پنج شنبه ٢٨ تير ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > دين و انديشه  
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9809
 بازدید امروز : 324
 کل بازدید : 1665896
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/1406
دين و انديشه


وجوب زكات فطره و شرايط آن
پس از پايان يافتن ماه مبارك رمضان يعنى در شب عيد فطر، افرادى كه داراى شرايط باشند، بايد زكاتى بپردازند كه اين زكات به نام زكات فطره خوانده مى شود.
كسي كه موقع غروب يعنى قبل از غروب شب عيد فطر گر چه بچند لحظه باشد بالغ و عاقل و هوشيار است و فقير و بنده كس ديگر نيست، بايد براى خودش و كساني كه نان‏خور او هستند، هر نفرى يك صاع كه تقريبا 3 كيلوگرم است گندم يا جو يا خرما يا كشمش يا برنج‏يا ذرت و مانند اين ها به مستحق بدهد و اگر پول يكى از اين ها را هم بدهد كافى است.
 ٠٩:٠٢ - جمعه ٢٥ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
حقیقت شب قدر
«قدر» در لغت به معناي اندازه و اندازه‏ گیري است. «تقدیر» نیز به معناي اندازه ‏گیري و تعیین است.
اما معناي اصطلاحي«قدر»، عبارت است از ویژگي هستي و وجود هر چیز و چگونگي آفرینش آن به عبارت دیگر، اندازه و محدوده وجودي هر چیز«قدر» نام دارد
 ٠٩:٥٠ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
دانستني هايي از قرآن (نزول قرآن در شب قدر)
ما قرآن را در شبي مبارک فرستاديم، زيرا همواره هشدار دهنده وانذار کننده بوده ايم. در آن شب مبارک هر امري طبق حکمت خداوندتنظيم مي شود.
در سوره بقره آيه 185 مي خوانيم: «شهر رمضان الذي انزل فيه القرآن » ماه رمضان که قرآن در آن نازل شد. و در سوره قدر نيزمي خوانيم: «انا انزلناه في ليله القدر» ما آن را در شب قدرنازل کرديم. بنابراين قطعا شب قدر در ماه رمضان است و قطعاقرآن در اين شب نازل شده است. ولي شب قدر کدام شب از شبهاي ماه مبارک رمضان است؟
 ٠٩:٣٥ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
جايگاه و اهميت شب قدر
چنان که درک شب قدر، کاري است مشکل، بيان جايگاه و «قدر» شب قدر عملي است دشوار که تنها راه يافتگان به آن شب عزيز مي توانند واقعيت و حقيقت آن را بيان دارند؛ چراکه قرآن به پيامبر خدا فرمود: «وما ادراک ماليلة القدر»؛ «و تو چه داني شب قدر چيست؟»
نزول جامع ترين، کامل ترين و ماندگارترين کتاب الهي برعظمت و منزلت شب قدر افزوده است. قرآن خود مي گويد: «شهر رمضان الذي انزل فيه القران »؛ «ماه [مبارک] رمضان ماهي است که در آن قرآن نازل شده است.» اما در چه شبي از شبهاي آن ماه، قرآن نازل شده است؟
 ٠٩:٢٢ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
فاطمه زهرا (س) و شب قدر
این مقاله بااستناد به حدیث شریفی از معصوم (ع) که در تفسیر سوره قدر ، فاطمه زهرا (س) را شب قدر نامیده است
همچنانکه شب قدرظرف زمانی نزول قران کریم است، صدیقه کبری،ام الائمه نیزمحل نزول امامان معصوم (س) است، چرا که انسان کامل بمنزله قران است که تمام صفات وخصائل قرانی دراو متجلیست.حضرت علی (ع) نیزدرجنگ صفین با عبارت «انا قران ناطق» به این قضیه اشاره میکند.
 ٠٩:١٧ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
صبر در سيره امام مجتبي(ع)
شخصي از امام حسن مجتبي(ع) پرسيد: حلم چيست؟ فرمود: «کظم الغيظ و ملک النفس؛ فرو بردن خشم، و تسلط بر خويشتن است.»
