دوشنبه ٣٠ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > بيانات و سخنرانيها  > مدير كل  > شاهکار زندگی علی (ع) پایبندی به عدالت اجتماعی 
شاهکار زندگی علی (ع) پایبندی به عدالت اجتماعی
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل: شاهکار زندگی علی (ع) پایبندی به عدالت اجتماعی است

 منبع :

 نويسنده :     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1392/05/30  

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت شاهکار زندگی حضرت علی (ع) در عرصه اجتماعی، رعایت عدالت بر محور حفظ حرمت‌ها و قوانین است.

 

حجت‌الاسلام مهدی ستوده در مراسم گرامیداشت سالروز شهادت امیرالمؤمنین در اردبیل اظهار داشت عدالتی که حضرت علی (ع) اجرا کرد مورد خشم، ناراحتی و حتی کینه‌توزی بسیاری از افراد جامعه و بزرگان قرار گرفت به طوریکه خلفای بنی امیه و بنی عباس بعد از حضرت علی (ع) تحمل اجرای چنین عدالتی را نداشته و به همین خاطر سعی داشتند در این مسیر انحراف و انحطاطی به وجود آورند.

 

وی شالوده حکومت علی (ع) را عدالت بر پایه قصد و عدل در جامعه براساس شاخصه‌های ایمان توصیف کرد و افزود از امیرالمؤمنین (ع) در طول تاریخ به عنوان نماد و نشانه عدل یاد کردند و عده‌ای سعی داشتند کل شخصیت آن حضرت را در دو ویژگی برجسته عدالت و صداقت خلاصه کنند که به یقین امروز این دو اصل گمشده بشریت می‌باشد.

 

ستوده تصریح کرد‌ حاکمیت براساس ارزش‌های الهی به طور طبیعی حقوق یکسان به دنبال دارد که در این صورت عموم مردم راضی می‌شوند اما در دوران امیرالمؤمنین (ع) برخی از این امر ناراضی شده و همین نارضایتی زمینه جنگ‌های بیشمار و در نهایت اسباب شهادت آن حضرت را فراهم کرده است.

 

این مسئول در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد امروز مدعیان حقوق بشر، آزادی و عدالت در جامعه باید از این کارکرد متناقض‌نمای خود خجالت بکشند چرا که نه تنها غرب چنین امیال و آرزوهایی را محقق نکرده است بلکه محرومیت‌ها را دامن زده است.

 

وی علی (ع) را متقی و پرهیزکار در اجرای حقیقی عدالت و دینداری توصیف کرد و ادامه داد ما امروز بیش از هر زمان دیگر به چنین اندیشه مظلومانه نیاز داریم تا بتوانیم ابعاد شخصیتی آن حضرت را بیش از هر زمان دیگر شایسته و درست بشناسیم.

 

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بیان کرد از حضرت علی (ع) کتاب ارزشمند و گران‌سنگی همچون نهج‌البلاغه باقی مانده است که این کتاب ارزشمند عمق شخصیت والای علی (ع) و اندیشه بلند آن حضرت را به خوبی نمایان کرده و آشکار می‌سازد.

 

ستوده اضافه کرد حضرت علی (ع) در نهج‌البلاغه به صورت آشکار و نمایان احکام حکومتی، رفتار درست حاکمان با مردم، حقوق مردم در قبال حاکمیت و همچنین بسیاری از مسایل دینی، معرفتی و سبک و سیاق زندگی را برای امت اسلامی بر جا گذاشته که همه وظیفه داریم دنباله‌روی مکتب عزت‌مند حضرت علی (ع) باشیم که به معنای واقعی بشریت را در اوج عزت و حرمت نگه داشته است.

 

وی در ادامه یادآور شد امروز وظیفه تک تک آحاد جامعه است تا ابعاد شخصیتی پرچمدار عدالت و دینداری حضرت علی (ع) را بهتر و شایسته‌تر بشناسند و اجازه ندهند مصالح کلان جامعه و امنیت و آرامشی که امروز کشورمان از آن برخوردار است به خاطر برخی کج‌اندیشی‌ها دچار اختلال شود.

 

© Jbf-ar.org . All rights reserved.