شنبه ٠٣ فروردين ١٣٩٨
معروفی بالاتر از ایجاد نظام اسلامی و حفظ نظام اسلامی نداریم؛ هر کسی که در این راه تلاش کند، آمر به معروف است؛ حفظ عزّت و آبروی ملّت ایران، بزرگ‌ترین معروف است.صفحه اصلی > اخبار  
منو اصلی
عنوان

 اِذَا کَانَ زَمانُ العَدلِ فیهِ أَغلَبَ مِنَ الجَورِ فَحَرامٌ أَن یَظُنَّ بِاَحَدٍ سُوءً حَتّی یَعلَمَ ذالِکَ مِنهُ و اِذَا کَانَ زَمانُ الجَورِ أَغلَبَ فیهِ مِنَ العَدلِ فَلَیسَ لِأَحَدٍ أَن یَظُنَّ بِاَحَدٍ خَیراً ما لَم یَعلَم ذالِکَ منهُ
هرگاه در جامعه، رعایت عدالت بیشتر از جور و ستم باشد؛ بد گمانی به مردم حرام است، مگر آن که از راه یقین محرز باشد؛ و امّا اگر در برهه ای از زمان، ظلم و جور بر عدالت غلبه پیدا کند، خوش گمانی به همگان شایسته نیست جز آنجا که آدمی به نیک بودن شخصی علم و یقین دارد.


(مستدرک الوسائل، ج9 ص 146)

عنوان

چه بسا شخصی که از عمرش سی سال باقی مانده باشد ولی به خاطر صله رحم و پیوند با خویشاوندانش، خداوند عمرش را به 33 سال برساند؛ و چه بسا کسی که از مدّت عمرش 33 سال باقی مانده باشد، به خاطر آزردن خویشاوندان و قطع رحمش، خداوند آن را به سه سال برساند.
 

 

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 416388
 بازدید امروز : 163
 کل بازدید : 1876405
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/2500
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضويت جديد
اخبار > قرآن، اعتكاف را از اموري دانسته كه پيش از اين نيز در ميان پيامبران و شرايع گذشته وجود داشته است.


  چاپ        ارسال به دوست

اعتكاف راه ميان‌بر به سوي تقوا

قرآن، اعتكاف را از اموري دانسته كه پيش از اين نيز در ميان پيامبران و شرايع گذشته وجود داشته است.

جايگاه تقوي و راهكارهاي حصول آن
 
بي‌گمان تقوا محوري‌ترين و كليدي‌ترين واژه در فرهنگ قرآن و ادبيات اسلامي است. به سخن ديگر تقوا در فرهنگ قرآن نمود عيني توحيد محض در انسان و نمايش همه باورها و انديشه‌ها و اعمال صالح و پاكي است كه انسان را به خدا مي‌رساند. از اين روست كه تقوا هدف هر مؤمني است كه مي‌كوشد تا به كمال مطلق دست يابد و به او تقرب جويد و از كمالات آن بهره‌مند گردد. راه‌هاي رسيدن به تقوا همان چيزي است كه در قرآن به صراط مستقيم و راه راست خوانده شده است. صراط مستقيم تمام آموزه‌هاي وحياني است كه از سوي خداوند به بشر براي هدايت و رسيدن به خدا مطرح شده است.
از اين رو، مجموعه آموزه‌هاي دين را مي‌بايست راهي به سوي تقوا دانست. با اين همه برخي از اين آموزه‌هاي ديني به دلايلي از برتري و خصوصيات ويژه‌اي برخوردار و بر آنها تأكيد بيشتري مي‌شود. از جمله در قرآن نماز و روزه و انفاق به عنوان كوتاه‌ترين، بهترين و آسان‌ترين راه رسيدن به تقوا معرفي شده است. از ديگر راه‌هايي كه مورد تأكيد ويژه قرار گرفته، اعتكاف است.
 
چيستي اعتكاف
 
اعتكاف و عكوف در واژه‌شناسي عربي به معناي مواظبت و ايستادگي بر چيزي و يا مكاني است. (لسان العرب؛ ابن منظور) و عاكف و معتكف به معناي اقامت كننده است كه در برخي آيات (مانند آيه 138 سوره اعراف) به همين معنا به كار رفته است. در اصطلاح شرعي اعتكاف به معناي ماندن و اقامت كردن در مسجد به قصد قربت همراه با مراعات برخي احكام و شرايط است كه از مهم‌ترين آنها روزه و عدم خروج از مسجد مگر به ضرورت است.
 
پيشينه اعتكاف
 
قرآن، اعتكاف را از اموري دانسته كه پيش از اين نيز در ميان پيامبران و شرايع گذشته وجود داشته است. قرآن گزارش مي‌كند كه خداوند به حضرت ابراهيم (ع) پس از بنيان‌گذاري كعبه دستور مي‌دهد تا آن را براي طواف‌كنندگان و معتكفين آماده سازد: و عهدنا الي ابراهيم و اسماعيل ان طهرا بيتي للطائفين و العاكفين؛ از ابراهيم و اسماعيل پيمان گرفتيم تا خانه خدا (كعبه) را براي طواف‌كنندگان معتكفين پاك و تطهير نمايند.
اين آيات به خوبي بيان مي‌كند كه اين سنت، ابراهيمي است و پيش از اين نيز به طرقي وجود داشته است؛ چنان كه در برخي روايات آمده است كه پيش از اين خانه خدا وجود داشته و در توفان نوح آسيب ديده و حضرت ابراهيم (ع) به بازسازي آن اقدام كرده است، بنابراين مي‌توان تصور كرد كه اعمالي مشابه اعتكاف و طواف در اين خانه انجام مي‌شده است. با اين همه دست كم اين حكم را مي‌توان از احكام شريعت ابراهيمي برشمرد كه خود آن حضرت (ع) آغازگر آن بوده است.
برخي از گزارش‌هاي قرآني از اعتكاف حضرت زكريا (ع) و حضرت مريم (س) در مسجد اقصي و معبد عظيم اورشليم حكايت مي‌كند. به نظر مي‌رسد كه امر روزه و اعتكاف در گذشته به عنوان يك سنت ابراهيمي در ميان شرايع وجود داشته و حضرت موسي (ع) آن را تأييد و تأكيد كرده است.
 
