يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی > مقالات 
تازه هاي بخش
حضرت فاطمه زهرا(س) باید الگوی اخلاقی و رفتاری بانوان و دختران ایران اسلامی باشد.
بیانیه تاریخی رهبر انقلاب نقشه راه و سند ارزشمند مدیریتی است
...به جوانان عزیزم، در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل وحدت را عامل تحقق اهداف متعالی انقلاب اسلامی و غلبه بر توطئه‌های دشمنان دانست و اظهار کرد: ۱۲فروردین از روزهای تاریخی و مهم ایران اسلامی است.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: بی شک رونق تولید متضمن حمایت از تولیدات داخلی است.
کارشناس فرهنگی بانوان تبلیغات اسلامی اردبیل گفت: واحد پاسخگویی بانوان اردبیل در سه ماهه چهارم سال گذشته؛ 1500 مشاوره دینی انجام داد.
مدیر کل تبلیغات اسلامی اردبیل از اجرای ۲۲ هزار و ۲۶۰ نفر روز تبلیغ دینی در ماه رمضان ۱۴۴۰ هجری قمری در استان اردبیل خبر داد.
حجت‌الاسلام مهدی ستوده گفت: جمعیت بانوان فرهیخته به‌عنوان تشکل و مجموعه‌ای قوی می‌تواند کمک حال سازمان تبلیغات اسلامی در بحث تبلیغ دینی باشد.
کارشناس امور فرهنگی بانوان تبلیغات اسلامی اردبیل از اجرای 15 نشست‌ دینی با عنوان «بانوی کرامت، الگوی دختران امروز» در اردبیل خبر داد
دبیر جمعیت بانوان فرهیخته استان اردبیل گفت: رعایت حجاب و عفاف نماد تربیت صحیح خانوادگی و سبک زندگی اسلامی است و جامعه را از آسیب و تهاجم فرهنگی مصون می‌دارد.
در دنیای معاصر، یکی از مهم‌ترین مسائل فرهنگی و اعتقادی ابزار تبلیغ است.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: برای ترویج ازدواج آسان و به‌هنگام، بایستی خانواده‌ها و نهادهای فرهنگی همت و تلاش پیش از پیش نمایند.
غدير در کلام معصومان
امام هادي(ع) دهمين رهبر آسماني است که از سوي پيامبر گرامي(ص) براي اداره امور امت اسلامي معرفي شده است.
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 627830
 بازدید امروز : 505
 کل بازدید : 1983155
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/2500
اخبار > ادعیه ماه مبارک رمضان


  چاپ        ارسال به دوست

ماه رمضان؛ ماه دعا و استغفار

ادعیه ماه مبارک رمضان

الف) آشنایي با دعاي ابوحمزه ثمالي: از دعاهاي شورانگیز ماه رمضان، دعاي ابوحمزه ثمالي است. اهل دعا و انس با خدا با این دعا آشنایي دیرینه دارند. این دعا- که از اشک شوق و طراوت و از سوز آه و رایحه مناجات معطر شده است - از قلب آسماني و ملکوتي سر حلقه دلدادگان و زینت عابدان، امام سجاد(ع) سرچشمه گرفته و بر زبان پاک و حق گویش جاري گشته است. ابوحمزه ثمالي، از یاران نزدیک آن حضرت، این دعا را از آن امام همام نقل کرده و به همین سبب، دعا به نام وي شهرت یافته است. وي مي گوید: حضرت زین العابدین(ع) در ماه مبارک رمضان، بیشتر شب ها در حال نماز بود و چون سحرگاهان فرا مي رسید، این دعا را مي خواند. این دعا از نعمت هاي بزرگ الهي و از گنج هاي نهفته و پنهان ربوبي و فوران عشق و محبت و بیانگر اوج بندگي و خاکساري است. اگر این دعا و صدها دعاي نظیر آن نبود، نمي دانستیم در خلوت انس با پروردگار، چه گونه و با چه کلماتي با او سخن بگوییم و از آن کریم بنده نواز چه درخواست کنیم و رسم و ادب بندگي را چگونه به جاي آوریم؟ این دعا از لحاظ موضوعي داراي چند بخش است:

 

بخش نخست: شامل سپاس و ثناي خداوند و معرفي آن یکتاي بي همتا است و از باز بودن و نزدیک بودن راه قرب به او حکایت مي کند. به چند قسمت از این بخش اشاره مي شود:

بِکَ عَرَفْتُکَ و اَنْتَ دَلَلْتَني عَلَیکَ و دَعَوْتَني اِلیکَ وَ لَولا اَنتَ لَمْ اَدِرْ ما اَنْتَ. خدایا! تو را با خودت شناختم و تو مرا به سوي خود راهنمایي و دعوت کردي و اگر تو نبودي، نمي دانستم تو کیستي.

 

اَلّلهُمَّ اِنّي اَجِدُ سُبُلَ المَطالِبِ اِلیکَ مُشْرَعَةً وَ مَناهِلَ الرَّجاءِ اِلَیکِ مُتْرَعَةً وَ الاسِتعانَةَ بِفَضلِکَ لِمَنْ اَمَّلَکَ مُباحَةً وَ اَبْوابَ الدُعاءِ اِلَیکَ لِلصّارِخینَ مَفْتُوحَةً وَ اَعْلَمُ اَنَّکَ لِلرّاجي بِمَوْضِعِ اِجابَةٍ وَ لِلْمَلْهُوفینَ بِمَرْصَدِ اِغاثَةٍ.

خداوندا! من راه هاي خواسته ها را به سوي تو باز و هموار؛ چشمه هاي امید به تو را پر آب؛ یاري جستن به فضل و کرمت را براي آرزومندان، روا و درهاي دعا براي دادخواهان به درگاهت را گشاده مي یابم. خدایا! مي دانم تو در جایگاه اجابت امیدواران و فریادرسي پریشان حالان قرار داري.

 

... و اَنَّ الرّاحِلَ اِلَیْک قَریبُ الْمَسافَةِ و اَنَّکَ لاتَحْتَجِبُ عَنْ خَلْقِک اِلاّ اَنْ تَحْجُبَهُمُ الاَْعْمالُ دُونَک.

خداوندا! مي دانم که رهروان کعبه دیدارت را راه، اندک است و مقصد، نزدیک و مي دانم که میان تو و بندگانت، حجابي جز کردار بد و زشت آنان نیست.

