دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات 
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 566410
 بازدید امروز : 686
 کل بازدید : 1830856
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/0938
اخبار > معلمي تخصص است


  چاپ        ارسال به دوست

نقش و جايگاه معلم

معلمي تخصص است

نام گذاري«روزشهادت» استاد، معلم و مربي دانا، متفکر و انديشمند، عالم و عامل، فقيهي وارسته و عارف و زمان شناس، فيلسوفي خردمند و عاقل، خطيبي مخاطب شناس و فرزانه، سياستمداري دين باور، با ايمان، فداکار و ايثارگر به عنوان«روز معلم»، خود بيانگر جايگاه والاي معلم است؛ انسان عاشق و دلباخته اي که در راه «تربيت» و«هدايت» انسان در صراط مستقيم الهي و در راه تکامل او سخاوتمندانه همه توان و زندگي و حيات خود را در طبق«اخلاص» هديه مي کند. در جهان بيني و بينش اسلامي«انسان» اشرف مخلوقات است که در عالم مجردات حقيقت زيبايي و حسن مطلق را درک و سپس سفر به اين دنيا را آغاز کرده است. انسان با ديدن حسن ظاهري و جلوه هاي اين دنيا، سيراب نمي شود و دائم تشنه آن زيبايي و حسن مطلقي است که پيشتر درک کرده است. اين سفر انسان بايد کامل شود و کمال انسان در گرو کسب ارزش ها و اوصاف الهي است و به ميزاني که انسان موفق به کسب اين صفات مي شود، شايستگي جانشيني خدا را در زمين و بازگشت به زيبايي و حسن مطلق را پيدا مي کند و به هدف خلقت خود نايل مي شود. اين سفر «تربيت الهي» است و خداوند متعال همه ظرفيت ها، توانمندي ها و ابزار و امکانات لازم را براي کمال انسان، در فطرت او به وديعه گذاشته و پيامبران خود را براي «تربيت» او فرستاده است. تربيت يعني آموزش و پرورش و در خط و صف مقدم«معلم و مربي» وظيفه تحقق اهداف«تربيت» را بر عهده دارد. بنابراين کار و شغل معلم همان کار انبياست و به تعبير امام(ره) «معلمي شغل انبياست» و راه معلم راه پيامبران و جايگاه اجتماعي و منزلت معلم نيز در همين راستاست.
 
معلمي تخصص است
 
انسان کامل بايد به صفات و ارزش هاي الهي آراسته شود و همه ابعاد وجودي او شناسايي شود و پرورش يابد تا شايسته زندگي خوب و موثر و سازنده در اين دنيا و آماده براي زندگي جاودانه و فناناپذير و قرب الهي شود. معلم بايد با فلسفه، مباني و اصول تعليم و تربيت، روش ها و فنون آن و... آشنا باشد که پيچيده ترين تخصص هاست و نيازمند تحصيل و کسب دانش و معرفت لازم است. معلم که با تمام شخصيت و ظرفيت وجودي انسان سر و کار دارد، قطعا بايد مهارت يا تخصص به اين دشواري را پيدا کند و دولت بايد از طريق تقويت و توسعه مراکز و دانشگاه هاي ويژه معلم و فراهم ساختن امکانات سخت افزاري و نرم افزاري به روز و متناسب با نيازها و تقاضاهاي جامعه اسلامي به نحو مطلوب به اين امر مهم و اساسي و ريشه اي آن طور که شايسته و سزاوار است، بپردازد. پرداختن به همه ابعاد و زواياي کارکرد نظام آموزش و پرورش در فرصت اندک ميسر نيست و به عنوان نمونه در اين جا به چند محور اشاره مي شود.
- اعتقادي و اخلاقي؛ خداشناسي و تقويت باورهاي ديني و ارزش هاي الهي و ايمان و عمل.
- زيستي و بدني؛ ارائه آموزش هاي لازم درباره چگونگي حفظ سلامت جسم و رعايت بهداشت به صورت اصولي از رسالت هاي مهم معلم است.
- ميراث فرهنگي هر قوم و ملتي و نظام ارزشي آن از طريق تعليم و تربيت به نسل هاي آينده انتقال مي يابد. ارزش سنجي اين ميراث و تعديل و اصلاح و يا تغيير آن در جهت خواسته ها و نيازهاي روز از رسالت هاي معلم است. حذف عناصر فرهنگي ناموزون، جلوگيري از شبيخون فرهنگي و جايگزيني فرهنگ ديني اسلامي در جامعه يکي از وظايف اساسي و مهم آموزش و پرورش است. يکي از بخش هايي که در اين راستا توانست بسيار موثر باشد و معلمان گرانقدر را پشتيباني کند، معاونت پرورشي بوده است.
- اجتماعي؛ از ديگر کارکردهاي معلم«تربيت اجتماعي» است؛ امري که علاوه بر منافع فردي مستقيم و غيرمستقيم منافع بسيار فراوان اجتماعي دارد هم به صورت مستقيم و هم به صورت غيرمستقيم. وقتي که در جامعه در سايه تربيت درست ناهنجاري به وجود نمي آيد، بهداشت مراعات مي شود، نظم و انضباط و امنيت وجود دارد، احترام به قانون و مقررات رايج است و هر شهروندي وظيفه و نقش خود را در جامعه و در رابطه با ديگران به درستي درک و مراعات مي کند و به مسئوليت هاي اجتماعي پاي بند است، به حقوق ديگران احترام مي گذارد از بهره وري و کارايي مفيد اجتماعي برخوردار است که نتيجه آن علاوه بر روان اجتماعي سالم، خالي شدن زندان ها، دادگاه ها و دادگستري ها، بيمارستان ها و... است.
 
