سه شنبه ٠٢ مهر ١٣٩٨
صفحه اصلی > مقالات 
تازه هاي بخش
حضرت فاطمه زهرا(س) باید الگوی اخلاقی و رفتاری بانوان و دختران ایران اسلامی باشد.
بیانیه تاریخی رهبر انقلاب نقشه راه و سند ارزشمند مدیریتی است
...به جوانان عزیزم، در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل وحدت را عامل تحقق اهداف متعالی انقلاب اسلامی و غلبه بر توطئه‌های دشمنان دانست و اظهار کرد: ۱۲فروردین از روزهای تاریخی و مهم ایران اسلامی است.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: بی شک رونق تولید متضمن حمایت از تولیدات داخلی است.
کارشناس فرهنگی بانوان تبلیغات اسلامی اردبیل گفت: واحد پاسخگویی بانوان اردبیل در سه ماهه چهارم سال گذشته؛ 1500 مشاوره دینی انجام داد.
حجت‌الاسلام مهدی ستوده گفت: جمعیت بانوان فرهیخته به‌عنوان تشکل و مجموعه‌ای قوی می‌تواند کمک حال سازمان تبلیغات اسلامی در بحث تبلیغ دینی باشد.
دبیر جمعیت بانوان فرهیخته استان اردبیل گفت: رعایت حجاب و عفاف نماد تربیت صحیح خانوادگی و سبک زندگی اسلامی است و جامعه را از آسیب و تهاجم فرهنگی مصون می‌دارد.
عزاداری‌های ماه محرم و صفر باید با حفظ شأن اهل بیت (ع) از حالت تک بعدی خارج شده و به صورت همه جانبه انجام پذیرد.
اساسي ترين مساله در هر مکتبي، حفظ و نگهداري آن از انحرافات و تضمين بقاي آن است
برخورد امام حسين(ع) با لشکر حرّ بن يزيد رياحي
بستن شریعه فرات بر امام حسین (ع) و یارانش و خبر ورود مسلم بن عوسجه به کربلا از وقایع روز هفتم محرم الحرام سال 61 هجری قمری است.
مروري بر وقايع روز تاسوعا
در مکتب کرامت
مسئولیت زنان پس از عاشورا
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 637463
 بازدید امروز : 317
 کل بازدید : 2009934
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1250
اخبار > نقش زنان در دوران غيبت صغري


  چاپ        ارسال به دوست

زنان در حكومت امام زمان(عج)

نقش زنان در دوران غيبت صغري

امروز بانوان همانند بسياري از مردم به آينده مي ‏انديشند؛ به يك انقلاب جهاني و يك حكومت موعود، كه چگونه در برابر قدرت هاي بزرگ غلبه پيدا مي‏كند! آيا برنامه ‏هاي او چيست؟ چه كساني با او همكاري مي‏كنند و زنان در آن زمان چه نقشي دارند؟ دشمنانش چه كساني ‏اند و راز و رمز موفقيتش در گرو چيست؟

 

نقش زنان در دوران غيبت صغري

 

در دوران سخت غيبت صغري، در روزهايي كه شيعيان پس از دويست و شصت سال با يك آزمايش بزرگ رو به رو بودند و مي‏بايست با غيبت امام خو كنند، يك زن به عنوان مفزع و پناه معرفي مي ‏شود و آن مادر بزرگوار امام حسن عسكري(ع)، است. در اين دوره، اگر چه امام هادي و امام حسن عسكري(ع)، زمينه غيبت را از پيش فراهم كرده بودند و شخصيت هاي مورد اعتمادي همانند عثمان‏ بن سعيد عمري و پسرش محمد بن عثمان را به ‏عنوان وكيل معرفي كرده بودند، به ‏دلايلي از موقعيت مادر امام حسن عسكري(ع)، معروف به«جدّه»، استفاده شد و وي پناه شيعه معروف گرديد. از گفتگوي احمد بن ابراهيم با«حكيمه» دختر امام جواد(ع)، برمي‏آيد كه پس از گذشت دو سال از رحلت امام حسن عسكري(ع)،  هم چنان بسياري از كارها به ‏دست مادر بزرگوار امام حسن عسكري(ع)، انجام مي ‏شده است ولي در حقيقت از طرف حضرت حجة بن‏الحسن(ع)، و به فرمان آن حضرت صورت گرفته است. شيخ صدوق(ره)، از احمد بن ابراهيم نقل كرده است كه در سال ۲۶۲ق. بر حكيمه دختر امام جواد(ع)، وارد شدم و از پس پرده با وي سخن گفتم و از او درباره اعتقادش به امامان پرسيدم. او همه آن ها را يكايك شمرد و آن گاه حجة بن‏الحسن بن علي را نيز نام برد... از او پرسيدم: اين فرزند كجاست؟ گفت: در پس پرده غيب است.

