پنج شنبه ٢٨ تير ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات 
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 513143
 بازدید امروز : 360
 کل بازدید : 1665932
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0/1719
مقالات


اينترنت و تهديدات اخلاقي و اجتماعي آن
از آنجا كه در فضاى مجازى تقریبا غیر قابل كنترل اینترنت ایجاد روابط خصوصا در بین جوانان و نوجوانان كاربر، كه روزانه هزاران نفر به آنها افزوده مى‏شود
بسیار آسان است و با سرعت فوق تصورى به سمت روابط دوستانه و عاشقانه و نهایتا روابط نامشروع مجازى و در انتها هم حقیقى پیش مى‏رود
 ٠٨:٤٦ - سه شنبه ٥ تير ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
چگونه اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم
امروز مي خواهيم يک نکته بسيار ساده درمورد اعتماد به نفس برايتان عنوان کنيم که نه تنها روي اعتماد به نفس دروني شما تاثير مي گذارد، بلکه باعث مي شود بقيه هم شما را فردي با اعتماد به نفس بيشتر ببينند.
حالا براي لحظه اي از جلوي آينه کنار برويد و ژستتان را طوري تنظيم کنيد که چانه تان خيلي بالاتر از حد نرمال قرار گيرد. درواقع، چانه تان را آنقدر بالا بگيريد که باعث شود کمي ژستتان ناشيانه به نظر برسد (بعداً برايتان توضيح مي دهم که چرا چنين حسي داريد). حالا برويد و جلوي آينه بايستيد و خودتان را با اين ژست جديد برانداز کنيد.
 ٠٨:٤٠ - سه شنبه ٥ تير ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
وظيفه اصلي زن در خانواده و جامعه
زن به دليل نقش خاصي که در دستگاه خلقت بر عهده دارد، به سرمايه هاي دروني بس گرانبهايي مجهّز است که جامعه بشري در رشد خود نيازمند اين ارزش ها است. يکي از اين سرمايه هاي دروني عاطفه است که در طول تاريخ و در تمامي اجتماعات نمودهاي بسيار شکوهمندي داشته است.
اين ميل دروني اگر چه همه انسان ها کم و بيش وجو دارد اما بهره زن از اين عطيه الهي بيشتر است. اين ميل مقدس از يک سو زنان را براي همه نوع فداکاري، جهت زندگي و همسرش آماده مي کند و هم چون شمع فروزاني محفل خانواده را روشن مي سازد؛ از سويي ديگر، زحمات طاقت فرساي پرورش نسلي را بر عهده دارد.
 ٠٨:٣٥ - سه شنبه ٥ تير ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
تفاوت‌هاي رفتاري زن و شوهرهاي شادکام و ناراضي
رضايتمندي زنانشويي را نمي‌توان صرفا بر اساس فشارهاي رواني بيروني تعيين کرد زيرا تمامي ا‌زدواج ‌ها دست کم با يک يا چند فشار رواني مواجه هستند.
تفاوت ازدواج‌هاي شادکام و ناشاد را حداقل تا حدودي مي‌بايست در پرتو شيوه‌‌اي تعيين کرد که طرفين به فشارهاي رواني پاسخ مي‌دهند و يا با يکديگر ارتباط برقرار مي‌کنند.
 ٠٨:٣٠ - سه شنبه ٥ تير ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
وجوب زكات فطره و شرايط آن
پس از پايان يافتن ماه مبارك رمضان يعنى در شب عيد فطر، افرادى كه داراى شرايط باشند، بايد زكاتى بپردازند كه اين زكات به نام زكات فطره خوانده مى شود.
كسي كه موقع غروب يعنى قبل از غروب شب عيد فطر گر چه بچند لحظه باشد بالغ و عاقل و هوشيار است و فقير و بنده كس ديگر نيست، بايد براى خودش و كساني كه نان‏خور او هستند، هر نفرى يك صاع كه تقريبا 3 كيلوگرم است گندم يا جو يا خرما يا كشمش يا برنج‏يا ذرت و مانند اين ها به مستحق بدهد و اگر پول يكى از اين ها را هم بدهد كافى است.
