دوشنبه ٣٠ فروردين ١٤٠٠
صفحه اصلی > بيانات و سخنرانيها  > مقام معظم رهبري  > بيانات با موضوع «جوانان و بيداري اسلامي»  
بيانات با موضوع «جوانان و بيداري اسلامي»
بيانات با موضوع «جوانان و بيداري اسلامي»

 منبع : سايت دفتر مقام معظم رهبري

 نويسنده :     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1390/12/07  
بيانات در ديدار شركت‌كنندگان در اجلاس جهاني‌ «جوانان و بيداري اسلامي»
 
بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحيم‌
 
الحمد للَّه ربّ العالمين و الصّلاة و السّلام علي سيّد المرسلين و سيّد الخلق اجمعين سيّدنا و نبيّنا ابي‌القاسم المصطفي محمّد و علي ءاله الطّيّبين و صحبه المنتجبين و من تبعهم باحسان الي يوم الدّين.
 
خوشامد عرض مي كنم به همه‌ي شما ميهمانان عزيز، جوانان عزيز، حاملان بشارتهاي بزرگ براي آينده‌ ي امت اسلامي. هر كدام از شما، حامل يك بشارت بزرگ هستيد. وقتي جوان در يك كشوري بيدار شد، اميد به بيداري ‌هاي عمومي در آن كشور افزايش پيدا مي كند. امروز جوان هاي ما در سرتاسر جهان اسلام بيدار شده‌اند. اين همه دام مقابل پاي جوان ها قرار داده شده، اما جوان مسلمان و غيور و بلندهمت، از اين گرفتاري ‌ها خودش را نجات داده. شما مي‌بينيد در تونس، در مصر، در ليبي، در يمن، در بحرين چه اتفاق افتاد؛ در بقيه‌ي كشورهاي اسلامي چه حركتي به وجود آمده. اينها همه بشارت است.
 
آنچه كه من به شما جوانان عزيز و فرزندان خودم عرض مي كنم، اين است كه بدانيد امروز تاريخ جهان، تاريخ بشريت، بر سر يك پيچ بزرگ تاريخي است. دوران جديدي در همه‌ي عالم دارد آغاز ميشود. نشانه‌ي بزرگ و واضح اين دوران عبارت است از توجه به خداي متعال و استمداد از قدرت لايزال الهي و تكيه‌ي به وحي. بشريت از مكاتب و ايدئولوژي‌هاي مادي عبور كرده است. امروز نه ماركسيسم جاذبه دارد، نه ليبرال ‌دموكراسي غرب جاذبه دارد – مي ‌بينيد در مهد ليبرال ‌دموكراسي غرب، در آمريكا، در اروپا چه خبر است؛ اعتراف مي كنند به شكست - نه ناسيوناليست هاي سكولار جاذبه‌اي دارند. امروز در ميان امت اسلامي، بيشترين جاذبه متعلق است به اسلام، به قرآن، به مكتب وحي؛ كه خداي متعال وعده داده است كه مكتب الهي و وحي الهي و اسلام عزيز مي تواند بشر را سعادتمند كند. اين يك پديده‌ي بسيار مبارك و بسيار مهم و پرمعنائي است.
 
امروز در كشورهاي اسلامي عليه ديكتاتوري‌ هاي وابسته قيام شده است؛ اين مقدمه ‌اي است براي قيام عليه ديكتاتوري جهاني و ديكتاتوري بين ‌المللي، كه عبارت است از ديكتاتوري شبكه‌ ي فاسد و خبيث صهيونيستي و قدرت هاي استكباري. امروز استبداد بين ‌المللي و ديكتاتوري بين‌المللي متجسم است در ديكتاتوري آمريكا و پيروان آمريكا و شبكه ‌ي شيطاني و خطرناك صهيونيستي. امروز اينها با روش هاي مختلف و با ابزارهاي گوناگون در همه‌ي دنيا دارند ديكتاتوري مي كنند. آنچه شما در مصر انجام داديد، در تونس انجام داديد، در ليبي انجام داديد، در يمن داريد انجام مي دهيد، در بحرين داريد انجام مي دهيد، در كشورهاي ديگر انگيزه ‌ي آن بشدت به وجود آمده است، جزئي از مبارزه ‌ي با اين ديكتاتوري خطرناك و مضري است كه دو قرن است دارد بشريت را فشار مي دهد. اين پيچ تاريخي‌اي كه گفتم، عبارت است از تحول از سيطره ‌ي چنين ديكتاتوري ‌اي به آزادي ملت ها و حاكميت ارزش هاي معنوي و الهي؛ اين پيش خواهد آمد؛ استبعاد نكنيد.
 