 گفتم پس شيعه به چه كسي پناه ببرد؟ گفت: به جدّه، مادر امام حسن عسكري(ع). سپس افزود: اين دستور از سوي امام حسن عسكري(ع)، و به‏ پيروي از امام حسين(ع)، صورت گرفته است. زيرا امام حسين(ع)، در ظاهر براي حفظ جان فرزندش امام سجاد(ع)، به خواهرش زينب كبري(س)، وصيت كرد و در نتيجه تا مدتي هر آن چه از امام زين‏العابدين(ع)، صادر مي ‏شد به حضرت زينب(س)، نسبت داده مي‏شد تا امر پنهان باشد۱و حساسيت ‏ها نسبت به امام سجاد(ع)، كمتر شود. اين امتياز براي جدّه باقي بود تا آنكه كساني مانند: «عثمان ‏بن سعيد» و ديگر سفرا و نايبان خاص امام زمان(عج)، در بين شيعيان شناخته شدند و منزلت يافتند. پس از شهادت امام عسكري(ع)، يك بانو، نظر دستگاه خلافت بني‏ عباس را نسبت به تعقيب امام زمان تغيير داد. نوشته‏اند پس از گزارش جعفر كذّاب، كه در خانه امام حسن عسكري(ع)، فرزند خردسالي از آن حضرت باقي مانده است، آن ها به خانه امام هجوم بردند و پس از دستگيري صيقل(يكي از كنيزان امام) فرزند خردسال را از او مطالبه كردند. او نخست انكار كرد و آن گاه براي اين كه موضوع براي آن ها پوشيده ماند، گفت من حامله هستم. از اين ‏رو آن كنيز را به ‏دست«أبي الشوارب»، قاضي وقت، سپردند تا از او مراقبت كند. در مدتي كه صيقل زيرنظر قاضي نگهداري مي ‏شد دستگاه خلافت با مرگ عبيد بن خاقاني و شورش صاحب الزنج روبه‏رو شد و صيقل از وضعيت آشفته سود جست و فرار كرد.۲

 

نقش زنان در دوران ظهور

حال سزاوار است بدانيم زنان در حكومت قائم آل محمد(عج)، چه مي‏كنند؟ چه كساني هستند؟ چند نفرند؟ از كجا مي ‏آيند و چه مسئوليتي برعهده دارند؟ براساس برخي از روايات، حضور و نقش اين زنان از نظر زمان و موقعيت، چهارگونه است:

الف) حضور پنجاه زن در بين ياران امام

اولين گروه از زناني كه به محضر امام زمان مي ‏شتابند آنهايند كه در آن ايام مي‏زيسته‏اند و همانند ديگر ياران امام(ع)، به هنگام ظهور در حرم امن الهي به ‏خدمت امام(عج)، مي رسند. در اين‏ باره دو روايت وجود دارد:

روايت اول: امّ سلمه ضمن حديثي درباره علايم ظهور، از پيامبر روايت كرده است كه فرمود:

