چهارشنبه ٠١ ارديبهشت ١٤٠٠
صفحه اصلی > بيانات و سخنرانيها  > مقام معظم رهبري  > تأسی به پيامبر اعظم(ص) از منظرمقام معظم رهبری 
تأسی به پيامبر اعظم(ص) از منظرمقام معظم رهبری
تأسی به پيامبر اعظم(ص) از منظرمقام معظم رهبری

 منبع : سايت دفتر مقام معظم رهبري

 نويسنده :     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1390/12/07  
لزوم اقتدای‌مسلمانان ‌به پیامبراعظم(ص)
 
پیامبر اعظم(ص) جدای از خصوصیات معنوی و نورانیت و اتصال به غیب و مراتب و درجاتی که حتی امثال بنده هم از فهمیدن آن ها قاصر هستیم، از لحاظ شخصیت انسانی و بشری، یک انسان فوق العاده، طراز اول و بی نظیر است. یک شخصیت عظیم، با ظرفیت بی نهایت و با خلق و رفتار و کردار بی نظیر، در صدر سلسله انبیا و اولیا قرار گرفته است و ما مسلمانان موظف شده ایم که به آن بزرگوار اقتدا کنیم چرا که فرمود«لکم فی رسول الله اسوة حسنة».[1] ما باید به پیامبر، اقتدا و تأسي کنیم نه فقط در خواندن چند رکعت نماز بلکه در رفتار، گفتار، معاشرت و معامله‌ مان هم باید به او اقتدا کنیم، پس باید او را بشناسیم.
لزوم تبیین ابعاد شخصیت والای پیامبر اعظم(ص) از سوی گویندگان و نویسندگان: ذکر نام مقدس پیامبر اعظم(ص) و شرح گوشه هائی از زندگی آن بزرگوار انصافاً کم است و چهرة نورانی آن درة التاج آفری نش و آن گوهر یگانة عالم وجود برای بسیاری از افراد آن چنان که شایسته است، روشن نیست. نه تاریخ زندگی، نه اخلاق و رفتار فردی و سیاسی آن بزرگوار. تمام خصوصیات مثبت یک انسان والا در او جمع بود و واقعاً ساعت ‌ها وقت لازم است که انسان دربارة خصوصی ات اخلاقی پیامبر حرف بزند. من فقط برای عرض ارادت و برای اینکه به گویندگان و نویسندگان، عملاً عرض کرده باشم که نسبت به شخصیت پیامبر، قدری کار شود و ابعاد آن تبیین گردد – چون دریای عمیقی است – این چند دقی قه را صرف می ‌کنم.
لزوم تبیین اخلاق شخصی پیامبر اعظم(ص) و تبعیت عملی مسلمانان از آن: مقام معظم رهبری بارها گوشه هائی از اخلاق شخصی پیامبر اعظم(ص) را بر شمرده‌اند و مسلمانان را به تأسي و اقتدا به این اخلاق پیامبرانه دعوت فرموده اند. برخی از جوانب اخلاقی مورد نظر مقام معظم رهبری، عبارتند از:
 
الف- امانتداری: مقام معظم‌رهبری در این زمینه می ‌فرمایند: امین بودن و امانتداری او آن چنان بود که در دوران جاهلیت او را به امین نام گذاری کرده بودند و مردم هر امانتی که برایش خیلی اهمیت قائل بودند، دست او می سپردند و خاطر جمع بودند که این امانت به آن ها سالم بر خواهد گشت. حتی بعد از آن که دعوت اسلام شروع شد و آتش دشمنی با قریش بالا گرفت، در همان احوال هم با همان دشمن‌ ها اگر می ‌خواستند چیزی را در جایی به امانت بگذارند، می ‌آمدند و به پیامبر اعظم(ص) می ‌دادند.
 
ب- بردباری: از دیدگاه مقام معظم رهبری، بردباری پیامبر اعظم(ص) بسیار قابل توجه است و تأسي مسلمین به آن حضرت در این زمینه، مشکلات زیادی را حل می کند. ايشان مي‌ فرمايند: بردباری او این اندازه بود که چیزهایی که دیگران از شنیدنش بی تاب می ‌شدند در آن بزرگوار بی تابی به وجود نمی ‌آورد. گاهی دشمنان آن بزرگوار در مکه رفتارهایی با او می کردند که وقتی جناب ابی ‌طالب یا حمزه می شنیدند، عصبانی شده و از خود واکنش شدید نشان می دادند، اما پیامبر اعظم(ص) همین مناظر را با بردباری تحمل کرده بود.
 
