چهارشنبه ٠١ اسفند ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات 
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 577182
 بازدید امروز : 193
 کل بازدید : 1856109
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/1875
اخبار > جبرئيل در حضور حضرت زهرا


  چاپ        ارسال به دوست

ملائكه در حضور فاطمه زهرا

جبرئيل در حضور حضرت زهرا

 حضرت فاطمه(س) كه برترين زن جهان خلقت از اولين و آخرين است، بارها با ملائك و از جمله پيك وحي سخن گفت و با وي انس گرفت. حضرت امام صادق (ع) در اين باره مي‏فرمايند:

ان فاطمه مكثت بعد رسول‏اللَّه (ص) خمسه و سبعين يوما و كان دخلها حزن شديد علي ابيها و كان ياتيها جبرئيل فيحسن عزاها علي ابيها و يطيب نفسها و يخبرها عن ابيها و مكانه، و يخبرها بما يكون بعدها في ذريتها و كان علي يكتب ذلك. (1)

حضرت فاطمه(س) پس از رسول خدا هفتاد و پنج روز زندگي نمودند و در طول اين ايام فوق‏العاده در حزن و اندوه بسر مي‏بردند و جبرئيل به حضور وي رسيده و آن حضرت را در عزاي پدرش تسلي مي‏داد و با وي شريك غم مي‏گشت و از وضع رسول خدا و جايگاه عظيم او در پيش خدا سخن مي‏گفت و همچنين از سرنوشت تك تك فرزندانش بعد از شهادت فاطمه(س) او را در جريان مي‏گذاشت و علي (ع) نيز همه‏ي اينها را مي‏نوشت.

از عبارت «كان» در اين حديث استفاده مي‏شود كه رفت و آمد جبرئيل به حضور فاطمه و سخن گفتنش با وي محدود نبود، بلكه اين ارتباطها ادامه داشت و جبرئيل با فاطمه(س) انس گرفته بود.

و در حديث ديگر داريم كه هنگام وفات فاطمه و قبض روح ملك‏الموت از آن حضرت، جناب جبرئيل در حضور زهرا بود و حضرت زهرا خطاب به هر دو آنان فرمود: سلام بر جبرئيل، سلام بر ملك الموت. (حتي حضور ساير ملائكه نيز در كنار فاطمه(س) محسوس بود.) (2)

 

جبرئيل حامل سلام خدا به فاطمه

 

عن ابي‏جعفر (ع): لما اراد اللَّه تعالي ان ينزل عليها «مصحف» امر جبرئيل و ميكائيل و اسرافيل ان يحملوه فينزل به عليها و ذلك في ليله الجمعه من الثلث الثاني من اليل فهبطوا به و هي قائمه تصلي و سلموا عليها و قالوا: السلام يقرئك السلام و وضعوا المصحف في حجرها. فقالت: للَّه السلام و منه السلام و اليه السلام و عليكم يا رسل اللَّه السلام. (3)

امام باقر (ع) مي‏فرمايند: چون خداوند اراده كرد كه مصحف فاطمه را به آن حضرت بفرستد، به جبرئيل، ميكائيل و اسرافيل دستور داد آن را به فاطمه(س) برسانند و اين قضيه در نيمه‏ي شب جمعه اتفاق افتاد، آنان در حالي فرود آمدند كه آن بانو مشغول عبادت الهي بود. پس از عرض سلام به او گفتند: (خدا) بر تو سلام مي‏فرستد، آنگاه مصحف را به وي تحويل دادند.

فاطمه(س) پس از تحويل مصحف گفت: بر خدا باد سلام و از او سلام و براي او سلام و براي شما سفيران پروردگارم سلام.

قابل توجه است جبرئيل، ميكائيل و اسرافيل، كه هر سه از بزرگان ملائكه به حساب مي‏آيند، حامل سلام خدا به فاطمه(س) بوده‏اند و مصحف فاطمه را به صاحب اصلي مي‏رسانند و با وي به گفتگو مي‏پردازند.

حضرت امام صادق در مورد نزول ملائكه به حضور فاطمه(س) و سخن گفتنشان با آن حضرت مي‏فرمايند: انما سميت فاطمه محدثه لان الملائكه كانت تهبط من السماء فتناديها كما تنادي مريم بنت عمران... فتحدثهم و يحدثونها... (4)

فاطمه(س) را از اين جهت محدثه خواندند كه ملائكه به حضورش شتافته و با وي مصاحبه مي‏كردند و سخن مي‏گفتند، همان طوري كه با مريم دختر عمران چنين بودند.

 

صفوف ملائكه در حضور فاطمه زهرا

 

ديدار ملائكه با فاطمه(س) در اين چند جايي كه ذكر شد محدود نبوده، بلكه خداوند آنها را براي خدمت به فاطمه(س) مأمور و موظف ساخته بود و پيوسته در رفت و آمد به خانه و حضور زهرا بودند.

ملائكه گاهي حسنين را مراقبت و مواظبت مي‏كردند و گاهي براي آنان و خود فاطمه(س) لباس هاي بهشتي مي‏آوردند و حتي در دستاس و آرد كردن جو و گندم ياور فاطمه(س) بودند، و براي هرگونه خدمتگزاري صف كشيده و از هم سبقت مي‏گرفتند...

اگر كسي مختصر اطلاعاتي در مورد سيره‏ي آن حضرت داشته باشد، به يقين مي‏داند كه فاطمه(س) كسي است كه پيوسته مشغول الطاف الهي بوده و فرشتگان آسماني در ايام مختلف به خدمت او مي‏پرداختند...

روزي پيامبر خدا (ص) به معرفي دخترش فاطمه(س) پرداخت و او را برترين زن جهان از اولين و آخرين خواند، آنگاه اضافه كرد: انها لتقوم في محرابها فيسلم عليها سبعون الف ملك من الملائكة المقربين.

او هنگامي كه در محراب عبادت مي‏ايستد، هفتاد هزار نفر از ملائكه براي او سلام و درود مي‏فرستند... (5)

 

پي نوشت ها:

 

1ـ اصول كافي، ج 1، ص 458، ح 1.

2ـ بحار، ج 43، ص 200: ان فاطمه لما احتضرت سلمت علي جبرئيل و علي النبي وسلمت علي ملك‏الموت و سمعوا حس الملائكه و وجدوا رائحه طيبه كاطيب مايكون مي الطيب.

3ـ عوالم، ج 11، ص 190.

4ـ جلاءالعيون شبر، ج 1، ص 150- بحارالانوار، ج 43، ص 78، ح 65.

5ـ عوالم، ج 11، ص 99.

 

منبع: مرکز اطلاع رساني آل البيت


١٠:٤٠ - شنبه ٦ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٥٣٠٨    /    تعداد نمایش : ١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

© Jbf-ar.org . All rights reserved.