يعوذ عائذ من الحرم فيجتمع الناس إليه كالطّير الواردهٔ المتفرقهٔ حتّي يجتمع إليه ثلاث مأهٔ و أربعهٔ عشر رجلاً فيه نسوهٔ فيظهر علي كلّ جبّار و ابن جبّار...۳در آن هنگام پناهنده‏اي به حرم امن الهي پناه مي ‏آورد و مردم همانند كبوتراني كه از چهار سمت به يك سو هجوم مي ‏برند به ‏سوي او جمع مي ‏شوند تا اين كه در نزد آن حضرت سيصد و چهارده ‏نفر گرد مي ‏آيند كه برخي از آنان زن مي‏ باشند كه بر هر جبار و جبارزاده‏اي پيروز مي ‏شود.۴

روايت دوم: جابربن يزيد جعفي، ضمن حديث مفصلي از امام باقر(ع)، در بيان برخي نشانه ‏هاي ظهور نقل كرده كه: و يجيي‏ء واللَّه ثلاث مأهٔ و بضعهٔ عشر رجلاً فيهم خمسون امراهٔ يجتمعون بمكهٔ علي غير ميعاد قزعاً كقزع الخريف يتبع بعضهم و هي‏الآيهٔ الّتي قال اللَّه: «أينما تكونوا يأت بكم اللَّه جميعاً إنّ اللَّه علي كلّ شي‏ء قدير...»۵به خدا سوگند، سيصد و سيزده نفر مي ‏آيند كه پنجاه نفر از اين عده زن هستند كه بدون هيچ قرار قبلي در مكه كنار يكديگر جمع خواهند شد. اين است معناي آيه شريفه: هرجا باشيد خداوند همه شما را حاضر مي‏ كند. زيرا او بر هر كاري توانا است.

 

پنجاه زن از سيصد و سيزده نفر!

نكته شگفت در اين دو روايت اين است كه مي‏ فرمايد: سيصد و سيزده مرد گرد آيند كه پنجاه نفر ايشان زن هستند! دوم آن كه: در روايتي كه نام ياران برشمرده شده است نام هيچ زني وجود ندارد.۶در پاسخ اين شبهه مي‏توان گفت: اين چند نفر در زمره همان سيصد و سيزده نفر هستند. زيرا اولاً امام(ع)، مي‏ فرمايد: «فيهم»؛ يعني در اين عده پنجاه زن مي ‏باشد. دوم: شايد تعبير مردان بدين سبب باشد كه بيشتر اين افراد مرد هستند و اين كلمه از باب فزوني عدد مردان، چنين ذكر شده است. سوم: اگر مقصود همراهي خارج از اين عده بود امام مي ‏فرمود: «معهم»، نه اين كه بفرمايد«فيهم»، زيرا اين سيصد و سيزده نفر مانند عدد اصحاب بدر برشمرده شده‏اند و همه ياران و فرماند هان عالي ‏رتبه و از نظر مقام و قدرت درحد بسيار بالايي هستند كه برخي با ابر جابجا مي ‏شوند و اين ها بدون شك با بقيه مردم آن زمان فرق بسيار دارند. بنابراين اگر بگوييم آن ها جزو همان سيصد و سيزده نفر هستند براي آن ها رتبه و موقعيت ويژه قائل شده‏ايم و اگر بگوييم در زمره ياران ديگر حضرت باشند از امتياز كمتري برخوردارند.

 

ب) زنان آسماني

دسته دوم چهارصد بانوي برگزيده هستند كه خداوند براي حكومت جهاني حضرت ولي‏عصر(ع)، در آسمان ذخيره كرده است و با ظهور آن حضرت به همراه حضرت عيسي(ع)، به زمين مي ‏آيند. ابوهريره از پيامبر(ص)، روايت كرده كه: ينزل عيسي بن مريم علي ثمان ماهٔ رجل و أربع مائهٔ امرأهٔ خيار من علي الأرض و أصلح من مضي. عيسي ‏بن مريم به همراه هشتصد مرد و چهارصد زن از بهترين و شايسته ‏ترين افراد روي زمين فرود خواهد آمد. آيا اين زنان از امت هاي پيشين هستند يا امت اسلامي زمان پيامبر(ص)، و معصومين(ع)؛ يا از دوران هاي مختلف؟ آن ها از چه زمان و به چه علت به آسمان برده شده‏اند و براي عهده‏ داري منصبي در حكومت حضرت مي‏آيند يا براي مسايل ديگر؟ اين ها پرسش‏ هايي است كه اين حديث از آن ها چيزي نمي‏گويد.