اين وعده‌ ي الهي است كه: «و لينصرنّ اللَّه من ينصره».(1) خداي متعال تأكيد مي كند كه اگر او را نصرت كرديد، شما را نصرت خواهد كرد. ممكن است در نگاه عادي و مبتني بر محاسبات مادي، بعيد به نظر بيايد؛ اما خيلي از چيزها بعيد به نظر مي‌آمد و اتفاق افتاد. شما در يك سال و دو سه ماه قبل از اين آيا فكر مي كرديد كه طاغوت مصر اينجور ذليل شود و از بين برود؟ اگر آن روز به كساني گفته مي شد كه رژيم وابسته‌ي فاسدِ مبارك ساقط خواهد شد، بسياري استبعاد مي كردند؛ اما اتفاق افتاد. اگر كسي دو سال قبل از اين ادعا مي كرد كه در شمال آفريقا اين حوادث عجيب به وقوع خواهد پيوست، اكثر باور نميكردند. اگر كسي مي گفت كه در كشوري مثل لبنان، يك گروه جوانِ مؤمن خواهند توانست رژيم صهيونيستي و ارتش مجهز صهيونيستي را شكست بدهند، كسي باور نميكرد؛ اما اينها اتفاق افتاد. اگر كسي ميگفت كه نظام جمهوري اسلامي با اين همه دشمني كه از شرق و غرب عليه او اعمال مي شد، خواهد توانست سي و دو سال مقاومت كند و روز به‌ روز قوي ‌تر شود و جلوتر برود، كسي باور نمي كرد؛ اما اتفاق افتاد. «وعدكم اللَّه مغانم كثيرة تأخذونها فعجّل لكم هذه و كفّ ايدي النّاس عنكم و لتكون ءاية للمؤمنين و يهديكم صراطا مستقيما».(2) اين پيروزي‌ ها آيت الهي است؛ اين ها نشانه ‌هائي از قدرت فائقه ‌ي حق است كه خداي متعال دارد به ما نشان مي دهد. آن وقتي كه مردم به ميدان بيايند، آن وقتي كه ما موجودي خودمان را وارد ميدان كنيم، نصرت الهي قطعي است. خداي متعال راه را هم به ما نشان مي دهد؛ «والّذين جاهدوا فينا لنهدينّهم سبلنا».(3) خدا، هم هدايت مي كند، هم كمك مي كند، هم به اهداف عالي مي رساند؛ شرطش اين است كه ما در ميدان باشيم.
آنچه تا امروز پيش آمده است، بسيار بزرگ است. دويست سال غربي‌ ها با كمك پيشرفت هاي علمي خودشان بر امت اسلامي حكمراني كردند؛ كشورهاي اسلامي را تصرف كردند؛ بعضي را مستقيماً، بعضي را غيرمستقيم به كمك ديكتاتورهاي محلي. انگليس، فرانسه و در منتهاي كار، آمريكا - كه شيطان بزرگ است - بر امت اسلامي تسلط پيدا كردند. هرچه توانستند، امت اسلامي را تحقير كردند؛ غده‌ي سرطاني صهيونيسم را در قلب خاورميانه - اين منطقه‌ي حساس - كاشتند و او را از همه جهت تقويت كردند و مطمئن بودند كه مقاصد و سياست هاشان در اين منطقه‌ي بسيار مهم عالم تأمين شده است. اما همت ايماني، همت اسلامي، حضور مردمي، همه ‌ي اين خوابهاي باطل را از بين برد؛ همه‌ي اين اهداف را متوقف كرد.
 
