دوشنبه ٣٠ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > بيانات و سخنرانيها  > مدير كل  > خالص‌کردن عزاداری‌ها نیاز به منطق و عقلانیت دارد 
خالص‌کردن عزاداری‌ها نیاز به منطق و عقلانیت دارد
خالص‌کردن عزاداری‌ها نیاز به منطق و عقلانیت دارد

 منبع :

 نويسنده :     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1392/08/19  
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل: خالص‌کردن عزاداری‌ها نیاز به منطق و عقلانیت دارد
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: خالص‌ کردن عزاداری‌ها نیاز به منطق و برنامه‌ریزی بر محور عقلانیت دارد وگرنه با احساسات نمی‌توان عزاداری حسینی را مطلوب برگزار کرد.
 
حجت‌الاسلام مهدی ستوده در همایش مداحان و شعرا در شهرستان نمین اظهار داشت: با توجه به اینکه عزاداری‌ها دارای دو بعد ظاهری و محتوایی است شایسته است در هر دو بعد شأن و شوکت اهل بیت عصمت و طهارت رعایت شده و آداب عزاداری عقلانی مراعات شود.
 
وی تصریح کرد: در عزاداری‌های ما باید دین‌مداری، رعایت مسائل احکام اسلامی با بهره‌گیری از قرآن کریم، قول، فعل و سیره معصومین (ع) همراه با عقلانیت، عشق، محبت و علاقه انجام شده و در این باب آداب و رسوم عزاداری واقعی رعایت شود.
 
استاد حوزه و دانشگاه افزود: نباید فراموش کرد که مراعات و دقت در محتوای عزاداری یک ضرورت و الزام واقعی است و هدف از توجه به این حوزه شناساندن اصل و هدف تعزیه و عزاداری برای سیدالشهدا است.
 
ستوده یادآور شد: ما باید دقت کنیم که سیره معصومین (ع) به شکل صحیح، عقلانی و دور از احساس و به شکل جامع و کامل معرفی شود چرا که رسول گرامی اسلام (ص) در همه امور اسوه است پس طرح یک جانبه سیره معصومین صحیح به نظر نمی‌رسد.
 
این مسئول با اشاره به ضرورت ساماندهی دسته‌های عزاداری و توجه آنها به آداب و رسوم ارزشی و اعتقادی عنوان کرد: راه‌اندازی دسته‌های عزاداری به شکل منسجم و متحد در ماه محرم از اولویت‌های اداره تبلیغات است که در مناطق مختلف این امر به جد مورد توجه و دقت نظر است.
 
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل شعرا و مداحان را به عنوان محوریت بیان مطالب درست و صحیح معرفی کرد و بیان داشت: امروز بیش از هر زمان دیگر مداحان و شعرای ما باید به غنای شعر و محتوای مطالب طرح شده توجه داشته باشند تا مبادا زمینه انحراف و بوی بهره‌برداری‌های ناصحیح از آن به مشام برسد.
 
ستوده با برشمردن بخش‌هایی از فلسفه قیام حضرت سیدالشهدا (ع) که برای احیای ارزش‌ها و فرایض دینی به پا خواسته‌اند، گفت: امام حسین (ع) شهید امر به معروف و نهی از منکر، نماز و رعایت حریم و حدود الهی است و ما اگر می‌خواهیم پیرو راستین حضرت سید‌الشهدا باشیم باید قول و عمل خود را در این مسیر هماهنگ کنیم.
 
وی عزاداران و صاحبان دسته‌های عزای حسینی را به رعایت اوقات نماز به ویژه حضور باشکوه در نمازهای جماعت و همچنین اقامه نماز ظهر عاشورا دعوت کرد و افزود: نباید مستحبات ما را از واجبات دور کند.
 
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل در پایان سخنان خود از بدعت‌ها و خرافه‌ها به عنوان عناصر انحرافی در آیین‌های عزاداری و سوگواری سیدالشهدا یاد کرد و اذعان داشت: عزای امام حسین (ع) باید با رعایت تمام مبانی و مسائل شرعی و دینی و احترام به بزرگان و تعظیم شاعران دینی انجام شود.
 
© Jbf-ar.org . All rights reserved.