دوشنبه ٣٠ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > بيانات و سخنرانيها  > مدير كل  > عيد فطر روز عطاي پاداش از سفره رحمت الهي  
عيد فطر روز عطاي پاداش از سفره رحمت الهي
عيد فطر روز عطاي پاداش از سفره رحمت الهي به روزه داران است

 منبع :

 نويسنده :     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1392/05/30  

مدير کل تبليغات اسلامي اردبيل استان اردبيل عيد فطر را روز بزرگ بازگشت به فطرت انسانيت و روز عطاي پاداش از سفره رحمت الهي به روزه داران عنوان کرد.

 

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي اردبيل، حجت الاسلام مهدي ستوده 17 مرداد 92 در مصاحبه اي ضمن تبريک عيد سعيد فطر، به بيان اهميت آن پرداخت و گفت: روز عيد سعيد فطر که در ختم هر ماه مبارک رمضان با ديدن هلال ماه از جانب مسلمانان جهان برگزار مي شود نشان دهنده آن است که مسلمانان در ماه مبارک رمضان به طاعت و عبـــادت خداي متعال پرداخته و بعد از به پايان رسيدن اين مـاه، عيد فطر را با خشنودي، عطوفت، همدلي، ترک کين و نفرت گذشته و ديدار اقربا و دوستان سپري مي کند.

 

وي در تبيين فلسفه عيد فطر گفت: انسان روزه دار پس از يک ماه جهاد و امساک از خوردن و آشاميدن و ترک محرمات و مبادرت به انجام واجبات و مستحبات در سحر، نيمه شب و ديگر اوقات شبانه روز به ويژه شب هاي احياء که يکي از آنها ليله القدر است، در واقع به معصوميت دوران ولادت باز مي گردد يعني زماني که تکليفي نداشته و وجودش به گناهان آلوده نشده است بنابراين فطر يعني بازگشت به فطرت اوليه و خدايي که در آن خداپرستي، معنويت، توجه به ارزش ها و دوري از گناهان و آلودگي ها موج مي زند.

 

حجت الاسلام ستوده در تبيين اهميت زکات فطره به ارتباط آن با روزه داري اشاره کرد و افزود: طبق روايات وارده از ائمه معصومين (ع) روزه ماه مبارک رمضان زکات جسم در طول سال است که بدن را در برابر بيماري ها واکسينه مي کند، اما اين زکات جسم براي تکميل شدن به پرداخت زکات مادي نياز دارد که اگر پرداخت نشود روزه ماه رمضان ناقص مي ماند، بنابراين روزه داران در پايان ماه مبارک رمضان و در روز عيد سعيد فطر با پرداخت زکات فطر روزه يک ماهه خود را تکميل مي کنند.

 

مدير کل تبليغات اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود نماز عيد فطر را نماد اتحاد، اجتماع و گردهمايي ديني در جامعه مسلمين عنوان کرد و افزود: نماز عيد فطر، با معنويت خاصي که دارد، دل ها را متوجه خدا کرده و حالت تضرع و استغفار را در دل ها ايجاد مي کند.

 

حجت الاسلام ستوده در پايان با تاکيد بر حضور گسترده مردم در صفوف نماز عيد فطر اين عمل را در تکميل اجر و پاداش روزه رمضان مهم دانست.

 

© Jbf-ar.org . All rights reserved.