دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات 
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 566399
 بازدید امروز : 652
 کل بازدید : 1830822
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/1290
اخبار > وقتي به کلاس قدم مي گذارد، بهار با نسيم نفس هايش مي شکفد و گل و لبخند و زمزمه، فضا را پر مي کند.


  چاپ        ارسال به دوست

معلم

وقتي به کلاس قدم مي گذارد، بهار با نسيم نفس هايش مي شکفد و گل و لبخند و زمزمه، فضا را پر مي کند.

وقتي به کلاس قدم مي گذارد، بهار با نسيم نفس هايش مي شکفد و گل و لبخند و زمزمه، فضا را پر مي کند. با او آسمان مي بارد، چشمه مي جوشد، نسيم مي وزد و آفتاب سفره مهربان خويش را مي گشايد. از خانه تا مدرسه، با هر گام، بهشت نزديک تر مي شود. نگاهش خانه مهرباني است و قلبش مهربان تر از آب. دل ها را به طراوت و پاکي و پاکيزگي مي خواند. دست هاي گرم و صميمي اش، مشق عشق مي نويسد. سرانگشت او افق هاي روشن فردا را نشان مي دهد و اشاراتش، آن سوي پرده هاي خاک و ملکوت پاک خدا را. وسعت شفاف قلب ها، قلمرو اوست و کشتزار جان دانش آموزان تفرّجگاه خرمي او.

 

رسالت معلم

 

رسالت راستين معلم و رسالت پاک انبياست. معلم، آن گاه که جز انسان سازي و کمال بخشيدن هدفي ندارد، همسايه انبياست. رسول راستي و درستي و سفير صداقت و سرفرازي است. معلم کسي است که تشنگان معرفت و دانش را به آب حيات مي رساند. خدا معلم است و 124 هزار رسول. همه اوليا و پاکان و برگزيدگان، که قله هاي آفتابي و دور دست هاي روشن را فرا چشم انسان مي نشانند. معلم اند اگر ما قدردان معلم نباشيم، خوبي، زيبايي، عظمت و فضيلت را ناديده گرفته ايم.

 

معلم در کلام نراقي(ره)

 

ملا احمد نراقي از علماي به نام شيعه، در گفتاري در باب مقام معلم مي گويد: معلم بايد قصدش از آموختن، قرب به خدا و ارشاد و رسيدن به ثواب باشد؛ نه جاه و رياست و شهرت. معلم بايد نسبت به شاگرد مهربان باشد و پيوسته او را اندرز دهد و اندازه فهم شاگرد را در تدريس رعايت کند و با او با او با ملايمت سخن گويد و درشتي نکند. چيزي که خلاف واقع است تدريس نکند. در آموختن نبايد مضايقه کند و بخل بورزد و بايد مطالبي را که شاگرد قادر به درک آن نيست بدو نياموزد.

 

معلم در نگاه امام(ره)

 

امام خميني(ره) کليد سعادت و شقاوت جامعه را در دست معلمان دانسته، در اين باره چنين مي گويند: معلم اوّل خداي تبارک و تعالي است که اخراج مي کند مردم را از ظلمات به نور و به وسيله انبيا و وحي مردم را دعوت مي کند به نورانيت؛ دعوت مي کند به کمال؛ دعوت مي کند به عشق؛ دعوت مي کند به محبت؛ دعوت مي کند به مراتب کمالي که از براي انسان است. دنبال او انبيا هستند که همان مکتب الهي را نشر مي دهند. آن ها هم شغل شان اين است که انسان را تربيت کنند تا از مقام حيوانيت بالا برود و به مقام انسانيت برسد. همه سعادت ها و همه شقاوت ها انگيزه اش از مدرسه هاست و کليدش[در] دست معلمين است. اين معلمان هستند که مي توانند استقلال مملکت را حفظ کنند. اگر در تربيت اعوجاج باشد مملکت از دست مي رود.

 

شمعي است گذازنده سراپاي معلم

عشقي است پراکنده به رگ هاي معلم 

در راه هنر سوزد و اندر ره دانش

قلب و تن و جان و همه اجراي معلم 

در ظلمت گمراهي و در تيرگي جهل

نوري است فروزان، دل بيناي معلم 

فارابي و سقراط و فلاطون و ارسطو

کردند به بد کسوت زيباي معلم 

کي بود نشاني ز تدقي و تمدن

هر گاه نبد، فکر تواناي معلم 

 

تجليل از معلم

 

چندين سال است که به مناسبت سالروز شهادت معلمي بزرگ و فرزانه، استاد شهيد مطهري، از معلمان سراسر کشور تقدير و تجليل مي شود. تکريم و تعظيم معلم تکريم و تعظيم علم است. تجليل از معلم، سپاس از انساني است که غايت آفرينش را تامين مي کند و سلامت امانت هايي راکه بدستش سپرده اند تضمين مي کند. هر جا کامي شيرين و سايه مهري گسترده است حضور معلم را، پيدا يا پنهان، مي توان يافت. بي شک جامعه اي که همواره حرمت معلم را پاس مي دارد، آهنگ رشد و تعالي آن شتاب بيشتر مي يابد و سلامت علمي و معنوي آن تضمين مي شود و جامعه اي که قدردان خوبان خود نباشد به مرگ خوبي ها و فضيلت ها رضايت داده است و چه مايه تنگ نظري است عمري با آفتاب زيستن و از آفتاب نگفتن!