 

بخش دوم: بیانگر خوف و رجا و بیم و امید بنده در برابر مولاي بزرگ و مهربان است. از یک طرف، عظمت و جلال و شکوه بي پایان خداي متعال، قلب بنده عارف را تسخیر مي کند و بندبندِ وجودش را به لرزه درمي آورد و بي اختیار، نغمه«سُبُّوحٌ قُدوُّس» بر زبانش جاري مي شود. از طرف دیگر، رحمت و کرم بي پایان حق، همه وجودش را از امید سرشار مي سازد و وجودش را از شوق لبریز مي کند. هنگامي که جرم، عصیان، گستاخي و غفلتش را به یاد مي آورد، در گرداب ترس از کیفر الهي مي افتد و زماني که لطف و کرم و گذشت آن مولاي مهربان را مشاهده مي کند، به ساحل امید و شوق پا مي گذارد و نور امید در قلبش مي درخشد.

 

اِذا رَاَیْتُ مَوْلاي ذُنُوبي فَزِعْتُ و اِذا رَاَیْتُ کَرَمَکَ طَمِعْتُ فَاِنْ عَفَوْتَ فَخَیْرُ راحِمٍ وَ اِنْ عَذَّبْتَ فَغَیْرُ ظالِمٍ.

سرور من! زماني که گناهانم را مي بینم، در ورطه وحشت فرو مي افتم و زماني که لطف و کرمت را مي بینم، طمع مي کنم. پس اگر ببخشي، بهترین رحم کننده اي و اگر کیفر دهي، برمن ستمي نکرده اي.

 

عَظُمَ یا سَیدي اَمَلي وَ ساءَ عَمَلي فَاَعْطِني مِنْ عَفْوِکَ بِمِقْدارِ اَمَلي و لا تُواخِذْنِي بِأَسْوَءِ عَمَلي فَاِنَّ کَرَمَکَ یَجِلُّ عَنْ مُجازاةِ الْمُذْنِبینَ وَ حِلْمُکَ یَکْبُرُ عَنْ مُکافاتِ المُقَصِّرین.

سرور و آقاي من! امیدم به تو، فراوان و کردارم، زشت و ناپسند است. هم سنگ آرزویم، از من درگذر و مرا با بدترین کردارم کیفر مکن؛ چون لطف و بزرگواري تو بسي برتر از کیفر مجرمان و شکیبایي تو، بزرگ تر از مجازات اهل تقصیر و خطا است.

 

الهي و سیّدي و عِزَّتِک وَ جَلالِک لَئِنْ طالَبْتَني بِذُنُوبي لاَُطالِبَنَّک بِعَفْوک وَ لَئِن طالَبْتَني بِلُؤمي لاَُطالِبَنَّکَ بِکَرَمِکَ.

خداي من! آقاي مهربان! به عزت و فر و شکوهت سوگند، اگر از گناهانم باز پرسي، من نیز از عفو و گذشت تو خواهم پرسید و اگر مرا به پستي و زبوني ام بازخواست کني، تو را به بزرگي و کرمت بازخواست خواهم کرد.

 

وَ مَا اَنَا یا رَبِّ وَ ما خَطَرِي هَبْني بِفَضْلِکَ وَ تَصَدَّقْ عَلَي بِعَفْوِکَ.

خدایا! من چیستم و چه ارزشي دارم؟ آخر مرا چه اهمیتي است که بخواهي مرا به کیفر اعمالم برساني؟ با فضل بي پایان خویش، بر من ببخش و با عفو و گذشت خود بر این بینوا تصدّق فرما.

 

و ما قَدْرُ اَعْمالِنا فِي جَنْبِ نِعَمِک و کَیْفَ نَسْتَکْثِرُ اَعْمالاً نُقابِلُ بِها کَرَمَکِ.

خداوندا! اعمال ناقابل و عبادت هاي بي ارزش ما در برابر نعمت هاي انبوه و بي دریغ تو چه قدر و قیمتي دارد و چگونه مي توانیم اعمال خویش را در برابر کرم بي پایان تو، افزون به شمار آوریم؟

 

بخش سوم: این بخش درباره درخواست هاي آن حضرت درباره خود، پدر و مادر، خانواده، اقوام، اهل ایمان و اسلام است. چند نمونه از این بخش بیان مي شود:

 

ـ «اَلّلهُمَّ إنّي اَسْئَلُکَ صَبْرا جَمیلاً وَ فَرَجاً قَریباً وَ قَولاً صادقا وَ اَجْرا عَظیما؛ خدایا! از تو صبري نیکو و زیبا، گشایشي نزدیک، گفتاري راست و پاداشي بزرگ درخواست مي کنم».

 

ـ «اَسْئَلُکَ اَللّهُمَّ مِنْ خَیْرِ ما سَئَلَکَ مِنْهُ عِبادُکَ الصّالِحُون؛ خدایا! بهترین چیزي که بندگان شایسته ات از تو درخواست کرده اند، از تو مي خواهم».

 

ـ «یا خَیْرَ مَنْ سُئِلَ وَ اَجْوَدَ مَنْ اَعطي، اَعْطِني سُؤْلي فِي نَفْسي وَ اَهْلي وَ والِدَي وَ وُلْدِي وَ اَهْلِ حُزانَتِي وَ اِخْواني فِیک؛ اي بهترین کسي که خواسته ها بر آستان او فرومي آید و اي سخاوتمندترین بخشنده! خواسته مرا در مورد خود و خانواده ام و پدر و مادر و فرزندان و یاران دلسوز و برادران ایماني ام، برآورده ساز».

 

ـ «اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ،اَلاَْحْیاءُ مِنْهُمْ وَ الاَْمْواتِ وَ تابِعْ بَیْنَنا وَ بَیْنَهُمْ بِالْخَیْرات، اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِحَیِّنا وَ مَیِّتِنا وَ شاهِدِنا وَ غائِبَنا ذَکَرِنا وَ اُنْثانا صَغیرِنا وَ کَبیرَنا حُرِّنا وَ مَمْلُوکِنا؛ خدایا! زنان و مردان با ایمان ـ زنده و مرده شان ـ را بیامرز و با نیکي و خوبي، ما و آن ها را پیوند ده. خداوندا! زنده و مرده، حاضر و غایب، مرد و زن، بزرگ و کوچک و برده و آزاد ما را مورد بخشایش خود قرار ده».

 

ـ «اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اخْتِمْ لي بِخَیْرٍ وَ اکْفِني ما اَهَمَّني مِنْ اَمْرِ دُنْیاي وَ آخِرَتي؛ خداوندا! بر محمد و آل پاکش درود فرست و سرانجام کارم را خیر و نیک قرار ده و امور مهم دنیا و آخرتم را کفایت فرما».

 

ـ «... وَارْزُقْنِي حَجَّ بَیْتِکَ الْحَرامِ فِي عامي هذا وَ فِي کُلِّ عامٍ وَ زِیارَةَ قَبْرِ نَبِیِّکَ وَ الاَْئِمَّةِ(ع) وَ لاتَخِلْنِي یا رَبِّ مِنْ تِلْکَ الْمُشاهِدِ الشَّریفة وَ الْمَواقِفِ الْکَریمَة؛ خدایا! زیارت خانه گران قدرت و قبر پاک پیامبرت و امامان والاتبار را ـ که درود و رحمت تو بر آنان باد ـ امسال و در همه سال روزي ام گردان و مرا از آن جایگاه هاي گرامي و زیارتگاه هاي با شرافت، محروم مساز».

