سه شنبه ٠٢ مهر ١٣٩٨
صفحه اصلی > مقالات 
تازه هاي بخش
حضرت فاطمه زهرا(س) باید الگوی اخلاقی و رفتاری بانوان و دختران ایران اسلامی باشد.
بیانیه تاریخی رهبر انقلاب نقشه راه و سند ارزشمند مدیریتی است
...به جوانان عزیزم، در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل وحدت را عامل تحقق اهداف متعالی انقلاب اسلامی و غلبه بر توطئه‌های دشمنان دانست و اظهار کرد: ۱۲فروردین از روزهای تاریخی و مهم ایران اسلامی است.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: بی شک رونق تولید متضمن حمایت از تولیدات داخلی است.
کارشناس فرهنگی بانوان تبلیغات اسلامی اردبیل گفت: واحد پاسخگویی بانوان اردبیل در سه ماهه چهارم سال گذشته؛ 1500 مشاوره دینی انجام داد.
حجت‌الاسلام مهدی ستوده گفت: جمعیت بانوان فرهیخته به‌عنوان تشکل و مجموعه‌ای قوی می‌تواند کمک حال سازمان تبلیغات اسلامی در بحث تبلیغ دینی باشد.
دبیر جمعیت بانوان فرهیخته استان اردبیل گفت: رعایت حجاب و عفاف نماد تربیت صحیح خانوادگی و سبک زندگی اسلامی است و جامعه را از آسیب و تهاجم فرهنگی مصون می‌دارد.
عزاداری‌های ماه محرم و صفر باید با حفظ شأن اهل بیت (ع) از حالت تک بعدی خارج شده و به صورت همه جانبه انجام پذیرد.
اساسي ترين مساله در هر مکتبي، حفظ و نگهداري آن از انحرافات و تضمين بقاي آن است
برخورد امام حسين(ع) با لشکر حرّ بن يزيد رياحي
بستن شریعه فرات بر امام حسین (ع) و یارانش و خبر ورود مسلم بن عوسجه به کربلا از وقایع روز هفتم محرم الحرام سال 61 هجری قمری است.
مروري بر وقايع روز تاسوعا
در مکتب کرامت
مسئولیت زنان پس از عاشورا
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 637454
 بازدید امروز : 297
 کل بازدید : 2009914
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0/1562
اخبار > 1- آينده ي روشن در حکومت امام زمان (عج)


  چاپ        ارسال به دوست

امام زمان (عج)در نهج البلاغه

1- آينده ي روشن در حکومت امام زمان (عج)

 

 

1- آينده ي روشن در حکومت امام زمان (عج)

 

1-1 آينده ي بشريت و ظهور حضرت مهدي (عج) خ 2/150

و سيماي ياران امام زمان (عج) به راه هاي چپ و راست رفتند، و راه ضلالت و گمراهي پيمودند، و راه روشن هدايت را گذاشتند پس درباره ي آنچه که بايد شتاب نکنيد، و آنچه را که در آينده بايد بيابيد دير مي شماريد. چه بسا کسي براي رسيدن به چيزي شتاب مي کند اما وقتي به آن رسيد دوست دارد که اي کاش آن را نمي ديد، و چه نزديک است امروزه ما به فردايي که سپيده ي آن آشکار شد. اي مردم: اينک ما در آستانه تحقق وعده هاي داده شده ، و نزديکي طلوع آن چيزهايي که بر شما پوشيده و ابهام آميز است، قرار داريم.

 

1-2 ره آورد حکومت حضرت مهدي (عج): خ 2/150

بدانيد آن کس از ما (حضرت مهدي (عج)) که فتنه هاي آينده را دريابد، با چراغي روشنگر در آن گام مي نهد، و برهان سيره و روش پيامبر (ص) و امامان رفتار مي کند تا گره ها را بگشايد، بردگان و ملت هاي اسير را آزاد سازد جمعيت هاي گمراه و ستمگر را پراکنده و حق جويان پراکنده را جمع آوري مي کند. حضرت مهدي (عج) سالهاي طولاني در پنهاني از مردم به سر مي برد آن چنان که اثر شناسان، اثر قدمش را نمي شناسند، گرچه دريافتن اثر و نشانه ها تلاش فراوان کنند. سپس گروهي براي درهم کوبيدن فتنه ها آماده مي کردند . و چنان شمشيرها صيقل مي خوردند، ديده هاشان با قرآن روشنايي گيرد، و درگوش هاشان تفسير قرآن طنين افکند. و در صبحگاهان و شامگاهان جام هاي حکمت سر مي کشند.

