چهارشنبه ٠١ ارديبهشت ١٤٠٠
صفحه اصلی > بيانات و سخنرانيها  > مدير كل  > عيد قربان روز وارستگي از تعلقات دنيوي است 
عيد قربان روز وارستگي از تعلقات دنيوي است
عيد قربان روز وارستگي از تعلقات دنيوي و اتصال به معبود است

 منبع :

 نويسنده :     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1392/07/26  
عيد قربان روز وارستگي از تعلقات دنيوي و اتصال به معبود است
مدير کل تبليغات اسلامي استان اردبيل عيد بزرگ قربان را روز وارستگي از تعلقات دنيوي و اتصال به معبود عنوان کرد و همگان را به شرکت در نماز اين روز دعوت کرد.
 
به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي اردبيل، حجت‌الاسلام مهدي ستوده در مصاحبه‌اي با تبريک فرا رسيدن 10 ذيحجه الحرام 1434 هجري قمري روز عيد قربان، اين روز را بزرگترين عيد مسلمين جهان و روز وارستگي از تعلقات دنيوي و اتصال به معبود عنوان کرد.
 
وي با بيان اينکه در فرهنگ اسلامي عيد قربان از اهميت و ارزش بسيار بالائي برخوردار است گفت: عيد قربان به معناي بازگشت انسان به مقام تقرّب الهي که اين مقام در سايه مبارزه با هواهاي نفساني و در پرتو تهذيب، خودسازي و بهره وري از فرصت هاي ناب به دست مي‌آيد.
 
حجت الاسلام ستوده در بين آثار و برکات دهه اول ذيحجه و زيارت خانه خدا گفت: زايران خانه خدا که پس از تحمّل مرارت هاي بسيار و پرهيز از آلايش هاي دنيوي، اينک به منزل گاه آخر رسيده اند، و نيز مردماني که اين روز را از روزهاي ويژه الهي مي دانند، عيد قربان را جشن مي گيرند. در اين روز، مردمان مسلمان، با بزرگ داشت خاطره ابراهيم و اسماعيل و با درس آموزي از ايثار تأثيرگذار آن دو بزرگ مرد يکتاپرستِ تاريخ، بار ديگر با نهيب بر انديشه هاي خويش، باورهاي خود را به ستيز با خودخواهي ها و منيّت ها مي فرستند، تا در پيکار اصلي با هواهاي نفساني که به جهاد اکبر تعبير شده پيروز ميدان باشند.
 
عضو شوراي فرهنگي عمومي اردبيل در بخش ديگري از سخناني خود فريضه حج را تبلور تمام عيار اسلام عنوان کرد و اظهار داشت: حج بهترين شيوه اتصال به مبدأ هستي است و در اين فريضه الهي تمامي مناسک و مراتب از آغاز تا فرجام، روحي منسجم دارد و پويائي آن، در پرتو همين روح منسجم که همانا رسيدن به مقام تقرّب الهي مي باشد نمايان است. اين امر در عيد قربان و با سنّت قرباني که به شکل نمادين ذبح حيوان نمايش داده مي شود، بيش تر تجلّي مي يابد، چرا که اين سنّت، يادگار و يادآور عمل حضرت ابراهيم (ع) است که براي يافتن قرب الهي، در اوج تسليم و رضا، عزيزترين کس خويش را به قربان گاه ذبح فرستاد.
 
حجت‌الاسلام ستوده در پايان با اشاره به فضيلت اقامه نماز عيد قربان گفت: در قرآن مجيد آيات 15 و 16 سوره اعلي خداوند متعال در فضيلت نماز عيدين مي فرمايد: "به يقين کسي که پاکي جست و خود را تزکيه کرد رستگار شد و آنکه نام پروردگارش را ياد کرد سپس نماز خواند." که مراد از صلوه نماز عيد قربان و عيد فطر است و شايسته است ما مسلمين در اين روز مبارک در صفوف نماز عيد قربان همبستگي و اتحاد خود را نشان داده و از برکات و فيوضات اين روز بهره شويم.
 
© Jbf-ar.org . All rights reserved.