دوشنبه ٣٠ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > بيانات و سخنرانيها  > دبير جمعيت بانوان  > گفتگو با سارا حقي 
گفتگو با سارا حقي
گفتگو با سارا حقي دبير جمعيت بانوان فرهيخته استان اردبيل

 منبع :

 نويسنده : بابك راكخواه     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1390/12/08  
استان اردبيل به‌عنوان يكي از سه استان برتر در زمينه جمعيت بانوان فرهيخته در كشور از سوي گروه ويژه بانوان سازمان تبليغات اسلامي انتخاب شد. در همين راستا گفتگويي با كارشناس امور فرهنگي بانوان اداره كل تبليغات اسلامي استان اردبيل انجام داديم.
وي از سال 77 مشغول به خدمت در سازمان تبليغات اسلامي است واز سال 84 با پست كارشناس فرهنگي بانوان و با ابلاغ داخلي به عنوان مشاور مدير كل در امور زنان مشغول فعاليت بوده واز سال 88 نيز طبق ابلاغيه ارسالي از مرکز در خصوص فعاليت جمعيت بانوان فرهيخته، به عنوان دبير اين جمعيت انتخاب و مشغول به فعاليت شده است.
 
حيطه فعاليت‌هاي اجرايي شما در گروه ويژه بانوان استان اردبيل چيست؟
 
 درسال هاي اخير کارهاي بسيار ارزشمند و پرمحتوايي ويژه بانوان در سراسر کشور انجام شده است و در همين راستا گروه بانوان اداره کل تبليغات اسلامي استان اردبيل نيز در سال همت و تلاش مضاعف ضمن اولويت قراردادن شرح وظايف پست سازماني و اجراي ابلاغيه هاي ارسالي از مرکز به خصوص گروه برنامه ريزي بانوان با اجراي طرح تشکيل جمعيت بانوان فرهيخته و فعال عرصه فرهنگ ديني با هدف بهره مندي از اين جمعيت جهت هم فکري، هم انديشي و هم افزايي فعاليت امور بانوان استانها، فعاليت هاي گسترده اي انجام داده است که از جمله اين فعاليت ها در زمينه ارائه طرحهاي مناسب با هدف تعميق فرهنگ حجاب و عفاف، حقوق و مذهب، بررسي مسائل فرهنگي و اجتماعي با همکاري سازمانها و نهادهاي مختلف جهت ارتقاء سطح فرهنگ ديني بانوان و شناساندن حضرت زهرا(س) به عنوان يک الگوي بي بديل به بانوان استان با توسعه اعزام خواهران مبلغه و برگزاري مراسمات ديني، مصاحبه هاي متعدد، تهيه و توزيع مسابقات، بروشورها، گفتمانها، ميزگردها و کارگاه هاي آموزشي اقدام كرده و در راستاي تحكيم و تقويت باور هاي ديني، واحد پاسخگويي به سوالات و مشاوره ديني وي‍ژه بانوان ايجاد شده و با حضور مستمر در جلسات استانداري و ساير نهادهاي فرهنگي و سمينارها جهت ارتقاء سطح فرهنگي و توانمندي بانوان در عرصه هاي مختلف نظرات و پيشنهادات ارائه كرده است.
 
چه ميزان از فعاليتهايي كه انجام مي دهيد با شرح وظايف شما مطابقت دارد؟ و شما به عنوان يك مسئول فرهنگي در امور بانوان استان چه‌ميزان از روند اجرايي فعاليتها رضايت داريد؟
 
