چهارشنبه ٠١ ارديبهشت ١٤٠٠
صفحه اصلی > بيانات و سخنرانيها  > دبير جمعيت بانوان  > توسعه فرهنگ حجاب نيازمند عزم ملي و مشارکت همگاني 
توسعه فرهنگ حجاب نيازمند عزم ملي و مشارکت همگاني
توسعه فرهنگ حجاب در جامعه نيازمند عزم ملي و مشارکت همگاني است

 منبع :

 نويسنده :     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1391/08/14  
كارشناس فرهنگي بانوان تبليغات اسلامي اردبيل گفت: توسعه و اشاعه فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه نيازمند عزم ملي و مشارکت همگاني است.
 
به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي اردبيل، سارا حقي در گفتگو با روابط عمومي بمناسبت 21 تير ماه روز ملي حجاب و عفاف به تبيين ضرورت توسعه فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه پرداخت و گفت: دين مبين اسلام حجاب و عفاف را هم براي مرد و هم براي زن لازم مي‏‌داند چرا که با حجاب و عفاف است که افراد جامعه از بسياري از آسيبهاي اجتماعي مصونيت پيدا مي‏‌کنند.
 
وي ترويج و اشاعه فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه را نيازمند عزم ملي و مشاركت همگاني دانست و گفت: يقيناً يک ارگان يا اداره اي خاص نمي تواند در اشاعه فرهنگ حجاب در جامعه موفق باشد، بنابراين همگان بايد احساس مسئوليت كرده، دست در دست يکديگر داده تا جامعه اي غني از فرهنگ حجاب با تمام ابعاد آن داشته باشيم.
 
دبير جمعيت بانوان فرهيخته استان به نقش خانواده در توسعه فرهنگ حجاب در جامعه اشاره كرد و گفت: خانواده، اولين جايي است که شخصيت انسان در آن شکل مي گيرد در حقيقت اولين الگوي حجاب يا بدحجابي، والدين هستند. اگر والدين به پوشش مناسب اهميت بدهند و خود را به گوهر حجاب و حيا آراسته نمايند، فرزند نيز از آنها نمونه برداري خواهد کرد.
 
حقي افزود: نقش خانواده در قالب پرورش مباني ديني و تحکيم آن در فرزندان مي تواند عاملي اساسي در توسعه فرهنگ پوشش در جامعه باشد چنانكه اگر والدين، آموزش صحيح فرهنگ حجاب را سرلوحه تعامل خود با فرزندان قرار دهند و محجبه و باحيا بودن را در درون او نهادينه کنند، او در جواني تحت تاثير بدحجاب ها، پوشش خود را تغيير نمي دهد.
 
وي نقش زنان را در ترويج فرهنگ حجاب و عفاف موثر دانست و گفت: واضح است که اگر زنان مسلمان ما بخواهند رسالت فاطمي و زينبي خود را در جامعه پياده کنند، جز در سايه حجاب و عفاف و پياده‏‌سازي اخلاق آن بزرگواران موفق نمي‌‏شوند.
 
كارشناس فرهنگي بانوان تصريح كرد: حجاب زنان ايراني ريشه در عفاف ذاتي و تاريخي ايشان دارد. چنانکه از تاريخ برمي‌آيد، زن ايراني از دوران باستان تمايل خود را به حفظ حجاب خود، البته به اشکال مختلف، نشان داده است. پس از ورود اسلام به ايران نيز زنان ايران در کنار بهره‌مند شدن از بسياري حقوق سياسي، اجتماعي و اقتصادي، مزين به حجابي شدند که در کنار حضور و مشارکت آنها در عرصه اجتماع، عفاف آنها را محفوظ نگاه مي‌داشت.
 
وي در بخش ديگري از سخنان خود به عوارض سوء بي حجابي در جامعه اشاره كرد و گفت: بدحجابي باعث عدم امنيت زن و نيز بي ارزش شدن او در جامعه مي‌شود همچنين باعث بالا رفتن آمار طلاق، تلف کردن وقف استحاله شدن در فرهنگ بيگانه، فلج کردن نيروي کار در جامعه، تبديل شدن زن به موجودي مصرفي استعمار و … مي‌شود، و علاوه بر آن عذاب‌هاي اخروي را نيز به دنبال دارد.
 
حفي در پايان الگو دهي و ارائه نمونه هاي تربيتي و ديني از انسانهاي وارسته به افراد جامعه را در فرهنگ سازي حجاب ضروري دانست و افزود: با توجه به اين که الگوها در ساختار روحي و رفتاري انسان نقش مؤثري دارند، بايستي در زمينه فرهنگ حجاب و عفاف نيز الگوسازي شود از جمله اينكه زندگاني حضرت زهرا(س) و فرزند گراميش، پيام آور عاشورا، حضرت زينب(س) و ديگر چهره‏هاي والاي تاريخ گذشته و معاصر بايد براي زن مؤمن نشان داده شود تا بنگرد چه سان با حفظ هويت و شخصيت و وقار و متانت مي‏تواند در جامعه حضور پيدا کرده و ايفاي نقش كند.
© Jbf-ar.org . All rights reserved.