جمعه ٢٩ دی ١٣٩٦
صفحه اصلی > مقالات > دين و انديشه  
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9167
 بازدید امروز : 458
 کل بازدید : 1530324
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/1875
دين و انديشه


دورنمايي از عصر امام عسکري(ع)
امام عسکري(ع) در دوران کودکي شاهد اهانت هاي متوکل عباسي به اهل بيت عصمت(ع)، به ويژه پدر بزرگوارش امام هادي(ع)، بود.
او مي ديد دشمن زيارت جدش امام حسين(ع) را ممنوع و حتي مزار مقدسش را با خاک يکسان کرده است. متوکل به خاطر احساس ترس از گرايش مردم به اهل بيت(ع) فرمان داد امام هادي(ع) و خاندانش را دستگير و از مدينه به سامرا منتقل کنند.
 ٠٨:١٤ - پنج شنبه ٧ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چهل حديث از امام حسن عسگري
از جمله گنـاهاني كـه آمرزيده نشود ايـن است كه[آدمي] بگويد: اي كاش مرا به غير از اين گناه مؤاخذه نكنند. سپس فرمود: شرك در ميان مردم از جنبش مورچه بر روپوش سياه در شب تار نهان تر است.
آن كه را به راست و چپ رود واگذار! به راستي چوپان، گوسفندانش را به كمتر تلاشي گِرد آوَرَد. مبادا اسرار را فاش كرده و سخن پراكني كني و در پي رياست باشي، زيرا اين دو، آدمي را به هلاكت مي كشانند.
 ٠٨:١٣ - پنج شنبه ٧ دی ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مسجد در فرهنگ اسلامي
تعيين و انتخاب امام جماعت مساجد به قدري مهم و حائز اهميت است که در بعضي موارد رهبر يک حکومت اسلامي، مي بايست خود شخصاً اقدام کند.
با توجه به نقش آفريني عميق دين در ايجاد تشکل هاي اجتماعي است که موجب شده تا اسلام در ابتداي نظام دهي سازمان ديني خود تأسيس مرکز تجمع عمومي مسلمانان را با نام «مسجد» در اولويت قرار داده و اجتماع در آن را به نيکوترين وجه ستوده است
 ١٨:٥١ - جمعه ٢٤ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
معنا و مفهوم غيبت
حجت خدا بر روي زمين بر آن ايستاده است. در راه هاي آن حرکت مي کند و در قصرها و خانه هاي آن داخل مي شود. او شرق و غرب زمين را در مي نوردد.
شيخ طوسي در کتاب الغيبة از دومين نايب خاص آن حضرت؛ يعني محمد بن عثمان عمري نقل مي کند: به خدا سوگند، صاحب اين امر هر سال در موسم[حج] حضور مي يابد، در حالي که او مردم را مي بيند و آن ها را مي شناسد، ولي مردم با اين که او را مي بينند، وي را نمي شناسند.
 ٠٨:٣٨ - جمعه ٢٤ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
اخلاق و رفتار امام صادق(ع)
امام هفتم(ع) در دودمان مقدس و تقوي و در بيت رفيع زهد و عبادت پرورش يافته بود كه ايمان به خدا و عشق و علاقه به فضايل معنوي و خصايص انساني از تمام در و ديوار و جوانب زندگي آن مي باريد و همگان شيفته و دلباخته عبادت و ستايش پروردگار خود بودند.
زيباترين ساعات زندگي امام(ع) بهنگام خلوت كردن با آفريدگارش سپري مي شد و لذت بخش‏ترين اوقات عمر او را نماز و انجام فرايض الهي تشكيل مي داد. او بهنگام عبادت با تمام وجود و با تمام احساسات و مشاعر و عواطف خود، متوجه كمال مطلق و معبود بي‏ همتا مي گشت و قطره‏ي وجود خود را به اقيانوس بيكران هستي بخش جهان مي پيوست، قطرات اشك شوق بي ‏اختيار از چشمان نازنين او بر صورتش مي‏نشست ...
 ١٢:٠٩ - جمعه ١٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
دستور عملي براي شيعيان؛ برگرفته از زندگي امام صادق(ع)
كردارهاي امام صادق‏(ع) براي تمامي شيعيان جهان الگو و نمونه‌ عملي است كه با انجام آن ‌ها مي ‌توانند به خداوند نزديك ‌تر شوند.
