبري در ريشه شناسي اين نكته چنين فرموده اند: «در همه جاي دنيا، دانشجويان يكي از قشرهاي پيشرو هستند، علت هم واضح است. روح ناآلوده جوان، هنگامي كه با ذهن و فكر روشن ناشي از تحصيل و با ديد بصير و آگاه همراه مي شود، تركيب خيلي ممتاز و فاخري به وجود مي آورد، آن تركيب، همان دانشجو است!»
 ٠٨:٢١ - دوشنبه ١٥ آذر ١٣٩٥ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>