دوشنبه ٣٠ فروردين ١٤٠٠
پیامبر اکرم (ص):«رجب شهر الله و شعبان شهری و رمضان شهر امتی» ماه رجب، ماه خداست و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است.صفحه اصلی > کتاب هفته 
منو اصلی
عنوان
قالَتْ (علیها السلام):
 
شیعَتُنا مِنْ خِیارِ اهْلِ الْجَنَّهِ وَکُلُّ مُحِبّینا وَ مَوالی اَوْلیائِنا وَ مُعادی اعْدائِنا وَ الْمُسْلِمُ بِقَلْبِهِ وَ لِسانِهِ لَنا.
 
حضرت زینب فرمود: شیعیان و پیروان ما و همچنین دوستداران اولیای ما و آنان که دشمن دشمنان ما باشند و نیز آن هایی که با قلب و زبان تسلیم ما هستند، بهترین افراد بهشتیان خواهند بود.
عنوان
خداوند سبحان، ایمان و اعتقاد را برای طهارت از شرک و نجات از گمراهی‌ها و شقاوت‌ها قرار داد؛ و نماز را برای خضوع و فروتنی و پاکی از هر نوع تکّبر، مقرّر نمود؛ و زکات (و خمس) را برای تزکیه نفس و توسعه روزی تعیین نمود؛ و روزه را برای استقامت و اخلاص در اراده لازم دانست؛ و حجّ را برای استحکام اساس شریعت و بنای دین اسلام واجب نمود.
 
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2084
 بازدید امروز : 2706
 کل بازدید : 2669915
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1406
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضويت جديد
کتاب هفته

کتاب انقلاب اسلامی ایران (زمینه ها و فرآیند شکل گیری)

 

کتاب انقلاب اسلامی، زمینه‌ها و فرآیند شکل‌گیری، نوشتۀ دکتر محمدمهدی باباپور گل‌افشانی که یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های تاریخ اسلام و ایران را بازگو می‌کند. این پدیده در عصری شکل گرفت که نظام جهانی به دو قطب، یعنی غرب لیبرالیسم و شرق کمونیسم تقسیم شده بود و فضای حاکم بر این دو نظام نیز مملو از شعارها و اندیشه‌های مادی بود.

شکل‌گیری هر نهضتی خارج از حیطه سیاسی این دو قطب، محکوم به فنا و نابودی بود؛ انقلاب اسلامی ایران، از ورای همه معادلات جهانی آن روزگار، طلوع کرده و به لطف خداوند متعال و رهبری امام خمینی (ره)، مجاهدت و حمایت همه جانبه مردم متدین ایران از این نهضت، فضا و اندیشه حاکم جهانی را در هم ریخته و نظام مبتنی بر شریعت را در این کشور بر پا نمود. بنابراین، انقلاب اسلامی یکی از بزرگ‌ترین رخدادهای اجتماعی قرن معاصر است که در جهانی سراسر تغییر و تحوّل، مرزهای طبیعی جوامع را به غایت در نوردیده و سرنوشت بومی ملت‌ها را به قوت به هم پیوند زده است. پدیده‌ای با این عظمت و پردامنه، نه تنها نهادها و نظام‌های یک قوم را در هم ریخته و سرنوشت تاریخی آنان را در مسیر تغییر بنیادین قرار داده است، بلکه دامنه‌های آن بسی فراتر از یک کشور رفته و ملت‌هایی را در سمت و سوی شکل‌دهی سامان تازه و دنیایی نو به جریان انداخته است.

محمدمهدی باباپور متولد ۱۳۴۳ در روستای گل‌افشان از توابع قائمشهر (مازندران) به دنیا آمد. پس از اخذ دیپلم وارد حوزه علمیه تهران و وارد حوزه علمیه قم شد. کارشناسی علوم سیاسی را در دانشگاه باقرالعلوم قم و کارشناسی ارشد علوم سیاسی را در دانشگاه شهید بهشتی تهران و دکتری علوم سیاسی در دانشگاه تهران گذراند. ایشان اکنون عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی می‌باشد. در زمینه فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی نیز بیش از پنج جلد کتاب چاپ گردیده است. و ده‌ها مقالات علمی و راهنمایی و مشاوره بیش از ۲۰ پایان نامه در سطح کارشناسی ارشد حوزه را نیز برعهده داشته است. ج‍ل‍وه‌ه‍ای س‍ب‍ز و س‍رخ ع‍اش‍ورا - آشنایی با اندیشه سیاسی شهید مطهری رحمه‌الله - آشنایی با دفاع مقدس - ارت‍ج‍اع روش‍ن‍ف‍ک‍ری در ای‍ران - ان‍ق‍لاب اس‍لام‍ی ای‍ران: زمینه‌ها و فرایند شکل‌گیری - ت‍ح‍ل‍ی‍ل‍ی ب‍ران‍ق‍لاب اس‍لام‍ی ای‍ران: ریش‍ه‌ه‍ا و پی‌آم‍ده‍ا از آثار ایشان محسوب می‌شوند.

به بیانی دیگر دکتر محمّدمهدی باباپور گل‌افشانی، اشاره می‌کند که نه تنها یک ملت و یک تاریخ در معرض دگرگونی قرار گرفته است.لذا جامعة المصطفی (ص) العالمیة با توجه به رسالت فراملّی و دینی خود بر آن شد تا برای تأمین یکی از مواد آموزشی در جهت شناساندن این معجزه الهی قرن به همه دانش پژوهان و طلاب کشورهای مختلف، متنی را مهیا سازد که نوشتار حاضر، برای این هدف فراهم آمد.

© Jbf-ar.org . All rights reserved.