 

ج ) رجعت زنان

سومين گروه از ياوران حضرت بقية اللَّه(عج)، زناني هستند كه خداوند به بركت ظهور امام زمان آن ها را زنده خواهد كرد و بار ديگر به دنيا رجعت خواهند نمود. اين گروه دو دسته‏اند: برخي با نام و نشان از زنده شدنشان خبر داده شده و برخي ديگر فقط از آمدنشان سخن به ‏ميان آمده است. در منابع معتبر اسلامي نام سيزده زن ياد مي ‏شود كه به هنگام ظهور قائم آل محمد(ص)، زنده خواهند شد و در لشكر امام زمان به مداواي مجروحان جنگي و سرپرستي بيماران خواهند پرداخت.

طبري در دلائل الامامهٔ، از مفضل‏بن عمر نقل كرده كه امام صادق(ع) فرمود: همراه قائم آل محمد(ص)]سيزده زن خواهند بود. گفتم آن ها را براي چه كاري مي ‏خواهد؟ فرمود: به مداواي مجروحان پرداخته، سرپرستي بيماران را به ‏عهده خواهند گرفت. عرض كردم: نام آن ها را بفرماييد. فرمود: قنواء دختر رشيد هجري، ام ايمن، حبابه والبيه، سميه[مادر عمار ياسر ]، زبيده‏ام خالد احمسيه، ام سعيد حنفيه، صيانه ماشطه، ام خالد جهنّيه.۷ «صيانه ماشطه» در زمان حضرت موسي مي‏زيسته است و مادر عمار ياسر در ابتداي بعثت به شهادت رسيد. «حبابه» در زمان علي(ع)، و«قنواء» در زمان امام حسن و امام حسين(ع)، و بقيه در زمان‏ هاي ديگر زندگي مي‏ كرده‏اند. اين گروه سيزده نفري رجعت خواهند كرد و خداوند براي قدرداني از آن ها، به بركت امام زمان آن ها را زنده خواهد كرد. در اين روايت امام صادق(ع)، از آن سيزده زن فقط نام نه نفر را ياد مي‏كند. در كتاب خصايص فاطميه۸به ‏نام نسبيه، دختر «كعبه مازينه»، و در كتاب منتخب‏البصائر به‏نام«وتيره» و«أحبشيه» اشاره شده است.۹

 

زنان سرافراز

۱. صيانه ماشطه

او يكي از همان سيزده بانويي است كه در دولت حضرت مهدي(عج)، زنده شده، به دنيا باز مي‏گردد. وي همسر«حزقيل»، پسر عموي فرعون، و شغلش آرايشگري دختر فرعون بود. او همانند شوهرش به پيامبر زمان خود، حضرت موسي، ايمان آورده بود امّا هم چنان ايمان خود را پنهان مي‏ كرد. نوشته‏اند: روزي وي مشغول آرايش دختر فرعون بود كه شانه از دستش افتاد و بي ‏اختيار نام خدا را بر زبان جاري ساخت. دختر فرعون گفت: آيا نام پدر مرا بر زبان آوردي؟ گفت: نه، بلكه نام كسي را بر زبان آوردم كه پدر تو را آفريده است. دختر فرعون ماجرا را نزد پدر بازگو كرد و فرعون صيانه را احضار كرد و گفت: مگر به خدايي من اعتراف نداري؟ گفت: هرگز! من از خداي حقيقي دست نمي‏كشم و تو را پرستش نمي‏كنم. فرعون دستور داد تا تنور مسي برافروزند و همه بچه‏هاي آن زن را در حضورش در آتش افكنند. چون نوبت به طفل شيرخوارش رسيد صيانه مي ‏خواست به ظاهر از دين برائت جويد كه كودك شيرخوارش به زبان آمد و گفت: مادر صبر كن كه تو بر حق هستي! فرعونيان آن زن و بچه شيرخوارش را در آتش افكنده، سوزاندند و خداوند در اثر صبر و تحمل آن زن در راه دين، او را در دولت امام مهدي(عج) زنده مي ‏گرداند تا هم به آن حضرت خدمت كند و هم انتقام خود را از فرعونيان بگيرد.