 در قرآن زنان در کنار مردان مطرح شده اند و وظايف آنها به طور مشخص تعريف شده است و قرآن حفظ شاخصه هاي حکومتي و حق ولايت و سرپرستي را در جايگاه هاي متفاوت براي زنان و مردان با ايمان در نظر گرفته است. با توجه به اينکه همواره زنان نقش بسيار مهم و موثري در تمام فعاليت ها دارند، و حضور اقشار مختلف بانوان در تمام فعاليت هاي فرهنگي و قرآني سازمان چشمگير است لذا فعاليت‌ هايي که انجام مي دهيم با توجه به شرح وظايف بوده و در راستاي تعامل و همکاري با ساير بخشهاي سازمان مي باشد. بر همين اساس مطابقت شرح وظايف به دليل بهره مندي از نتايج درحد مطلوبي است زيرا با جا افتادن امر خروج از تصدي گري در فعاليت هاي سازمان به خصوص در چند سال اخير و نگاه برنامه ريز و سياستگذار داشتن به کارشناسان سازمان تبليغات اسلامي و در نتيجه واگذاري برنامه هاي فرهنگي به اشخاص حقيقي و حقوقي و تشکلات مردمي، موجب پيشرفت، تسريع و اجراي فعاليت هاي گوناگون در يک زمان شده است و اين امر در فعاليتهاي امور بانوان کاملاً مشهود است و امور بانوان نقش ناظر، هدايت کننده و هماهنگ کننده در تعاملات درون سازماني و برون سازماني داشته و برنامه ها به صورت مدون و با در نظر گرفتن فرهنگ بومي نتايج مطلوبي را داشته است.
 
فعاليتهاي جمعيت بانوان فرهيخته استان اردبيل چه تاثيري در فرهنگ سازي و ارتقاء سطح دانسته ها و باورهاي ديني بانوان استان دارد؟
 
 با توجه به اينکه اعضاء جمعيت بانوان فرهيخته از افراد تاثيرگذار و فعال در استان در زمينه فرهنگي و ديني هستند و عموماً در بين اقشار مختلف بانوان شناخته شده هستند و چون در شناسايي و عضويت افراد در جمعيت تمام شهرستانها، بخشها و مناطق استان مدنظر قرار گرفته است لذا در راستاي اهداف بلند مدت جمعيت بانوان فرهيخته، که همانا گسترش آموزه هاي مذهبي به بانوان استان و فراهم کردن زمينه مناسب فعاليت افراد با استعداد و آماده سازي و تربيت نيروهاي مستعد در جهت توسعه و ترويج فرهنگ عفاف و حجاب در بين نسل جوان مي باشد، اميد مي رود که در عصر کنوني و با عنايت به هجمه هاي وسيع دشمن که از راه هاي مختلف به خصوص قشر بانوان را هدف قرار داده است، اين جمعيت بتواند گامهاي موثري در راستاي پيشبرد، ارتقاء هدايت و عمل به افکار و باورهاي ديني بانوان استان بردارد.
 
با توجه به اينکه گروه برنامه ريزي ويژه بانوان يکي از حوزه هاي مهم در تبليغ فرهنگ ديني در دستگاه هاي فرهنگي کشور است، مهمترين فعاليتهايتان و هدف از برگزاري نشستهاي تخصصي جمعيت بانوان فرهيخته را توضيح دهيد؟
 
 با عنايت به اينکه بانوي فرهيخته عرصه فرهنگ ديني، بانويي است که نسبت به وضعيت اجتماعي- فرهنگي و ديني منطقه خود آگاهي و حساسيت دارد لذا با بر گزاري نشستهاي تخصصي، اعضاء اين جمعيت ضمن اولويت قراردادن مقوله فرهنگ، تبليغ دين و تحکيم باورهاي ديني اقدام به تشکيل نشستهاي تخصصي مي کند. در استان اردبيل جهت نتيجه گيري از نشستهاي جمعيت، اعضاي جمعيت، با توجه به توانمندي و نوع تخصص شان به سه کار گروه تقسيم شدند که اين کار گروه ها شامل کار گروه تحقيق و پژوهش، کار گروه برنامه ريزي و کار گروه آموزشي و عملياتي مي باشد. کار گروه تحقيق و پژوهش در راستاي اوليت سنجي پژوهشي جهت شناسائي و رصد معضلات و همچنين زمينه سازي در جهت تقويت بعد فرهنگي و ديني مسائل بانوان فعاليت مي کند و کار گروه برنامه ريزي با توجه به معضلات و بررسي نيازهاي موجود، راهکارهاي جامع و مفيد ارائه مي دهد و در جهت توسعه و تقويت مسائل ديني و فرهنگي بانوان برنامه ريزي مي کند و کار گروه آموزشي و عملياتي با توجه به راهکارهاي ارائه شده توسط کار گروه برنامه ريزي، از ايده هاي افراد توانمند بهره مند شده و طرحهاي قابل اجرا را به نهادهاي ذي ربط ارجاع داده و پيگير عملياتي شدن طرحها مي شود.
 
