جمعه ٠٣ فروردين ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات 
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 488028
 بازدید امروز : 658
 کل بازدید : 1593486
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0/1406
مقالات


ریشه های نوروز
ریشه نوروز هرچه بوده، انگیزش دگرگونی طبیعت و آغاز دوباره جاودانگی گیاهان و جانوران بوده است که برگزاری مراسمی برای آن، در اول فروردین، در زمان هخامنشیان در تخت جمشید، مانند بسیاری از ابداعات بشری، اثر ایرانیان بوده است.
وروز پیش از هخامنشیان نیز وجود داشته است، البته نه با تکیه بر اوستا که بر اساس ادبیات میانه و نوشته های پهلوی گفته می شود که اعتقاد به نوروز و رستاخیز طبیعت وجود داشته و پیش از هخامنشیان مراسمی وجود داشته است و برخی نیز این را نفی کرده اند.
 ١٠:١٥ - سه شنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
رعایت نکات ایمنی در چهارشنبه سوری
- از نگهداری مواد محترقه و وسایل آتش بازی(حتی وسایل و مواد استاندارد) در نزدیكی وسایل حرارتی و برقی خودداری نماییم.
تاريخچه استفاده از مواد شيميائی برای ايجاد حرارت، نور، دود، صدا و جنب و جوش برمی گردد به هزاران سال گذشته در چين و هند مواد آتش بازی بوجود آورنده هنر آتش بازی است، تکنيک ساخت اين مواد تاکنون پيشرفت های زيادی کرده و از محل پيدايش خود در دو کشور آسيائی به اروپا، اتحاد جماهير و امريکا گسترش پيدا کرده و برای مراسم های مختلف استفاده می شود.
 ١٠:١٢ - سه شنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چهارشنبه سوری رسمی کهن
برابر با شب آخرین چهارشنبه ی سال جشنی به نام«چهارشنبه سوری» یا«جشن شب سوری» در سراسر سرزمین های ایرانی همراه با آتش افروزی و پریدن از روی آن و مراسمی ویژه برگزار می شود.
از دیرباز تاکنون، آتش در نزد ایرانیان از ارزش و جایگاه خاصی برخوردار بوده است و بیشتر جشن ها و آیین ها پیوند نزدیکی با آتش داشته و دارند. گمان می رود که جشن چهارشنبه سوری نوع تغییر یافته ای از گاهنبار ششمین و آخرین گاهنبار سال است.
 ١٠:٠٩ - سه شنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
چهارشنبه آخر سال
یکی از آیین های نوروزی امروز - که بایستی آمیزه ای از چند رسم متفاوت باشد - " مراسم چهارشنبه سوری" است که در برخی از شهرها آن را چهارشنبه آخر سال گویند.
بدین صورت است که شب آخرین چهارشنبه سال( یعنی نزدیک غروب آفتاب روز سه شنبه)، بیرون از خانه، جلو در، در فضایی مناسب، آتشی می افروزند، و اهل خانه، زن و مرد و کودک از روی آتش می پرند و با گفتن: " زردی من از تو، سرخی تو از من"، بیماری ها و ناراحتی ها و نگرانی های سال کهنه را به آتش می سپارند،
 ١٠:٠٥ - سه شنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
درخت در کلام معصومين
رسول اکرم(ص) درباره ثواب درختکاری فرمودند: «هر که درختی را بکارد تا به ثمر برسد، خدا در عوض آن، درختی را در بهشت به او اختصاص می ‏دهد».
امام صادق(ع) نیز در این باره فرمود: «ثواب شش چیز پس از مرگ مؤمن به وی می ‏رسد: فرزندی که برای او آمرزش‏خواهی کند، قرآنی که از او بماند و قرائت شود، نهالی که بکارد، چاهی که حفر کند، صدقه جاریه و نیز سنت پسندیده‏ای که پس از وی بدان عمل شود».
 ١٩:٢٢ - سه شنبه ١٥ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
15 اسفند، روز درختکاري، گرامي باد
درختان همواره در زندگي بشر موثر بوده اند. قرن هاست که آدمي در سايه شان از شدت گرما و تابش خورشيد در امان مانده و از ميوه هاي رنگارنگ و شيرين شان بهره مند گشته است.
آواي پرندگان که در لابلاي شاخسارشان مأوا گزيده اند، روح و جانش را صفا بخشيده و قلب وي را مملو از خوشي و شادابي نموده است.
 ١٩:١٤ - سه شنبه ١٥ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
آشپزخانه تکاني براي روزهاي عيد
عيد نزديک است‌، کم‌کم اسم خانه تکاني سرزبان ‌ها افتاده. هميشه تميز کردن آشپزخانه بيشترين وقت خانم‌ها را به خود اختصاص مي ‌دهد.
سر و سامان دادن به کابينت ‌هايي که در طول يک سال پر از وسايل و ظرف و ظروف اضافه شده‌اند و اگر خيلي خوش ‌بينانه به قضيه نگاه کنيم به ‌هم ‌ريختگي مشکل اصلي آن هاست.
 ٠٩:٤٨ - دوشنبه ٧ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
مدارس هوشمند و دانشگاه هاي مجازي چه هستند؟
قرن ۲۱ به سمتي مي رود كه اكثر مشاغل به دانش و مهارت هاي رايانه اي نياز خواهند داشت.
ورود به اين عرصه به نوع جديدي از آموزش نياز دارد كه با آموزش سنتي كنوني بخصوص آن چه هم اكنون در مدارس ايران در جريان است هم خواني ندارد. مدتي است برخي كشورهاي جهان به تأسيس مدارس الكترونيكي يا آن چه در ايران مصطلح شده مدارس هوشمند دست زده اند.
 ٠٩:٣٦ - دوشنبه ٧ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
ابتکارهاي ساده در چيدمان خانه
بهتر است براي طراحي دکور اتاق ها علاوه بر وسائلي که در هر خانه اي موجود است از اشيايي استفاده کنيد که به نوعي نماد اعضاي خانواده باشد.
گاهي اوقات بعد از زدن رنگ دلخواه به ديوارها، انتخاب مبلمان مناسب و استفاده بجا از وسائل تزئيني، باز هم احساس مي کنيد که اتاق ظاهري کسل کننده و يکنواخت دارد و با وجود اين که همه چيز سر جاي خود قرار دارد، باز هم به نظر مي رسد که چيزي کم است.
 ٠٩:١٦ - دوشنبه ٧ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>
برنامه ريزي براي خانه تکاني
يک برنامه ريزي صحيح براي خانه تکاني از اهميت خاصي برخوردار است، زيرا اضطراب ناشي از انبوه کارها باعث فشار عصبي زيادي مي شود که شايد بازدارنده بوده و کار را همانند غولي عظيم جلوه گر کند.
اگر شما بدانيد چه کارهايي را بايد انجام دهيد و بدانيد ترتيب انجام آن ها کدام است مطمئن باشيد نيمي از کار را انجام داده ايد. حالا قلم و کاغذ به دست بگيريد و تمام کارهايي که بايد انجام شود، بنويسيد. سپس روي ورقه اي ديگر کارها را به ترتيبي که بايد انجام داده شود رديف کنيد.
 ٠٩:١٠ - دوشنبه ٧ اسفند ١٣٩٦ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

© Jbf-ar.org . All rights reserved.