ج- جوانمردی: مقام معظم رهبری با تکیه بر جوانمردی پیامبر اعظم(ص) به عنوان یکی از بارزترین صفات شخصیتی آن حضرت، دیدگاهی جامع ارائه می دهند و مي ‌فرمايند: جوانمردی او طوری بود که دشمنان شخصی خود را مورد عفو و اغماض قرار می ‌داد. اگر در جایی ستمدیده ای بود، تا وقتی به کمک او نمی ‌شنافت، دست بر نمی ‌داشت. بارها با دشمنان مغلوب خود رفتاری کرد که برای آن‌ ها قابل فهم نبود. مانند روز فتح مکه که فرمود«امروز روز گذشت و بخشش است.»[2] لذا انتقام نگرفت. این، جوانمردی ‌آن بزرگوار‌بود.
 
د- درست کرداری: در این زمینه مقام معظم رهبری به دوران قبل از بعثت پیامبر که به تجارت مشغول بودند، استناد می کنند: در دوران جاهلیت، تجارت می کرد و شرکایی داشت. یکی از شرکای دوران جاهلیت او بعدها می گفت او بهترین شریکان بود، نه لجاجت می کرد، نه جدال می کرد، نه بار خود را بر دوش شریک می گذاشت و نه به مشتری دروغ می گفت. درست کردار بود.
 
ه- نظافت و تمیزی: این بعد از شخصیت پیامبر اعظم(ص) نتایج بسیار جالبی به همراه داشت که مقام معظم رهبری چنین بیان می ‌کنند: از دوران کودکی، موجود نظیفی بود. در دوران نوجوانی، سرشانه کرده، بعد در دوران جوانی محاسن و سرشانه کرده، بعد از اسلام که مرد مسنی بود، کاملاً مقید به نظافت‌ بود. لباس پیامبر وصله زده و کهنه، اما تمیز بود. این ها در معاشرت، در رفتار، در وضع خارجی و بهداشت، خیلی مؤثر است. این چیزهای به ظاهر کوچک، در باطن خیلی مؤثر است.
 
و- خوش رفتاری: رفتار خوب پیامبر با اطرافیانش از بیان مقام معظم رهبری شنیدنی است: رفتارش با مردم، رفتار خوش بود. در جمع مردم همیشه بشاش بود، تنها که می شد، آن وقت غم هایی که داشتت، ظاهر می شد، به همه سلام می کرد، اجازه نمی داد در حضور او به کسی ‌دشنام دهند واز کسی ‌بدگوئی ‌کنند، خود او هم به هیچ کس دشنام نمی داد و از کسی بدگوئی نمی کرد. با ضعفا کمال خوشروی ی داشت و با اصحاب خود شوخی می ‌کرد.
 
ز- عبادت: گر چه هیچ کس نمی تواند در عبادت خداوند، هم از حیث کمیت و هم کیفیت مانند پیامبراعظم(ص) باشد، امام این بعد از اخلاق شخصی ایشان هم از دیدگاه مقام معظم رهبری، برای تأسي مسلمانان لازم و مفید است. ایشان می فرمایند: عبادت او آن چنان عبادتی بود که پاهای او از ایستادن در محراب عبادت ورم می کرد. بخش عمده ای از شب ها را به بیداری و عبادت و تضرع و گريه و استغفار و دعا مي ‌گذرانيد. در جواب اصحاب كه به او مي ‌گفتند: يا رسول‌الله تو كه گناهي نداري، اين همه دعا و عبادت و استغفار چرا؟ مي ‌فرمود: «آيا بنده سپاسگذار خدا نباشم كه اين همه به من نعمت داده است.»[3]
 
ح- استقامت: مقام معظم رهبري دليل تمامي موفقيت ‌هاي پيامبر اعظم(ص) در نشر دين اسلام در شرايط آن زمان عربستان را استقامت آن بزرگوار مي دانند و مي‌ فرمايند: استقامت او استقامتي بود كه در تاريخ بشري نظير او را نمي‌شود نشان داد. آن‌ چنان استقامتي نشان داد كه توانست اين بناي مستحكم خدايي را كه ابدي است، پايه گذاري كند. با استقامت او ياران آن‌چناني تربيت شدند. با استقامت او در آنجايي كه هيچ ذهني گمان نمي برد، خيمة مدنيت ماندگار بشري در وسط صحراهاي بي آب و علف عربستان برافراشته شد. اين مجموعه اخلاق شخصي پيامبر اعظم(ص) كه مجموعه‌اي گرانبها براي همه مسلمانان محسوب مي‌ گردد، انسان حقيقت جو و عدالت طلب را به سوي خود مي ‌كشد و مسلمانان كه امروز بيش از هر زمان ديگري به وحدت كلمه و عدالت و حقيقت طلبي نياز دارند، با گرايش به اخلاق نيكو و پسنديده پيامبر اعظم(ص)، مشكلات فردي و اجتماعي خود را تا حدود زيادي بر‌طرف مي ‌كنند.
 