 

بخش چهارم: درباره خواسته هاي بلند و ارزشمندي است که رسیدن به آن ها، نیازمند آمادگي کافي و توجه کامل به خداوند و اشتغال دائم به ذکر و یاد او است و جز براي عده اي محدود از اولیاي الهي و بندگان ویژه خداوند، حاصل نمي شود؛ مانند:

 

ـ «اَلّلهُمَّ إنّي اَسْئَلُکَ ایمانا لا اَجَلَ لَه دُونَ لِقائِکَ اَحْیِني ما اَحْیَیْتَني عَلَیْهِ وَ تَوَفَّنِي اِذا تَوَفَّیْتَنِي عَلَیْهِ وَ ابْعَثْنِي اِذا بَعَثْتَني عَلَیْه؛ خداوندا! از تو ایماني مي خواهم که تا دیدار تو باقي و پایدار باشد، مرا با آن زنده بداري و با آن بمیراني و با آن برانگیزي».

 

ـ «اَلّلهُمَّ إنّي اَسْئَلُکَ اَنْ تَمْلاَءَ قَلْبِي حُبّا لَکَ وَ خَشْیَةً مِنْکَ وَ تَصْدیقا بِکِتابِک وَ اِیمانا بِکَ وَ فرقا مِنْکَ و شَوْقَا اِلَیْکَ؛ خدایا! از تو ملتمسانه مي خواهم که قلبم را از محبت و ترس عارفانه از خود پر کني و دلم را از ایمان و تصدیق به قرآن و ترس از دوري ات، آکنده و لبریز سازي».

 

ـ «... وَاجْعَلْنِي مِنْ اَوْفَرَ عِبادِکَ عِنْدَک نَصِیبا فِي کُلِّ خَیْرِ اَنْزَلْتَهُ وَ تُنَزِّلُهُ فِي شَهْرِ رَمَضانِ فِي لَیْلَةِ الْقَدْرِ وَ ما اَنْتَ منزله في کل سَنَةٍ مِنْ رَحْمَةٍ تَنْشُرُها وَ عافِیةً تُلْبِسْها وَ بَلیَّةً تَدْفَعُها وَ حَسَناتٍ تَتَقَبَّلُها وَ سَیِّئاتٍ تَتَجاوَزَ عَنْها؛ مرا از بندگاني قرار ده که از هر خیر و نیکي که در شب قدر ـ در گذشته و حال و در هر سال ـ نازل کرده اي؛ از رحمتي که مي گستراني و عافیتي که مي پوشاني و بلایي که دور مي گرداني و اعمال نیکي که مي پذیري و گناهاني که مي بخشي، بیشترین بهره و نصیب را در نزد تو دارند». سرانجام این دعاي نوراني و سرشار از حقایق رباني و معارف سبحاني، با قسمتي پایان مي یابد که خواست و آرزوي همه پاکان و شیفتگان حضرت حق و عصاره و فشرده همه خواسته ها و حاجت هاي روحاني و معنوي است.

 

ـ «اَلّلهُمَّ إنّي اَسْئَلُکَ اِیمانا تُباشِرُ بِهِ قَلْبِي وَ یَقیِنا حَتّي اَعْلَمْ اِنَّهُ لَنْ یُصیبَني إلاّ ما کَتَبْتَ لِي وَ رَضِّنِي مِنَ الْعَیْشِ بَما قَسَمْتَ لِي یا اَرْحَمَ الرّاحِمیِنْ؛ خداوندا! از تو ایماني مي خواهم که همدم قلبم باشد و یقیني درخواست مي کنم که در پرتو آن، بدانم هر چه به من مي رسد، بر قلم قضا و خواست تو جاري گشته است و مرا از آنچه در زندگي، قسمت و روزي ام ساخته اي، خشنود ساز؛ اي مهربان تر از هر مهربان! این بخش از دعاي دل نواز ابوحمزه، سه درخواست مهم و اساسي را دربردارد؛ خواسته هایي که رسیدن به آن ها، آرزوي همیشگي بندگان صالح خدا است و تحقق آن ها نشانه رسیدن به اوج قرب و قله کمال انساني است. به دلیل محتواي عالي این بخش از دعا و تأثیر عمیق آن در سعادت حقیقي انسان، بر آن تأکید فراوان مي کنند.

خواسته اول: «ایمان» کاملي است که به واسطه آن، همه حجاب هاي میان بنده و پروردگار برداشته شود و خداوند، مباشر و هم نشین دل انسان باشد.

 

خواسته دوم: یقیني است که ثمره آن، رسیدن به این دانش و دریافت است که: «هر چه به انسان مي رسد، از طرف خداوند و به اراده و مشیت او است».

خواسته سوم: خشنودي از تقدیر الهي و رضایت به چیزي است که او روزي ما ساخته است. این مقام از ویژگي هاي مؤمنان راستین و صاحبان بصیرت و یقین است. در واقع، رضا به داده ها، از شیرین ترین میوه هاي درخت ایمان و یقین است.

 

ب) مفاهیم مشترک دعاهاي رمضاني: دعاهاي اسلامي، دریایي از معارف بلند الهي است که از زبان معصومین(ع) در قالب دعا بیان شده است و کساني که خواهان ارتقاء و تعالي روحي هستند، شایسته است افزون بر قرائت دعا به مضمون ها و مفاهیم مشترک عالي آن نیز توجه کنند. برخي مفاهیم مشترک دعاهاي رمضاني عبارتند از:

 

1ـ آمرزش خواهي: ماه رمضان، ماه آمرزش الهي است. به همین سبب، بخش بزرگي از خواسته هاي ما در دعاهاي آمرزش خواهي از درگاه خداست. از دعاهاي هر شب این است: «اَعوذُ بِجَلال وَجْهِکَ الْکَریم اَنْ یَنْقَضِي عَنّي شَهْرُ رَمَضان... .» مبادا این ماه سپري شود و هم چنان بار گناهان نابخشوده بر گردن ما سنگیني کند.

 

2ـ حج و زیارت خانه خدا: حج و اعمال و مناسک آن زمینه اي براي بهره مندي از آمرزش الهي است. به همین سبب، در دعاهاي متعدد این ماه، توفیق زیارت خانه خدا و حرم پیامبراعظم(ص) خواسته شده است. در دعاي هر شب مي خوانیم: «...وَ اَنْ تَجْعَلَ لي في عامي هذا اِلَي بَیْتِکَ الْحَرامِ سَبیلاً حِجَّةً مَبْرُورَةً....» و نیز مي خوانیم: «... اَنْ تَکْتُبَني مِنْ حُجّاجِ بَیْتِکَ الْحَرامِ الْمَبْرُورِ حَجُّهُمُ....» و در اعمال شب نوزدهم چنین آمده است: «اللّهم اجْعَلْ فیما تَقْضي و تُقَدِّرُ مِنَ الْاَمْرِالْمَحْتُوم... اَنْ تَکْتُبَني مِنْ حُجّاجِ بَیْتِکَ الْحَرام».