اين منافع همه به برکت کار معلم و مربي و نهادهاي مسئول در امر تربيت حاصل مي شود و اين بهترين، ماندگارترين و پايدارترين سرمايه گذاري و توسعه است؛ زيرا انسان توسعه يافته است که زيربناي هر توسعه اي است. همان طور که همه اقتصاد دانان بزرگ از آدام اسميت کلاسيک گرفته تا آلفرد مارشال نئوکلاسيک، تربيت نيروي انساني و آموزش و پرورش را بهترين سرمايه گذاري مي دانند، تخصيص بودجه و اعتبارات مورد نياز آموزش و پرورش بايد بر اين اساس متکي باشد و نه به عنوان دستگاه مصرف کننده؛ همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند: آموزش و پرورش يک دستگاه مولد است و نه مصرف کننده و توليد آن انسان است. به راستي آيا ديد مسئولان ذي ربط در اختصاص منابع به آموزش و پرورش اين گونه است؟ برخي از کارکردهاي معلم و آموزش و پرورش اهميت بسيار ممتاز«نقش معلم» را نشان مي دهد و در اين جا لازم است به اين مطلب اساسي اشاره شود. معلمان گران قدر توجه دارند که کار و شغل آن ها مانند ديگر مشاغل نيست که کاري انجام و حقوقي دريافت شود.
 
بلکه امانت داري است. معلمان گران قدر هم به خوبي اين موضوع را درک کرده اند. اندکي توجه به کارکردها نشان مي دهد که توسعه کشور وابسته به توسعه انساني و توسعه انسان وابسته به توسعه آموزش و پرورش و توسعه آموزش و پرورش در گرو توسعه معلم و تغيير بنيادي ساختار آموزش و پرورش است و براي عملي شدن آن ذکر نکاتي ضروري لازم است: توسعه معلم؛ اگر پايگاه و منزلت اجتماعي معلم، دانش و اطلاعات و مهارت او و معيشت و رفاه معلم ارتقا پيدا کند و به حد مطلوب که شايسته مقام معلمي است برسد، توسعه معلم به درستي محقق شود. در اين راستا اقدامات نسبتا خوب و موثري انجام شده است ولي هنوز فاصله بسيار زيادي با وضع شايسته دارد. پيشنهاد مي شود براي ارتقاي پايگاه اجتماعي معلم عنوان شغلي«معلم» در رأس همه عناوين ديگر مشاغل قرار گيرد. ارتقاي دانش و اطلاعات و مهارت معلم؛ البته اين امر از طريق مراکز تربيت معلم و آموزش هاي ضمن خدمت صورت مي گيرد ولي با انتظارات زيادي که جامعه از معلم دارد، سازگاري و تناسب لازم را ندارد. ضروري است که توجه کيفي و کمي بيشتري نسبت به آن به عمل آيد.
 
به قلم: شیما بهاری وند
منبع: سايت آفتاب
 
 
 


٢٠:٢٥ - جمعه ١٤ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٤٤٦    /    تعداد نمایش : ٢٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

© Jbf-ar.org . All rights reserved.