يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی > مقالات 
تازه هاي بخش
حضرت فاطمه زهرا(س) باید الگوی اخلاقی و رفتاری بانوان و دختران ایران اسلامی باشد.
بیانیه تاریخی رهبر انقلاب نقشه راه و سند ارزشمند مدیریتی است
...به جوانان عزیزم، در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل وحدت را عامل تحقق اهداف متعالی انقلاب اسلامی و غلبه بر توطئه‌های دشمنان دانست و اظهار کرد: ۱۲فروردین از روزهای تاریخی و مهم ایران اسلامی است.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: بی شک رونق تولید متضمن حمایت از تولیدات داخلی است.
کارشناس فرهنگی بانوان تبلیغات اسلامی اردبیل گفت: واحد پاسخگویی بانوان اردبیل در سه ماهه چهارم سال گذشته؛ 1500 مشاوره دینی انجام داد.
مدیر کل تبلیغات اسلامی اردبیل از اجرای ۲۲ هزار و ۲۶۰ نفر روز تبلیغ دینی در ماه رمضان ۱۴۴۰ هجری قمری در استان اردبیل خبر داد.
حجت‌الاسلام مهدی ستوده گفت: جمعیت بانوان فرهیخته به‌عنوان تشکل و مجموعه‌ای قوی می‌تواند کمک حال سازمان تبلیغات اسلامی در بحث تبلیغ دینی باشد.
کارشناس امور فرهنگی بانوان تبلیغات اسلامی اردبیل از اجرای 15 نشست‌ دینی با عنوان «بانوی کرامت، الگوی دختران امروز» در اردبیل خبر داد
دبیر جمعیت بانوان فرهیخته استان اردبیل گفت: رعایت حجاب و عفاف نماد تربیت صحیح خانوادگی و سبک زندگی اسلامی است و جامعه را از آسیب و تهاجم فرهنگی مصون می‌دارد.
در دنیای معاصر، یکی از مهم‌ترین مسائل فرهنگی و اعتقادی ابزار تبلیغ است.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: برای ترویج ازدواج آسان و به‌هنگام، بایستی خانواده‌ها و نهادهای فرهنگی همت و تلاش پیش از پیش نمایند.
غدير در کلام معصومان
امام هادي(ع) دهمين رهبر آسماني است که از سوي پيامبر گرامي(ص) براي اداره امور امت اسلامي معرفي شده است.
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 627796
 بازدید امروز : 291
 کل بازدید : 1982941
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0/0937
اخبار > بی تردید یکی از آزار دهنده‌ترین رفتار‌ها در ماه مبارک رمضان، روزه خواری در ملأ عام است.


  چاپ        ارسال به دوست

چگونه با روزه‌خواری در ملأعام برخورد کنیم؟

بی تردید یکی از آزار دهنده‌ترین رفتار‌ها در ماه مبارک رمضان، روزه خواری در ملأ عام است.

 روزه خواری در سطح شهر، حکم سمی را دارد که فضای معطر معنوی ماه رمضان را مسموم می‌کند. هر چند روزه دار با خدا معامله کرده است و با این رفتار‌ها از تلاش برای عبادت پروردگارش دست بر نمی‌دارد، اما روزه خواران با رفتارشان به اشاعه فرهنگ روزه خواری و زیر سوال بردن فریضه الهی دامن می زنند. کار کوچکی نیست که یک فرد مقابل دیدگان همه، فعلی حرام را بدون ذره‌ای خجالت انجام دهد؛ روزه خواری مجموع چند گناه است و به همین دلیل اثرات منفی فراوانی برای روزه خوار و جامعه دارد.

 
 
 
روزه خواران هم فضای ماه رمضان را لکه دار می‌کنند، هم حکم خدا را زیر سوال می‌برند! / در مقابل روزه خواران چه باید کرد؟
 
روزه خواران هم فضای ماه رمضان را لکه دار می‌کنند، هم حکم خدا را زیر سوال می‌برند! / در مقابل روزه خواران چه باید کرد؟
 
روزه به اندازه‌ای اهمیت دارد که امام باقر (ع) فرمودند: «اسلام بر پنج‏ پایه‏ استوار است: ولایت، نماز، زکات، روزه ماه رمضان و حج.» همچنینامام علی (ع) می‌فرماید: «در ماه‏ رمضان خدا را در نظر بگیرید‏ که روزه آن سپرى از آتش است.» ماه مبارک رمضان و روزه به قدری اهمیت دارد که برای شخص مکلف که بدون عذر موجه و تعمداً روزه‌خواری کند، کفاره در نظر گرفته شده است. در اصول کافی جلد اول کتاب عقل و جهل، یکی از امامان معصوم روزه گرفتن را از جنود یا سپاهیان عقل معرفی می‌کند و در مقابل آن روزه خواری و نگرفتن روزه را از جنود جهل.
 
