يکشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات > دين و انديشه  
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 10121
 بازدید امروز : 35
 کل بازدید : 1756943
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 0/2188
دين و انديشه


دلیل بزرگداشت اربعین چیست
بزرگداشت اربعین حسینی
اعتبار اربعین امام حسین(ع) از گذشته، میان شیعه و در تقویم تاریخی وفاداران به امام حسین(ع) شناخته شده بوده است؛ سنتی که تا به امروز در کربلای عراق با قوت برپاست و هر ساله شاهدیم که میلیون ها شیعه، از همه جای دنیا در این روز بر سر مزار امام حسین(ع) گرد می آیند و به عزاداری می پردازند. سئوال این است که دلیل و یا دلایل بزرگداشت سیدالشهداء(ع) در این روز چیست؟ آیا «اربعین» ریشه در مستندات روایی و تاریخی ما دارد؟
 ١٠:٠٧ - شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
حلول ماه صفر المظفر
شيعيان و محبان اهل بيت(ع)، ماه صفر را همانند ماه محرم از ايام سوگوارى و عزادارى مى دانند.
ماه صفر، دومين ماه سال قمري است، كه پس از ماه محرم‏ الحرام و پيش از ماه ربيع‏الاوّل قرار گرفته است. ابن عساكر درباره علل نام گذاري ماه هاي قمري از جمله محرم و صفر گفت: إنّما سُمّي المحرم لأن القتال حرم فيه، و صفر لأن العرب كانت تنزل فيه بلادا يقال صفر و... ؛ ماه محرم، بدين جهت محرم خوانده شده است كه جنگ و درگيري در آن حرام گرديد و ماه صفر از آن جهت صفر گفته شده است كه عرب ها در اين ماه بر مكان هايي فرود مي آمدند كه به آن ها " صفر" گفته مي شد.
 ٢٠:٠٣ - سه شنبه ١٧ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
قرآن و عاشورا
مکتب تربيتي عاشورا همواره پا برجاي است و براي همگان پيام دارد. دوستداران اهل بيت(ع) و عاشقان امام حسين(ع)، پيوسته آن حضرت را الگو و سرمشق خود قرار مي ‌دهند و از ايشان درس زندگي مي‌ گيرند.
تلاوت قرآن آن قدر مهم است که امام حسين(ع) با آن همه عزت و اقتدار، برادرش را به سوي دشمن مي ‌فرستد؛ تا يک شب مهلت بگيرد، اما نه براي اندکي زنده ماندن، بلکه براي نماز و تلاوت قرآن. آري امام حسين(ع) عاشق نماز، مأنوس با آيات الهي و اهل دعا و استغفار است و از راز و نياز با خدا لذت مي ‌برد.
 ١٣:٤١ - سه شنبه ٣ مهر ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
سيري در حيات امام زين العابدين(ع)
به خاطر عبادت زياد و سجده‏هاي طولاني امام زين العابدين (ع)، پينه‏اي در پيشاني‏اش بسته بود. از اين رو، به وي «ذوالثفنات» لقب دادند.
امام زين العابدين (ع) براي هشام پيغام فرستاد كه ببين از مال دنيا چيزي داري كه خود را رهايي بخشي و از بند رها سازي؟ در پيش ما چيزي نيست كه تو را كفايت كند؛ اما از ما مطمئن باش كه آسيب و آزاري به تو نمي‏رسد. هشام كه از بزرگواري و عفو امام(ع) متحير و مبهوت شده بود، گفت: اَللَّهُ اَعْلَمُ حَيثُ يجْعَلُ رِسالَتَهُ. آري، امام زين العابدين (ع) با اين سيره و رفتار خود به همگان آموخت كه زمين خوردگان را زمين زدن روا نيست. مردانگي و غيرت در اين است كه در برابر ستمكاران، در هنگام اعمال ناشايستشان ايستادگي شود.
 ٠٨:١٤ - پنج شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
علي ابن الحسين«علي اکبر» و ويژگي ها
«علي بن الحسين بن علي بن ابيطالب»، در اوايل خلافت عثمان بن عفان به دنيا مادرش«ليلي» دختر«ابي مرة بن عروة بن مسعود ثقفي»(1) است.
علي اکبر، در گفتار و وجاهت و تناسب اندام و خلق و خوي همانند جدش رسول خدا بوده است. روزي معاويه از اطرافيان خود پرسيد: به نظر شما چه کسي سزاوارتر است به خلافت؟ اطرافيان پاسخ دادند: تو. معاويه گفت: نه سزاوارترين مردم به خلافت علي بن الحسين است؛
 ٠٨:٥٢ - چهارشنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
آثار و بركات عزاداري و گريه بر سيدالشهداء(ع)
«گريه» مظهر شديدترين حالات احساسي انسان است، و علت ها و انگيزه‏ هاي مختلفي دارد كه هر يك از آن ها نشان دهنده حالتي خاص است.