امروز استكبار جهاني در مقابل بيداري اسلامي احساس ناتواني مي كند. شما غالبيد، شما پيروزيد، آينده مال شماست. كاري كه انجام گرفته است، كار بسيار بزرگي است؛ اما اين پايان كار نيست - مهم اين است - اين شروع است، اين آغاز است. ملتهاي مسلمان بايد مجاهدت را ادامه بدهند تا بتوانند دشمن را از ميدانهاي گوناگون ازاله كنند.
 
مبارزه، مبارزه‌ي همت ها و عزم ها و اراده ‌هاست. هر طرف اراده‌ ي قوي ‌تري داشته باشد، او غالب است. آن كسي كه دلش متكي به خداي متعال است، او غالب است. «ان ينصركم اللَّه فلا غالب لكم»؛(4) اگر نصرت خدائي را به دست بياوريد، هيچ كس بر شما غلبه نخواهد كرد؛ شما پيش خواهيد رفت. ما ميخواهيم ملت هاي مسلمان كه تشكيل‌ دهنده ‌ي امت بزرگ اسلامي‌اند، آزاد باشند، مستقل باشند، عزيز باشند، تحقير نشوند؛ با احكام مترقي و متعالي اسلام، زندگي خودشان را سامان بدهند؛ و اسلام ميتواند. در طول ساليان دراز، ما را از لحاظ علمي عقب نگه داشتند؛ فرهنگ ما را پامال كردند، استقلال ما را از بين بردند. امروز ما بيدار شده‌ايم. ما ميدانهاي علم را هم يكي پس از ديگري تصرف خواهيم كرد.
 
 وقتي جمهوري اسلامي در سي سال قبل تشكيل شد، دشمنان مي گفتند انقلاب اسلامي به پيروزي رسيد، اما قادر نيست ميدان هاي زندگي را يكي پس از ديگري مديريت كند، و عقب خواهد نشست. امروز جوانان ما به بركت اسلام توانسته‌ اند كارهاي بزرگي را در عرصه‌ي علم انجام بدهند كه در گذشته هرگز به فكر خود آنها هم نمي رسيد. امروز به بركت توكل به خداي متعال، جوان ايراني كارهاي بزرگ علمي را انجام مي دهد: اورانيوم را غني ‌سازي مي كند، سلول هاي بنيادي را توليد مي كند و پرورش مي دهد، در زيست ‌فناوري قدم هاي بلند برميدارد، به فضا دست مي‌اندازد؛ همه به بركت توكل به خداي متعال و با شعار «اللَّه‌اكبر». ...(5)
 
ما توانائي‌هاي خودمان را دست‌كم نگيريم. از بزرگترين آفت هائي كه فرهنگ غربي بر كشورهاي اسلامي وارد كرد، دو تصور غلط و انحرافي بود: يكي تلقين و تزريق ناتواني ملت هاي مسلمان؛ باوراندند كه از شما كاري برنمي‌ آيد؛ نه در ميدان سياست، نه در ميدان اقتصاد، نه در ميدان علم؛ گفتند شما ضعيف هستيد. ما كشورهاي اسلامي ده‌ها سالِ طولاني در اين باور غلط باقي مانديم و عقب مانديم. تلقين دوم و باور دومي كه به ما تزريق كردند، بي‌نهايت بودن و غير قابل شكست بودن قدرت دشمنان ماست. اينجور تفهيم كردند كه آمريكا را كه نميشود شكست داد، غرب را كه نمي شود به عقب ‌نشيني وادار كرد؛ مجبوريم در مقابل اينها تحمل كنيم.
 
امروز براي ملت هاي مسلمان عيني شده است كه اين هر دو باور، غلط اندر غلط است. ملتهاي مسلمان مي توانند پيش بروند؛ ميتوانند مجد و عظمت اسلامي را كه يك روز در اوج افتخار و در قله‌ي درخشندگي علمي و سياسي و اجتماعي قرار داشتند، تجديد كنند و دشمن مجبور است در ميدان هاي متعددي عقب‌نشيني كند.
 