 
روزه در ادیان پیش از اسلام نیز واجب بوده است
 چون حق تعالی در قرآن فرموده است کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِن قَبْلِکُمْ؛ به نظر می‌آید روزه فرمانی بوده که بر امت‌های قبل از اسلام هم نازل شده بود. کسانی که پیش از اسلام زندگی می‌کردند، باید امر حضرت حق تعالی مبنی بر گرفتن روزه را اطاعت می‌کردند. روزه بعد از نماز معروف‌ ترین فریضه در اسلام عزیز و شریعت نورانی شیعهاست. این امر واجب، شمول بسیار جالبی هم دارد. بسیاری از آحاد مردم، خود به خود می‌توانند با شرایطی که شرع مقدس برایشان تعریف کرده، برای انجام این عبادت جانانه قیام کنند. مخصوصاً در ماه رمضان که ماه اطاعت امر حق تعالی درباره روزه است.
 
 
 
حکم قرآن برای کسانی که نباید روزه بگیرند
 این موضوع را خود قرآن هم پیش بینی کرده است که می‌فرماید فَمَنْ کانَ مِنْکُمْ مَریضاً أَوْ عَلی سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَیَّامٍ أُخَرَ اگر کسی مریض یا مسافر بود، روزه نگیرد و در فرصت دیگری جبران کند. همان خدایی که روزه را واجب کرده، امر کرده است در شرایطی روزه گرفته نشود. بایستی که بندگان خدا به روزه داری بپردازند، بجز کسانی که معذور هستند. البته کسانی که معذورند هم لازم است حرمت فریضه را رعایت کنند. اصل بر گرفتن روزه است و اصل بر روزه خواری نیست؛ چون همه مردم مسافر یا مریض نیستند. غالب مردم موفق به گرفتن روزه می شوند؛ بنابراین فضای جامعه باید فضای روزه داری و اطاعت امر پروردگار باشد.
 
 
روزه خواران هم فضای ماه رمضان را لکه دار می‌کنند، هم حکم خدا را زیر سوال می‌برند! / در مقابل روزه خواران چه باید کرد؟
 
روزه خواران هم فضای ماه رمضان را لکه دار می‌کنند، هم حکم خدا را زیر سوال می‌برند! / در مقابل روزه خواران چه باید کرد؟
 
فرد روزه خوار، مقابل فرمان الهی ایستاده است
کسانی که معذور از روزه گرفتن هستند، اولاً باید خوردن و نوشیدنشان مخفی باشد؛ یعنی متجاهر به روزه خواری نباشند. اگر کسی به صورت علنی روزه خواری کند، این ضربه زدن به فضای معنوی جامعه و زیر سوال بردن حکم خداست. عزیزانی که از روزه داری معذورند، حتماً مخفیانه روزه هایشان را بخورند و مراقب این موضوع باشند که کسی آن‌ها را هنگام خوردن و آشامیدن نبیند. روزه خواری جلوی دیدگان  همه حتی اگر فرد روزه خوار مریض باشد، برای وی گناه محسوب می‌شود؛ چرا که این کار به فضای تقوا در جامعه لطمه می‌زند. روزه خواری در واقع جبهه گیری در مقابل فرمان خدای متعال است. آن کسی که روزه خواری می‌کند، یعنی این فضا را قبول ندارد و آن را لکه دار می‌کند. مردم در روز‌های طولانی که چندین ساعت گرسنگی و تشنگی را به همراه دارد، روزه می‌گیرند؛ اما یک شخص با روزه خواری کاری می‌کند که به نوعی تمسخر عبادت کنندگان می شود.
 
 
 
باید با اخلاق به روزه خوار تذکر داده شود
 مردم ما بسیار بزرگوار و تربیت پذیر هستند؛ اگر کاری کنند که کسی از آن ناراحت شود، دیگر آن را انجام نمی‌دهند. مردم ما اصلاً لجوج نیستند. بسیاری از کسانی که ظاهر شرعی هم ندارند، قلبشان پاک است. باید در امر به معروف و نهی از منکر در این زمینه نیز دنبال حفظ کرامت مردم باشیم. با کسی که حتی علنی روزه خواری می‌کند، نباید از همان ابتدا قهر آمیز برخورد کرد. باید با خوش اخلاقی قانعش کنیم کارش درست نیست. اسلام در درجه اول اخلاق را مد نظر قرار می‌دهد، کما اینکه اخلاق پیامبر اکرم (ص) پیشاپیش دل‌ها را فتح می‌کرد. بنابراین باید رفتارانمان اخلاق‌مدارانه باشد.
 
 
منبع : با شگاه خبرنگاران جوان 
 
 
 


١٠:٥٨ - سه شنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٥٤٠٢    /    تعداد نمایش : ٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

© Jbf-ar.org . All rights reserved.