 
با توجه به اهميت مردم به آموزه هاي ديني اسلام و توجه مسئولين به ترويج فرهنگ عفاف و حجاب، بفرماييد استقبال بانوان استان از طرحها و فعاليتهاي شما به چه صورت بوده است؟ و آيا در اين زمينه همکاري هاي لازم را انجام مي دهند؟
 
 همانطور که اطلاع داريد استان اردبيل يکي از استانهاي ولايتمدار و مذهبي محسوب مي شود و علاقه و انگيزه عموم بانوان نسبت به آموزه هاي ديني علي الخصوص ترويج و فرهنگ عفاف و حجاب چشمگير است لذا استقبال بانوان از برنامه ها قابل تحسين بوده و حضور آنان در همايش هاي حجاب و عفاف، استقبال از نمايشگاه هاي متعدد، مسابقات مختلف پيرامون حجاب و عفاف و حضور مستمر آنان در جلسات اعزام خواهران به هيات مذهبي، گفتمان هاي ديني، راهپيمايي حاميان مدافعان حجاب و پوشش، برگزاري جشنواره ها و ميزگردها و همکاري در احياء سنت حسنه امر به معروف و نهي از منکر در مورد حجاب و عفاف و .... بيانگر آن است. همکاري و دغدغه مسئولين در اين زمينه مطلوب بوده و اخيراً سرپرستي کار گروه تعميق فرهنگ حجاب و عفاف از طرف استانداري به عهده سازمان تبليغات اسلامي گذاشته شده و اميد مي رود که سازمان بتواند، راهکارها و شرح وظايف ارائه شده توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي که براي 22 دستگاه مشخص شده، با برگزاري جلسات کار گروه و تبيين وظايف ارگانها در جهت عملي کردن راهکارهاي مصوبه، بتواند نتايج مثبتي در راستاي توسعه و ترويج فرهنگ عفاف و حجاب استان بردارد.
 
نحوه اعزام مبلغه به مناسبت هاي مختلف ملي و مذهبي به چه صورت است؟ و اگر در اين زمينه آماري موجود است بيان کنيد؟
 
جهت نتيجه گيري مفيد از اعزام خواهران به مجالس، طرح شناسايي و ساماندهي مبلغات را برگزار کرديم که در راستاي اين ساماندهي، مبلغات در سه گروه دانشگاهي، حوزوي و سنتي سطح بندي و رتبه بندي گرديده اند که در نتيجه اين رتبه بندي تبليغي مبلغات، الحمدالله امور فرهنگي بانوان پاسخگوي مناسبي با توجه به درخواست هاي مردم بوده و توانسته با توجه به موقعيت و فرهنگ منطقه اي و همچنين سطح سواد و معلومات مخاطبين در هماهنگي مبلغات به اعزام تلاش نمايد و اين اعتماد به مردم داده شده که در صورت نياز به مبلغه با سازمان تبليغات اسلامي در ارتباط باشند. تعداد کثيري از اعزام ها با توجه به درخواست بانوان و هزينه آن از طريق خود جلسات تامين مي شود و تعداد ديگري از اعزامها بنا به درخواست ادارات، ارگانها- مدارس و ... مي باشد و سهميه اعزامي كه از طرف واحد اعزام اعلام مي شود اکثراً به نقاطي از استان، که توان پرداخت هزينه را ندارند تعلق مي گيرد. همچنين در ايام اعزام (رمضان، محرم، صفر، اوقات فراغت) حداکثر استفاده از مبلغات اعزامي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم و موسسه طلوع مهر مي شود. اخيراً تمامي هياتهاي مذهبي تحت نظارت سازمان ملزم به وجود مبلغه با تجربه، داراي تحصيلات و از مبلغات ساماندهي شده سازمان مي باشند تادر مناسبتهاي ملي و مذهبي و جلسات هفتگي هيات ها سخنراني بكنند و واحد پاسخگوئي به سوالات و مشاوره ديني بانوان نيز همه روزه به جز ايام تعطيل رسمي با حضور اساتيد مجرب حوزه علميه خواهران پاسخگوي سوالات و شبهات ديني اقشار مختلف بانوان مي باشد. در 10 ماه گذشته امسال تعداد 3500 مورد جلسه اعزام با سخنراني 180 نفر از خواهران مبلغه در سطح استان صورت پذيرفته است.
 