زندگي مردان بزرگ خدا هميشه پرحادثه است، حيات درخشان امام حسن(ع) از پر حادثه‏ترين زندگي رادمردان تاريخ است، با اين که بيش از ۴۸ سال عمر نکرد، و بر اثر زهري که مزدوران معاويه به او خوراندند به شهادت رسيد، ولي در همين دوران کوتاه، همواره با باطل گرايان حق ستيز در حال نبرد بود
 ٠٨:٥٢ - چهارشنبه ٩ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
امامت امام حسن مجتبي(ع) از منظر روایات
ز جابر بن عبداللّه انصاري شنیدم که گفت: پیامبر اکرم(ص) به او فرموده است: " اي جابر! اوصیاي من و امامان مسلمانان بعد از من، اوّلین آنان علي، سپس حسن،... سپس قائم که اسم او اسم من و کنیه او کنیه من مي باشد." در این روایت صراحتا اسم امام حسن مجتبي (ع) به عنوان امام بعد از علي(ع) آمده است.
در حدیث دیگري از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که فرمود: «اِنَّ وَصِیِّي عَلِي بْنُ اَبِي طالِبٍ وَ بَعْدَهُ سِبْطاي الْحَسَنُ وَالْحُسَیْنُ تَتْلُوهُ اَئِمَّةٌ مِنْ صُلْبِ الْحُسَیْنِ؛ وصي من علي بن ابيطالب است و بعد از او دو نوه ام حسن و حسین مي باشند و بعد از حسین اماماني[نه گانه] از نسل حسین هستند.»
 ٠٨:٢٤ - چهارشنبه ٩ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ماه ضیافت الهی
رمضان اسمی از اسماء الهی است و نباید آن را به تنهایی ذکر کرد مثلا ً بگوییم رمضان آمد یا رفت، بلکه باید گفت ماه رمضان آمد، یعنی ماه را باید به اسم اضافه كرد.
رمضان از مصدر «رمض» به مفهوم شدت گرما و تابش آفتاب بر رمل... معنا شده است. انتخاب چنین واژه ای به راستی از دقت نظر و لطافت خاصی برخوردار است چرا که سخن از گداخته شدن است و شاید به تعبیری دگرگون شدن در زیر آفتاب گرم و سوزان نفس و تحمل ضربات بی امانش، زیرا که رمضان ماه تحمل شدائد و عطش است.
 ٠٧:١٨ - دوشنبه ٧ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
رمضان؛ ماه خودسازي
خودسازي از خودشناسي آغاز مي شود. نخست بايد خود را شناخت تا بتوان خود را ساخت؛ چرا که با خودشناسي، خداشناسي تحقق مي يابد و اگر خدا را شناختيم، خود را ساخته ايم.
در تفاسير زيادي «ليعبدون » به معناي «ليعرفون » آمده است؛ يعني هدف از خلقت شناخت است و گرنه عبادت فقط نماز و روزه و در سجاده نشستن و خدا را نيايش کردن نيست. نماز و روزه و ...، شعبه اي از عبادت است که شايد از عبادت اجتماعي اهميتش کم تر باشد، زيرا در آن جا انسان فقط به خود مي انديشد، و عبادت در معناي گسترده تر با ديگران و به ديگران انديشيدن است. عبادت، دردشناسي و دردزدايي است.
 ٠٧:٠٣ - دوشنبه ٧ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
راه آسمان، رمضان در آينه ي قرآن
يا ايها الذين آمَنوُا کُتبَ عَلَيکُمُ الصّيامُ کَما کُتبَ عَلي الذّينَ من قبلکُمْ لَعَلَّکُم تَتَّقُونَ. (بقره، 183)؛ اي افرادي که ايمان آورده ايد ! روزه بر شما نوشته شده همان گونه که بر کساني که قبل از شما بودند، نوشته شده تا پرهيزکار شويد.
بدان که روزه رکني است از ارکان مسلماني و سببي ظاهر است اندر تقديس طبيعت و اندر شرايع انبياء عليهم السلام روزه مشروع بوده است از عهد آدم تا روزگار مصطفي و به مقتضاي خبر: روزه چهار يک ايمان است که مصطفي (ص) گفت: اَلصَّوْمُ نصْفُ الصَّبْر وَ الصَّبْرُ نصْفُ الاْيمان.
 ٠٧:٤٠ - يکشنبه ٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>