 

1-3 آگاهي امام (عج)براي مقابله با اصحاب جمل: خ 6/150-7-8-9-10

آگاه باشيدکه شيطان (هدف امام از شيطان، سران شورشي جمل مي باشند ابن ابي الحديد مي گويد ممکن است شيطان واقعي باشد که افراد منحرف را به کار گرفته است.) حزب خود را جمع کرده، و سواره و پياده هاي لشکر خود را فرا خوانده است. اما من آگاهي لازم به امور را دارم، نه حق را پوشيده داشتم، و نه حق بر من پوشيده مانده سوگند به خدا، گردابي براي آنان به وجود آورم که جزء من کسي نتواند آن را چاره سازد، آنها که در آن غرق شوند، هرگز نتوانند بيرون آيند. و آنان که بگريزند خيال بازگشت نکنند.

 

2- اصول گرايي امام زمان (عج)و آينده روشن و اصالت دادن به قرآن خبر از ظهور و سيستم حکومتي حضرت مهدي (عج)خ 1/138

اولا حضرت مهدي (عج) خواسته ها را تابع هدايت وحي مي کنند. هنگامي که مردم را تابع هوس هاي خويش قرار مي دهند، در حالي که به نام تفسير نظريه هاي گوناگون خود را بر قرآن تحميل مي کنند او نظريه ها و انديشه ها را تابع قرآن مي سازد.

 

3- اشاره به ظهور امام زمان (عج)و غريب الکلام 1

چون آنگونه شود پيشواي دين (رهبر امت اسلام) قيام کند. پس مسلمانان پيرامون او چونان ابر پائيزي گرد آيند.

 

4- امام زمان (عج)و استقرار حکومت عدل اسلامي خ 3/138

زمامداري حاکميت پيدا مي کنيد که غير از خاندان حکومت هاي امروزي است و حضرت مهدي (عج) عمال و کارگزاران حکومت ها را بر اعمال بدشان کيفر خواهد داد زمين ميوه هاي دل خود (معادن طلا و نقره) را براي او بيرون مي ريزد. و کليدها پس را به او مي سپارد او روش عادلانه در حکومت حق را به شما مي نماياند و کتاب خدا و سنت پيامبر (ص) را که تا امروز متروک مانده زنده مي کند.

 

5- امام زمان (عج) و اميدواري به آينده خ 3/150

بدانيد آن کس از ما (حضرت مهدي (عج) که فتنه هاي آينده را دريابد، با چراغي روشنگر در آن گام مي نهد و برهان سيره، و روش پيامبر (ص) و امام (عج)رفتار مي کند تا گره ها را بگشايد، بردگان و ملت هاي اسير را آزاد سازد، جمعيت هاي گمراه و ستمگر را پراکنده و حق جويان را جمع آوري مي کند.

 

6- امام زمان و دستيابي به سرمايه هاي مخفي زمين و زنده کردن قرآن و سنت فراموش شده ي پيامبر (ص) خ 3/138

- زمين ميوه هاي دل خود (معادل طلا و نقره) را براي او بيرون مي ريزد، و کليدهايش را به او مي سپارد او روش عادلانه در حکومت حق را به شما مي نماياند، و کتاب خدا و سنت پيامبر (ص) را که تا آن روز متروک ماندند، زنده مي کند.

 

7- امام زمان علي السلام و زنده کردن اسلام خ 23/182، 24

و سيماي امام زمان (عج)و شناخت امام زمان

 

1-7 وصف حضرت مهدي (عج): زره دانش بر تن دارد، و با تمامي آداب، و با توجه و معرفت کامل آن را فرا گرفته است. حکمت گمشده ي اوست که همواره در جستجوي آن مي باشد و نياز اوست که در بدست آوردنش مي پرسد. در آن هنگام که اسلام غروب مي کند و چونان شتري در راه مانده دم خود را به حرکت درآورده، گردن به زمين مي چسباند. (ضرب المثل است، چون شتر خسته شود، دم خود را به حرکت در مي آورد. و گردن به زمين مي چسباند، که نشانه ضعف و درماندگي اوست.)

او پنهان خواهد شد (دوران غيبت صغري و کبري) او باقيمانده  حجت هاي الهي، و آخرين جانشين از جانشينان پيامبر است.