تلفيق فعاليتهاي سنتي و مدرن فرهنگي و ديني را در زمينه‌هاي مختلف به ويژه موضوع عفاف و حجاب در برنامه‌ريزي هاي خود با چه روش‌هايي انجام مي‌دهيد؟ در صورت اجراي چنين فعاليت‌‌هايي بازخورد آن را در سطح استان چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟ در اين زمينه از چه شيوه هايي بهره مي بريد؟ و بگوييد كه چرا شيوه هاي سنتي هنوز تاثير گذاري خود را دارد؟
 
در جهت تعميق و گسترش معرفت و بصيرت ديني و به تبع آن تحکيم باورهاي ديني با عنايت به راهبردهاي معاونت فرهنگي، برنامه ريزي فرهنگي- ديني با توجه به ظرفيت هاي منطقه اي و تقويت آن به جهت ارائه محتواي مطلوب- اثر گذاري و جذب مخاطب و در نهايت تغذيه اثر بخش و خروجي قابل قبول جهت مصرف فرهنگي موثر، تلفيق دو شيوه سنتي و مدرن صورت مي گيرد لذا در بحث عفاف و حجاب جهت توسعه، تقويت و آموزش آن روشهاي سنتي ويژه بانوان مناطق روستايي، حاشيه نشين، عشايري صورت مي گيرد و روش هاي مدرن ويژه بانوان مناطق شهري، دختران دانش آموز و دانشجويان انجام مي گيرد. در برگزاري کلاسهاي آموزشي تحکيم بنيان خانواده با موضوعات حجاب و عفاف- آئين همسرداري- دوست و دوستيابي- بي سواد روستايي و شهري و... ارزيابي گرديده و نتيجه مطلوبي را داشته است.
 
من معتقدم اگر ما بتوانيم از تلفيق روش‌هاي سنتي و مدرن تبليغ در حوزه فرهنگ ديني و در امور تبليغي بهره بگيريم بازخورد بسيار مطلوب و اثر بخشي خواهد داشت. ان شاء الله خداوند به همه ما توفيق دهد در هر دو بخش در حد توان خدمات شايسته اي را به بانوان عزيزمان ارائه دهيم، چون شيوه هاي مدرن تبليغي تاثير بيشتري در جذب نيروهاي جوان ما خواهد داشت. در زمينه تبليغات مدرن كه عرض كردم با تكثير و توزيع سي دي هاي مفيد مخصوصا با موضوع عفاف و حجاب وارائه گزارشات از طريق سايت كار را آغاز نموده ايم و درصدد بسط و گسترش كار هستيم.
در زمينه روش تبليغ ديني با توجه به قشر مخاطبين از دو روش تبليغ سنتي و مدرن هر دو استفاده مي کنيم به فرض در روش تبليغ در جامعه عشايري زنان با توجه به امکانات مکان و موقعيت جغرافيايي منطقه استفاده از روش مدرن متحمل هزينه هاي زيادي است و همچنين در صورت استفاده ممکن است مورد پسند مخاطبين هم قرار نگرفته و گيرايي و نتيجه مطلوبي را از کار نداشته باشيم اما روش سنتي براي اين قشر مي تواند تاثير گذاري بيشتري را داشته باشد لذا با در نظر گرفتن عوامل ذکر شده از روشهاي سنتي و مدرن استفاده مي شود. در روش هاي سنتي بيشتر از سخنراني- خطابه- موعظه ها و بوسيله گفتار شفاهي و چهره به چهره پيام را به مخاطبين مي رسانيم که درروش هاي مدرن از cd هاي آموزشي- جزوات و کتب آموزشي- وبلاک نويسي- ارسال پيامک- معرفي و استفاده از سايتها- استفاده بهينه از فضاها و ظرفيت هاي تبليغاتي شهري اعم از مکتوب، سمعي و بصري- تابلوها- بنرها- بيليبوردها و .. استفاده مي کنيم.
 
