دوشنبه ٣٠ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > بيانات و سخنرانيها  > مدير كل  > عرفه فرصت خداشناسي و رجعت به سمت معبود است 
عرفه فرصت خداشناسي و رجعت به سمت معبود است
عرفه فرصت خداشناسي و رجعت به سمت معبود است

 منبع :

 نويسنده :     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1391/08/14  
مدير کل تبليغات اسلامي استان اردبيل گفت: عرفه فرصت خداشناسي و روز بزرگ رجعت به سمت معبود است.
 
به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي اردبيل، حجت اسلام مهدي ستوده در مصاحبه با روابط عمومي به‌مناسبت نهم ذيحجه 1433 و روز عرفه، اين روز را برترين و با فضيلت ترين روز براي نيايش و استغفار به درگاه الهي عنوان کرد و گفت: يکي از ويژگي هاي مؤمن اين است که مي خواهد دائماً خود را به خدا نزديک کند و پيوسته اين كار براي جلب رضاي اوست و يکي از ايام با فضيلتي از سال که مي تواند به اين ويژگي انسان جامه عمل بپوشاند روز بزرگ عرفه است.
 
وي با اشاره به روايات وارده در فضيلت دعا گفت: در روايات بسياري به توبه يا دعا و تضرع به درگاه الهي سفارش شده و از طرف ديگر مکان‌ها يا زمان‌هاي خاصي براي اجابت دعا يا قبولي توبه ذکر شده، براي جلب رضايت حق نيز اوقات يا مکان‌هايي بيان شده که مؤمن مي تواند در آنها، به خداوند تقرب جويد.
 
حجت الاسلام ستوده بر وجود رحمت واسعه خداوند اشاره کرد و روز عرفه را روز گسترش رحمت الهي بر بندگان الهي دانست وخاطر نشان کرد: خداوند، مهربان و بخشنده بوده و رحمت او هميشه بر خلقش جاري است، اما بايد بدانيم برخي از اوقات يا در برخي از مکان‌ها رحمت خداوند بر خلق بيشتر بوده و بخشش معاصي راحت تر مي باشد، يکي از همين اوقات روز عرفه است. براي کسي که در جستجوي رحمت الهي است روز عرفه فرصت خوبي است تا بتواند رضايت خداوند را جلب کرده و از گناهان خود توبه کند.
 
مدير کل تبليغات اسلامي روز عرفه را بزرگترين فرصت خداشناسي دانست و افزود: روز عرفه داراي فضايل بسياري است، هم براي کساني که در عرفات حاضرند و هم براي کساني که در اماکني غير از عرفات اند، به همين دليل بر مؤمنان لازم است نهايت بهره برداري از اين روز شريف را داشته باشند.
 
حجت الاسلام ستوده از دعاي عرفه بعنوان برترين بيان و شرح حقايق توحيدي ياد کرد و افزود: ما با تأمّل و تدبّر در دعاي عرفه امام حسين (ع) که در حقيقت بيان و شرح حقايق توحيدي و مراتب آن است به خداشناسي نزديکتر ميشويم در خصوص اينکه خداوند انسان را چگونه خلق فرمود، چگونه روزي داد، چقدر بر بندگان نعمت ارزاني داشت، چقدر از گناهان ايشان بخشيد،و... همه از مواردي است که در دعاي عرفه ذکر شده است.
 
وي در پايان با توصيه به عموم مردم براي حضور در مراسم پرفيض دعاي عرفه، به احاديثي در خصوص فضيلت اين روز اشاره کرد و افزود: در عظمت و بزرگي روز عرفه و قبولي توبه در آن، همين روايت بس که امام صادق(ع) فرمود: « من لم يغفر له في شهر رمضان لم يغفر له الي قابل الّا ان يشهد عرفه؛ کسي که در ماه رمضان بخشيده نشود، براي او بخششي، (در مواقع ديگر سال) نخواهد بود جز اينکه در عرفه حاضر باشد.» و نيز از حضرت رسول اکرم (ص) روايت شده است که فرمود: « در ذي الحجه شبي است که آن سيد شبهاست و آن شب ابراهيم خليل است و در اين شب خداي تعالي توبه داوود را قبول کرد و آن شب عرفه است. هر که در اين شب عملي کند از عبادت، او را مزد صد و هفتاد سال عبادت دهند و دعايش را اجابت کنند.»
 
© Jbf-ar.org . All rights reserved.