پنج شنبه ٠٧ اسفند ١٣٩٩
پیامبر اکرم (ص):«رجب شهر الله و شعبان شهری و رمضان شهر امتی» ماه رجب، ماه خداست و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است.صفحه اصلی > اخبار  
منو اصلی
عنوان
قالَ الاجوادعليه‌السلام:
 
مَنْ خَطَبَ إلَيْكُمْ فَرَضيتُمْ دينَهُ وَ أمانَتَهُ فَزَوِّجُوهُ، إلاّ تَفْعَلُوهُ تَكْنُ فِتْنَةٌ فِى الاْرْضِ وَ فَسادٌ كَبيرْ. (کافی، ج۵، ص۳۴۷)

امام جواد (ع)فرمود: هر كه به خواستگارى دختر شما آيد و به تقوا و تديّن و امانتدارى او مطمئن مى‌باشيد با او موافقت كنيد، وگرنه سبب فتنه و فساد بزرگى بر روى زمين خواهيد شد.
عنوان
یک ساعت در محضر علماء نشستن ـ که انسان را به مبدأ و معاد آشنا سازند ـ از هزار سال عبادت نزد خداوند محبوب‌تر خواهد بود. توجّه و نگاه به عالِم از إعتکاف و یک سال عبادت ـ مستحبّى ـ در خانه خدا بهتر است. زیارت و دیدار علماء، نزد خداوند از هفتاد مرتبه طواف اطراف کعبه محبوب‌تر خواهد بود، و نیز افضل از هفتاد حجّ و عمره قبول شده است. همچنین خداوند او را هفتاد مرحله ترفیعِ درجه مى دهد و رحمت و برکت خود را بر او نازل مى گرداند، و ملائکه شهادت مى دهند به این که او اهل بهشت است.
 
اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 577156
 بازدید امروز : 1872
 کل بازدید : 2562447
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/1719
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضويت جديد
اخبار > اولين گروه از زناني كه به محضر امام زمان عجل الله تعالي فرجه شريف مي ‏شتابند آن هايند كه در آن ايام مي ‏زيسته ‏اند و همانند ديگر ياران امام (ع) به هنگام ظهور در حرم امن الهي به ‏خدمت ايشان مي ‏رسند.


  چاپ        ارسال به دوست

زنان هنگام ظهور امام زمان عجل الله

اولين گروه از زناني كه به محضر امام زمان عجل الله تعالي فرجه شريف مي ‏شتابند آن هايند كه در آن ايام مي ‏زيسته ‏اند و همانند ديگر ياران امام (ع) به هنگام ظهور در حرم امن الهي به ‏خدمت ايشان مي ‏رسند.

اولين گروه از زناني كه به محضر امام زمان عجل الله تعالي فرجه شريف مي ‏شتابند آن هايند كه در آن ايام مي ‏زيسته ‏اند و همانند ديگر ياران امام (ع) به هنگام ظهور در حرم امن الهي به ‏خدمت ايشان مي ‏رسند.

بر اساس برخي از روايات، تعداد زنان در هنگام ظهور امام زمان (عج) بر چهارقسم، گروه بندي شده است:

 

گروه اول: حضور پنجاه زن در بين ياران امام

اولين گروه از زناني كه به محضر امام زمان عجل الله تعالي فرجه شريف مي ‏شتابند آن هايند كه در آن ايام مي ‏زيسته ‏اند و همانند ديگر ياران امام (ع) به هنگام ظهور در حرم امن الهي به ‏خدمت ايشان مي ‏رسند. در اين‏ باره دو روايت وجود دارد:

 

روايت اول- امّ سلمه ضمن حديثي درباره علايم ظهور، از پيامبر اكرم (ص) روايت كرده است كه فرمود: يعوذ عائذ من الحرم فيجتمع الناس إليه كالطّير الواردة المتفرقة حتّي يجتمع إليه ثلاث مأة و أربعة عشر رجلاً فيه نسوة فيظهر علي كلّ جبّار و ابن جبّار

در آن هنگام پناهنده ‏اي به حرم امن الهي پناه مي ‏آورد و مردم همانند كبوتراني كه از چهار سمت به يك سو هجوم مي ‏برند به‏ سوي او جمع مي ‏شوند تا اينكه در نزد آن حضرت، سيصد و چهارده‏ نفر گرد مي ‏آيند كه برخي از آنان زن مي ‏باشند كه بر هر جبّار و جبّار زاده اي پيروز مي ‏شود.

 

روايت دوم- جابربن يزيد جعفي، ضمن حديث مفصلي از امام باقر (ع) در بيان برخي نشانه ‏هاي ظهور نقل كرده كه: و يجيي‏ء واللَّه ثلاث مأة و بضعة عشر رجلاً فيهم خمسون امراة يجتمعون بمكة علي غير ميعاد قزعاً كقزع الخريف يتبع بعضهم و هي ‏الآية الّتي قال اللَّه: أينما تكونوا يأت بكم اللَّه جميعاً إنّ اللَّه علي كلّ شي‏ء قدير

به‏ خدا سوگند، سيصد و سيزده نفر مي ‏آيند كه پنجاه نفر از اين عدّه زن هستند كه بدون هيچ قرار قبلي در مكّه كنار يكديگر جمع خواهند شد.