لزوم‌ تبيين ‌اخلاق حكومتي پيامبراعظم(ص) و تبعيت عملی مسلمانان از آن: از ديدگاه مقام معظم رهبري، اخلاق پيامبر اعظم(ص) به دو دسته اخلاق شخصي و اخلاق حكومتي تقسيم مي ‌شود كه مجموعه اخلاق شخصي آن حضرت در قسمت قبل بررسي گرديد. در اين جا اخلاق حكومتي پيامبر اعظم(ص)، كه شايد بيشتر در زمينه اخلاق مسئولان و زمامداران و دولتمردان جامعه اسلامي، بيان شده است، تشريح مي گردد.
 
الف- عادل و با تدبير: مقام معظم رهبري از حيرت تاريخ از تدبير پيامبر اعظم(ص) ياد مي‌ كنند و آن را چنين توصيف مي ‌كنند: كسي كه تاريخ ورود پيامبر به مدينه را بخواند – آن جنگ‌ هاي قبيله‌اي، ‌آن حمله كردن‌ ها، آن كشاندن دشمن از مكه به وسط بيابان‌ ها، آن ضربات متوالي، آن برخورد با دشمن عنود – انسان آن چنان تدبير قوي و حكمت آميز و همه جانبه‌اي در خلال اين تاريخ مشاهده مي كند كه حيرت آور است.
 
ب- حافظ و نگهدارندة ضابطه و قانون: تبعيت پيامبر اعظم(ص) از قانون، در حالي كه مي ‌توانست اين گونه نباشد، ‌نظر هر كسي را جلب مي‌ كند. مقام معظم رهبري اين اخلاق پسنديده آن حضرت را چنين بيان مي‌ كنند: او حافظ و نگهدارنده ضابطه و قانون بود، نمي‌ گذاشت قانون نقض شود، ‌چه توسط خودش، چه توسط ديگران. خودش هم محكوم قوانين بود، آيات قرآن هم بر اين نكته ناطق است. طبق همان قوانيني كه مردم بايد عمل مي‌كردند، خود آن بزرگوار هم دقيقاً و به شدت عمل مي ‌كرد و اجازه نمي ‌داد تخلفي بشود.
 
ج- عهدنگهداري و رازداري: اين اخلاق ممكن است از نظر سياست مردود باشد اما پيامبر اعظم(ص)، با تمام مشاغل سياسي كه داشت آن را رعايت مي ‌كرد. مقام معظم رهبري هم اين صفات نيكو را چنين توصيف مي كنند: از ديگر خلقيات حكومتي او اين بود كه عهد‌نگهدار بود. هيچ وقت عهد‌شكني نكرد. قريش با او عهد‌شكني كردند، اما او نكرد. يهود بارها عهد‌شكني كردند، او نكرد. او هم چنين رازدار بود. وقتي براي فتح مكه حركت مي ‌كرد،‌ هيچ كس نفهميد پيامبر كجا مي ‌خواهد برود. كاري كرد كه تا نزديك مكه قريش هنوز خبر نداشتند كه پيامبر دارد به مكه مي ‌آيد.
د- رفتار متفاوت در برابر دشمنان: بسيار مشكل خواهد بود كه انسان رفتارهاي متفاوتي در برابر دشمنان خود داشته باشد. مقام معظم رهبري اين اخلاق پيامبر‌اعظم(ص) را به زيبايي هر چه تمام‌تر بيان مي‌ كنند: دشمنان را يك طور نمي‌ دانست، اين از نكات مهم زندگي پيامبر است. بعضي از دشمنان، دشمناني بودند كه دشمني شان عميق بود، اما پيامبر اگر مي ‌ديد كه اين‌ ها خطر عمده‌اي ندارند با اين ‌ها كاري نداشت و نسبت به آن‌ها آسان گير بود. بعضي‌ ها هم بودند كه خطر داشتند، ‌اما پيامبر آن‌ ها را مراقبت مي ‌كرد و زير نظر داشت. اما پيامبر با دشمناني كه از ناحيه آن ‌ها خطر وجود داشت، به شدت سختگير بود و دستور داد خائنان بني قريظه را در يك روز به قتل برسانند وبني نظير و بني قينقاع را بيرون كردند و خيبر را فتح كردند، چون اين ‌ها دشمنان خطرناكي بودند.
 
پی نوشت ها:
1- احزاب/ 21.
2- بحارالانوار، ج21، ص109، باب26.
3- الكافي، ج2، ص95، ح6، باب الشكر.
 
منبع: نگين آفرينش،‌ج1، ص370.
© Jbf-ar.org . All rights reserved.