 

3ـ شهادت طلبي: از ارزش هاي مهم مکتبي، شهادت طلبي و آرزوي کشته شدن در راه خداست؛ زیرا شهادت، مرحله والاي وارستگي از تعلقات دنیوي است. از جمله دعاهاي ماه رمضان درخواست شهادت در راه خداست: «...اَسْئَلُکَ اَنْ تَجْعَلَ وَفاتي قَتْلاً في سَبیلِک تَحْتَ رایَةِ نَبیِّک مَعَ اَوْلِیائِک...». هم چنین در دعایي پس از دعاي افتتاح مي خوانیم: «... و قَتْلاً في سَبیلِکَ فَوَّفِقْ لَنا».

 

4ـ نجات از دوزخ و ورود به بهشت: در آخرت، سرانجامِ همه انسان ها روشن مي شود، درخواست نجات از دوزخ و برائت از آتش و ورود به بهشت از خواسته هاي مطرح شده در این دعاست. در دعاي پس از افتتاح مي خوانیم: «... وَ مِنْ ثِمارِالْجَنَّةِ وَ لُحُومِ الطَّیْرِ فَاَطْعِمْنا.. وَ بَرآئَةً مِنَ النّارِ فاکْتُبْ لَنا وَ في جَهَنَّمَ فَلا تَغُلَّنا...».

 

5ـ طلب نعمت هاي دنیوي: اسلام، هم دنیاي انسان و هم سعادت اخروي او را در نظر دارد. بیان خواسته هاي معنوي و نیازهاي دنیایي در کنار هم در دعاهاي ماه رمضان نیز جامعیت دین اسلام را مي رساند. در دعاي هر روز ماه رمضان مي خوانیم: «اَلّلهُمَّ اَدْخِلْ عَلَي اهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ، اَلّلهُمَّ اَغْنِ کلَّ فَقیرٍ...». در این جا، درخواست بي نیازي فقیران، سیري گرسنگان، پوشش داشتن بي جامگان، اداي قرض بدهکاران و.... مطرح است. در دعاي شب بیست و سوم، در کنار درخواست توفیق حج و زیارت حرم پیامبر از خدا، طول عمر و وسعت رزق خواسته شده است: «واجْعَلْ فیما تَقْضي وَ تُقَدِّرُ اَنْ تُطِیلَ عُمْري وَ تُوَسِّعَ لي في رِزْقي».

 

6ـ توجه به صفت هاي خدا و درس یگانه پرستي: این محور نه به عنوان یک درخواست، بلکه به صورت توجه دادن به اوصاف الهي در بیشتر دعاهاي این ماه مطرح است. دعاي جوشن کبیر، سراسر نام هاي خداوند و اوصاف اوست. دعاي افتتاح، دعاي ابوحمزه ثمالي، دعاي سحرهاي ماه رمضان و دعاي هر روز بعد از هر نماز(یا عَلِي یا عَظیمُ و...) و دیگر دعاها، همه مبیّن اوصاف خداست. این دعاها به ما یاد مي دهند که چگونه خدا را بشناسیم و او را به چه زباني بخوانیم.

 

7ـ توجه دادن به اهل بیت(ع): دیگر محور مطرح در دعاهاي رمضان، توجه دادن به مقام، فضیلت، جایگاه و نقش ائمه اطهار(ع) در هدایت انسان هاست. هم چنین یاد کرد پیوسته و همه روزه آنان، تجدید عهد با ولایت و پیوند با اهل بیت(ع) است. در دعاي افتتاح، یکایک معصومین(ع) یاد مي شوند و در اعمال سوم ماه رمضان، یک به یک با لقب ها و ویژگي هاي ائمه(ع) آشنا مي شویم.

 

8ـ توجه به قرآن: ماه رمضان، ماه نزول قرآن است. به ویژه شب قدر که به تصریح سوره قدر، قرآن در این شب، نازل شده است. در دعاهاي رمضاني، به فضیلت و عظمت قرآن اشاره شده است. هم چنین عمل به سرگرفتن قرآن نیز در شب هاي قدر، واسطه قرار دادن قرآن براي بخشودگي گناهان را بیان مي کند. باشد که مؤمنان با قرآن بیشتر مأنوس باشند و از فیض تلاوت و تدبر در قرآن بهره مند شوند.

 

ج) دعاي روزهاي ماه رمضان و پیام ها: درود بر حرمت گزاران ماه رمضان و درود بر بهره مندان از برکت ها و فضیلت هاي هر روز این ماه که بر سر سفره بخشایش پروردگار به صیقل جسم و جان و مجاهده با نفس مشغولند.

 

دعاي روز اول: «خدایا! روزه ام را در این روز، روزه روزه داران راستین قرار ده و نمازم را، نماز نمازگزاران واقعي از خواب غفلت زدگان هشیارم کن و جرمم را ببخش و از من درگذر اي بخشنده گنه کاران!». از خواب غفلت بیدار شو و براي خواندن نماز و روزه واقعي تلاش کن.

 

دعاي روز دوم: «خدایا! مرا امروز و این ماه به آن چه موجب رضاي توست، نزدیک گردان و از خشم و انتقام خود دور ساز و به خواندن آیات خود توفیقم ده اي مهربان ترین مهربانان». هیچ توفیقي براي انسان روزه دار بالاتر از کسب رضاي الهي نیست.

 

من بنده عاصي ام، رضاي تو کجاست؟

تاریک دلم، نور رضاي تو کجاست؟ 

ما را تو بهشت اگر به طاعت بخشي!

آن بیع بود، لطف و عطاي تو کجاست؟(خواجه عبدالله انصاري)

 

دعاي روز سوم: خدایا! در این روز، هوش و آگاهي به من روزي کن و در این روز، مرا از بي خردي و کار باطل دور گردان و از هر چیزي که در این روز نازل مي کني، مرا نیز بهره اي ده، به حق جود و کرمت اي بخشنده ترین بخشندگان. دوري از سفاهت و ناداني و برخورداري از هوش و آگاهي از نعمت هاي الهي هستند. آنچه خیر و نیکي است، از خدا طلب کنیم.

 

دعاي روز چهارم: خدایا! مرا در این روز براي برپا داشتن فرمانت نیروبخش و شیریني ذکر و یاد خویش را به من بچشان و براي اداي شکر خود به کرمت مهیا ساز و در این روز به حفظ و پرده پوشي مرا از گناه محفوظ دار اي بصیرترین بینایان عالم. اگر حلاوت و شیریني ذکر و مناجات با خدا را بچشي، افسوس خواهي خورد که چرا تاکنون از این نعمت کم، بهره برده اي!

