دوشنبه ٣٠ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > بيانات و سخنرانيها  > مدير كل  > حضرت علي (ع) الگوي کامل زعامت ديني در جامعه است 
حضرت علي (ع) الگوي کامل زعامت ديني در جامعه است
حضرت علي (ع) الگوي کامل زعامت ديني در جامعه است

 منبع :

 نويسنده :     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1392/05/30  

مدير کل تبليغات اسلامي استان اردبيل گفت يكي از اصول مهم انديشه حضرت علي (ع)، لزوم استقرار حكومت براي نظم بخشيدن به امور مردم و سامان يافتن نظام اجتماعي است و در حقيقت آن حضرت الگوي کامل زعامت ديني در جامعه است.

 

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي اردبيل، حجت الاسلام مهدي ستوده 7 مرداد 92 در مصاحبه اي به مناسبت 21 رمضان سالروز شهادت مظلومانه حضرت علي (ع) در سخناني گفت يكي از برنامه‏هاي مهم حضرت علي (ع) در دوره زمامداري، به کارگيري نيروهاي شايسته، كارآمد و صالح در امور حكومت بود. زيرا استقرار و دوام حكومت به ويژه با شاخصه‏هاي دينداري و عدالت، بدون كارگزاران شايسته عملي نخواهد بود.

 

وي حضرت علي (ع) را الگوي کامل زعامت ديني در جامعه عنوان کرد و افزود يكي از اصول مهم انديشه حضرت علي (ع)، لزوم استقرار حكومت براي انتظام امور مردم و سامان يافتن نظام اجتماعي است. زيرا برقراري امنيت داخلي، توازن اجتماعي و نظم، جلوگيري از هرج و مرج و دفع فساد، جنگيدن با دشمنان و فعاليت دستگاه قضايي و اجراي احكام و مقررات قانوني، از اموري است که با تشكيل حكومت ديني ميسر است.

 

حجت الاسلام ستوده دينداري، عدالت و مردمداري از مهم ترين خصوصيات حکومت حضرت علي (ع) عنوان کرد و افزود به فرموده آن امام بزرگوار تحقق عيني و عملي اين شاخصه‏ها در جامعه، به وجود زمامداران و كارگزاران صالح و شايسته بستگي دارد.

 

مدير کل تبليغات اسلامي استان اردبيل در بخش ديگري از سخنانش به اخلاق كارگزاران‏ حكومتي از ديدگاه امام علي (ع) اشاره کرد و افزود اهتمام به قرآن و عمل به احكام آن، عبرت‏گيري از حوادث تاريخ، توجه به خدا و معاد، سخن گفتن به حق، پرهيز از كاري كه مسلمانان را ناخوشايند است، فرو خوردن خشم، بخشش هنگام قدرت، فروتني هنگام خشم، مدارا در حكومت، نيكو داشتن نعمت‏هاي خداوند، تباه نكردن نعمت‏هاي موجود، گرامي داشتن خدا و اطاعت از او از جمله مواردي است که حضرت علي (ع) به عنوان اخلاق برتر براي کارگزاران حکومتي معرفي کرده است.

 

حجت الاسلام ستوده در پايان با اشاره به ضرورت عمل به سيره رفتاري حضرت علي (ع) در جنبه هاي مختلف فردي، خانوادگي، سياسي، اجتماعي و ...، تصريح کرد اطاعت از فرمايشات حضرت امير المومنين علي (ع) در سالم‏سازي فضاي عمومي جامعه و برقراري آرامش و امنيت در ميان مردم و افزايش اطمينان و اعتماد مردم به مسئولين بسيار موثر مي باشد.

 

© Jbf-ar.org . All rights reserved.