اين قرن، قرن اسلام است. اين قرن، قرن معنويت است. اسلام عقلانيت را و معنويت را و عدالت را با يكديگر به ملت ها هديه مي دهد؛ اسلامِ عقلانيت، اسلامِ تدبر و تفكر، اسلامِ معنويت، اسلامِ توجه و توكل به خداي متعال، اسلامِ جهاد، اسلامِ كار، اسلامِ اقدام؛ اين ها تعاليم خداي متعال و تعاليم اسلامي است به ما.
 
آنچه امروز مهم است، اين است كه دشمن در مقابل ضربه‌اي كه در مصر و تونس و ليبي و بقيه ‌ي كشورهاي منطقه كم‌وبيش بر او وارد آمده است، مشغول طراحي و توطئه‌ چيني است. بايد متوجه توطئه ‌هاي دشمن بود. بايد مراقب بود انقلاب هاي مردم را از آن ها نربايند، راه ‌ها را منحرف نكنند. از تجربه ‌هاي ديگران استفاده كنيد. دشمن كارهاي زيادي ميكند براي اينكه انقلاب ها را منحرف كند، براي اينكه حركت ها را خنثي كند، براي اينكه مجاهدتها و خون هاي ريخته‌شده را ناكام كند؛ بايد مراقب بود، بايد هوشيار بود. شما جوان ها موتور اين حركت ها هستيد؛ هوشيار باشيد، متوجه باشيد.
 
ما در اين سي و دو سال تجربيات زيادي داريم. سي و دو سال است كه ما با دشمني‌ها معارضه كرده‌ايم، ايستادگي كرده‌ايم و بر دشمني‌ ها فائق آمده‌ايم. ...(6) هيچ توطئه ‌اي نبوده است كه غرب و آمريكا بتوانند عليه جمهوري اسلامي انجام بدهند و انجام نداده باشند. هر كاري نكردند، چون نمي توانستند. هر كاري توانستند، كردند و در همه ‌ي مراحل توي دهنشان خورده است و شكست خورده‌اند. ...(7) بعد از اين هم همين جور خواهد بود. بعد از اين هم در همه‌ي توطئه ‌ها عليه جمهوري اسلامي شكست خواهند خورد؛ اين وعده‌ي الهي است به ما، و ما شك نداريم.
 
ما در صدق وعده‌ي الهي ترديد نميكنيم. ما به خداي متعال سوء ظن نداريم. خداي متعال ملامت ميكند كساني را كه به او سوءظن دارند؛ «و يعذّب المنافقين و المنافقات و المشركين و المشركات الظّانّين باللَّه ظنّ السّوء عليهم دائرة السّوء و غضب اللَّه عليهم و لعنهم و اعدّ لهم جهنّم و سائت مصيرا».(8) وعده‌ي خداي متعال، وعده‌ي صادق است. ما چون وارد مي دانيم، داخل عرصه‌ي مبارزه هستيم - ملت ايران همه‌ي امكانات خود را وارد عرصه كرده است - بنابراين نصرت الهي قطعي است. در همه‌ي كشورهاي ديگر هم همين جور است. منتها بايد هوشيار باشيم. همه‌ي ما بايد هوشيار باشيم. همه‌ي ما بايستي متوجه مكائد دشمنان باشيم. دشمن سعي مي كند حركت ها را خنثي كند، اختلاف ايجاد كند.
 
امروز نهضت اسلامي در دنياي اسلام شيعه و سني نمي شناسد؛ شافعي و حنفي و جعفري و مالكي و حنبلي و زيدي نميشناسد؛ عرب و فارس و بقيه‌ي قوميت ها را نمي شناسد؛ در اين ميدان عظيم، همه هستند. سعي كنيم دشمن بين ما تفرقه نيندازد. همه با هم احساس برادري كنيم، هدف را مشخص كنيم. هدف، اسلام است؛ هدف، حكومت قرآني و اسلامي است. البته بين كشورهاي اسلامي مشتركاتي وجود دارد، تمايزهائي هم وجود دارد. هيچ الگوي واحدي براي همه‌ي كشورهاي اسلامي وجود ندارد. در كشورهاي مختلف، شرائط جغرافيائي، شرائط تاريخي، شرائط اجتماعي مختلف است؛ اما اصول مشتركي وجود دارد: همه با استكبار دشمنيم، همه با تسلط و سيطره‌ي خباثت‌آميز غرب مخالفيم، همه با وجود غده‌ي سرطاني اسرائيل مخالفيم. ...(9)
 