 

دعاي روز پنجم: خدایا! مرا در این روز از توبه کنندگان قرار ده و مرا از بندگان نیکوکار و مطیعت بدار و در این روز مرا از دوستان مقرب خود گردان به حق لطف و رأفتت اي مهربان ترین مهربانان عالم!

 

هر که با پاک دلان صبح و مسایي دارد

دلش از پرتو اسرار صفایي دارد 

زهد با نیت پاک است، نه با جامه پاک

اي بس آلوده که پاکیزه ردایي دارد 

 

دعاي روز ششم: پروردگارا! مرا با ارتکاب نافرماني ات، خوار مگردان و به ضرب تازیانه انتقامت کیفر مکن و مرا از موجبات خشم خود دور گردان، به حق احسان و نعمت هایت اي منتهاي خواسته مشتاقان.

 

اي واقف اسرار ضمیر همه کس

در حالت عجز، دستگیر همه کس 

از هر گنهم توبه ده و عذرپذیر

اي توبه ده و عذرپذیر همه کس 

 

دعاي روز هفتم: اي خدا! در این روز بر روزه و اقامه نماز یاري کن و از لغزش ها و گناهان دور ساز و ذکر دایم نصیبم فرما، به حق توفیقت اي راهنماي گمراهان. مردان الهي روز و شب را در نماز، ذکر و تسبیح الهي به سر مي برند در خانه هایي که نور هدایت الهي در آن پرتوافشاني مي کند.

 

دعاي روز هشتم: اي خدا! در این روز ترحم به یتیمان و اطعام گرسنگان و افشا و انتشار سلام بر مسلمانان و هم نشیني نیکان نصیبم فرما، به حق انعامت اي پناه آرزومندان عالم! دوستان رمضاني من! گرسنگي به هنگام روزه داري چقدر شما را به یاد یتیمان و فقیران مي اندازد آیا تا به حال براي کمک به آن ها کاري کرده اید؟

 

دعاي روز نهم: خدایا! مرا نصیبي از رحمت بي کران خود عطا فرما و به برهان و دلیل هاي روشن خود هدایت فرما و پیشاني ام را به سوي رضا و خشنودي ات سوق ده، به حق دوستي و محبتت اي آرزوي مشتاقان. خوان رحمت الهي در رمضان گسترده شده و نعمت هاي گوناگون در آن چیده شده و منادیان ندا مي دهند که کجایند بهره گیران از این نعمت ها؟ بشتابید که لحظه ها به سرعت درگذرند!

 

دعاي روز دهم: خدایا! مرا در این روز از آناني قرار ده، که در تمام امور بر تو توکل کنند و نزد تو سعادت یابند و از مقربان درگاه تو باشند به حق احسانت اي منتهاي آرزوي جویندگان! شما هنگام مشکلات و سختي ها چه مي کنید؛ صبر و تحمل یا شکوه و شکایت؟ براي یک بار هم که شده در زندگی تان به خدا توکل کنید. مطمئناً ضرر نمي کنید!

 

دعاي روز یازدهم: خدایا! در این روز، احسان و نیکي را در نظرم محبوب گردان و فسق و معصیت را در نظرم ناپسند قرار ده و خشم و آتش قهرت را بر من حرام گردان، به یاري خود، اي فریادرس دادخواهان! چرا احساس خوب خود را هنگام احسان و نیکي به دیگران با بدي از بین مي بریم؟

 

دعاي روز دوازدهم: اي خدا! مرا در این روز به زیور ستر و عفاف بیاراي و به جامه قناعت و کفاف بپوشان و به کار عدل و انصاف وادار و از هر چه ترسانم، مرا ایمن ساز، اي نگه دارنده و عصمت بخش خداترسان عالم. زیباترین زینت براي آدمي، آراسته شدن به زینت عفاف است و ماه رمضان، بهترین زمان براي بهترین عفت ورزي!

 

دعاي روز سیزدهم: پروردگارا! مرا در این روز از پلیدي و آلودگي گناهان پاک ساز و بر حوادث خیر و شر و قضا و قدرَت، صبر و تحمل عطا کن و بر تقوا و هم نشیني نیکوکاران عالم موفق دار، اي مایه شادي و اطمینان خاطر مسکینان! اي روزه داران! آیا مي دانید که شرط قبولي اعمال، پرهیزکاري است.

 

دعاي روز چهاردهم: خدایا! مرا در این روز به لغزش هایم بازخواست مکن و عذر خطاهایم را بپذیر و مرا هدف تیر بلاها قرار مده به حق عزت و جلالت، اي عزت بخش مسلمانان. خطاها و گناهان پي در پي، حجابي براي رسیدن به معبود است و گاهي آفات و بلایاي دنیایي، نتیجه بدي اعمال ماست.

 

دعاي روز پانزدهم: خدایا! در این روز، طاعت بندگان خاشع و خاضع خود را نصیب من گردان و شرح صدر مردان فروتن خداترس را به من عطا فرما، به حق امان بخشي خود، اي ایمني دل هاي ترسان! خضوع و خشوع ویژگي بندگان مخلص درگاه الهي است و شرح صدر و سینه اي گشاده از آن فروتنان متقي است.

 

دعاي روز شانزدهم: خدایا! مرا در این روز به هماهنگي و هم دلي با نیکان موفق بدار و از رفاقت و دوستي با اشرار دور گردان و مرا در بهشت دارالقرار به رحمتت منزل ده به حق الهیّتت اي خداي عالمیان!

 

دعاي روز هفدهم: پروردگارا! مرا در این روز به اعمال صالح راهنمایي کن و حاجت ها و آرزوهایم را برآورده ساز اي کسي که نیازمند به شرح و سؤال بندگان نیستي. اي خدایي که به[اسرار] درون سینه عالمیان آگاهي! درود فرست بر محمد(ص) و دودمان پاکش. خداوند از همه نیت ها و خواسته هاي دروني ما آگاه است.

 

هم قصه نانموده داني

هم نامه نانوشته خواني 

 

آیا تاکنون براي شما پیش آمده است که دلتان بخواهد کار شایسته انجام دهید، ولي موفق نشده باشید؟ یک بار امتحان کنید و از خداوند توفیق انجام نیکي ها را بخواهید.

 

دعاي روز هجدهم: اي خدا! مرا در این روز براي برکات سحرها بیدار و متنبه ساز و دلم را به روشني انوار سحر منور گردان و تمام اعضا و جوارحم را براي بهره گیري از آثار و برکات این روز آماده گردان اي روشني بخش دل هاي عارفان! درهاي برکات الهي در تک تک ساعت ها و لحظه هاي این ماه به یژه در سحرگاهان به روي زمینیان گشوده شده است. مبادا به غفلت به سر بریم!