 ٠٩:٠٢ - جمعه ٢٥ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
عيد فطر؛ نماد رستاخيز
تعيين يک ماه براي رياضت و انجام تکاليفي که اغلب دشوار است و پايان يافتن آن با جشن و سرور، فرصت و بستر مناسبي است تا همگان را متوجه داستان زندگي کند
خواست الهي و يکي از سنت هاي تغيير ناپذير او آن است که به شکل هاي مختلف روز قيامت و برخاستن انسان ها براي ديدن نتايج اعمال خويش را به او يادآوري کند. براي مثال خزان و بهار طبيعت از جمله مواردي است که طبق آموزه هاي ديني بايد آدمي را به ياد ريزش و رويش مجدد خويش اندازد.
 ٠٨:٥٦ - جمعه ٢٥ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
وداع با ماه مبارک رمضان
پيامبر گرامي اسلام نيز در فضيلت ماه رمضان مي فرمايد: «ماه رمضان، ماه خدا و ماه مغفرت است».
ماه مهماني خدا، ماه آمرزش و پاکي از پليدي هاست. از اين رو، امام سجاد(ع) در وداع با اين ماه مبارک مي فرمايد: «درود بر تو اي همسايه اي که دل ها بر اثر عبادت و بندگي در آن نرم و فروتن گرديد و گناهان بر اثر آمرزش و عفو خداي بزرگ در آن کم شد. درود بر تو! چه بسيار گناهان را محو کردي و چه بسيار زشتي ها را پوشاندي».
 ٠٨:٤٦ - جمعه ٢٥ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
حقیقت شب قدر
«قدر» در لغت به معناي اندازه و اندازه‏ گیري است. «تقدیر» نیز به معناي اندازه ‏گیري و تعیین است.
اما معناي اصطلاحي«قدر»، عبارت است از ویژگي هستي و وجود هر چیز و چگونگي آفرینش آن به عبارت دیگر، اندازه و محدوده وجودي هر چیز«قدر» نام دارد
 ٠٩:٥٠ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
دانستني هايي از قرآن (نزول قرآن در شب قدر)
ما قرآن را در شبي مبارک فرستاديم، زيرا همواره هشدار دهنده وانذار کننده بوده ايم. در آن شب مبارک هر امري طبق حکمت خداوندتنظيم مي شود.
در سوره بقره آيه 185 مي خوانيم: «شهر رمضان الذي انزل فيه القرآن » ماه رمضان که قرآن در آن نازل شد. و در سوره قدر نيزمي خوانيم: «انا انزلناه في ليله القدر» ما آن را در شب قدرنازل کرديم. بنابراين قطعا شب قدر در ماه رمضان است و قطعاقرآن در اين شب نازل شده است. ولي شب قدر کدام شب از شبهاي ماه مبارک رمضان است؟
 ٠٩:٣٥ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
جايگاه و اهميت شب قدر
چنان که درک شب قدر، کاري است مشکل، بيان جايگاه و «قدر» شب قدر عملي است دشوار که تنها راه يافتگان به آن شب عزيز مي توانند واقعيت و حقيقت آن را بيان دارند؛ چراکه قرآن به پيامبر خدا فرمود: «وما ادراک ماليلة القدر»؛ «و تو چه داني شب قدر چيست؟»
نزول جامع ترين، کامل ترين و ماندگارترين کتاب الهي برعظمت و منزلت شب قدر افزوده است. قرآن خود مي گويد: «شهر رمضان الذي انزل فيه القران »؛ «ماه [مبارک] رمضان ماهي است که در آن قرآن نازل شده است.» اما در چه شبي از شبهاي آن ماه، قرآن نازل شده است؟
 ٠٩:٢٢ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

© Jbf-ar.org . All rights reserved.