هر جائي كه احساس بشود كاري دارد انجام ميگيرد كه به نفع اسرائيل است، به نفع آمريكاست، آنجا بايد هوشيار باشيم؛ بدانيم اين حركت، حركت بيگانه است؛ حركت غريبه است؛ حركت خودي نيست. آنجائي كه حركت، يك حركت اسلامي و ضد صهيونيستي و ضد استكباري و ضد استبدادي و ضد فساد است، آنجا حركت، حركت درستي است؛ آنجا همه با هم خودي هستيم؛ ديگر شيعه هستيم، سني هستيم، از اين كشوريم، از آن كشوريم، تفاوت نميكند. بايد همه يك‌جور فكر كنيم.
 
ببينيد امروز اين يك مثالِ پيش‌پاافتاده و جلوي چشم است تمام دستگاه ‌هاي رسانه اي دنيا سعيشان بر اين است كه مردم بحرين و حركت بحرين را در انزوا قرار بدهند. داعي بر اين كار چيست؟ چون مسئله، مسئله‌ي شيعه و سني است. مي خواهند اختلاف ايجاد كنند، ميخواهد تمايز و خطكشي به وجود بياورند. بين آن مسلمانان و مؤمنيني كه به اين مذهب يا آن مذهب اسلامي گرايش دارند، تفاوتي وجود ندارد. وجه مشترك همه، اسلام است. وجه مشترك همه، امت اسلامي است؛ وحدت امت اسلامي است. ...(10) رمز پيروزي و تداوم حركت، توكل به خدا، حسن‌ظن به خدا، اعتماد به خداي متعال و حفظ وحدت و پيوستگي است.
 
عزيزان من! فرزندان من! مواظب باشيد دشمن حركت شما را متوقف نكند. خداي متعال در دو جاي قرآن به پيغمبرش مي فرمايد: «فاستقم كما امرت»،(11) «و استقم كما امرت»؛(12) استقامت كن. استقامت يعني ايستادگي كردن، ادامه دادن، راه را دنبال كردن، متوقف نشدن؛ اين رمز كار است.
 
بايد پيش برويم. اين حركت، حركت موفقي است؛ چون آفاق روشني دارد. افق، روشن است. آينده، آينده ‌ي بسيار روشني است. آن روزي خواهد رسيد كه امت اسلامي به حول و قوه‌ي الهي در اوج اقتدار و استقلال قرار بگيرد ...(13) ملت هاي مسلمان با حفظ خصوصيات خود، تمايزهاي خود، در زير چتر واحد دعوت الي‌اللَّه و الي‌الاسلام قرار بگيرند؛ همه با هم باشند. آن وقت است كه امت اسلامي عزت خود را پيدا خواهد كرد.
 
ما در كشورهاي خودمان منابع زيرزميني داريم، مناطق راهبردي و استراتژيك داريم، امكانات طبيعي فراوان داريم، انسان هاي برجسته داريم، نيروهاي انساني پيشرفته و بااستعداد داريم؛ بايستي همت كنيم. خداي متعال هم ان‌ شاء اللَّه به اين همت بركت خواهد داد.
 
من به شما جوانها بگويم، آينده مال شماست. شما جوان ها به حول وقوه‌ي الهي و باذن ‌اللَّه آن روز را خواهيد ديد و ان ‌شاء اللَّه افتخارات خودتان را به نسل هاي بعد از خودتان تحويل خواهيد داد.
 
والسّلام عليكم و رحمةاللَّه و بركاته‌
 
1- حج: 40
2- فتح: 20
3-  عنكبوت: 69
4- آل‌عمران: 160
5- نداي تكبير
6- نداي تكبير و شعار «لبيك يا خامنه‌اي»
7- شعار «الموت لأمريكا»
8- فتح: 6
9- شعار «الموت لاسرائيل»
10-نداي تكبير و شعار «وحدة وحدة اسلامية»
11- هود: 112
12- شوري: 15
13- شعار «هيهات منّا الذّلة»
© Jbf-ar.org . All rights reserved.