پنج شنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٨
صفحه اصلی > اخبار  
منو اصلی
عنوان

 پيامبر صلى الله عليه و آله فرمودند:

شَهرُ رَمَضانَ شَهرُ اللّه عَزَّوَجَلَّ وَ هُوَ شَهرٌ يُضاعِفُ اللّه‏ُ فيهِ الحَسَناتِ وَ يَمحو فيهِ السَّيِّئاتِ وَ هُوَ شَهرُ البَرَكَةِ؛

ماه رمضان، ماه خداست و آن ماهى است كه خداوند در آن حسنات را مى‏افزايد و گناهان را پاك مى‏كند و آن ماه بركت است.

(بحارالأنوار، ج 96، ص 340، ح 5)

عنوان

برای همه ما پیش آمده و می آید که در موقعیتهای خاصی قرار گرفته و به اصطلاح "عصبانی" شده ایم، کنترل این خشم و غضب و پرهیز از واکنشهای هیجانی که بی حرمتی به اطرافیان، رنجش و ناراحتی را درپی دارد در هر شرایطی باید مورد توجه باشد، چرا که عصبانیت گذرا بوده و برطرف می شود، اما رفع دلخوریها سخت است.

 

 

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 426965
 بازدید امروز : 1208
 کل بازدید : 1919299
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/1563
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضويت جديد
اخبار > قطعا! بازي براي رشد اجتماعي، عاطفي، فيزيكي و شناختي كودك اهميت دارد. بازي، روشي است كه كودك بواسطه آن مي تواند اندام خودش و دنياي پيرامونش را بهتر بشناسد


  چاپ        ارسال به دوست

چرا بازي اينقدر اهميت دارد؟

قطعا! بازي براي رشد اجتماعي، عاطفي، فيزيكي و شناختي كودك اهميت دارد. بازي، روشي است كه كودك بواسطه آن مي تواند اندام خودش و دنياي پيرامونش را بهتر بشناسد

قطعا! بازي براي رشد اجتماعي، عاطفي، فيزيكي و شناختي كودك اهميت دارد. بازي، روشي است كه كودك بواسطه آن مي تواند اندام خودش و دنياي پيرامونش را بهتر بشناسد و البته براي بازي كردن(خصوصا در سال اول تولد) از هر پنج حس خود استفاده مي كند. او ممكن است با خود فكر كند"وقتي اين را لمس كنم، چه احساسي دارد؟"، "اگر اين را فشار دهم چه صدايي مي دهد؟"، "اگر اين را بكشَم يا آن را هُل بدهم، چه اتفاقي مي افتد؟"، "مي توانم چهار دست و پا به آن جا بروم؟" و "خودم را بالاي اين ميز بكشم؟". جستجو در محيط اطراف، هسته اصلي بازي هاي كودك را تشكيل مي دهد و البته در ذهن او، هر تجربه اي(حتي پرتاب كردن ظرف آجيل از روي ميز بر زمين)، ارزشمند است! متخصصان رشد هميشه تكرار مي كنند كه: "بازي، كار و شغل كودك است" و البته تميز كردن محيط اطراف پس از بازي كودك، كار و وظيفه پدر و مادرهاست! با بزرگ تر شدن نوزاد و به راه افتادن او، بازي هاي او تخيلي تر و پيچيده تر مي شوند. كودك از طريق بازي كردن، مهارت ها و ويژگي هاي كليدي از قبيل استقلال، خلاقيت، كنجكاوي و حل مسائل را تمرين مي كند. هم چنين بازي مي تواند عرصه مهمي براي بررسي و كشف احساسات و ارزش ها و پرورش مهارت هاي اجتماعي كودك باشد. شايد مدت ها قبل از اين كه كودك شما براي دادن اسباب بازي محبوبش به خواهرش آمادگي پيدا كند، اين كار را بارها با يكي از عروسك هايش تمرين كند(اسباب بازي دوست داشتني اش را به يكي از عروسك هايش بدهد و از او پس بگيرد). جملات مودبانه اي مانند"لطفا" و"متشكرم" را ممكن است براي اولين بار در يك مهماني كه مهمان هاي آن عروسك هايش هستند، بر زبان بياورد. و بالاخره كدام پدر و مادر مي توانند اولين باري كه كودك به سراغ شان مي آيد و مي گويد: "عروسكم زخمي شده!"، از دادن يك چسب زخم به او خودداري كنند؟!
 
كدام بازي ها براي كودك من مناسب تر هستند؟
 
پاسخ اين سوال به مرحله اي از رشد كه كودك در آن قرار دارد بستگي دارد. از آن جا كه بازي ابزاري است كه كودك براي شناخت و يادگيري پيرامون دنياي اطرافش از آن بهره مي برد، مهارت هايي كه او تا كنون به دست آورده و هم اكنون مشغول تمرين كردن بر روي آن ها است، بهترين راهنما براي انتخاب مناسبت ترين فعاليت ها و بازي ها هستند. مثلا اگر كودك سه ماهه شما در حال يادگيري برداشتن و گرفتن اشيا است، بهتر است اسباب بازي هاي بزرگ و نرم را در اختيار او قرار دهيد. اگر او در سن دوازده ماهگي قرار دارد و به بررسي رابطه علت و معلولي مي پردازد، مي توانيد با او قايم باشك(زير ميزها يا صندلي ها) بازي كنيد. در زير راهنمايي هايي كلي پيرامون بازي هاي مختلفي كه ممكن است كودك شما در سنين مختلف به آن ها علاقه داشته باشد، ارائه شده اند:
 
بازي هاي اجتماعي: در اولين سال زندگي، روابط متقابل كودك با شما و ديگران، اهميت بسيار زيادي دارد. نوزادان دوست دارند لبخند بزنند، نگاه كنند و گاهي اوقات بخندند. بچه هايي كه سن بيشتري داشته باشند از مدل هاي ساده قايم باشك خوش شان خواهد آمد.
 