اين است معناي آيه شريفه: هرجا باشيد خداوند همه شما را حاضر مي ‏كند. زيرا او بر هر كاري توانا است

 

گروه دوم: زنان آسماني

دسته دوم، چهارصد بانوي برگزيده هستند كه خداوند براي حكومت جهاني حضرت ولي ‏عصر (عج) در آسمان ذخيره كرده است و با ظهور اولين گروه از زناني كه به محضر امام زمان (عج) مي ‏شتابند، آن هايند كه در آن ايام مي ‏زيسته ‏اند و همانند ديگر ياران امام (ع) به هنگام ظهور در حرم امن الهي به ‏خدمت امام (ع) مي ‏رسند. آن حضرت به همراه حضرت عيسي (ع) به زمين مي ‏آيند.

 

ابو هريره از پيامبراكرم (ص) روايت كرده كه: ينزل عيسي بن مريم علي ثمان ماة رجل و أربع مائة امرأة خيار من علي الأرض و أصلح من مضي

عيسي ‏بن مريم (ع) به همراه هشتصد مرد و چهارصد زن از بهترين و شايسته ‏ترين افراد روي زمين فرود خواهد آمد.

به ‏فرموده امام صادق (ع): هر كه چهل صبح، دعاي عهد را بخواند از ياوران قائم ما باشد و اگر هم پيش از ظهور آن حضرت از دنيا برود.

 

گروه سوم: رجعت زنان

سومين گروه از ياوران حضرت بقية الله (عج) زناني هستند كه خداوند به بركت ظهور امام زمان (عج) آنها را زنده خواهد كرد و بار ديگر به دنيا رجعت خواهند نمود.

 

اين گروه دو دسته‏ اند: برخي با نام و نشان از زنده شدنشان خبر داده شده و برخي ديگر فقط از آمدنشان سخن به ‏ميان آمده است.

در منابع معتبر اسلامي نام سيزده زن ياد مي ‏شود كه به هنگام ظهور قائم آل محمّد (عج) زنده خواهند شد و در لشكر امام زمان عجل الله تعالي فرجه شريف به مداواي مجروحان جنگي و سرپرستي بيماران خواهند پرداخت.

طبري در "دلائل الامامة" از مفضل ‏بن عمر نقل كرده كه امام صادق (ع) فرمود: "همراه قائم آل محمّدعجل الله تعالي فرجه شريف سيزده زن خواهند بود. گفتم: آنها را براي چه كاري مي‏ خواهد؟ فرمود: به مداواي مجروحان پرداخته، سرپرستي بيماران را به ‏عهده خواهند گرفت. عرض كردم: نام آنها را بفرماييد. فرمود: قنواء دختر رشيد هجري، ام ايمن، حبابه والبيه، سميه، زبيده‏ ام خالد احمسيه، ام سعيد حنفيه، صيانه ماشطه، ام خالد جهنّيه. اين گروه سيزده نفري رجعت خواهند كرد و خداوند براي قدرداني از ايشان، به بركت امام زمان عجل الله تعالي فرجه شريف آنها را زنده خواهد كرد".

 

امام زمان (ع)

يك توضيح: در اين روايت امام صادق (ع) از آن سيزده زن فقط نام نُه نفر را ياد مي ‏كند. در كتاب "خصايص فاطميه" به ‏نام "نسبيه" و در كتاب "منتخب ‏البصائر" به‏ "وتيره" و "أحبشيه" اشاره شده است.

 

گروه چهارم : بانوان منتظر

چهارمين گروه ياوران امام زمان (عج)، بانوان پرهيزكاري هستند كه پيش از ظهور حضرت بقية الله (ع) رحلت كرده ‏اند. در وقت ظهور، به ايشان گفته مي ‏شود: "امام تو ظاهر گشته است، اگر مايلي مي ‏تواني حضور داشته باشي". آنان نيز به اراده پروردگار زنده خواهند شد.

رجعت زنان مربوط به گروه خاصّي نيست و هر بانويي خود را با خواسته ‏ها و شرايط زندگي در حكومت حضرت مهدي (عج) تطبيق دهد ممكن است در آينده از رحمت خداوندي بهره ‏مند گشته، براي ياري امام (عج) زنده شود.

يكي از آن شرايط، خواندن "دعاي عهد" است كه در فرد، نوعي آمادگي براي پذيرش حكومت آخرين ذخيره الهي ايجاد مي ‏كند.

به ‏فرموده امام صادق (ع): هر كه چهل صبح، دعاي عهد را بخواند از ياوران قائم ما باشد و اگر هم پيش از ظهور آن حضرت از دنيا برود، خداوند او را از قبر بيرون آورد تا در خدمت آن حضرت باشد.

 

اقتباس از سايت موعود

 

به قلم: مهدي سيف جمالي


١١:٢٤ - 1399/08/05    /    شماره : ٦٨٣٤    /    تعداد نمایش : ١٠١


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

© Jbf-ar.org . All rights reserved.