 

دعاي روز نوزدهم: خدایا! در این روز، بهره مرا از برکاتش فراوان گردان و راهم را به سوي خیراتش سهل و آسان ساز و از پذیرش حسناتش محروم نکن، اي راهنما به سوي دین حق. گاهي اوقات شیطان انجام کارهاي خوب را سخت جلوه مي دهد و گاه حسنات را بزرگ مي نمایاند. باید از حیله شیطان به خدا پناه بریم.

 

دعاي روز بیستم: اي خدا! در این روز، درهاي بهشت را به روي من بگشا و درهاي آتش دوزخ را ببند و توفیق تلاوت قرآن را به من عطاکن، اي فرود آورنده آرامش در دل هاي مؤمنان! با تلاوت قرآن در ماه رمضان و با دل هایي سرشار از اطمینان به خدا، به سوي درهاي گشوده بهشت بشتابید.

دعاي روز بیست و یکم: خدایا! مرا به سوي رضا و خشنودي خود راهنمایي کن و شیطان را بر من مسلط مگردان و بهشت را منزل و مقامم قرار ده. اي برآرنده حاجت هاي طالبان و مشتاقان حق و حقیقت! روزي را به یاد آورید که شیطان سوگند یاد کرد بندگان خدا را فریب دهد و اعتراف کرد که نخواهد توانست بندگان خالص و مخلص را فریب بدهد. پس بیایید جزو بندگان خالص الهي باشیم تا راه نفوذ شیطان را بر خود ببندیم.

 

دعاي روز بیست و دوم: خدایا! در این روز، درهاي فضل و کرمت را به روي من بگشا و برکت هایت را بر من نازل فرما و بر موجبات رضا و خشنودي ات توفیقم بده و مرا در میان باغ هاي بهشت مسکن ده، اي پذیرنده دعاي گرفتاران! بالاترین مقام در بهشت، مقام کساني است که خداوند از آنان خشنود است و ماه مبارک رمضان، بهترین فرصت براي کسب خشنودي خداست.

 

دعاي روز بیست و سوم: خدایا! مرا در این روز از گناهان، پاکیزه گردان و از هر عیب و نقص، پاک ساز و دلم را با تقواي قلوب بیازماي، اي پذیرنده عذر خطاهاي گنه کاران!

بهترین دعاي فرد روزه دار، درخواست توفیق استغفار است. خداوند قلب و ضمیر انسان ها را با محک آزمایش صیقل مي بخشد.

 

دعاي روز بیست و چهارم: اي خدا! در این روز آن چه را رضاي تو در اوست، درخواست مي کنم و به تو پناه مي برم از آن چه نزد تو ناپسند است و از تو توفیق اطاعت و ترک معصیت مي خواهم، اي عطاکننده درخواست کنندگان! براي رسیدن به مقام رضاي خداوند باید جهاد اکبر را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

 

دعاي روز بیست و پنجم: خدایا! مرا در این روز، محب دوستان و دشمن دشمنانت قرار ده و مرا پیرو راه و روش آخرین پیامبرت قرار بده، اي عصمت بخش دل هاي پیامبران! ابراز محبت به اولیاي خدا و ابراز کینه و بغض نسبت به دشمنان، سیره و روش مؤمنان واقعي است.

 

دعاي روز بیست و ششم: خدایا! در این روز، سعي ام را در راه طاعتت بپذیر و جزایي خیر عطا فرما و گناهانم را در این روز ببخش و عملم را قبول کن و عیبم را بپوشان، اي بهترین شنواي دعاي خلق! در ماه مبارک رمضان، باران عفو الهي، آلودگي ها را از قلوب روزه داران مي شوید. تلاش کنیم تا در شمار کساني قرار گیریم که دل هایشان با زلال عفو الهي شستشو داده شده است.

 

دعاي روز بیست و هفتم: پروردگارا! در این روز، فضیلت شب قدر را نصیب من کن و کارهاي مشکل را بر من آسان گردان، عذرهایم را بپذیر و بار گناهانم را سبک کن، اي خدایي که نسبت به بندگان صالح مهرباني! به هوش باش تا از برکات شب و روز قدر بي نصیب نماني!

 

مي آیم و با دلي سیه مي آیم

سرگشته و افتاده ز ره مي آیم

اي پاک، ز آلودگي ام پاکي ده

که آلوده به انواع گنه مي آیم 

 

دعاي روز بیست و هشتم: خدایا! در این روز، بهره مرا از مستحبات افزون گردان و مرا با آماده کردن اموري که در دنیا و عقبي مسئول آنم، گرامي بدار و از میان وسایل، وسیله رسیدنم را به حضورت نزدیک گردان، اي که پافشاري اصرارکنندگان، تو را از لطف و بخشش باز نمي دارد! انجام مستحبات و پرهیز از مکروهات، راهي براي رسیدن به قرب الهي و برآورده شدن حاجت ها است. به جا آوردن مستحبات و نوافل بسیار شیرین است و هر کس آن را در نمي یابد.

 

دعاي روز بیست و نهم: خدایا! امروز سراپاي وجودم را با رحمتت بپوشان و توفیق حفظ از گناه را روزي ام کن و قلبم را از اوهام باطل پاک گردان اي مهربان نسبت به بندگان مؤمنش. بیایید خدا را با صفت رحمانیتش بخوانیم و توفیق پرهیز از گناه را از درگاهش بخواهیم. شاید که پرتو مهر و رحمتش را بر ما نثار کند.

 

دعاي روز سي ام: خدایا! روزه ام را در این روز مقرون به شکر و قبول قرار بده، آن گونه که تو مي پسندي و پیامبرت راضي است و فروع آن را به واسطه اصول آن که ایمان و توجه است، محکم و با اساس گردان، به حق سرورمان حضرت محمد(ص) و آل پاکش. آیا مي دانید روزه وسیله اي است براي شکرگزاري به درگاه خداوند. بیایید ظاهر عبادتمان را به باطن پاک مستحکم کنیم.

 

ماه رمضان، ماه استغفار

 

الف) فضیلت استغفار: پیامبر گرامي اسلام مي فرماید: استغفار بهترین دعاست. امام صادق(ع) مي فرمایند: «استغفار و گفتن«لا اله الا الله» بهترین عبادت است. خداوند متعال مرا به این دو معنا تذکر داده، مي فرماید: «بدان که خدایي غیر از الله نیست و براي گناهان خود و همه مؤمنان استغفار نما».

