دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧
صفحه اصلی > مقالات 
نظرسنجی
به نظر شما جمعيت بانوان فرهيخته از چه قشري بايد باشد

دانشگاهي
حوزوي
افراد صاحب منصب
افراد برجسته در همه زمينه ها

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 502530
 بازدید امروز : 212
 کل بازدید : 1638662
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0/1406
مقالات


وجوب زكات فطره و شرايط آن
پس از پايان يافتن ماه مبارك رمضان يعنى در شب عيد فطر، افرادى كه داراى شرايط باشند، بايد زكاتى بپردازند كه اين زكات به نام زكات فطره خوانده مى شود.
كسي كه موقع غروب يعنى قبل از غروب شب عيد فطر گر چه بچند لحظه باشد بالغ و عاقل و هوشيار است و فقير و بنده كس ديگر نيست، بايد براى خودش و كساني كه نان‏خور او هستند، هر نفرى يك صاع كه تقريبا 3 كيلوگرم است گندم يا جو يا خرما يا كشمش يا برنج‏يا ذرت و مانند اين ها به مستحق بدهد و اگر پول يكى از اين ها را هم بدهد كافى است.
 ٠٩:٠٢ - جمعه ٢٥ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
عيد فطر؛ نماد رستاخيز
تعيين يک ماه براي رياضت و انجام تکاليفي که اغلب دشوار است و پايان يافتن آن با جشن و سرور، فرصت و بستر مناسبي است تا همگان را متوجه داستان زندگي کند
خواست الهي و يکي از سنت هاي تغيير ناپذير او آن است که به شکل هاي مختلف روز قيامت و برخاستن انسان ها براي ديدن نتايج اعمال خويش را به او يادآوري کند. براي مثال خزان و بهار طبيعت از جمله مواردي است که طبق آموزه هاي ديني بايد آدمي را به ياد ريزش و رويش مجدد خويش اندازد.
 ٠٨:٥٦ - جمعه ٢٥ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
وداع با ماه مبارک رمضان
پيامبر گرامي اسلام نيز در فضيلت ماه رمضان مي فرمايد: «ماه رمضان، ماه خدا و ماه مغفرت است».
ماه مهماني خدا، ماه آمرزش و پاکي از پليدي هاست. از اين رو، امام سجاد(ع) در وداع با اين ماه مبارک مي فرمايد: «درود بر تو اي همسايه اي که دل ها بر اثر عبادت و بندگي در آن نرم و فروتن گرديد و گناهان بر اثر آمرزش و عفو خداي بزرگ در آن کم شد. درود بر تو! چه بسيار گناهان را محو کردي و چه بسيار زشتي ها را پوشاندي».
 ٠٨:٤٦ - جمعه ٢٥ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
حقیقت شب قدر
«قدر» در لغت به معناي اندازه و اندازه‏ گیري است. «تقدیر» نیز به معناي اندازه ‏گیري و تعیین است.
اما معناي اصطلاحي«قدر»، عبارت است از ویژگي هستي و وجود هر چیز و چگونگي آفرینش آن به عبارت دیگر، اندازه و محدوده وجودي هر چیز«قدر» نام دارد
 ٠٩:٥٠ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
دانستني هايي از قرآن (نزول قرآن در شب قدر)
ما قرآن را در شبي مبارک فرستاديم، زيرا همواره هشدار دهنده وانذار کننده بوده ايم. در آن شب مبارک هر امري طبق حکمت خداوندتنظيم مي شود.
در سوره بقره آيه 185 مي خوانيم: «شهر رمضان الذي انزل فيه القرآن » ماه رمضان که قرآن در آن نازل شد. و در سوره قدر نيزمي خوانيم: «انا انزلناه في ليله القدر» ما آن را در شب قدرنازل کرديم. بنابراين قطعا شب قدر در ماه رمضان است و قطعاقرآن در اين شب نازل شده است. ولي شب قدر کدام شب از شبهاي ماه مبارک رمضان است؟
