سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩
صفحه اصلی > مقالات 
تازه هاي بخش
حضرت فاطمه زهرا(س) باید الگوی اخلاقی و رفتاری بانوان و دختران ایران اسلامی باشد.
بیانیه تاریخی رهبر انقلاب نقشه راه و سند ارزشمند مدیریتی است
...به جوانان عزیزم، در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی
کارشناس فرهنگی بانوان تبلیغات اسلامی اردبیل گفت: واحد پاسخگویی بانوان اردبیل در سه ماهه چهارم سال گذشته؛ 1500 مشاوره دینی انجام داد.
رهبر انقلاب به مسئولان: مردمی بودن به ادعا، نیست
کارشناس فرهنگی بانوان تبلیغات اسلامی اردبیل از اجرای ۴۰ نفر روز تبلیغ دینی به مناسبت ایام فاطمیه در مناطق مختلف شهر اردبیل خبر داد.​​​​​​
کارایی اندیشه دینی در فعالیت روحانیون بایستی نمود عینی داشته باشد چرا که این امر درخواست مهم آحاد مردم جامعه است.
مروارید قم
حجت‌الاسلام جعفرزاده گفت: کارکرد فرهنگی و دینی مساجد باید به شکل واقعی احیا شود تا در قواره یک نهاد تاثیرگذار بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.
هشت درس و پیام از هشتمین امام(ع)
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 730422
 بازدید امروز : 1352
 کل بازدید : 2282907
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/0938
اخبار > حضرت فاطمه معصومه مستغرق در عبادت، و از آلايش به معاصی و زشتي ها پيراسته و عصمت مادرش زهرا(س) در او تجلی نموده است.


  چاپ        ارسال به دوست

نظری بر اسامی و القاب حضرت فاطمه معصومه(س)

حضرت فاطمه معصومه مستغرق در عبادت، و از آلايش به معاصی و زشتي ها پيراسته و عصمت مادرش زهرا(س) در او تجلی نموده است.

فاطمه: اين مجلله عظيم الشان هم نام حضرت زهرا(س) و فاطمه يا فاطمه کبری ‏ناميده شده است. در روايتی درباره مقام والا و عظمت ‏شان حضرت زهرا(س) و علت ‏ناميده شدن ايشان به فاطمه آمده است: محمد بن مسلم گفت: از ابوجعفر امام باقر(ع) شنيدم که فرمود: فاطمه دارای جايگاهی کنار در جهنم است. وقتی روز قيامت می ‏شود، ميان دو چشم هر نفر، مومن يا کافر نگاشته می ‏شود. آن گاه به کسی ‏که دوستدار اهل ‏بيت است و گناهان فراوانی دارد، دستور داده ‏می‏ شود به آتش افکنده گردد. وقتی حضرت فاطمه آن شخص را می‏ بيند، می ‏گويد: بارالها! مولای من! مرا فاطمه نام نهادی و به واسطه من‏ می ‏خواستی از کسانی که دوستدار من و ذريه‏ام هستند، درگذری ‏وعده‏ات حق است و تو از وعده‏ات تخلف نمی ‏کنی. در آن زمان خداوند عزيز و والامرتبه می‏ فرمايد: درست گفتی، تو را فاطمه نام نهادم و می‏ خواستم به خاطر تو از کسی که دوستت ‏دارد، و پيرو توست و به خاندانت علاقمند و پيرو آنان است، درگذرم. پيمانم حق است و من خلف وعده نمی ‏کنم؛ به اين سبب به ‏بنده‏ام فرمان داخل شدن در آتش را دادم تا تو درباره او شفاعت‏ کنی. تو را شفيع قرار دادم تا برای ملائکه و پيامبران و فرستادگانم و صاحبان اين توقفگاه، جايگاه و منزلتت در پيشگاه من ‏مشخص شود. هر کس را که ديدی ميان دو چشمش کلمه مومن است، می‏ گيری ‏و داخل بهشت می‏ کنی. حضرت معصومه(س) نيز چون حضرت فاطمه زهرا(س) دارای مقام شفاعت ‏است. و احتمالا ناميده شدن وی به فاطمه بی ‏ارتباط با اين مقام‏ نبوده است. به هر تقدير به واسطه اين بانوی گرامی بسياری از شيعيان داخل بهشت می‏ گردند. در اين ‏باره امام صادق(ع) می ‏فرمايد: «... الا ان للجنه ثمانيه ابواب، ثلاثه منها الی قم. تقبض فيها امراه هی من ولدی و اسمها فاطمه بنت موسی تدخل بشفاعتها شيعتی‏ الجنه باجمعهم.» آگاه باشيد، برای بهشت هشت در است؛ سه تا از آن ها به سوی قم‏ باز می ‏شود. در آن جا بانويی قبض روح می‏ شود. او از جمله‏ فرزندانم، و نامش فاطمه دختر موسی است. به شفاعت او همه شيعيان‏ داخل بهشت می ‏گردند. برخی از نويسندگان در توضيح روايت فوق گفته‏اند: مقتضای اين خبر آن است که از برای آن مخدره(فاطمه معصومه) در نزد خدای تعالی مقام محمودی می ‏باشد که شفاعت نمودن آن مخدره ‏باشد(در) روز جزا. و از برای او نزد خدا شانی است عظيم که آن‏ حضرت و هکذا برادرش حضرت رضا(ع) که در زيارتش می ‏فرمايد: «ان لک ‏عندالله شانا من الشان.» و هکذا حضرت جواد. در کتاب مفتاح‏ الجنان مذکور است که حضرت رضا فرمود: هر که زيارت کند او را هم چنان است که مرا زيارت کرده است. گر چه مولف مفتاح معلوم ‏نيست، اما از احاديث معتبر نيز(چنين مطلبی) استفاده می‏ شود. در حديث است که«من زار ذريتهما کانما زارهما»؛ هر کس ذريه حضرت‏ حسن و حسين را زيارت کند، مثل کسی است که خود آن ها را زيارت‏ کند. حضرت معصومه و حضرت عبدالعظيم حسنی نيز مشمول همين حکم ‏می ‏باشند. آری، حضرت معصومه از مقام محمود يعنی مقام شفاعت ‏برخوردار است.

