شنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات 
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 493455
 بازدید امروز : 718
 کل بازدید : 1610773
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/2344
مقالات


ارزش های اخلاقی در قرآن
کسی که خواهان عزت است، باید از خدا بخواهد؛ چرا که تمام عزت برای خدا است. سخنان پاکیزه به سوی خدا صعود می کند و عمل صالح آن را بالا می برد و آن ها که نقشه های بد می کشند، عذاب سختی برای آن ها است و مکر آنان نابود می شود.
خداوند راه دست یابی به عزت حقیقی را نیز به آدمی گوشزد می کند و آن، اندیشه صحیح و عمل صالح است. منظور از«کَلِمُ الطَّیّب» سخنی است که با روح شنونده و گوینده سازگار باشد، به گونه ای که با شنیدن آن سرور و لذتی در او پدیدار شود و آن، کلام حقی است که در بر دارنده سعادت و رستگاری انسان است.
 ١٥:١٠ - يکشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
انرژی و غذا
بدن انسان را مي‌ توان به یک موتور تشبیه کرد. همان طوري که هر ماشیني به سوخت احتیاج دارد بدن انسان نیز به غذا نیاز دارد.
بدن با مصرف غذا انرژي لازم را براي گرما و انجام کار تامین مي ‌کند و مواد لازم براي رشد و ترمیم بدن را فراهم مي‌ سازد. غذا شامل مواد دیگري نیز مي ‌باشد که براي حفظ سلامتي بدن لازم است. همه این مواد را مواد مغذي گویند و روزانه ما به این مواد مغذي نیازمندیم.
 ١٥:٥١ - يکشنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
تفاوت مردان و زنان
اين تفاوت ها ميان فرهنگ ها، تمدن ها، كشورها و نژادهاي مختلف متنوع مي باشد زيرا هر كدام از آنها داراي استانداردهاي متفاوتي از اخلاقيات و برابري زن و مرد هستند. اما تفاوت هاي ذكر شده در اين مقاله تقريبا فراگير مي باشند:
زنان حساس تر از مردان مي باشند. زنان هيجانات شديد تري در برابر مرگ، مصيبت ها و تغير و تحولات از خود نشان مي دهند. آنها معمولا زمان بيشتري نسبت به مردان نياز دارند تا زخم هاي عاطفي خود را التيام بخشند.
 ١٥:٣٥ - يکشنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
چاقي و راه پيشگيري از آن
قدم اول براي لاغر شدن، آشنايي با ميزان کالري مواد غذايي است که بيش از همه در رژيم غذايي تان استفاده مي کنيد.
براي شروع، کالري دريافتي را به 1000 تا 1500 برسانيد. شايد تا به حال نمي دانستيد که سي گرم پنير در حدود سه برابر يک تخم مرغ سفت کالري دارد. يا کره اي که صبح ها روي نان مي ماليد از خود نان کالري اش بيشتر است.
 ١٥:٢٧ - يکشنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
دوران امام موسي كاظم(ع)؛ عصر شكل‌گيري فقه و حديث شيعه
امام موسي كاظم(ع) هفتمين امام، متوفاي 183 هجري قمري و معاصر با خلفاي چهارگانه
او مي‌ كوشيد فرصتي كه براي امام صادق(ع) فراهم شده بود، ديگر براي امام كاظم(ع) تكرار نشود، بدين سبب راه بر امام كاظم(ع) در گسترش هر چه بيشتر دانش ـ به علت زنداني ‌هاي طولاني ـ بسته شد.
 ٠٩:٥٥ - چهارشنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
اوج در قفس
نقشه منصور مبني بر کشتن وصي امام صادق(ع) عملي نشد و اجل مهلتش نداد تا بار ديگر نقشه اي طرح کند. مهدي عباسي نيز در پي قتل امام کاظم(ع) بود و حتي آن حضرت را به بغداد آورد و به زندان افکند...
