شنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > دين و انديشه  
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9472
 بازدید امروز : 168
 کل بازدید : 1610223
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/1562
دين و انديشه


ارزش های اخلاقی در قرآن
کسی که خواهان عزت است، باید از خدا بخواهد؛ چرا که تمام عزت برای خدا است. سخنان پاکیزه به سوی خدا صعود می کند و عمل صالح آن را بالا می برد و آن ها که نقشه های بد می کشند، عذاب سختی برای آن ها است و مکر آنان نابود می شود.
خداوند راه دست یابی به عزت حقیقی را نیز به آدمی گوشزد می کند و آن، اندیشه صحیح و عمل صالح است. منظور از«کَلِمُ الطَّیّب» سخنی است که با روح شنونده و گوینده سازگار باشد، به گونه ای که با شنیدن آن سرور و لذتی در او پدیدار شود و آن، کلام حقی است که در بر دارنده سعادت و رستگاری انسان است.
 ١٥:١٠ - يکشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
دوران امام موسي كاظم(ع)؛ عصر شكل‌گيري فقه و حديث شيعه
امام موسي كاظم(ع) هفتمين امام، متوفاي 183 هجري قمري و معاصر با خلفاي چهارگانه
او مي‌ كوشيد فرصتي كه براي امام صادق(ع) فراهم شده بود، ديگر براي امام كاظم(ع) تكرار نشود، بدين سبب راه بر امام كاظم(ع) در گسترش هر چه بيشتر دانش ـ به علت زنداني ‌هاي طولاني ـ بسته شد.
 ٠٩:٥٥ - چهارشنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
اوج در قفس
نقشه منصور مبني بر کشتن وصي امام صادق(ع) عملي نشد و اجل مهلتش نداد تا بار ديگر نقشه اي طرح کند. مهدي عباسي نيز در پي قتل امام کاظم(ع) بود و حتي آن حضرت را به بغداد آورد و به زندان افکند...
صفت فرو بردن خشم، در همه امامان وجود داشت، ولي در امام هفتم، تبلوري خاص يافته بود. امام کاظم(ع) با آن که ظلم هاي زيادي از دشمنان کشيد، ولي هيچ گاه لب به نفرين نگشود. ابن اثير که از تاريخ نويسان اهل سنت است چنين مي نويسد: آن حضرت را«کاظم» لقب داده اند؛ چرا که عادت داشت حتي با کسي که به او بدي مي کرد، به نرمي سخن بگويد و به او نيکي کند.
 ٠٩:٢٥ - چهارشنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
صلوات رمز محبت و وفاداري به پيامبر اکرم و خاندانش
يكي از اذكار مهمي كه انسان را به خدا نزديك مي‏كند و در مسير حق ثابت‏ قدم نگاه مي‏دارد، صلوات بر پيامبر)ص) و آل اوست.
درود و صلوات بر پيامبر(ص) موجب علوّ درجات و ثواب براي فرستندگان آن خواهد بود و ديگر اين ‏كه فرستادن صلوات سبب مي‏شود نام و ياد پيامبر اکرم(ص) براي هميشه زنده و جاويد بماند. به همين دليل آفريدگار عالم هستي و تمام فرشتگاني كه تدبير اين جهان به فرمان حضرت حق بر عهده آن‏ ها گذارده شده است، بر او درود مي‏فرستند. اكنون كه چنين است تمام انسان ها بايد با اين پيام جهان هستي هماهنگ شوند و بر او درود بفرستند:
 ٠٩:١٥ - چهارشنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
توضيح‌المسائل كوچك اعتكاف
اعتكاف تنها در مسجد صحيح است بنابراين اگر كسي در خانه‌ي خود يا در تكيه يا حسينيه يا در حرم معتكف شود، صحيح نيست
اين افراد بدون اجازه نمي ‌توانند معتكف شوند: زن بدون اجازه ‌ي شوهرش،در صورتي كه اعتكاف موجب از بين رفتن حق او باشد، بنابر احتياط واجب اجازه‌ي او لازم است. فرزند بدون اجازه‌ي والدين، در صورتي كه اعتكاف او موجب اذيت و آزار آنان باشد و اگر موجب اذيت و آزار آنان نباشد، احتياط مستحب است اجازه بگيرد. كسي كه در استخدام ديگري است مانند برخي از كارگران و كارمندان در صورتي كه قرارداد اجاره به گونه‌اي است كه منفعت اعتكاف را نيز در بر مي‌ گيرد، يعني اعتكاف با عمل به اجاره منافات دارد.