در جواب اينکه چرا شيوه هاي سنتي هنوز تاثيرگذاري خود را دارد بايد بگوييم که چون در اين روش هنوز ارتباط چهره به چهره بوده و ابزار برقراري ارتباط به وسيله زبان بوده و هدف مخاطب را جلب مي کند لذا هنوز آن تاثيرگذاري را دارد. البته بهتر اين است که روش سنتي و روش مدرن براساس فضاي مجازي را، در کنار هم براي تبليغ و ترويج دين استفاده کنيم که در اين صورت بسيار اثر گذار خواهد بود.
 
چه پيشنهادي را براي بهتر شدن فعاليت هاي جمعيت بانوان فرهيخته استان اردبيل و جايگاه پستي خود داريد؟ و موفق ترين طرح شما در سال هاي اخير چه بوده است؟
 
در راستاي تشکيل اين جمعيت بي ترديد بايد جهت پوياي فعاليت و خروجي جلسات و نشست ها همت کنيم و به جمعيت بانوان فرهيخته به عنوان يک جمعيت طراح و برنامه ريز در مسائل امور فرهنگي ديني بانوان استان نگاه ويژه اي داشته باشيم داشته باشيم لذا در اين راستا براي فعال نمودن اعضاء جمعيت هم برنامه ريزي گرديده و كارگاه آموزشي باعنوان تفكر خلاق و روش تحقيق برگزار گرديده واتاقي به نام جمعيت فرهيختگان داراي امكانات مجزا در واحد خواهران ايجاد گرديده و وب سايت مستقل ويژه جمعيت جهت پويايي اعضاء در دست طراحي است و اما جهت پويايي جمعيت از بابت برنامه ريزي استاني، برگزاري جلسات در شهرستانهاي تابعه استان درجهت تعامل و هم انديشي بيشتر اعضاء جمعيت با يكديگر وآشنايي بيشتر با مسائل فرهنگي بومي بانوان آن منطق و ساير استان ها و حمايت از ايده هاي فکري آنان، اهتمام به نظرات فرهيختگان شهرستاني به عنوان کارشناسان منطقه و بومي سازي برنامه ها به توجه آمايش منطقه اي و بازنگري در پذيرش اعضاء جديد نسبت به شناسائي زنان فرهيخته در کل مناطق استان مد نظربوده است و همچنين در استان جهت شناساندن جمعيت به ساير دستگاههاي فرهنگي علي الخصوص امور بانوان استانداري، جلساتي با حضور چهار بانوي فرهيخته منتخت ارکان اجرايي برگزار گرديده و اين جمعيت آمادگي خود را جهت تحقيق و پژوهش پيرامون مسائل مربوط به امور فرهنگي و ديني زنان استان اعلام کرده است.
 