امام زمان (عج)و فتح کشورها و شکست قدرتها و مجازات فاسدان خ 3/138

 

8- تداوم امامت تا ظهور امام زمان (عج)خ 6/100

آگاه باشيد، مثل آل محمد (ص) چونان ستارگان آسماني است . اگر ستاره اي غروب کند، ستاره ي ديگري طلوع خواهد کرد (تا ظهور صاحب الزمان عليه السلام)

 

9- جنگ و مبارزه امام زمان (عج)با منحرفان خ 113/192

قاطعيت امام (عج) در نبرد با منحرفان: با ناکثان پيمان شکن جنگيدم، و با قاسطين تجاوز کار جهاد کردم و مارقين خارج شده از دين را خوار و زبون ساختم و رهبر خوارج (شيطان ردهه) (ردهه گودالي که رهبر خوارج معروف به «ذوالثديه» جبازه اش در آن افتاده بود. و ناکثان يعني (عهدشکنان) اصحاب جمل که در بصره شورش کردن قاسطين (ستمکاران) يعني معاويه و پيروان ستمکار او و مارقين يعني خارج شدگان، خوارج و طرفدارانشان که از لشکر امام و امت اسلامي کناره گرفتند.) بانگ صاعقه اي قلبش را به تپش آورد و سينه اش را لرزاند و کارش را ساخت.

 

10- خبر از غيبت امام زمان (عج)خ 4/150

حضرت مهدي (عج) سال هاي طولاني در پنهاني از مردم به سر مي برد آن چنان که اثر شناسان اثر قدش را نمي شناسند گرچه در يافتن اثر و نشانه ها تلاش فراوان کنند.

 

11- دوران پيروزي امام زمان (عج)حکمت 209

و درود خدا بر او، فرمود: دنيا پس از سرکشي به ما روي مي کند. چونان شتر ماده بدخو که به بچه خود مهربان گردد سپس اين آيه را خواند (وارده کرديم که بر مستضعفين زمين، منت گذارده آنان را امامان و وارثان حکومت ها گردانيديم.)

 

12- روش حکومتي امام زمان (عج)خ 1/150

 

13- روش زندگي در دوران غيبت امام زمان (عج)خ 5/100

پس از او چندان که خدا خواهد زندگاني مي گذرانيد تا آن که خدا شخصي را برانگيزد که شما را متحد سازد، و پراکندگي شما را جبران نمايد. مردم به چيزي که نيامده دل نبنديد. و از آن که در گذشت مأيوس نباشيد که آن پشت کرده اگر يکي از پاهايش بلغزد، و ديگري برقرار باشد شايد هر دو پا به جاي خود برگشته و استوار ماند.

 

14- زشتي مخالفت با امام زمان (عج)نامه 3/7

همانا بيعت براي امام يک بار بيش نيست. و تجديد نظر در آن ميسر نخواهد بود و کسي اختيار از سرگرفتن آن را ندارد آن کس که از اين بيعت عمومي سرباز زند طعنه زن، عيب جو خوانده مي شود و آن کسي که نسبت به آن دودل باشد منافق است.

 

15- سيماي امام زمان (عج)حکمت 147 خ - 23/182

و درود خدا بر او، فرمود: (کميل بن زياد مي گويد: امام دست مرا گرفت و به سوي قبرستان کوفه برد. آنگاه آه پردردي کشيد و فرمود: اي کميل بن زياد اين قلب ها بسان ظرفهايي هستند که بهترين آنها فراگيرترين آنهاست پس آنچه را مي گويم نگاه دار .

 

16- سيماي ياران امام زمان (عج)خ 150

 

17- شناخت آخر الزمان و غيبت امام زمان (عج)خ 23/182 و 24

 

18- شناخت ياران امام زمان (عج): خبر از حوادث آينده خ 1/187

و ياد شيرين امام زمان (عج)در آينده آگاه باشيد آنان که پدر و مادرم فدايشان باد، از کساني هستند که در آسمانها معروف و در زمين گمنامند هان اي مردم در آينده پشت کردن روزگار خويش و قطع شدن پيوندها.

 

19- وصف امام زمان (عج)خ 25/182

اي مردم من پند و اندرزهايي که پيامبران در ميان امت هاي خود داشتند در ميان شما نشر دادم، و وظايفي را که جانشينان پيامبران گذشته در ميان مردم خود به انجام رساندند، تحقق بخشيدم.

 

20- ويژگي هاي قيام و حکومت امام زمان (عج)خ 4/150 و 5 خ 4/100

راهنماي اين پرچم، با درنگ و آرامش سخن مي گفت. و دير و حساب شده به پا مي خاست. و آنگاه که برمي خاست سخت و چالاک به پيش مي رفت پس چون در اطاعت او در آمديد و او را بزرگ داشتيد، مرگ او فرا رسيد و خدا او را از ميان شما برد.

 

منبع: نهج البلاغه


٠٧:٣٥ - سه شنبه ٢١ خرداد ١٣٩٨    /    شماره : ٥٤٣٦    /    تعداد نمایش : ٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

© Jbf-ar.org . All rights reserved.