هشام بن سالم مي‏ گويد: امام صادق(ع) ‏هنگامي كه تاريكي شب فرا مي‏ رسيد، انباني ‏از نان و گوشت و پول را بر مي ‏داشت و بر دوش‏ مي‏ نهاد و به سوي نيازمندان شهر مدينه ‏مي ‏شتافت و آن ‏ها را ميانشان تقسيم مي ‏كرد. آن‏ ها او را نمي ‏شناختند. زماني كه امام‏ صادق(ع) ‏رحلت كرد و آن انفاق ‏هاي شبانه‏ ادامه پيدا نكرد، نيازمندان فهميدند كه چه ‏كسي هرشب به آن ‏ها غذا و پول مي ‏داد.
 ١٢:٠٣ - جمعه ١٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
درس هایي از فاطمه(س) براي زنان
یک زن مسلمان در پرتو تعالیم قرآن و اهل بیت(ع) همواره زي سادگي و ساده زیستي را نصب العین خود قرار داده، و تمام همت خود را براي تربیت فرزندان صالح و حرکت به سوي کمال قرار مي دهد.
حضرت زهرا(س) در گزارشي که در مورد کوشش هایش در خانه و خانواده اش براي رسول خدا(ص) بیان مي کند، چنین مي فرماید: شب تا صبح به آرد کردن گندم مشغول بودم، در حالي که ساده زیستي یک بانوي مسلمان به این معني نیست که...
 ٠٩:٠٨ - جمعه ١٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ادعیه حضرت زهرا(س) در ایام هفته
پروردگارا! آغاز اين روزم را رستگارى، و پايانش را موفقيت، و وسط آن را سعادتمندى قرار ده، خداوندا بر محمد و خاندانش درود فرست، و ما را از كسانى قرار ده كه بسوى تو روى آورده، و تو آنان را پذيرفته‏ اى
خداوندا! از تو نيرو در عبادت و بندگى، و بينش در درك آيات كتابت، و فهم در درك احكامت را خواستارم، پروردگارا بر محمد و خاندانش درود فرست، و قرآن را دور از دسترس فهم ما، و صراط را زائل از ما، و محمّد(ص) را روى گردان از ما قرار مده.
 ٠٨:٢٣ - جمعه ١٠ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
فاطمه زهرا(س) الگوي رفتارهاي خانوادگي
در سیره عملي حضرت زهرا(س) توجه به شخصیت‏ بخشي فرزندان و ایجاد اعتماد به نفس در آن ها کاملاً مشهود است
خانواده‏ها» خانه و خانواده او را به عنوان یک«خانواده الگو» مطرح ساخته است. آن حضرت، آیین خانه‏داري و همسرداري را به خوبي مراعات مي‏کرد. در زندگي واقعا شریک و همراه و هم‏راز همسرش امیرمؤمنان(ع) بود. گاهي در خانه، به علت وضعیت دوران و شرایط تنگناي اقتصادي حاکم بر مسلمانان و آن حضرت غذایي نبود و کودکان و خود آن بانو گرسنه بودند، اما فاطمه زهرا(س) چیزي به حضرت علي(ع) نمي ‏گفت
 ٢١:١٥ - چهارشنبه ٨ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
تأکيد بر پيشوايي آخرين امام معصوم(ع)
از آن جايي که شرايط امامت آخرين امام، با پيشوايان پيشين متفاوت بود، از اين رو پافشاري هاي فراواني بر آگاهي بخشي امامت ايشان شده است.
رسول اکرم(ص) در حديثي پر دامنه درباره آن چه در شب معراج ديده بود، پس از بيان ديدن نور پيشوايان معصوم(ع) و آخرين جانشين خود در ميان آن ها، مي فرمايد: «...عرض کردم: پروردگارا! اينان چه کساني هستند؟ فرمود: ايشان پيشوايانند. و اين قائم است. همو که حلال مرا حلال مي کند و حرام مرا را حرام مي سازد.
 ١٢:٥٨ - سه شنبه ٧ آذر ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>