 ٠٩:٣٥ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
جايگاه و اهميت شب قدر
چنان که درک شب قدر، کاري است مشکل، بيان جايگاه و «قدر» شب قدر عملي است دشوار که تنها راه يافتگان به آن شب عزيز مي توانند واقعيت و حقيقت آن را بيان دارند؛ چراکه قرآن به پيامبر خدا فرمود: «وما ادراک ماليلة القدر»؛ «و تو چه داني شب قدر چيست؟»
نزول جامع ترين، کامل ترين و ماندگارترين کتاب الهي برعظمت و منزلت شب قدر افزوده است. قرآن خود مي گويد: «شهر رمضان الذي انزل فيه القران »؛ «ماه [مبارک] رمضان ماهي است که در آن قرآن نازل شده است.» اما در چه شبي از شبهاي آن ماه، قرآن نازل شده است؟
 ٠٩:٢٢ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
فاطمه زهرا (س) و شب قدر
این مقاله بااستناد به حدیث شریفی از معصوم (ع) که در تفسیر سوره قدر ، فاطمه زهرا (س) را شب قدر نامیده است
همچنانکه شب قدرظرف زمانی نزول قران کریم است، صدیقه کبری،ام الائمه نیزمحل نزول امامان معصوم (س) است، چرا که انسان کامل بمنزله قران است که تمام صفات وخصائل قرانی دراو متجلیست.حضرت علی (ع) نیزدرجنگ صفین با عبارت «انا قران ناطق» به این قضیه اشاره میکند.
 ٠٩:١٧ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
فضيلت شب های استغفار
شب قدر، پرارجترين و پررمز و رازترين شبها در گردونه زمان است که قلمها در وصفش ميشکنند،
زبانها از توصيفش قاصرند و عقل در فهم آن مبهوت و متحير ميماند؛ شبي که به فرموده امام صادق (ع) قلب رمضان به شمار ميايد
 ٠٨:٥٣ - چهارشنبه ١٦ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
سيره ي عملي امام خميني(ره) در ماه مبارک رمضان
حضرت امام، (ره) توجه ويژه اي نسبت به ماه رمضان داشته و بدين جهت، ملاقات هاي خودشان را در ماه رمضان تعطيل مي کردند و به دعا و تلاوت قرآن و...مي پرداختند. و خودشان مي گفتند: «خود ماه مبارک رمضان، کاري است »
از جمله برنامه هاي ويژه ي حضرت امام، (ره) در ماه مبارک رمضان، عبادت و تهجد بود. امام، عبادت را ابزار رسيدن به عشق الهي مي دانستند. و به صراحت بيان مي کردند که در وادي عشق، نبايد به عبادت به چشم وسيله اي براي رسيدن به بهشت نگاه کرد . اکثر آشنايان امام نقل مي کنند که از سن جواني، نماز شب و تهجد، جزء برنامه هايشان بود.
 ٠٨:٥١ - دوشنبه ١٤ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>
صبر در سيره امام مجتبي(ع)
شخصي از امام حسن مجتبي(ع) پرسيد: حلم چيست؟ فرمود: «کظم الغيظ و ملک النفس؛ فرو بردن خشم، و تسلط بر خويشتن است.»
زندگي مردان بزرگ خدا هميشه پرحادثه است، حيات درخشان امام حسن(ع) از پر حادثه‏ترين زندگي رادمردان تاريخ است، با اين که بيش از ۴۸ سال عمر نکرد، و بر اثر زهري که مزدوران معاويه به او خوراندند به شهادت رسيد، ولي در همين دوران کوتاه، همواره با باطل گرايان حق ستيز در حال نبرد بود
 ٠٨:٥٢ - چهارشنبه ٩ خرداد ١٣٩٧ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعدی >>

© Jbf-ar.org . All rights reserved.