بازي با اشيا: لمس اشيا، ضربه زدن به آن ها، بردن آن ها به دهان، پرتاب كردن يا هُل دادن آن ها و هر تجربه ديگري با اشيا، براي كودكان بين 4 تا 10 ماه جذاب است.
 
بازي هاي كاركردي و نمايشي: در سنين بين 12 تا 21 ماه كه تخيل كودك به تدريج شكوفا مي شود، استفاده از اشيا آشنا براي استفاده هاي مناسب يا تخيلي، مثلا هُل دادن ماشين چمن زن اسباب بازي روي چمن ها و يا زنگ زدن به مادربزرگ با برس سر، بيشترين لذت را براي كودك به ارمغان مي آورد.
 
بازي هاي سمبوليك اوليه
 
مي توان گفت در اين نوع بازي ها(كه در حدود دوسالگي معمول هستند)، كودك از تخيل خود استفاده مي كند و از"هيچ"، يك داستان جالب مي سازد. مثلا كودك شما ممكن است با يك جعبه كفش بازي كند، تصور كند كه آن يك اتوبوس مدرسه است و حتي صداي موتور اتوبوس را در بياورد؛ يا اين كه يك حلقه پلاستيكي را بردارد، وانمود كند كه شيريني است، و آن را به دهان بگذارد.
 
نقش بازي كردن
 
در حدود 30 تا 36 ماهگي، بازيگر كوچولوي شما، نقش هاي جديدي را مي پذيرد. امروزه بازي كردن نقش هاي دكتر، معلم يا مادر، مرسوم هستند.
 
بهترين اسباب بازي ها براي كودك من، كدام ها هستند؟
 
سعي كنيد از سن كودك راهنمايي بگيريد. به عنوان مثال، يك كودك دو ماهه از بازي با اشيا متحركي كه با باد يا حركت هوا حركت كنند، لذت خواهد برد؛ اما يك كودك 15 ماهه به هيجان بيشتري نياز دارد(مثلا يك سرويس آشپزخانه اسباب بازي را مي توانيد براي او انتخاب كنيد). بازي كردن مهم تر از اسباب بازي است: دقت كنيد اهميت زماني كه كودك صرف بازي مي كند و ميزان لذتي كه از بازي كردن مي برد، صرفا وابسته به نوع و تعداد اسباب بازي هايش نيست: بازي كردن يك فعاليت مفرح و شاد است كه شامل افراد، اشيا و حركات است. هر كاري، از پرتاب كردن حباب هاي كف صابون به طرف همديگر تا آب پاشي در حمام يا استخر و يا حتي تعقيب كردن همديگر و دويدن دنبال هم در اتاق، مي تواند يك بازي خوب محسوب شود. اگر كودك دوازده ماهه اي را ببينيد كه سرگرم بازي با يك جعبه مقوايي است، خواهيد فهميد كه عوامل موثر در بازي كودكان، چقدر وسيع و متنوع هستند.
شما هم با او بازي كنيد: روي زمين بنشينيد و با كودك بازي كنيد؛ شما بهترين اسباب بازي كودك خود هستيد! و اگر كودك بتواند با شما بازي كند، لذت و شادي بيشتري براي او به همراه خواهد داشت. هنگام بازي كردن با كودك خود صحبت كنيد تا توانايي تكلم او را نيز افزايش دهيد. زماني او را به بازي دعوت كنيد كه شاد و سرحال باشد: كودك بيمار، خسته يا گرسنه ممكن است حوصله بازي كردن نداشته باشد. وقتي كه كودك شما به اندازه كافي بازي كرد، بازي را متوقف كنيد: آستانه تحريك براي هر كودك، متفاوت است. هنگامي كه به نظرتان مي رسد كودك شما خسته و بي حوصله شده است، بازي را تمام كنيد. براي كودك امكان بازي به تنهايي و هم چنين با ديگران را فراهم كنيد: هر دو نوع بازي(تنها يا با ديگران) براي كودك مفيد است. اجازه دهيد كه كودك، خودش نوع بازي يا فعاليت را انتخاب كرده و آن را هدايت كند: شما مي توانيد بازي ها، چيزها يا گزينه هاي جديد را در اختيار او قرار دهيد، اما كودك شما بايد خودش و مطابق ميلش انتخاب كند. بعلاوه، بازي براي تفريح است و اگر كودك شما تنها در يك كار مهارت داشته باشد، همان تفريح كردن و خوش گذراندن است!


٠٩:٥٨ - شنبه ١٦ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٣٧١٦    /    تعداد نمایش : ٣٣٨


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

© Jbf-ar.org . All rights reserved.