اهميت اعتكاف
 
اعتكاف در آموزه‌هاي قرآني از اهميت خاصي برخوردار است و از آن به عنوان راهي براي تقوا ياد شده است. خداوند در آيه 187 سوره بقره مي‌فرمايد: و لا تباشروهن و انتم عاكفون في المساجد... كذلك يبين الله آياته للناس لعلهم يتقون؛ با زنان زماني كه در مسجد معتكف هستيد تماس جنسي نداشته باشيد... خداوند اين گونه آياتش را براي مردمان روشن و آشكار مي‌سازد تا شايد تقوا پيشه كنند و به تقوا دست يابند.
در ارزش و اهميت اعتكاف همين بس كه از وظايف خاص حضرت ابراهيم (ع) برشمرده شده است و خداوند يكي از اهداف اصلي ساخت و يا بازسازي خانه خدا (كعبه) را انجام طواف و اعتكاف برمي‌شمارد.به اين معنا كه اين دو عمل يكي از مهم‌ترين اعمال و مناسكي است كه مي‌بايست در كعبه و خانه خدا انجام پذيرد و بازسازي خانه خدا بدين منظور بوده است. (بقره آيه 125)
از ديگر نكاتي كه بر اهميت و ارزش اعتكاف دلالت مي‌كند، نقش دو پيامبر خدا (ص) براي آماده‌سازي و تطهير خانه خدا براي انجام اين مراسم است. به اين معنا كه هر عملي بزرگ‌تر و مهم‌تر باشد، مسئولان آن نيز افراد متشخص و برجسته‌اي خواهند بود. از اين روست كه دو پيامبر بزرگ الهي مأموريت و مسئوليت مي‌يابند كه زمينه و بستر لازم را براي اعتكاف فراهم آورند كه خود دلالت روشني بر اهميت و ارزش آن دارد.
 
مكان اعتكاف
 
از آيه 125 سوره بقره برمي‌آيد كه مكان اصلي و يا به عبارت ديگر بهترين مكان براي اعتكاف مجاورت كعبه است؛ زيرا اعتكاف دست كم از سنت‌ها و آيين‌هاي شريعت ابراهيمي است و خداوند در اين آيه به روشني بيان مي‌كند كه هدف از بازسازي و يا ساخت خانه خدا برگزاري مراسم اعتكاف و طواف است. از ديگر مراكزي كه براي اعتكاف معرفي مي‌شود مساجد هستند. در آيات قرآن تفاوتي ميان مسجدي با مسجد ديگر نهاده نشده است و همه مساجد از يك ارزش و اعتبار برخوردارند. به اين معنا كه جز كعبه و خانه خدا كه براي كار طواف و اعتكاف ساخته شده، ديگر مساجد از ارزش يكساني برخوردارند و شخص مي‌تواند در هر مسجدي از مساجد اعتكاف كند.
خداوند به صراحت در آيه 187 سوره بقره مي‌فرمايد: و لا تباشروهن و انتم عاكفون في المساجد تلك حدود الله فلا تقربوها؛ با زنان در زماني كه در مساجد معتكف هستيد مباشرت و نزديكي نكنيد. اين حدود و قوانين مشخص خداوندي است و به اين حدود و خطوط قرمز نزديك نشويد. با توجه به اين كه اعتكاف در مساجد حكم و حدود الهي است اين امر نشان مي‌دهد كه تنها مكاني كه شايسته براي اعتكاف است، مسجد مي‌باشد و اماكن ديگر نمي‌تواند مركزي براي اعتكاف باشد.
 
برخي احكام اعتكاف
 
از احكام اعتكاف كه در اين آيه به صراحت از آن سخن به ميان آمده است دوري از زنان در هنگام اعتكاف است. از ديگر احكام اعتكاف كه در آيات قرآني بيان شده، روزه است. خداوند مي‌فرمايد: ثم اتموا الصيام الي الليل و لا تباشروهن و انتم عاكفون في المساجد؛ سپس روزه را تا هنگام شب ادامه داده و به اتمام رسانيد و با زنانتان مباشرت نكنيد در زماني كه در مسجد معتكف هستيد. (همان)
بنابراين از مهم‌ترين و اساسي‌ترين ويژگي‌ها و احكام اعتكاف مي‌توان به حرمت آميزش جنسي در حال اعتكاف، وجوب روزه، اعتكاف در مسجد و حرمت تعدي و تجاوز به حدود الهي و احكام خاص اعتكاف اشاره كرد. به هر حال اعتكاف اگر با شرايط خود و به صورت دقيق انجام پذيرد، مي‌تواند بستري مناسب براي رسيدن به تقواي الهي باشد.
 
به قلم: ام‌البنين شاه‌ منصوري


٠٧:٢٩ - پنج شنبه ٩ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ٢٣٠٤    /    تعداد نمایش : ٤٢١


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

© Jbf-ar.org . All rights reserved.