 

۲ - سميه، مادر عمار ياسر

وي هفتمين نفري بود كه به اسلام گرويد و بدين‏ سبب دشمن سخت به خشم آمد و بدترين شكنجه‏ها را بر او روا داشت.۱۰او و شوهرش ياسر در دام ابوجهل گرفتار آمدند و او نخست آن ها را اجبار كرد كه پيامبر خدا را دشنام دهند، امّا آن ها حاضر به چنين ‏كاري نشدند. او نيز زره آهني به سميه و ياسر پوشانيد و آن ها را در آفتاب سوزان نگه ‏داشت. پيامبر كه گاه از كنارشان عبور مي‏كرد آن ها را به صبر و مقاومت سفارش مي‏ نمود و مي‏ فرمود: صبراً يا آل ياسر فإنّ موعدكم الجنهٔ. اي خاندان ياسر، صبر پيشه سازيد كه وعده گاه شما بهشت است. سرانجام ابوجهل برهريك ضربتي وارد ساخت و ايشان را به‏شهادت رساند.۱۱خداوند اين زن را به پاداش صبر و مجاهدتي كه در راه اعتلاي اسلام نشان داد و بدترين شكنجه را از دشمن خدا تحمل كرد، در ايام ظهور مهدي آل محمد(ص)، زنده خواهد نمود تا تحقق وعده الهي را ببيند و در لشكر ولي خدا به ياوران آن حضرت خدمت كند.

 

۳ - نسيبه، دختر كعب مازنيه

او معروف به«ام‏عماره» و از زنان فداكار صدر اسلام است كه در برخي از جنگ هاي پيامبر اسلام(ص)، شركت جسته و مجروحان جنگي را مداوا كرده است. او در جنگ احد بهترين نقش را ايفا كرد. با ديدن صحنه فرار مسلمانان و تنها گذاشتن پيامبر به دفاع از جان شريف پيامبر پرداخت و در اين راه بدنش زخم هاي فراوان برداشت. پيامبر اين فداكاري را ستود و به فرزندش عماره چنين فرمود: امروز مقام مادر تو از مردان جنگي والاتر است.۱۲پس از فروكش كردن جنگ، نسيبه با سيزده زخم۱۳سنگين به همراه ديگر مسلمانان به خانه برگشت و به استراحت پرداخت. با شنيدن فرمان پيامبر خدا(ص)، كه فقط مجروحان جنگ بايد به تعقيب دشمن بشتابند، نسيبه از جاي برخاست و آماده رفتن شد، امّا به‏ علت شدت خونريزي نتوانست شركت كند. همين كه پيامبر از تعقيب دشمن برگشت، پيش از آن كه به خانه برود، عبداللَّه بن كعب مازني را براي احوال پرسي نسيبه و سلامتي وي به نزد او فرستاد و چون از سلامتي وي آگاه گشت شادمان موضوع را به پيامبر خبر داد.۱۴نسيبه از كساني است كه براي ياري امام مهدي(عج)، زنده خواهد شد.۱۵

 

