شنبه ٠٣ فروردين ١٣٩٨
معروفی بالاتر از ایجاد نظام اسلامی و حفظ نظام اسلامی نداریم؛ هر کسی که در این راه تلاش کند، آمر به معروف است؛ حفظ عزّت و آبروی ملّت ایران، بزرگ‌ترین معروف است.صفحه اصلی > کتاب هفته 
منو اصلی
عنوان

 اِذَا کَانَ زَمانُ العَدلِ فیهِ أَغلَبَ مِنَ الجَورِ فَحَرامٌ أَن یَظُنَّ بِاَحَدٍ سُوءً حَتّی یَعلَمَ ذالِکَ مِنهُ و اِذَا کَانَ زَمانُ الجَورِ أَغلَبَ فیهِ مِنَ العَدلِ فَلَیسَ لِأَحَدٍ أَن یَظُنَّ بِاَحَدٍ خَیراً ما لَم یَعلَم ذالِکَ منهُ
هرگاه در جامعه، رعایت عدالت بیشتر از جور و ستم باشد؛ بد گمانی به مردم حرام است، مگر آن که از راه یقین محرز باشد؛ و امّا اگر در برهه ای از زمان، ظلم و جور بر عدالت غلبه پیدا کند، خوش گمانی به همگان شایسته نیست جز آنجا که آدمی به نیک بودن شخصی علم و یقین دارد.


(مستدرک الوسائل، ج9 ص 146)

عنوان

چه بسا شخصی که از عمرش سی سال باقی مانده باشد ولی به خاطر صله رحم و پیوند با خویشاوندانش، خداوند عمرش را به 33 سال برساند؛ و چه بسا کسی که از مدّت عمرش 33 سال باقی مانده باشد، به خاطر آزردن خویشاوندان و قطع رحمش، خداوند آن را به سه سال برساند.
 

 

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1570
 بازدید امروز : 140
 کل بازدید : 1876382
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1250
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضويت جديد
کتاب هفته

معرفی کتاب عدالت


سربازانِ عدالت اجتماعی باید خستگی‌ناپذیر باشند. کسانی که در این راههای طولانی و آرمانهای بزرگ حرکت میکنند، باید خستگی حس نکنند. یک ملت، این‌گونه به سیادت و آقایی و آرمانهای خودش میرسد. هیچ ملتی با تنبلی به سیادت و سعادت نمیرسد. بزرگترین مصیبت برای یک ملت این است که بگوید چون ما نتوانستیم همه‌ی هدفهای خود را تأمین کنیم، پس ولش! نخیر؛ بایستی هدفها را دنبال کرد.

 

«کتاب عدالت» یک کتاب کاربردی است؛ مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و باید-نبایدها برای سربازان عدالت اجتماعی است. در این کتاب سعی شده‌است تا سؤالات گوناگون مطرح در این حوزه را براساس «بیانات رهبر انقلاب» پاسخ گفته و محتوایی «کاربردی» و ناظر به «حل مسئله» در اختیار مخاطب قرار گیرد. از آنجا که کتاب تلاش داشته یک کتاب عملیاتی باشد، بر این اساس در دوقالب ساختاری چینش داده شده‌است:
بخش اصلی : شامل ۴ گفتار
بخش مکمل
 ۴ گفتار بخش اصلی عبارتند از:
۱. چرا باید عدالت‌خواه باشیم
۲. برای تحقق عدالت چه باید کردد؟
۳. چگونه عدالتخواهی کنیم؟
۴. بایدها و نبایدهای عدالتخواه
 در بخش مکمل چند دسته محتوا به‌عنوان مکمل مباحث ارائه شده‌است.
گفتارها هسته‌ی اصلی کتاب است. در این بخش به ضرورت تلاش و مجاهدت برای عدالت‌خواهی، سه عرصه‌ی مهم برای تحقق عدالت، راهکارهایی عملی برای پیگیری مسئله‌ی عدالت و بایدها و نبایدهای عدالت‌خواهی پرداخته‌شده است.
بخش‌های تکمیلی این هسته که نمونه‌های عینی عدالت‌خواهی است عبارتند از:
۱.نهج‌البلاغه : درس‌ها و سیره‌ی حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام
۲.دستاورد: تبیین دستاوردهای انقلاب و نظام اسلامی در گسترش عدالت
۳.نگاهی به اقدامات رهبر انقلاب در حوزه‌ی عدالت‌گستری
۴.هشدار: تذکرات رهبر انقلاب در مسیر تحقق عدالت و دنبال کردن عدالت‌خواهیکتاب همچنین دارای یک بخش پیوست است که شامل متن کامل فرمان هشت‌ماده‌ای رهبر انقلاب درباره‌ی «مبارزه با مفاسد اقتصادی» و فهرست بیانات مهم آیت‌الله خامنه‌ای برای مطالعه‌ی بیشتر در زمینه‌ی عدالت اجتماعی است.
نکته‌ی آخر اینکه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان ولی‌فقیه و رهبر انقلاب اسلامی از «سربازان عدالت اجتماعی» خواسته‌اند «خستگی ناپذیر» باشند. امید است مطالعه‌ی این کتاب گامی مؤثر در مسیر فهم درست و دقیق اندیشه و مطالبات رهبر انقلاب در رابطه با موضوع «عدالت» و «عدالت‌خواهی»، عملِ بهنگام و صحیح در این عرصه و انشاءالله زمینه‌سازی جهت ظُهور عدالت‌گستر جهانی حضرت مهدی عجل‌الله‌ تعالی فرجه الشریف باشد.
© Jbf-ar.org . All rights reserved.