يكي ديگر از آثار و بركات مجالس عزاداري سيدالشهدا(ع) اين است كه مردم در سايه مراسم عزاداري به حقيقت اسلام آشنا شده و بر اثر تبليغات وسيع و گسترده‏اي كه همراه با اين مراسم انجام مي ‏گيرد، آگاهي توده مردم بيشتر شده و ارتباط شان با دين حنيف محكم تر و قوي تر مي‏ گردد چه اين كه قرآن و عترت دو وزنه نفيسي هستند كه هرگز از يكديگر جدا نمي‏ شوند و اين آگاهي در اقامه ماتم و مراسم سوگواري عترت رسول اكرم(ص) به خصوص امام حسين(ع) به آحاد مردم داده خواهد شد.
 ١٢:٤٠ - دوشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
زيارت عاشورا بخوانیم
در اين زيارت آمده است : ( فاسئل الله الذي اكرمني بمعرفتكم و معرفه اوليائكم و رزقني البرائه من اعدائكم، ان يجعلني معكم في الدنيا و الآخره و ان يثبت لي عندكم قدم صدق في الدنيا و الاخره).
در اين زيارت ، ريشه هاي ظلم هدف قرار مي گيرد: «فلعن الله امة اسست اساس الظلم و الجور عليكم اهل البيت و لعن الله امة دفعتكم عن مقامكم و ازالتكم عن مراتبكم التي رتبكم الله فيها) ستمي كه در عاشورا تحقق يافت، در قلب تاريخ ستم ريشه دارد. اين ظلم يك حلقه از حلقه هاي ستمي است كه با انحراف مسير اصيل خلافت آغاز شد.
 ٠٨:٢٨ - پنج شنبه ٢٢ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ملحقات توضيح المسائل كتاب امر به معروف و نهي از منكر
امر به معروف و نهي از منكر واجب كفايي مي ‏باشد، و در صورتي كه بعضي‏ از مكلفين قيام به آن مي ‏كنند، از ديگران ساقط است. و اگر اقامه معروف و جلوگيري از منكر موقوف بر اجتماع جمعي از مكلفين باشد، واجب است اجتماع كنند.
بيان مساله شرعيه كفايت نمي‏ كند در امر به معروف و نهي از منكر، بلكه‏ بايد مكلف امر و نهي كند. مگر آن كه مقصود از امر به معروف و نهي از منكر، از بيان حكم شرعي حاصل شود، و يا طرف مقابل از آن، امر و نهي بفهمد.
 ٠٩:٥٧ - پنج شنبه ١٥ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
مباهله ترازوي حقانيت اسلام
محور رسالت پيامبران مي بايست مبتني بر حجت و اقامه دليل تام باشد تا مردم بي جهت پشت سر هر مدعي رسالت به راه نيفتند و هر کس نتواند از احساسات و فطرت خداپرستانه آنان سوء استفاده نمايد
خداوند متعال مي فرمايد: "از آن چه به آن آگاهي نداري، پيروي مکن، چرا که گوش و چشم و دل، همه مسئولند."(۱) و در آيه ۱۲۵ سوره نحل نيز خطاب به پيامبر مي فرمايد: "با حکمت و پند و اندرز نيکو به راه پروردگارت، دعوت نما و با آن ها به روشي که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن، پروردگارت، از هر کسي بهتر مي داند چه کسي از راه او گمراه شده است و او به هدايت يافتگان داناتر است." ديني که بر پايه علم و عقل استوار است، همواره از مباني خويش دفاع مي کند زيرا اگر بخواهد بماند و گسترش پيدا کند بايد مردم را با مباني خود آشنا کند
 ٠٩:٢٨ - چهارشنبه ١٤ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
رابطه لباس با فرهنگ اسلامي
تفاوت عمده فرهنگ جديد غربي و فرهنگ اسلام در تعريف انسان منعکس مي شود. اگر انسان برحسب فرهنگ غربي، موجودي است که معنويت فرع و روبناي زندگي مادي اوست،
در فرهنگ اسلامي موجودي است که معنويت کمال مطلوب و غايت و نهايت زندگي اوست. معنويت کمالي است که با مراقبت و تلاش و با دقت در به کارگيري و بهره وري به اندازه از همه مواهب روحي، براي انسان حاصل مي شود.
 ١٨:٤٥ - جمعه ٢ شهريور ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>