۴. امّ ايمن

از زنان پرهيزكار و خدمتكار حضرت رسول(ص)، است. پيامبر به ‏او مادر خطاب مي ‏كرد و مي ‏فرمود: هذه بقيهٔ اهل بيتي.۱۶اين زن، باقي ‏مانده‏اي از خاندان من است. وي همواره در كنار زنان مجاهد، در جبهه جنگ به مداواي مجروحان مي ‏پرداخت.۱۷ام ايمن از شيفتگان خاندان امامت بود كه در ماجراي فدك، حضرت زهرا(س)، او را به ‏عنوان شاهد معرفي كرد. وي پنج يا شش ماه پس از پيامبر از دنيا رفت.۱۸خداوند به بركت مهدي آل محمد(ع)، به هنگام ظهور، او را زنده مي‏گرداند تا در لشكرگاه امام به خدمت گماشته شود.

 

۵. امّ خالد

در روايت دو بانو بدين نام مشهور شده‏اند: ام خالد احمسيه و ام خالد جهنّيه. شايد مقصود ام خالد مقطوعهٔ اليد(دست بريده) باشد كه يوسف‏بن عمر، پس از به‏ شهادت رساندن زيدبن علي بن الحسين در كوفه، دست او را به جرم شيعه بودن قطع كرد. در كتاب رجال كشي درباره شخصيت و مقام اين زن فداكار از امام صادق(ع)، مطلبي ذكر گرديده كه حايز اهميت است. ابوبصير گويد: در خدمت امام صادق نشسته بوديم كه ام خالد مقطوعهٔ اليد از راه رسيد. حضرت فرمود: اي ابابصير، آيا ميل داري كه كلام امّ خالد را بشنوي؟ من عرض كردم: آري اي فرزند رسول خدا، با شنيدن آن شادمان مي‏ گردم... در همان موقع ام خالد به خدمت امام آمد و سخن گفت. ديدم وي در كمال فصاحت و بلاغت صحبت مي ‏كند. سپس حضرت پيرامون موضوع ولايت و برائت از دشمنان با او سخن گفت.۱۹

 

۶. زبيده

مشخصات كاملي از او نقل نشده است. احتمال دارد زبيده زن هارون‏الرشيد باشد كه شيخ صدوق(ره) درباره‏اش گفته است: وي يكي از هواداران و پيروان اهل بيت است. هنگامي كه هارون دانست از شيعيان است قسم خورد كه طلاقش دهد. زبيده كارهاي خدماتي بسياري داشت كه يكي آبرساني به عرفات است. هم چنين نوشته‏اند: وي يكصد كنيز داشت كه پيوسته مشغول حفظ قرآن بودند و هميشه از محل سكونت او صداي تلاوت قرآن شنيده شد. زبيده در سال(۲۱۶ق) رحلت كرد.۲۰

 

۷. حبّابه والبيه

از زنان والامقامي است كه دوره زندگي هشت امام معصوم را درك كرد و پيوسته مورد لطف و عنايت ايشان قرار داشت. در يك يا دو نوبت بوسيله امام زين‏العابدين و امام رضا(ع) جواني ‏اش به ‏او بازگردانده شد. اولين ملاقات وي با امير مؤمنان(ع) بود كه از آن حضرت دليلي بر امامت درخواست كرد. حضرت در حضور وي سنگي را برداشت و بر آن مهر خود را نقش كرد و اثر آن مهر در سنگ جاي گرفت و به او فرمود: پس از من هر كه توانست در اين سنگ چنين اثري برجاي بگذارد او امام است. از اين رو حبابه پس از شهادت هر امامي نزد امام بعدي مي‏ رفت و آنان مهر خود را بر همان سنگ مي ‏زدند و اثر آن نقش مي‏بست. نوبت كه به امام رضا(ع)، رسيد حضرت نيز چنين كرد. حبابه نه ماه پس از رحلت امام رضا(ع)، زنده بود و پس از آن بدرود حيات گفت.۲۱روايت شده است كه وقتي حبابه به خدمت امام زين‏العابدين رسيد يكصد و سيزده سال از عمرش سپري شده بود. حضرت با انگشت سبابه خود اشاره‏اي نمود و جواني ‏اش بازگشت.۲۲هم چنين نوشته‏اند: صورت حبابه از زيادي سجود سوخته و از عبادت همانند چوب خشكيده‏اي شده بود.۲۳

