دوشنبه ٣٠ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > بيانات و سخنرانيها  > مدير كل  > اجتماع عزاداران حسینی صبغه مردمی دارد 
اجتماع عزاداران حسینی صبغه مردمی دارد
اجتماع عزاداران حسینی صبغه مردمی دارد

 منبع :

 نويسنده :     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1391/09/18  
اجتماع عزاداران حسینی صبغه مردمی دارد
 
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: عزاداری ماه محرم در اردبیل و اجتماع حسینی در این دیار صبغه و حالت مردمی و عمومی به خود گرفته است.
 
حجت‌الاسلام مهدی ستوده در آستانه اجتماع تاسوعایی و عاشورایی اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار داشت: اگر در دین اسلام به عزاداری و سوگواری مصائب اهل بیت به ویژه امام حسین (ع) تاکید شده است به آن دلیل است تا شعایر دینی زنده و پابرجا بماند.
 
وی خاطرنشان کرد: اهل بیت همیشه بر تبعیت امت از شادی‌های ائمه و غم و اندوه آنها تاکید کرده‌اند به گونه‌ای که در کتب تاریخی و مقتل‌ها تاکید فراوانی بر عزاداری و سوگواری مصیبت وارده بر امام حسین (ع) شده است به گونه‌ای که در این ایام زمینیان و آسمانیان در مصیبت اعظم حسینی ناله و گریه سر می‌دهند.
 
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل یادآور شد: پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی (ع) خود اولین عزاداران حسینی بوده‌اند به طوری که حضرت علی (ع) هنگام برگشت از جنگ صفین زمانی که به منطقه کربلا رسیدند خطاب به یاران خود فرمودند که از این سرزمین مجاهدانی قیام می‌کنند که جایشان بهشت برین است و خداوند آنها را در جایگاه علیین قرار می‌دهد.
 
ستوده گفت: هر چند اهل بیت عصمت و طهارت مصائب و مشکلات جانکاهی را تحمل کرده‌اند اما مصیبت امام حسین (ع) ما سوای سایر ائمه است به طوری که گریه و عزا برای حسین شکوهی آسمانی یافته است.
 
این مسئول بیان داشت: تنها بحث ما اقامه عزا و گریه و اشک ریختن نیست بلکه در کنار آن باید واقعیت‌های کربلا و نهضت حسینی را درک کنیم و آنها را به صورت سیره عملی و شناخت و بصیرت کامل در زندگی به کار گیریم.
 
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل افزود: بزرگترین گریه در این آیین گریه بر انحراف و انحطاط جامعه اسلامی و بشری است که شقی‌ترین انسان‌ها با نام مسلمان شایسته‌ترین مخلوق الهی را در نهایت مظلومیت به شهادت رساندند.
 
ستوده تصریح کرد: امروز در کنار عزاداری‌های سنتی که از دیرباز در محلات و دستجات عزاداری اردبیل نمود پیدا کرده است تمام حسینیان در کنگره‌ای عظیم گرد هم می‌آیند و با شکل و شمایل مردمی و اصیل و به دور از بدعت‌ها و انحرافات در سوگ حسین اشک ماتم می‌ریزند.
 
وی ادامه داد: در این مراسم مداحان به ویژه مداحان جوان به نوبت برنامه اجرا می‌کنند و شوق و شور حسینی همراه با شعور فراگیر می‌شود.
 
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل ابراز داشت: در این اجتماعات آنچه نمود و جلوه‌ای واقعی پیدا می‌کند عشق ناگسستنی جوانان با مکتب حسینی است که نوا و نمودی حقیقی پیدا می‌کند.
 
ستوده گفت:‌ علاوه بر شهر اردبیل در سایر مناطق به ویژه شهرهای مرزی با حضور عزادارانی از کشور آذربایجان آیین‌های با شکوهی برگزار می‌شود که برنامه عصر تاسوعا و عاشورای اردبیل نیز به عنوان الگو در این مناطق اجرایی می‌شود.
 
این مسئول در خصوص برگزاری نماز ظهر عاشورا نیز عنوان کرد: نماز ظهر عاشورای امسال در صورت مساعد بودن شرایط جوی در خیابان امام فاصله میدان امام حسین (ع) تا میدان سرچشمه با حضور عزاداران حسینی برگزار می‌شود و اگر آب و هوا مساعد نباشد نماز در مصلای اردبیل اقامه می‌شود.
 
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل یادآور شد: علاوه بر این منطقه در مسجد هاشمیه اردبیل نیز نماز ظهر عاشورا به یاد آخرین نجوای امام حسین (ع) با معبودش با حضور خیل عاشقان و عزاداران حسینی برگزار خواهد شد.
 
ستوده در پایان گفت‌و گوی خود با خبرنگار فارس در اردبیل اذعان داشت: البته در این آیین برای بانوان محلی مناسب و ویژه تدارک دیده شده است که انتظار می‌رود به راحتی بانوان بتوانند در نماز ظهر عاشورا شرکت کنند.
© Jbf-ar.org . All rights reserved.