معصومه: حضرت فاطمه معصومه مستغرق در عبادت، و از آلايش به معاصی و زشتي ها پيراسته و عصمت مادرش زهرا(س) در او تجلی نموده است. براساس پاره‏ای از روايات، لقب معصومه از سوی امام رضا(ع) به ‏اين بانوی عظيم الشان اعطا گرديد. علامه مجلسی در اين باره ‏گويد: امام رضا(ع) در جايی فرمود: «من زار المعصومه بقم کمن ‏زارنی‏» هر کس معصومه را در قم زيارت کند، مانند کسی است که مرا زيارت کرده است.

 

کريمه اهل‏ بيت: حضرت معصومه در زبان علما و فقهای شيعه به لقب «کريمه‏ اهل ‏بيت‏» ياد می‏ شود. از ميان بانوان اهل ‏بيت اين نام زيبا تنها به او اختصاص يافته است.

بر اساس رويای صادق و صحيح نسب‏ شناس گرانقدر مرحوم آيت ‏الله ‏سيد محمود مرعشی نجفی(1338 ه.م) اين لقب از طرف امام صادق(ع) برحضرت معصومه اطلاق شده است. در اين رويا امام‏صادق(ع) به آيت الله نجفی که با دعا و راز و نياز تلاش پی‏گيری ‏را برای يافتن قبر مطهر حضرت زهرا(س) آغاز کرده بود، خطاب ‏فرمود: «عليک بکريمه اهل ‏بيت‏» بر توباد به کريمه اهل ‏بيت.

لقب های حضرت معصومه(س) از زيارتنامه ‏ها: طاهره(پاکيزه)؛ حميده(ستوده)؛ بره(نيکوکار)؛ رشيده(رشديافته)؛ تقيه(پرهيزکار)؛ رضيه(خشنود از خدا)؛ مرضيه(مورد رضايت‏ خدا)؛ سيده طاهره(بانوی پاکيزه)؛ سيده‏صديقه(بانوی بسيار راستگو)؛ سيده رضيه مرضيه(بانوی خشنود از خدا و مورد رضای او)؛ سيده‏نساء العالمين(سرور زنان عالم).

لقب های ديگر آن بانو: محدثه و عابده و مقدامه(بانوی پيشتاز) از ديگر صفات و القابی ‏است که برای حضرت معصومه عنوان شده است.

 

منبع: سايت حضرت معصومه(س)


١٣:١٧ - دوشنبه ٢ تير ١٣٩٩    /    شماره : ٦٧٣٩    /    تعداد نمایش : ٢٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

© Jbf-ar.org . All rights reserved.