 ٠٧:٤٥ - پنج شنبه ٩ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
رجب جويباري از بهشت
مستحب است در شب سيزدهم رجب انسان دو رکعت نماز بخواند که در هر رکعت آن حمد يک مرتبه و سوره ياسين و تبارک الملک و توحيد بخواند.
نماز راستين و نيز باطن اين عبادت به روح آدمي صعود مي‏ دهد چنان چه در منابع روايي نماز معراج مؤمن معرفي شده است اما بجا آوردن اين فريضه در ماه رجب ترقي معنوي آدمي را مضاعف مي ‏سازد و موجب مي‏ شود که او با موفقيت افزون ‏تري از نردبان آسمان بالا رود و با عرشيان و قدسيان مانوس گردد،
 ١٢:٥٥ - چهارشنبه ٨ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
درخت در کلام معصومين
رسول اکرم(ص) درباره ثواب درختکاری فرمودند: «هر که درختی را بکارد تا به ثمر برسد، خدا در عوض آن، درختی را در بهشت به او اختصاص می ‏دهد».
امام صادق(ع) نیز در این باره فرمود: «ثواب شش چیز پس از مرگ مؤمن به وی می ‏رسد: فرزندی که برای او آمرزش‏خواهی کند، قرآنی که از او بماند و قرائت شود، نهالی که بکارد، چاهی که حفر کند، صدقه جاریه و نیز سنت پسندیده‏ای که پس از وی بدان عمل شود».
 ١٩:٢٢ - سه شنبه ١٥ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اسرار و آثار تسبيح حضرت زهرا
تسبيح حضرت زهرا (س) از آثار و بركات بسياري برخوردار است كه از جمله‏ي آنها نجات يافتن از شقاوت و بدبختي است.
هر انساني به تناسب بينش و نگرشي كه به جهان هستي وجود پرآشوب خود دارد به دنبال خوشبختي است، و به عبارتي ديگر يكي از مهمترين مسائلي كه همه‏ي انسانها را آگاه يا ناآگاه به خود مشغول داشته است به طوري كه كارهاي زندگي و برنامه‏هايشان را در جهت وصول به آن پي‏ريزي مي‏كنند، مسئله‏ي رسيدن به سعادت و گريزاني از شقاوت است. منتهي از آنجايي كه انسان اختيار دارد، راه خودش را بايد آزادانه انتخاب كند.
 ٠٩:٢٥ - دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
نقش ارزنده حضرت زهرا(س) در خانواده
حضرت فاطمه زهرا(س) در طول دوران حيات پربار خود نقش هاي مختلف و اثر گذاري در خانواده به عهده داشتند. آن حضرت ابتدا در مقابل رسول اکرم(ص) به عنوان دختر، پس از آن در مقابل امام علي(ع) به عنوان همسر و در برابر فرزندان مادر بودند.
رسول اکرم(ص)، بارها و بارها فاطمه(س) را ستود و از او تجليل نمود. در مواقع بسياري مي ‌فرمود: "پدرش به فدايش باد" و گاه خم مي ‌شد و دست او را مي ‌بوسيد. به هنگام سفر از آخرين کسي که خداحافظي مي ‌نمود، فاطمه (س) بود و به هنگام بازگشت به اولين محلي که وارد مي ‌شد، خانه او بود.
 ٠٩:٢٠ - دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
زيارت فاطمة الزهراء (عليها السلام)
روايت شده است كه هر كس ايشان را به اين نوع زيارت كند و از گناهانش استغفار كند خداوند گناهان او را مي بخشد .
« اَلسَّلامُ عَلَيكِ يابِنتَ رَسُولِ اللهِ، اَلسَّلامُ عَلَيكِ يابِنتَ نَبيِّ اللهِ، اَلسَّلامُ عَلَيكِ يابِنتَ حَبيبِ اللهِ، اَلسَّلامُ عَلَيكِ يابِنتَ خَليلِ اللهِ، اَلسَّلامُ عَلَيكِ يابِنتَ صَفي اللهِ،
 ٠٨:٤٨ - دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>