صفت فرو بردن خشم، در همه امامان وجود داشت، ولي در امام هفتم، تبلوري خاص يافته بود. امام کاظم(ع) با آن که ظلم هاي زيادي از دشمنان کشيد، ولي هيچ گاه لب به نفرين نگشود. ابن اثير که از تاريخ نويسان اهل سنت است چنين مي نويسد: آن حضرت را«کاظم» لقب داده اند؛ چرا که عادت داشت حتي با کسي که به او بدي مي کرد، به نرمي سخن بگويد و به او نيکي کند.
 ٠٩:٢٥ - چهارشنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
صلوات رمز محبت و وفاداري به پيامبر اکرم و خاندانش
يكي از اذكار مهمي كه انسان را به خدا نزديك مي‏كند و در مسير حق ثابت‏ قدم نگاه مي‏دارد، صلوات بر پيامبر)ص) و آل اوست.
درود و صلوات بر پيامبر(ص) موجب علوّ درجات و ثواب براي فرستندگان آن خواهد بود و ديگر اين ‏كه فرستادن صلوات سبب مي‏شود نام و ياد پيامبر اکرم(ص) براي هميشه زنده و جاويد بماند. به همين دليل آفريدگار عالم هستي و تمام فرشتگاني كه تدبير اين جهان به فرمان حضرت حق بر عهده آن‏ ها گذارده شده است، بر او درود مي‏فرستند. اكنون كه چنين است تمام انسان ها بايد با اين پيام جهان هستي هماهنگ شوند و بر او درود بفرستند:
 ٠٩:١٥ - چهارشنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
ايام اعتکاف، ايام انس با پروردگار
اعتکاف به معني اقامت گزيدن در جايي است به طوري که فرد معتکف خود را محبوس و ملتزم به آن مکان بداند و اين التزام ناشي از اهميت و عظمت آن موضع باشد.
روزهاي اعتکاف، روزهاي انس با پروردگار و بريدن از غير و پيوستن به يار است. اعتکاف، هجرتي دروني براي سير در دنياي باطن و مروري بر نفسيات خويش است تا گام تهذيب برداريم و کام بندگي برگيريم. ايام اعتکاف، اهل عبادت را عيد حضور است و اهل غفلت را روزنه اي به سوي نور.
 ٠٧:٥٧ - پنج شنبه ٩ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
توضيح‌المسائل كوچك اعتكاف
اعتكاف تنها در مسجد صحيح است بنابراين اگر كسي در خانه‌ي خود يا در تكيه يا حسينيه يا در حرم معتكف شود، صحيح نيست
اين افراد بدون اجازه نمي ‌توانند معتكف شوند: زن بدون اجازه ‌ي شوهرش،در صورتي كه اعتكاف موجب از بين رفتن حق او باشد، بنابر احتياط واجب اجازه‌ي او لازم است. فرزند بدون اجازه‌ي والدين، در صورتي كه اعتكاف او موجب اذيت و آزار آنان باشد و اگر موجب اذيت و آزار آنان نباشد، احتياط مستحب است اجازه بگيرد. كسي كه در استخدام ديگري است مانند برخي از كارگران و كارمندان در صورتي كه قرارداد اجاره به گونه‌اي است كه منفعت اعتكاف را نيز در بر مي‌ گيرد، يعني اعتكاف با عمل به اجاره منافات دارد.
 ٠٧:٤٥ - پنج شنبه ٩ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
اعتکاف درد دل با معبود
با فرا رسيدن ايام البيض(۱۳- ۱۴- ۱۵ رجب) و ايام اعتکاف، مومنان با حضور در مساجد و خلوت نمودن با معبود، به راز و نياز و عبادت مي پردازند.
حضور مؤمنين شهر در چند مسجد، فرصتي است که مؤمنان يکديگر را بشناسند و ارتباط دوستانه پيدا نموده و از آثار اخوت اسلامي برخوردار شوند. اين اثر را به راحتي مي توان از لابلاي خاطرات منتشر شده معتکفان به دست آورد.
 ٠٧:٣٢ - پنج شنبه ٩ فروردين ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>





© Jbf-ar.org . All rights reserved.