 

۸. قنواء

دختر رشيد هجري، يكي از شيعيان و پيروان علي(ع)، و خود از ياران با وفاي حضرت امام جعفر صادق(ع)، است۲۴. وي دختر بزرگ مردي است كه در راه محبت و دوستي اميرمؤمنان به ‏طرز دلخراشي به‏ شهادت رسيد. از گفتار شيخ مفيد بر مي‏آيد كه قنواء به هنگام ورود پدرش نزد عبيداللَّه بن زياد شاهد قطع دو دست و دو پاي پدر خود بوده و به‏كمك ديگران بدن نيمه ‏جان پدر را از دارالاماره بيرون آورده و به‏ خانه منتقل كرده است. روزي قنواء به پدرش گفت: پدرجان، چرا اين همه خود را به‏رنج و مشقت عبادت مي‏ اندازي! پدر در جواب گفت: دخترم، پس از ما گروهي خواهند آمد كه بينش ديني و شدت ايمانشان از ما، كه اين همه خود را به ‏زحمت عبادت انداخته‏ايم، بيشتر است.۲۵

 

د. بانوان منتظر

چهارمين گروه ياوران امام زمان بانوان پرهيزكاري هستند كه پيش از ظهور حضرت بقية اللَّه(عج)، رحلت كرده‏اند. به ايشان گفته مي ‏شود: امام تو ظاهر گشته است، اگر مايلي مي ‏تواني حضور داشته باشي. آنان نيز به اراده پروردگار زنده خواهند شد. رجعت زنان مربوط به گروه خاصي نيست و هر بانويي خود را با خواسته ‏ها و شرايط زندگي در حكومت مهدي آل محمد(ص)، تطبيق دهد ممكن است در آينده از رحمت خداوندي بهره‏مند گشته، براي ياري امام زنده شود. يكي از آن شرايط خواندن دعاي«عهد» است كه در فرد، نوعي آمادگي براي پذيرش حكومت آخرين ذخيره الهي ايجاد مي‏كند. به‏ فرموده امام صادق(ع): هر كه چهل صبح دعاي عهد را بخواند از ياوران قائم ما باشد و اگر هم پيش از ظهور آن حضرت از دنيا برود خداوند او را از قبر بيرون آورد تا در خدمت آن حضرت باشد...۲۶

 

انتظار فرج

يكي از شرايط حضور در حكومت بقية اللَّه و توفيق ديدار با آن حضرت انتظار فرج است؛ يعني آمادگي كامل براي پذيرش حكومت حق و آراستن به آن چه كه مهدي(عج)، مي‏ گويد و مي‏ خواهد. انتظار فرج يعني نفي هرگونه سلطه از بيگانگان و مبارزه با افكار انحرافي و فساد اخلاق و در يك كلام، انتظار فرج يعني بيزاري از دشمنان خدا و پيامبر و معصومين(ع). بي‏ سبب نيست كه انتظار از بهترين اعمال شمرده شده است، بلكه فرد منتظرِ دولت مهدي همانند كسي است كه در پيش روي رسول خدا شهيد گشته و در خون خود غلتيده است و اگر بر همان حالت انتظار از دنيا برود بسان كسي باشد كه در خيمه مهدي فاطمه(س)، مي‏ باشد. ابوبصير از امام صادق روايت كرده كه آن حضرت روزي فرمود: آيا شما را خبر ندهم به چيزي كه خداوند عملي را بدون آن از بندگانش قبول نمي‏كند؟ گفتيم: آري. فرمود: شهادت بر وحدانيت خدا و رسالت پيامبر(ص)، و اقرار به آن چه كه خداوند فرموده، از دوستي ما و بيزاري از دشمنان و اطاعت و پيروي از ما. نيز داشتن ورع و پرهيزكاري و انتظار كشيدن براي قائم (عج). آن گاه فرمود: بدرستي كه براي ما دولتي است، خداوند آن را هر زماني كه اراده كند برقرار مي‏ سازد. سپس افزود: هركس كه دوست دارد از ياران قائم(عج)، باشد بايد در انتظار به ‏سر برد و خود را به ورع و محاسن اخلاق بيارايد، و اگر در همان حال بميرد براي او اجري همانند كسي است كه آن حضرت را درك كرده باشد.۲۷