 

ب) جایگاه آمرزش خواهي و آثار آن در زندگي: بهترین دعاها و ذکرها در ماه رمضان، آمرزش خواهي از درگاه الهي است. پیامبر اکرم(ص) در تمام مدت عمر خود همواره استغفار مي کرد. امام صادق(ع) مي فرماید: «رسول خدا هر روز و شب صدبار استغفار مي فرمود و این در حالي بود که آن حضرت هیچ گناهي نداشت». هم چنین در سیره پیامبر اکرم(ص) نقل شده که پیامبر اعظم(ص) پس از برخاستن از هر جلسه اي، بیست و پنج بار استغفار مي کرد. ام سلمه یکي از همسران پیامبر اعظم(ص) نقل مي کند که رسول خدا(ص) در دوره آخر عمر خودش، در حالت هاي مختلف ذکر شریف«سُبْحانَ اللّهِ وَ بِحَمده، اَسْتَغْفِرُاللّه وَ أَتوبُ اِلَیه» را بر زبان جاري مي فرمود. از علت آن پرسیدم که حضرت فرمود: «من به این ذکر مأمور شده ام».

 

آثار و برکات آمرزش خواهي در زندگي

 

آمرزش خواهي از خداوند و داشتن روحیه توبه و پشیماني از گناه علاوه بر آثار و برکات معنوي در زندگي انسان ها نیز اثر مثبتي دارد که برخي از آن ها عبارتند از:

1ـ دفع بلا: پیامبر اعظم(ص) فرمود: درهاي بلا را با استغفار ببندید.

2ـ برطرف شدن گرفتاري ها: پیامبر اکرم(ص) فرمود: هر کس فراوان استغفار کند، خداوند او را از هر تنگنایي خارج مي سازد.

3ـ افزایش رزق و روزي: علي(ع) مي فرماید: استغفار موجب افزایش روزي مي شود. 4ـ برطرف شدن غم و غصه: رسول خدا(ص) فرمود: هر کس غم و غصه اش زیاد شود، لازم است استغفار کند.

5ـ گشایش باب امید در همه مشکلات: علي(ع) مي فرماید: تعجب مي کنم از کسي که مي تواند استغفار کند و ناامید است.

 

نمونه هایي از نیایش بزرگان

 

الف) خواجه عبدالله انصاري: الهي! اي داننده هر چیز و سازنده هر کار و دارنده هر کس! نه کس را با تو انبازي و نه کس را از تو بي نیازي. کار به حکمت مي اندازي و به لطف مي سازي، نه بیداد است و نه بازي. الهي! نه به چرایي کار تو بنده را علم و نه بر تو کس را حکم. سزاها تو ساختي و نواها تو خواستي. نه از کس به تو، نه از تو به کس، همه از تو به تو، همه تویي و بس. الهي! بودِ من بر من تاوان است، تو یک بارِ بود خود بر من تابان! الهي! جرم من زیر حلم تو پنهان است؛ تو پرده عفو خود بر من گستران. الهي! آمدم با دو دست تهي، بسوختم بر امید روز بهي! چه بود اگر از فضل خود بر این خسته دلم مرهم نهي! الهي! همه از تو ترسند و من از خود. از تو همه نیکي دیده ام و از خویش همه بد.

 

ب) مولانا جلال الدین محمد بلخي: ملکا و پادشاها! آتش هاي حرص ما را به آب رحمت خویش بنشان. جان مشتاقان را شراب وحدت بچشان. ضمیر دل ما را به انوار معرفت و اسرار وحدت، منور و روشن دار. دامن هاي امید ما را که در صحراي سعت رحمت تو بازگشاده ایم، به مرغان سعادت و شکارهاي کرامت، مشرف و مکرم گردان. آه سحرگاه سوختگان راه را به سمع قبول و عاطفت استماع کن. آن چه دشمنان مي خواهند بر ما، از ما دور دار. آن چه دوستان مي خواهند و گمان مي برند، ما را عالي تر و بهتر از آن گردان.

 

ج) آیت الله حسن زاده آملي: الهي! واي بر من اگر دانشم رهزنم شود و کتاب، حجابم! الهي! آن خواهم که هیچ نخواهم. الهي! اگر بخواهم، شرمسارم و اگر نخواهم، گرفتار. الهي! دربسته نیست، ما دست و پا بسته ایم. الهي! آن که سحر ندارد، از خود خبر ندارد. الهي! چون است که اندوه[از فراق] تو مایه شادي است و بندگي براي تو برات آزادي. الهي! شنیدم که فرمودي: چه کنم با مشتي خاک، مگر بیاموزم. الهي! امشب که شب قدر است، همه قرآن به سر مي کنند؛ مرا توفیق ده که قرآن به دل کنم!

 

د) شهید مصطفي چمران(ره): خدایا! ما را ببخش؛ گناهاني که ما را احاطه کرده و خود از آن آگاهي نداریم، گناهاني را که مي کنیم و با هزار قدرت عقل توجیه مي کنیم و خود از بدي آن آگاهي نداریم. خدایا! مردم آن قدر به من محبت کرده اند و آن چنان مرا از باران لطف و محبت خود سرشار کرده اند که به راستي خجلم و آن قدر خود را کوچک مي بینم که نمي توانم از عهده به در آیم. خدایا! تو به من فرصت ده، توانایي ده تا بتوانم از عهده برآیم و شایسته این همه مهر و محبت باشم. خدایا! تو مي داني که تار و پود وجودم با مهر تو سرشته شده است. از لحظه اي که به دنیا آمده ام، نام تو را در گوشم خوانده اند و یاد تو را بر قلبم گره زده اند. تو مي داني که در سراسر عمرم هیچ گاه تو را فراموش نکرده ام. در سرزمین هاي دوردست فقط تو در کنارم بودي. در شب هاي تار فقط تو انیس دردها و غم هایم بودي. در صحنه هاي خطر فقط تو مرا محافظت مي کردي. اشک هاي ریزانم را فقط تو مشاهده مي نمودي و بر قلب مجروحم فقط یاد تو و ذکر تو مرهم مي گذاشت. خدایا! تو مي داني که من در زندگي پرتلاطم خود لحظه اي تو را فراموش نکردم. همه جا به طرف داري حق قیام کردم. حق را گفتم و از مکتب مقدس تو در هر شرایطي دفاع کردم. کمال و جمال و جلال تو را بر همه مخالفان و منکران وجودت عرضه کردم و از تهمت ها و بدگویي ها و ناسزاهاي آنها ابا نکردم و تو اي خداي بزرگ، خوب مي داني که این فقط بر اساس اعتقاد و ایمان قلبي من بود و هیچ محرک دیگري جز تو نمي توانست داشته باشد.