چه خلاقيتها و نو آوريهايي تا كنون در فعاليت هاي امور بانوان داشته ايد؟ و در طراحي و برنامه‌ريزي جهت فعاليت‌هاي فرهنگي بانوان چه نكاتي را مد نظر قرار مي‌دهيد؟ همچنين به نظر شما آيا تفاوتي بين كار بانوان و آقايان وجود دارد؟ در صورت وجود اين تفاوت‌ها، آن‌ها را بيان كنيد؟
 
در جهت رسيدن به نقطه ايده ال و خود را موفق قلمداد کردن، به نظر بنده زياد فاصله داريم و طرحهايي که اخيراً تاثيرگذار بوده و نتايج مطلوبي را داشته است در راستاي تعميق فرهنگ حجاب و عفاف- حضور در نمايشگاه هاي متعدد، تعامل با دستگاه ها (از جمله حوزه علميه خواهران- امور بانون استانداري- بهزيستي- تعاون- جهاد کشاورزي- صنايع و معادن- مطبوعات- هلال احمر- دادگستري- نيروي انتظامي- بسيج- سپاه منطقه- تامين اجتماعي- فني و حرفه اي- سازمان ملي جوانان- هيأت مذهبي- دانشگاه ها- آموزش و پرورش- تربيت بدني) جهت برگزاري مراسمات ديني- معرفي اساتيد- اعزام خواهران- برگزاري کارگاه هاي آموزشي و... مي باشد که بواسطه اين تعاملات هم موازي کار صورت نمي گيرد و هم مديريت هزينه تحقق مي يابد و عمدهترين طرح برگزاري طرح آموزش خانواده با رويکرد ديني با عنوان طرح رحمت و انديشه مطهر بوده که با استقبال کثير بانوان روبرو بوده است و اين طرح ويژه اقشار مختلف بانوان اعم از دانش آموزي- دانشجويي- کارگري- کارمندي- خانه دار- بي سواد و با سواد و ... برگزار گرديده است.
 
در فعاليت هاي امور بانوان حتي الامکان تعامل با کارشناسان معاونت فرهنگي استان صورت مي گيرد چون هر کدام از همكاران فرهنگي دايره فعاليتشان به نوعي در ارتباط با خواهران است و همچنين حتي الامکان سعي مي شود تعامل و همکاري با دستگاه هاي ذي ربط جهت همفکري، هم انديشي و اجراي برنامه واحد مد نظر قرار گيرد. توجه به مقوله استفاده از فرصت ها دوري از تهديدها و داشتن استراتژي و طرح و برنامه مناسب با در نظر گرفتن آمايش منطقه اي و توجه به قشر مخاطبين با بهره گيري کامل و بهينه از ظرفيت هاي موجودي سازمان اعم از هيات مذهبي، مبلغات، مربيان مورد توجه در برنامه ريزي است.
 
در پاسخ به سوال شما در خصوص تفاوت در فعاليت بانوان و آقايان با توجه ساختار فعاليتي سازمان تبليغات اسلامي بايد بگويم، با عنايت به اينکه اکثر مخاطبين سازمان روحانيت معزز، هيات مذهبي، انجمن هاي اسلامي، تشکل هاي ديني ومداحان مي باشند و با عنايت به ساختار فعاليت سازمان در زمينه فرهنگي و ارتباط با اقشار تاثيرگذار محلات که بيشتر آقايان هستند تفاوت بين کار بانوان و آقايان کاملاً محسوس بوده اما از بابت پاسخگويي به سئوالات شرعي و مشاوره ديني توسط اساتيد خواهر- آموزش خواهران توسط مربيان ومبلغان خواهردر هيئات مذهبي خواهران و هماهنگي امورات مربوط به بانوان توسط کارشناس خواهر در باز خورد کار نتايج مطلوبي را خواهد داشت چرا که به دليل نظارت بر فعاليتهاي مرتبط با بانوان ،حضور آقايان از جهت نظارت و بررسي معضلات و احياناً وجود آسيب ها با مشکل روبرو است.
© Jbf-ar.org . All rights reserved.