 

نويسنده: محمد جواد طبسي  

 

پي‏ نوشت ها:

۱. سوره تحريم(۶۶)، آيه ۱۱.

۲. صدوق، محمد بن علي بن الحسين، كمال‏الدين، ج ۲، ص ۵۰؛ الطوسي، محمد بن الحسن، الغيبهٔ، ص ۱۳۸.

۳. همان، ص ۴۷۶.

۴. الهيثمي، نورالدين علي‏ بن ابي بكر، مجمع‏الزوائد، ج ۷، ص ۳۱۵؛ معجم احاديث الإمام

المهدي، ج ۱، ص ۵۰۰.

۵. همان.

۶. المجلسي، محمد باقر، بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۲۲۳.

۷. الطبري، محمد بن جرير، دلائل الامامهٔ، ص ۳۱۴.

۸. همان، ص ۲۶۰.

۹. رياحين الشريعهٔ، ج ۵، ص ۴۱؛ به نقل از خصايص فاطميه.

۱۰. چشم‏اندازي از حكومت مهدي(ع)، ص ۷۴؛ به‏نقل از بيان الائمه، ج ۳، ص ۳۳۸.

۱۱. ابن الاثير، علي بن ابي الكرم، اسدالغابه، ج ۵، ص ۴۸۱.

۱۲. رياحين‏الشريعه، ج ۴، ص ۳۵۳.

۱۳. الواقدي، محمد بن عمر، مغازي، ج ۱، ص ۲۷۳.

۱۴. همان، ج ۲، ص ۲۶۸.

۱۵. همان، ج ۱، ص ۲۷۰.

۱۶. رياحين الشريعه، ج ۵، ص ۴۱؛ به‏نقل از خصايص فاطميه.

۱۷. چشم‏اندازي از حكومت مهدي(ع)، ص ۷۶؛ تهذيب الكمال، ج ۳۵، ص ۳۲۹.

۱۸. طبسي، محمد جواد، نقش زنان مسلمان در جنگ، ص۲۰.

۱۹. قاموس الرجال، ج ۱۰، ص ۳۸۷.

۲۰. المامقاني النجفي، عبدالله محمد حسن، رياحين‏الشريعه، ج ۳، ص ۳۸۱؛ به‏نقل از تنقيح‏المقال.

۲۱. همان، ج ۳، ص ۷۸.

۲۲. القمي، شيخ عباس، سفينهٔ البحار، ج ۱، ص ۲۰۴.

۲۳. همان.

۲۴. جامع‏الرواهٔ، ج ۲، ص ۴۵۸؛ رجال شيخ طوسي، ص ۳۴۱.

۲۵. المفيد، محمدبن محمدبن النعمان، الاختصاص، ص ۷۳۰۷۲.

۲۶. القمي، شيخ عباس، همان، ج ۲، ص ۲۹۴.

۲۷. القمي، شيخ عباس، منتهي‏الآمال، ج ۲، ص ۴۸۶؛ به‏نقل از: النعماني، محمد بن

ابراهيم، الغيبهٔ.

 

منبع: ماهنامه موعود، شماره ۴۷

 

 

 


٠٧:٤٠ - سه شنبه ٢١ خرداد ١٣٩٨    /    شماره : ٥٤٣٨    /    تعداد نمایش : ٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 





© Jbf-ar.org . All rights reserved.