 

جایگاه انتظار موعود در ادعیه رمضاني

 

یکي از محورهاي دعاهاي رمضان، توجه به امام غایب و در انتظار آن حضرت به سر بردن است. از سفارش هاي معصومین(ع) این است که همیشه به ویژه در ماه رمضان و شب هاي قدر به یاد آن امام باشیم و فرج و ظهور آن حضرت را از خداوند بخواهیم. نیایش هاي ماه مبارک رمضان را مي توان«انتظارنامه» لقب داد. دعاهاي ماه رمضان به ما این نکته را یادآوري مي کنند که: باید به واسطه فیض میان خالق و مخلوق ـ یعني امام معصوم(ع) ـ توجه کرد که این واسطه فیض در زمان ما امام زمان(عج) است و باید همواره چشم به راه طلوع آن خورشید جهان افروز و منتظر فرارسیدن آن بهار پربار آفرینش بود. به همین جهت است که در شب قدر باید دعاي فرج امام زمان(عج) را بیشتر خواند. پس ماه رمضان، ماه انتظار است. به این نکته در دعاي هر شب ماه رمضان، یعني دعاي افتتاح نیز توجه شده است. آن جا که مي خوانیم: ...وَالْخَلَفِ الهادي الْمَهْدي، حُجَجِکَ عَلي عِبادِکَ... اَلّلهُمَّ وَ صَلِّ عَلي وَلِّي اَمْرِکَ الْقائِمِ... الْمُؤَمَّلِ وَ الْعَدْلِ المُنْتَظَرَ... اَلّلهُمَّ اجْعَلْهُ الدّاعِي اِلي کِتابِکَ وَ الْقائِمَ بِدِینِکَ اسْتَخْلِفْهُ فِي الاَْرْضِ کَما اسْتَخْلَفَ الَّذینَ من قَبْلِهِ مَکِّن لَهُ دینَهُ الَّذِي ارْتَضَیْتَه لَهُ اَبْدِلْهُ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِ اَمْنا یَعْبُدُکَ لاْیُشْرِکُ بِک شَیْئا ... . بنابراین، یکي از عوامل ارتقاي درجه روزه، انتظار است. انتظار همان امیدي است که از کانون فطرت آدمي فوران مي کند. انتظار یکي از بزرگ ترین پشتوانه هاي روحي آدمي است که در کشاکش دشواري ها و مشکلات زندگي، توان مقابله و قدرت استقامت ویژه اي به انسان مي بخشد.

 

جلوه اتحاد و انسجام در دعاهاي رمضان

 

بدون شک، اتحاد و هم بستگي سیاسي، اجتماعي و اعتقادي میان فرقه هاي گوناگون چنان که رهبر معظم انقلاب در نام گذاري سال جدید بدان اشاره کرد، نقش شگفت انگیزي در پیشبرد اهداف مسلمانان دارد. اتحاد مي تواند مبدأ بزرگ ترین دگرگوني هاي اجتماعي در زندگي بشر شود. یکي از جنبه هاي معارف روزه، جمع گرایي و هم دلي میان مسلمانان است. در دعاي هر روز ماه رمضان مي خوانیم: «اَللّهمَ اَدْخِلْ عَلي اَهْلِ القُبُورِ السُرُور، اَللّهم اَغْنِ کُلَّ فَقیرٍ، اَللّهمَ اَشْبِعْ کُلَّ جائِعٍ، اَلّلهمَّ اکْسُ کُلَّ عُرْیانٍ...» در دعاي روز هشتم نیز مي خوانیم: «اَللّهُمَّ ارْزُقْني فیه رَحْمَةَ الاَْیْتامِ و اِطْعامَ الطَّعامِ و اِفْشآءَ الَسَّلامِ و صُحْبَةَ الکِرامِ؛ خدایا! در این روز ترحم به یتیمان و اطعام گرسنگان و انتشار سلامتي در مسلمانان و هم نشیني با نیکان را نصیبم کن». در واقع، فرهنگ روزه، تقویت روحیه جمع گرایي براي تقویت برادري و وحدت اسلامي است. همان چیزي که قرآن کریم بدان اشاره مي کند: «إِنَّمَا الْمُوءْمِنُونَ إِخْوَةٌ؛ همانا مؤمنان با هم برادرند».(حجرات: 10) هم چنین قرآن کریم با یادآوري دشمني ها و کینه اي که پیش از اسلام گریبان گیر مسلمانان بود، اخوتي را که در سایه اسلام نصیب مسلمانان شد، یادآوري مي کند. براي زمینه سازي ظهور حضرت مهدي(عج) و تشکیل حکومت جهاني نیز اتحاد و انسجام مسلمانان نقش اساسي خواهد داشت، چنان که در قسمتي از دعاي افتتاح آمده است: الّلهُمَّ الْمُمْ بِهِ شَعْثَنا وَاشعَبْ بِهِ صَدْعَنا وَ ارْتُقْ بِهِ فَتْقَنَا وَ کَثِّر بِهِ قِلَّتَنا. خدایا! پریشاني ما را به آن [امام] جمع گردان و پراکندگي امور ما را به وجود او اصلاح فرما و شکاف و تفرقه هاي ما را اتحاد بخش و عده اندک ما را بسیار گردان. بنابراین، مسلمانان باید از هر گونه اختلاف در فروع بپرهیزند، تعصب هاي فرقه اي، قومي و قبیله اي را کنار گذارند و در برابر دشمنان مشترک، با اتحاد و هم بستگي بایستند تا بتوانند راه را براي ظهور مصلح جهاني هموار سازند.

 

رمضان، فرصت طلایي براي دعا

 

- عصاره و هسته عبادت، دعا است.

- دعا، کلید پیروزي و راه گشاي رستگاري است.

- دعا، کلید بخشایش و رحمت هاي پروردگار و وسیله پیروزي بر تمام خواسته هاست.

- دعا، سلاح مردم باایمان و پایه دین و روشني بخش آسمان ها و زمین است.

- دعا هم نیزه تیز است و هم سپر هر ستیز.

- دعا، سپر مؤمن است.

- دعا، عصاره بندگي است.

- دعا، کشش روح است به سوي کانون غیرمادي جهان.

- دعا، سپاهي از سپاهیان مجهز خداوند است و به اندازه اي قدرت دارد که قضاي محتوم را دفع مي کند.

- بهترین مردم کسي است که به پرستش و نیایش عشق بورزد.

- ناتوان ترین مردم کسي است که از دعا کردن ناتوان باشد.

- هر چیزي با شکستن ارزان تر مي شود جز دل که با شکسته شدن گران قدرتر مي شود؛ زیرا دعاي دل شکسته تأثیر بیشتري دارد.

- آن کسي که به شدت گرفتار دردي است، نیازش به دعا بیشتر از تن درستي است که از بلا در امان است.

- دعا، آرامش دهنده و صفابخش روح مؤمن است و نشان امید انسان هاي آگاه به خویش به خداوند متعال است.

 

منبع: سايت حوزه


٠٩:٢٣ - چهارشنبه ١٨ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٥٣٩٩    /    تعداد نمایش : ٤٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

© Jbf-ar.org . All rights reserved.