شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
بارزترین درجه زنان سه چیز است: پوشیدن چشم از نامحرمان، پوشیدن تمام اندام از بیگانگان، کم و با حیا از منزل بیرون شدن.صفحه اصلی > کتاب هفته 
منو اصلی
عنوان
قال الصادق (ع):
حَصِّنُوا أمْوالَكُمْ وَ فَرُوجَكُمْ بِتِلاوَةِ سُورَةِ النُّورِ وَ حَصِّنُوا بِها نِسائَكُمْ فَاِنَّ مَنْ أدْمَنَ قَرائَتَها فِي كُلِّ يَوْمٍ أوْ فِي لَيْلَةٍ لَمْ يَزْنِ أحَدٌ مِنْ بَيْتِهِ أبَداً حَتّي يَمُوتَ.
 
امام جعفر صادق (ع):
خانواده و اموال خود را با قرائت سوره نور حفظ كنيد و زنان خود را بوسيله آن مصون و محفوظ نگه داريد زيرا كسي كه دائماً روزي يكبار اين سوره را قرائت كند، هيچ فردي از اهل منزل او به فحشا كشانده نخواهند شد.
 
نور الثقلين، جلد 3، صفحه 583
عنوان

برای زن جایز نیست مچ پایش را برای مرد نامحرم آشکار سازد و اگر مرتکب چنین عملی شد اول اینکه: خداوند سبحان همیشه او را لعنت می‌کند. دوم اینکه: دچار خشم و غضب خداوند بزرگ می‌شود. سوم اینکه: فرشتگان الهی هم او را لعنت می‌کنند. چهارم: عذاب دردناکی برای او در روز قیامت آماده شده است.هر زنی که به خداوند سبحان و روز قیامت ایمان دارد زینتش را برای غیر شوهرش آشکار نمی‌کند و همچنین موی سر و مچ پای خود را نمایان نمی‌سازد و هر زنی که این کارها را برای غیرشوهرش انجام دهد دین خود را فاسد کرده و خداوند را نسیت به خود خشمگین کرده است.

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1916
 بازدید امروز : 765
 کل بازدید : 2387654
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/1406
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضويت جديد
کتاب هفته

 

 

نَفَسُ المَهمومِ

 

 

«نفس المهموم» یکی از آثار برجسته شیخ عباس قمی است که در 5 باب (بخش) به شرح تفصیلی زندگانی امام حسین(ع) با تمرکز بر وقایع کربلا می پردازد. یکی از مترجمانی که این کتاب را به فارسی برگردانده «ابوالحسن شعرانی» است. برخی منابع نام «محمد باقر کمره ای» را هم به عنوان دیگر مترجم این اثر آورده اند.

 
در سال جاری انتشارات «یادمان اندیشه» ترجمه ای از ابوالحسن شعرانی را با ویرایش و اصلاحات جدید با عنوان «آنچه در کربلا گذشت» منتشر کرده است. در این مقتل نویسنده و مترجم تلاش می کنند گوشه ای از مصیبت های خانواده امام حسین(ع) بعد از وقایع کربلا و همچنین قیام های مختلفی که به خون خواهی آن امام بزرگوار و یارانش انجام شد را به تصویر بکشند.
 
کتاب از این جهت که دارای اسناد و ارجاع به منابع مختلف است به طور حتم یک اثر ارزنده محسوب می شود اما به دلیل شکل ارائه مطالعه آن با دشواری هایی همراه است و حداقل برای خواننده ای که بخواهد به یک روایت تصویری یکنواخت از وقایع کربلا دست پیدا کند اثر مناسبی نیست و شایسته است چنین آثاری بعد از انتشار دوباره بازنویسی شوند و حتی قلم آن ها به زبان فارسی معیار نزدیک شود.
 
 در باب اول این کتاب نویسنده تلاش دارد تا ویژگی های شخصیتی آن امام بزرگوار را برای خواننده بنمایاند. توصیفی از شجاعت، علم و کرم امام حسین(ع) بخشی از مطالب فصل اول کتاب است که در ادامه به محبت پیغمبر اسلام(ص) نسبت به ایشان ختم می شود و با این آمادگی که شیخ عباس قمی در خواننده ایجاد می کند به سراغ شرح ثواب گریه کردن برای مصیبت امام حسین(ع) می رود.
 
در باب دوم وقایع به شکل مستند گونه از زمان بیعت مردم با یزید بن معاویه تا اتفاقات کربلا و شهادت یاران امام حسین (ع) و خود ایشان دنبال می شود و باب سوم که در ادامه بخش قبلی است به شرح اتفاقات بعد از شهادت امام حسین(ع) و یارانش اختصاص دارد.
 
بابت چهارم کتاب وقایع کربلا را از زاویه ای آسمانی و معنوی مطرح می کند، به عنوان مثال گریه فرشتگان و جنیان را در مصیبتی که بر اهل بیت پیامبر اکرم(ص) رفته بود یادآور می شود.
 
در باب پنجم این کتاب زندگی خصوصی امام حسین به مخاطب عرضه می شود و بعضی مسائل همچون تعداد فرزندان ایشان و همسرانی که اختیار کرده بودند طرح می شود. البته در همین باب نویسنده فضیلت زیارت حضرت سید الشهدا(ع) را هم آورده است و به روایت های تاریخی ستم خلفای مختلف بر قبر آن حضرت هم می پردازد.
 
در آخرین بخش کتاب، شیخ عباس قمی با تمرکز بر قیام مختار شرحی از انتقام گیرندگان کربلا می دهد و ماجرای سرنگونی افرادی که به نوعی در واقعه کربلا نقش داشتند را تشریح می کند برخی مستندات این بخش از تاریخ طبری نقل شده است.
 
شیخ عباس در خصوص علت تألیف این کتاب در جایی می گوید: «من پیوسته درصدد بودم تا کتابی مختصر در مقتل سرورمان امام حسین(ع) گرد آورم، و آنچه مورد اعتمادم است و از ثقات به من رسیده و سندم از روایات روات به آن متصل می گردد، در سلک نظم کشم. ولی پیوسته موانع و مشاغل از رسیدنم به این مقصود مانع می شد، تا اینکه مشرف به زیارت امام رضا(ع) و در روضه شریفه آن حضرت دست به دعا برداشتم تا خداوند عالم مرا موفق بدارد و به آرزویم نائل گردم، زیرا رسیدن به آن منتهای آمال و آرزویم بود.»
 
گفتنی است علت نام گذاری اصل این کتاب به «نفس المهموم» به حدیثی از امام صادق(ع) باز می گردد که ایشان فرمودند: «نفس المهموم لظلمنا تسبیح و همّه لنا عبادة و کتمان سرّنا جهاد فی سبیل الله؛ نَفَس کسی که به خاطر مظلومیت ما اندوهگین شود تسبیح است، اندوه بر ما عبادت است و کتمان و پوشاندن راز ما جهاد در راه خداست»، امام صادق(ع) سپس فرمود: واجب است که این حدیث با طلا نوشته شود.
 
کتاب «آنچه در کربلا گذشت» به قلم حاج شیخ عباس قمی و ترجمه آیت الله میرزا ابوالحسن شعرانی در 587 صفحه (چاپ اول) به قیمت 65 هزار تومان از سوی انتشارات یادمان اندیشه است.
 

 

© Jbf-ar.org . All rights reserved.