دوشنبه ٣٠ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > بيانات و سخنرانيها  > مدير كل  > یکپارچگی خانه مداحان در آسیب ‌زدایی از مداحی‌ ها  
یکپارچگی خانه مداحان در آسیب ‌زدایی از مداحی‌ ها
یکپارچگی خانه مداحان در آسیب ‌زدایی از مداحی‌ ها

 منبع :

 نويسنده :     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1391/08/22  
یکپارچگی خانه مداحان در آسیب ‌زدایی از مداحی‌ ها
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل از یکپارچه شدن حرکت و اقدام خانه مداحان و کانون مداحان و شعرا در سطح کشور و استان‌های مختلف خبر داد.
 
حجت‌الاسلام مهدی ستوده در نشست با رئیس هیئت مدیره خانه مداحان کشور در سرعین اظهار داشت: در این نشست قرار شد سازماندهی و حمایت از مداحان و شعرا به صورت یکپارچه و هماهنگ صورت بگیرد به گونه‌ای که بتوان مداحان را در زمینه‌های آموزشی و کارهای متنوع در طول سال حمایت معنوی و مادی کرد.
وی فعالیت 10 کانون مداحان در استان اردبیل را یادآور شد و تصریح کرد: ما هم اکنون فعالیت خوبی را در این کانون هم در بعد آموزشی و هم نشست‌ های دوره‌ای در بحث معرفت‌افزایی شاهد هستیم و قرار شد خانه مداحان با همراهی کانون مداحان در یک همفکری و هماهنگی در برنامه‌ریزی ‌ها بکوشند با جلوگیری از موازی‌ کاری‌ ها یک دست و هماهنگ عمل کنند.
 
ستوده خاطر نشان کرد: در این نشست که در حاشیه دهمین اجلاس پیرغلامان حسینی در اردبیل برگزار شد، بحث مداحان و مجهز شدن آن ها به مقتل ‌شناسی، مداحی و محوریت فعالیت آن ها و هم چنین نگاه ویژه به مداحان به عنوان معلمان جامعه موضوعات و مباحثی مطرح شده و مقرر شد شورایی در این زمینه تشکیل شود تا سبک مداحی و مفاهیم و مبانی مداحی اهل بیت عصمت و طهارت بیش از گذشته مورد توجه و اهتمام قرار گیرد.
 
این مسئول بیان کرد: در این نشست موضوع کنگره شعر عاشورایی و تأثیرگذاری آن در بحث مداحی و تقویت مرثیه و نوحه ‌سرایی در شمال ‌غرب کشور خواست مداحان استان اردبیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد دوره‌های آموزشی برای مداحان با عنوان محتوای قابلیت ‌ها و توانمندی ‌ها در مداحی اصیل برگزار شود.
وی ضرورت آسیب‌ شناسی در شکل و محتوای مداحی ‌ها و استفاده از هنر مداحی در فضای مجازی و سایبری و تأثیر آن را خارج از مرزهای کشورمان یادآور شد و اضافه کرد: تغذیه فکری مداحان با بهره‌گیری از کتاب‌ ها و نرم‌افزارها در اولویت قرار گرفت به طوری که سعی کردیم عزاداری‌ های حقیقی با یک آسیب‌ شناسی واقعی مورد توجه قرار گرفته و بیش از گذشته خطرات و آسیب ‌های احتمالی برطرف شود.
ارسال 400 اثر به کنگره شعر عاشورایی
 
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل هم چنین در این نشست به برگزاری موفقیت‌آمیز چهار دوره کنگره شعر عاشورایی با محوریت قیام حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) اشاره کرد و ادامه داد: پنجمین دوره این کنگره در آذرماه برگزار می ‌شود و از بین 400 اثر ارسال شده به این کنگره حدود 320 اثر به مرحله داوری راه یافته است.
 
ستوده یادآور شد: ما از خانه مداحان کشور خواسته‌ایم تا در برگزاری مطلوب این کنگره با هدف معرفی عزاداری مردم اردبیل و شمال ‌غرب کشور یاریگر ما باشند که پنجمین کنگره نیز بعد از پایان ماه محرم در اوایل ماه صفر برگزار می‌شود.
وی گفت: ‌این کنگره امسال با محوریت مویه‌های غریبانه از شام غریبان تا اربعین حسینی در قالب اشعار مرثیه به زبان آذری برگزار می‌شود که هدف اصلی معرفی اصیل ‌ترین شعرها و مداحی‌ ها در مکتب اسلام است.
© Jbf-ar.org . All rights reserved.