 

سوز و گداز معلم

 

اولين و اساسي ترين نشانه معلم نمونه برخورداري او از سوز و گداز در انسان سازي است. قرآن کريم پيامبراسلام را ـ که بزرگ معلم تاريخ بشريت است ـ چنين معرفي مي کند: «مومنان را دوست دارد و بر هدايت و ارشاد آنان حريص است. عشق به هدايت و ارشاد انسان ها براي معلم کمالي است مطلوب و هيچ معلمي بدون اين سوز و عشق نمي تواند موفق باشد. در حقيقت اين روحيه موتور محرک معلم است براي تعليم و تربيت. عشق و سوز معلم باعث مي شود که محيط آموزشي محيطي پر شور و نشاط شود. در اين محيط معلم و شاگرد اميدوارانه به آينده نگاه مي کنند و براي روزهاي بهتر و روشن تلاش مي کنند.

 

معلم و نفوذ معنوي

 

معلم نمونه بر دانش آموز خود نفوذ معنوي دارد. به هر ميزان که کمالات معنوي و علمي معلم گسترده تر باشد، به همان نسبت نفوذش بيشتر خواهد بود. مبدأ هر دگرگوني در شاگردان همين نفوذ معنوي معلم است؛ مثلاً مرحوم علامه، سيد محمد حسين طباطبايي، بزرگ مفسر شيعه و صاحب تفسير کبيرالميزان تحت نفوذ معنوي استاد خويش، مرحوم ميرزا علي آقاي قاضي(ره)، به اوج مراتب علمي، اخلاقي و فلسفي رسيد. هم چنين استادشهيد مرتضي مطهري به شدت تحت تاثير معنوي استاد خويش حضرت امام(ره) بوده است.

 

هنرمندي معلم يا هنر معلمي

 

معلم بودن تنها به داشتن معلومات دقيق و گسترده نيست. معلم علاوه بر معلومات و دانش بايد به هنر معلمي نيز آراسته باشد. هنري معلمي هنر است بسيار دقيق و حساس؛ به طوري که اگر معلمي از آن بي بهره يا کم بهره باشد، هيچ گاه در امر مهم و سرنوشت ساز تعليم و تربيت موفق نخواهد بود. هنر معلمي متّکي بر تجربه و شناخت صحيح روحيات مختلف دانش آموزان است. معلمي موفق است که در سخت ترين اوضاع کلاس و درس، صحيح ترين تصميم را بگيرد. اگر معلم بتواند در کلاس، فضاي دوستي، علم آموزي و شور و شوق نسبت به اينده ايجاد، کند معلمي است موفق و کامياب.

گشادگي و سعه صدر معلم

 

از خصوصيات مهم معلّم نمونه سعه صدر او در برخورد با مسائل است. خداوند بر پيامبرش ـ که بزرگ معلم تاريخ بشر است ـ منت مي نهد که به او شرح صدر عنايت کرده است. اين شرح صدر باعث جذب و نفوذ معنوي پيامبر اسلام(ص) شده بود. معلم نيز بايد الگوي خويش را پيامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) قرار دهد و از شرح صدر لازم برخوردار باشد. داشتن سعه صدر از هنرهاي معلمي است. معلم با گذشت صحيح و به هنگام خويش، فضاي درس و کلاس را آرام مي کند و دانش آموز در اين فضا بهتر پرورش پيدا مي کند.

 

يادي از شهيد مطهري

 

انتخاب سالروز شهادت استاد مرتضي مطهري به عنوان روز معلم انتخابي بسيار شايسته و به جا است. مطهري انساني بود که در محضر معلمان و استادان بزرگ حوزه علميه قم فقه، اصول، کلام، فلسفه و عرفان آموخت و خود معلمي آگاه و بصير شد. او انساني وارسته و دردمند بود. دغدغه اصلي او پالايش دين از کجي ها و انحرافات بود و در اين راه از تير بدخواهان و کج انديشان نهراسيد. مطهري با کوله باري از انديشه هاي ناب و اصيل اسلامي وارد محيط پرمخاطره دانشگاه شد و با تمام توان و نيرو از اسلام ناب و حقيقي دفاع کرد. او هم در مقابل روشنفکران غرب زده ايستاد و هم در مقابل انسان هاي متحجر که از دين و مقتضيات زمان خويش آگاهي نداشتند.

 

معلم و ارزش هاي انقلاب و جنگ

 

نسل امروز جامعه ايران اسلامي نيازمند آن است که ارزش هاي انقلاب و دفاع مقدس را به خوبي بشناسد. اين ارزش ها هويت نظام اسلامي ما، و شناخت آن براي جوانان و نوجوانان بسيار ضروري است. معلمان ـ که معماران اصلي شخصيت جوان و نوجوانند ـ رسالتي مهم در اين زمينه دارند. معلم بايد با بيان شهادت ها، ايثارها و جانبازي هاي رزمندگان اسلام ياد و خاطره هشت سال دفاع مقدس را در ذهن ها زنده نگه دارد و نسل جديد را با آن حماسه ها آشنا سازد.

 

منبع: سايت حوزه


٢٠:٣٢ - جمعه ١٤ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٤٤٢١    /    تعداد نمایش : ١٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

© Jbf-ar.org . All rights reserved.